W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Problem z temperaturą .... Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2023-10-28 18:47
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Witam, mam taki problem, mam włączoną temperaturę załączania pomp na 48*C. Kocioł dość długo się nagrzewa by osiągnąć taką temperaturę, jak już uzyska i uruchomią się pompy to momentalnie temperatura spada, pompy się wyłączają i znów kocioł musi się nagrzewać i znów na chwile włączają się pompy i cykl się powtarza.... Jestem zielony, czy ktoś może napisać w czym tkwi problem ?? Może za mała dawka paliwa?? Kocioł Ogniwo Eko pellet compact 14kw. Podawanie mam ustawione następująco moc minimalna 7kW, moc pośrednia 8kW, moc maksymalna 9kW. Będę wdzięczny za pomoc. Udostępniłem również sterownik na pełen dostęp, więc jeśli ktoś byłby na tyle uprzejmy i zerknął, ewentualnie pozmieniał według własnego uznania... Pozdrawiam 
2023-10-28 19:29
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0

Od razu powiem, że nie mam pelleciaka tylko Plus+ ekogroszek więc mogę się mylić. Ale dopóki nie trafi się fachowiec od pelletu to powiem tak, że zasada wyłączania pomp jest taka sama. Jeśli na instalacji spadnie temp poniżej temp załączania pomp to je wyłączy. W pelleciaku to jest tym bardziej możliwe, że kocioł/palnik po prostu się wyłączy i kocioł traci temperaturę. Teoretycznie nic dziwnego.

Musisz tak utrzymać temp kotła aby nie spadała poniżej wartości załączania pomp. A to wymaga korekty nastaw do których się nie odniosę. Możesz obniżyć temp załączania pomp ale to doraźny sposób.
Niewątpliwie potrzebujesz pomocy bo Twój kocioł w ogóle nie osiąga zadanej temperatury.
Oglądając Twój film powiem, że ładnie to wygląda - na prawdę. Ale wywal te zawory zwrotne klapowe jak najprędzej i zamień to na sprężynowe.
2023-10-28 19:42
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Obniż temp. załączania pomp, może na 42 i podnieś moc maksymalną kotła bo na 9kW to będziesz rozgrzewał tą instalację dobę Kocioł się podgrzeje na tej małej mocy, pompy się włączają i to co się nagrzało z trudem za chwilę jest wywalone w rury, kocioł zalewa chłodna woda z instalacji, pompy stają i kocioł znowu się ślimaczy żeby się dogrzać i tak w koło Macieju
2023-10-30 18:54
  marboro Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
opisz kolego budynek grzejniki podlogwka ocieplony 
2023-11-23 06:25
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Widzę, że nie masz żadnego zaworu n-drożnego i wszystko idzie na instalację?
Ustaw zadaną kotła na 60. Histerezy możesz zostawić, ewentualnie wygaszenia daj na 2.
Moce ustaw 12 8 5, jak dalej będzie mało to przestaw na 14 10 6.
Pompa mieszająca ustaw na 42 dla ochrony powrotu tylko musisz obserwować czy kocioł nie będzie się pocił w komorze. Wtedy zwiększ.
Start pomp na 42.
Sprawdź przetestuj.
Ewentualnie możesz puścić go w PID z takimi mocami tylko wtedy zwiększ histerezę wyłączenia na 5.
2023-11-24 03:35
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
dzięki Michał za odpowiedź. Pozmieniałem. Mógłbyś zerknąć i napisać, czy teraz jest w miarę ok?
2023-11-24 06:07
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Dalej to samo. Zalewa zimną wodą z instalacji i pompy się wyłączają. Napewno masz pompę mieszającą? Ustaw jej najwyższy bieg. Moce 14...6 w pid.
dodane 2023-11-24 06:07Teraz widzę się rozbujał. Ale od ponad godziny trzyma ok 45st powrót ok 39st. To za mało. Zwiększ moce jak napisałem powyżej. Bieg mieszającej jednak zostaw jak jest. Kocioł na 60.
2023-11-24 10:04
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Mam dwie pompy, jedna na kaloryfery w piwnicy, druga na kaloryfery w mieszkaniu, zawór trójdrożny ustawiony na ok 5 w skali do 10. Może tu trza coś pokombinować? A dla mocy maks 14  pośredniej i minimalnej, jak ustawić dmuchawy, zostawić jak jest, czy coś zmienić? Sorry za głupie pytanie, ale zielony z tego jestem.rozumiem, że o te dwie pompy chodzi i ustawiam je ręcznie na maxa, nie przez apke?
2023-11-24 10:31
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Czyli masz dwie pompy na obiegi i brak pomny mieszającej, a do tego zawór trójdrożny do regulacji temperatury? To nic dziwnego, że kocioł nie może się rozbujać. Masz termostaty na grzejnikach czy tylko pokojówka?
dodane 2023-11-24 10:31Opisz najpierw instalacje i budynek. A potem będziemy myśleć i jak. 
2023-11-24 11:35
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję za chęć pomocy. Najlepiej będzie jak zrobię filmik całej instalacji. Wieczorem jak wrócę z pracy to wrzucę filmik i opiszę co i jak 
2023-11-24 11:41
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Nadmuchu musisz dobrać sam na podstawie obserwacji płomienia popiołu i komory. Podpowiedziałbym Ci mniej więcej jakie ale nie wiem jak jest w kipim. A jakie miałeś ustawione fabryczne moce i nadmuchu do nich?
2023-11-24 12:41
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Nie pamiętam jakie były moce fabryczne... Mam termostaty na grzejnikach, ale nie elektroniczne, za temperaturę w mieszkaniu i na zewnątrz odpowiadają czujniki bezprzewodowe... Nie wiem co się stało, do tej pory nie było problemu. Nie wiem co jest grane, że nie potrafi zagrzać do tych 21*C skoro już jak widać piec i woda na powrocie ciepłe... Może bateria w czujniku wewnątrz jest słaba i czujnik wysyła błędne informacje do sterownika?. A mieszkam w starej kamienicy. Nie mam podłogowego ogrzewania, ani nie podgrzewam wody do kąpieli itp. ogrzewane tylko mieszkanie i 2 kaloryfery w piwnicy. Na mieszkanie i piwnicę są osobne pompy 
2023-11-24 14:49
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
No poprostu zrobiło się zimno i mieszkanie jest energochłonne. Jak piszesz jest to to stara kamienica, być może nie ocieplona i pewnie wysokie pomieszczenia. Regulator pokojowy nie bardzo będzie się sprawdzał bo wewnątrz szybko się wychładza. Lepszym rozwiązaniem będzie praca ciągła tym bardziej, że prawdopodobnie nie masz żadnej ochrony powrotu. Bo w tym wypadku kocioł zalewa się zimną wodą z instalacji i nie może się dogrzać. Jaka temperatura idzie na instalację przy otwarciu zaworu 3d na 5tke?
dodane 2023-11-24 14:36
Zrób jeszcze raz kalibrację podajnika aby była pewność, że podaje prawidłowo do mocy. Kaloryczność ustaw na 18Mj chyba, że masz taki dobry pellet 19Mj. Zadaną kotła daj na 65. Puść go w pidzie dla mocy maksymalnej i minimalnej jaką podaje producent czyli pewnie 4/5-14kw, moc pośrednia nie jest w pidzie uwzględniana przez sterownik. Nadmuchu musisz dostosować. Czyli otwierasz na szybko drzwiczki żeby nie zaciągnęło powietrza z zewnątrz i oceniasz płomień. Jak czerwony to zwiększasz nadmuch. Jak bardzo jasny to zmniejszasz. Powinien mieć kolor żółty jak z zapalniczki być ani nie poszarpany ani zbyt długi. Histerezy zał/wył zostaw czyli 10 i 5. Pozostałe przy pidzie nie są istotne. Te dwa obwody daj tylko na pompę CO. Zawór 3d ustaw na 3ke i zobacz jaka temperatura będzie szła na instalację przy tych 65st na kotle. 45st przy temp ok zera powinno wystarczyć. Na termostatach ustaw wedle uznania. Czyli jeżeli chcesz 21st to w większości zaworów ustawienie 3-3,5.
Daj temu pochodzić niech się wszystko wygrzeje.
Przetestuj, zobacz
dodane 2023-11-24 14:49Początkowo zalecałem 60 na kocioł bo myślałem, że nie masz żadnego zaworu 3,4 d.
2023-11-24 19:52
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Hej Michał, jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem, ustawiłem go tak jak napisałeś w tryb PID i dałem ustawienia jak napisałeś. Zawór 3d zostawiłem na 5  i temp powrotu jest 47,4 *C 
Tutaj wrzucam Ci link do filmiku na Yt jak to wygląda ta cała instalacja...
Piec instalacja

a tak płomień
Płomień

Według tych ustawień kocioł nagrzewa się do max 55*C i czujniki wyłączają piec bo dogrzewa do tych 21*C więc piec nie ma szans się zagrzać  do tych 65*C, a jak to zmienić by nie czujniki bezprzewodowe sterowały temperaturą a ten zawór 3d i ewentualnie przykręcać na kurkach na kaloryferach ??
W pidzie ustawienia dla mocy minimalnej 30% dla max 40% skoro pośrednia jest nieważna


dodane 2023-11-24 19:52A Napisz proszę co zrobić by zmienić na ręczne sterowanie temperaturą, tj ominąć te radiowe czujniki i sterować za pomocą zaworu 3d i ewentualnie pokręteł na kaloryferze? domyślam się żetrzeba zmienić coś na tych fotkach tylko co?



2023-11-25 05:14
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Pompa CO
Dla obwodu C01 i CO2

dodane 2023-11-25 02:23Najlepiej rozrysuj jeszcze schemat bo włączyłem filmik na szybko ale mało tam widać. Znajdę czas to postaram się lepiej przyjrzeć. 
dodane 2023-11-25 02:303d masz na powrocie 
dodane 2023-11-25 03:21Działa jak rozdzielacz. Obniża temperaturę na zasilsniu ale nie działa jako ochrona powrotu. Nie ma pompy zawór>piec. Te pompy masz na powrotach. Nie jest to poprawna instalacja. Ale jakoś będzie działać. Może z czasem przerobisz. I kocioł powinien pracować w trybie ciągłym w takim wypadku. Ale dla pewności rozrysuj jeszcze schemat. Nie ma regulacji temperatury więc kocioł na 60. Pompy ustaw na tryb auto dla grzejników jeżeli mają taką opcję. Ten 3d daj ma trójke, a najlepiej to zamknij go całkowicie wtedy jak już wyłączysz regulację pokojową i instalacja będzie wygrzana czyli temperatura kotła będzie ok 60st.
dodane 2023-11-25 05:14Wyłącz programator na kotle. Lub temperaturę obniżoną daj na 0.
2023-11-25 07:20
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję jeszcze raz za pomoc.... Wrzucam schemat...




Ps. pompy nie mają trybu auto.... resztę ustawień zmieniłem jak radzisz, jak się nagrzeję to pójdę zakręcić ten zawór 3d... Ehh widać co w tych czasach trzeba by się na wszystkim znać i pilnować każdego przy robocie... Zakładał mi to taki gość z polecenia, który w kotłach siedzi lata...
2023-11-25 11:00
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Chodzi mi o schemat jak to jest rzeczywiście. Nawet odręczny. Mam podgląd do Twojego sterownika to ten widzę który i tak nie zgadza się z tym jak jest faktycznie. Możesz też wyłączyć w ustawieniach funkcje pompy dodatkowej bo nie masz mieszającej i niepotrzebnie idzie prąd na gniazdo. Ustaw termostaty na 3 zobaczysz czy wystarczy. Co do fachowców to część nie idzie z czasem i zatrzymało się na kopciuchach, a to zupełnie inna bajka.

dodane 2023-11-25 08:42Zamknij 3d. Zobaczymy jak zareaguje.


dodane 2023-11-25 09:08Jak na razie wygląda ok. Zmniejsz mu jeszcze minimalną na 4kw, a kaloryczność paliwa na 18mj.
dodane 2023-11-25 09:10
dodane 2023-11-25 09:11I musisz wyczyścić kocioł 
dodane 2023-11-25 09:31Ustaw 3d na 1 i obserwuj. Jak temperatura powrotu będzie spadać poniżej 40 to znów zwiększ ustawienie zawarli o 1 położenie. Choć wiadomo, że jak któryś grzejnik będzie zamknięty i się otworzy to na chwile może spaść powrót.
dodane 2023-11-25 11:00Jak chcesz wiedzieć jaką masz temperaturę na tym czujniku pokojowym to w aplikacji wejdź w pokoje dodaj pokój nazwę wejdź w konfigurację parametry zaawansowane dodaj czujnik 
2023-11-25 11:02
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Hej jeszcze raz dziękuję, że poświęcasz czas. Narysowałem ten schemat jak jest faktycznie. Co zauważyłem, jak wyłączyłem te czujniki bezprzewodowe to piec raz nagrzał się do 62*C ale się nie wyłączył, teraz od godziny spadło do 57,4*C i się nie grzeje więcej, piec cały czas chodzi :( Mi zależy by to jak najbardziej ekonomiczne było... Może wrócić do sterowania tymi czujnikami bezprzewodowymi? Teraz jak jest 3d na 5 to ten zegar pokazuje ok 60*C na rurze ciepłej wody w domu mam 22*C, no ale piec non stop chodzi, a na czujnikach bezprzewodowych przynajmniej się wyłączał kilka razy w ciągu dnia. Doradź co zrobić by to miało w obecnej sytuacji ręce i nogi i było w miarę ekonomicznie. Bo na przeróbki to muszę poczekać do wiosny... Ewentualnie jakbyś miał chęci to jakbyś mi rozrysował prawidłowy schemat jak to powinno wyglądać do takiego ogrzewania jakie mam, czyli piwnica i mieszkanie, zero wody użytkowej i nie mam podłogówki... Będę wielce wdzięczny za rady...


ps. na razie znów ustawiłem na bezprzewodowe czujniki, bo boje się że mi pelletu braknie
2023-11-27 21:32
  Michal86 Posty: 237 Ostrzeżenie: 0
Nie no pewnie. Zasugerowałem Ci ustawienia, a sam musisz sprawdzić które będzie najlepsze w Twoim przypadku. Ale nie jest dobrze w przypadku sterowania pokojowego bez żadnej ochrony powrotu. Bo zimna woda zalewa na starcie kocioł i dlatego moim zdaniem lepsza będzie praca ciągła i regulacja na termostatach pokojowych. Tym bardziej przy tak energochłonnym budynku. Nie dałeś czasu aby wszystko się wygrzało, łączenie ze ścianami. One też kumulują ciepło. Daj kocioł na 60 i zawór 3d na 3, 2 musisz zobaczyć. Tak aby temperatura na instalację oscylowała ok 45st. Musisz dać trochę czasu aby wszystko się wygrzało. Możliwe, że wystarczy te 4 czy 5kw przy ciągłej pracy. Czyli to jakieś 20-25kg na dobę. Poza tym przy pracy 55st i zalewaniem zimną wodą kocioł w końcu Ci zgnije.
Ogólnie powinno być tak, że ten zawór 3d powinien być na zasilaniu. Najlepiej dołożyć do tego siłownik i sterować pogodowo. Na ochronę powrotu zawór temperaturowy np 50st i pompa kotłowa. Tylko potrzebne jeszcze sprzęgło aby oddzielić obieg kotłowy. Jeżeli masz w domu mało grzejników to możnaby puścić na jednym obiegu razem z tymi w piwnicy na jednej pompie.Tą drugą pompę będzie wtedy można użyć jako kotłową. Czyli musiałbyś dokupić zawór temperaturowy i ew siłownik do tego 3d no i sprzęgło i trochę cięcia rur. Jak znajdę czas to postaram się zrobić schemat

dodane 2023-11-27 19:06Termostaty na grzejnikach ustaw na 20st bo one z reguły i tak przebijają. Jakie masz głowice? Z reguły te ustawienie to 3.
dodane 2023-11-27 19:17Musisz też pilnować żeby na powrocie było powyżej 40st. Czyli gdy praca kotła będzie oscylowała ok 60 at i zawór 3d będzie np na 2, a temp powrotu będzie spadać poniżej 40 daj zawór na 3.
dodane 2023-11-27 19:19Sterowanie w Pid
dodane 2023-11-27 21:12Tu masz proste rozwiązanie z zaworem temperaturowym. 
https://youtu.be/ci6IjdI8bm0?si=a7tVtI1_Pb4eHv9L

dodane 2023-11-27 21:32Ale ogólnie najlepsze rozwiązanie jest tak jak na tym schemacie. Tylko u Ciebie bez CWU. 3d z siłownikiem, 3d temperaturowy i sprzęgło. 


2023-11-29 13:24
  Nazer Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję Michał za odpowiedź, ustawiłem tak jak napisałeś i niech się grzeje, dam znać za kilka dni co i jak. Dziękuję bardzo za schemat.
dodane 2023-11-29 13:24Michał, piec od wczoraj wieczorem, chodzi na tych ustawieniach i kocioł nie umie się zagrzać . 😐 Masakra jakaś 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: 2krzys, Arturro, bog_dur, damren, henrykszabelski, Jp1976, krzakows, shizzer