W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Gasnący piec.. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2023-10-15 18:36
  Csrevi Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Witam, mój tata ma problem z piecem... eCoal 16kw 
Mianowicie, piec samoczynnie wygasa, nie ma żadnego alarmu tylko eko jest wyrzucany do popielnika, a dmuchawa cały czas idzie na obrotach...
Jakieś pomysły? proszę o pomoc, pozdro
2023-10-15 19:36
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Zmienić algorytm wygaszania na tylko w grzaniu.
dodane 2023-10-15 19:02Wysoko jest ustawiona temp cwu. W tej sytuacji warto by rozważyć włączenie ochrony powrotu przez CWU. 
dodane 2023-10-15 19:36Dajcie mu też więcej opału 5s.
2023-10-15 19:52
  Csrevi Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2023-10-15 19:36
Zmienić algorytm wygaszania na tylko w grzaniu.
dodane 2023-10-15 19:02Wysoko jest ustawiona temp cwu. W tej sytuacji warto by rozważyć włączenie ochrony powrotu przez CWU. 
dodane 2023-10-15 19:36Dajcie mu też więcej opału 5s.



opiszę sprawę bardziej szczegółowo bo teraz po raz kolejny, rozpaliliśmy w piecu, temperatura doszła do maximum i po godzinie przychodzę do piwnicy, na piecu już tylko 50 st. (a ustawione jest na 62st), otwieram drzwiczki, na palniku dookoła popiół a centralnie na środku eko groszek nawet nie ruszony... czy to może być kwestia zbyt częstego podawania węgla? czy może problem jest gdzie indziej... spróbuję też zmienic ten algorytm o którym pisałeś i zobaczę
2023-10-15 20:25
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Instalację nadal masz taką jaką miałeś? Pokaz gdzie ta rurka miedziana idzie z 3D za piec?
2023-10-15 20:29
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0

Tak działa ecoal. Niby mały czas podawania ale krótki czas przerwy. Do tego jeszcze bardzo niska dmuchawa. Zmieniłbym na -2. Czy to ten sam kociołek pokazany w marcu 2022r.?
Mocno jest dogrzane CWU a i pewnie na dom idzie powyżej 40st..Warto zastosować ochronę powrotu przez CWU ustabilizuje to ładnie pracę kociołka.

Ja to bym Wam zaproponował zmianę trybu na ręczny. Grube rury, nie ma siłownika na 3D więc lepiej by go było dograć na sztywno ok. 58st.
2023-10-15 20:29
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Dobra już widzę, czyli nadal pompa na powrocie masz jak kiedyś pokazywałeś?
2023-10-16 13:45
  Csrevi Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
Nie, nie, mowa tutaj o innej instalacji, ten co wysyłałem kiedyś to mój, a problem ma tata, mamy te same kotły tylko ja mam większy, wrzucam wam tutaj zdjęcia instalacji i ustawień pieca, niestety kocioł nie jest podpięty pod internet i nie mamy dostępu do niego na profilu, piec 16kW tak jak pisałem wyżej, dzisiaj rano po raz kolejny rozpalony, nagrzał się a po chwili po prostu zgasło, dodam też że ustawienia pieca zostały bez zmian od zainstalowania kotła, a ekogroszek także ten sam jeszcze z zeszłego roku.. cały czas wszystko śmigało to w czym jest problem..? czekam na odpowiedz i z góry dzięki Panowie! 
dodane 2023-10-16 13:45
2023-10-16 14:45
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Kocioł jest źle ustawiony. Nawet zły typ kotla wybrany bo to nie jest 15kw tylko Plus + 16KW. Mam taki sam. Jak chcecie to skopiuj moje nastawy bo też lecę aktualnie w ecoalu tylko temp ustawcie 57st. Nie widać lokalizacji czujnika temp powrotu. Dobrze by było aby był na dole przy samym kotle - bardzo ważne. Typ obwodu zostawić tylko pompa CO. Spróbujcie a później ewentualnie mimo wszystko proponuję zmianę na tryb ręczny. Można jeszcze zdjęcie karty głównej z aktualną temp kotla i temp spalin jak będzie grzał? Ochronę powrotu zostawić przez CWU na 50st. A na ile jest sami cwu ustawione?
2023-10-16 15:34
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Moim zdaniem macie oboje machnięte instalacje, chyba ten sam fachowiec je robił? Nie palicie za dużo węgla?
Zobacz czy ten zawór trójdrożny na dole ma jakieś oznaczenia.
2023-10-16 18:59
  Csrevi Posty: 11 Ostrzeżenie: 0
faco napisał » 2023-10-16 15:34
Moim zdaniem macie oboje machnięte instalacje, chyba ten sam fachowiec je robił? Nie palicie za dużo węgla?
Zobacz czy ten zawór trójdrożny na dole ma jakieś oznaczenia.
dokładnie tak, ten sam fachowiec, a co dokładnie według ciebie jest machnięte? zawór nie ma oznaczenia, mógłbym jedynie poszukac kartoniku ale to dłuższa sprawa bo gdzieś zakopany w szafie

dodane 2023-10-16 18:54
rj1972 napisał » 2023-10-16 14:45
Kocioł jest źle ustawiony. Nawet zły typ kotla wybrany bo to nie jest 15kw tylko Plus + 16KW. Mam taki sam. Jak chcecie to skopiuj moje nastawy bo też lecę aktualnie w ecoalu tylko temp ustawcie 57st. Nie widać lokalizacji czujnika temp powrotu. Dobrze by było aby był na dole przy samym kotle - bardzo ważne. Typ obwodu zostawić tylko pompa CO. Spróbujcie a później ewentualnie mimo wszystko proponuję zmianę na tryb ręczny. Można jeszcze zdjęcie karty głównej z aktualną temp kotla i temp spalin jak będzie grzał? Ochronę powrotu zostawić przez CWU na 50st. A na ile jest sami cwu ustawione?
czujnik powrotu jest umieszczony na dole przy samym kotle, dodaje zdjęcia pulpitu

dodane 2023-10-16 18:59
faco napisał » 2023-10-16 15:34
Moim zdaniem macie oboje machnięte instalacje, chyba ten sam fachowiec je robił? Nie palicie za dużo węgla?
Zobacz czy ten zawór trójdrożny na dole ma jakieś oznaczenia.
a nawiązując do tego czy nie palimy za dużo węgla.. u mnie w sumie trochę schodzi... mam powierzchni użytkowej nie całe 200m2, dom nie ocieplony, grzejniki żeliwne i od września do kwietnia spaliłem 7 ton... nie wiem czy to dużo czy w miarę? natomiast tata ma ocieplone ok 160m2 i spalił za jeden sezon ok. 3.5 tony, co o tym myślisz?


2023-10-16 19:28
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
To zależy czy ten trójdrożny to termik czy zawór dlatego chciałem wiedzieć czy to ma jakieś oznaczenia, w obu przypadkach według mnie układ sabotuje piec a najlepiej to widać u Ciebie na powrocie 30°C. U Ciebie powrót jedynie aktywuje się przy grzaniu wody CWU. Jestem tutaj krótko z dwa lata, mało kto pokazuje swoje instalacje, ale już za ten czas widziałem z 7-8 skopanych co żadne ustawianie pieca nic nie da, bez ingerencji w samą instalację.

Ja mam podobny metraż co Twój tata, dom nie ocieplony na dachu sama goła blacha i spaliłem 3 tony.
2023-10-16 19:58
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
U ojca kocioł jest bardzo źle ustawiony. A po tym co pokazałeś to od razu zmieńcie tryb ecoal na ręczny. Macie ochronę powrotu u ojca przez CWU. Karta pokazuję pracującą pompe, temp cwu 52,7 st a temp powrotu 35,8st. Coś jest nie halo. Powrót pokazuje temp wracającą z CO inaczej byłoby więcej.  Jest to bardzo ważne przy ochronie powrotu przez CWU.  Jeśli czujnik jest w złym miejscu to lepiej wylaczyc te ochronę powrotu bo kocioł będzie miał w ecoalu problem z dogrzaniem. Poważnie zmieńcie tryb pomożemy w ustawieniach tylko powiedz kiedy. A foto tego czujnika powrotu można zobaczyć? 
dodane 2023-10-16 19:53A i zdjęcie palnika i popielnika byłoby pomocne jeśli zainteresowany.
dodane 2023-10-16 19:58Powrót przy kotle ze śrubunkiem jest na jednym z powyższych zdjęć. Ja tam czujnika nie widzę. 
2023-10-17 09:31
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Ja tam nie widzę bojlera  Bawcie się dobrze  
2023-10-17 13:22
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Ja też fizycznie nie widzę bojlera ale rury w miedzi są, pompa jest i coś na sterowniku się grzeje.
2023-10-17 14:20
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Jak widziałem oglądaliście w poprzednim roku piec kolegi Csrevi i do dziś mu działa jak stary Wartburg Ten znów chodzi jak stara Syrena 
Jak myślicie po co jest ta pompa wyżej 

Jak szukacie bojlera to jest tutaj, w białym prostokącie 


Bawimy się doskonale.
2023-10-17 14:38
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi?  Zdjęcia powyżej są od "ojca" a ten z kolei kociołek nie jest w sieci więc go nie można specjalnie zdiagnozować. Ktoś pisze w czyimś imieniu.
Ja widzę 2 pompy cwu i co. Grzejników też nie widać ale w to chyba nie można wątpić że są 🤨.
Instalacja jest po starym kopciuchu, jest prosta ale poprawna z 3D na powrocie. Tylko czujniki poprawić i dobrze ustawić sterownik. Jeszcze docieplić te rury i gitara.
2023-10-17 14:41
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
Wybacz kolego ale tam nic nie ma poprawnego jak na jednej tak i na drugiej instalacji  
2023-10-17 14:58
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Ok. Opisz co jest nie tak bo pewnie użytkownik jest tym zainteresowany. Przynajmniej tego co jest w tym wątku.
2023-10-17 15:33
  faco Posty: 830 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2023-10-17 14:58
Ok. Opisz co jest nie tak bo pewnie użytkownik jest tym zainteresowany. Przynajmniej tego co jest w tym wątku.



Jak tak mówisz


A więc zawór czy termik, jest tam założony w celu ochrony powrotu. Miesza wodę zasilającą z powrotem. I powinno tak to działać jak zamieściłem na szybkim rysunku.





Pompa powinna być w tym miejscu gdzie ją dałem. Zbiera wodę wymieszaną zależności od ustawienia termika/3D dalej tworząc obieg C.O. równocześnie będąc ochroną powrotu.


Teraz to działa tak


 


Pompa pompuję wodę z powrotu na zasilanie pieca i częściowo na powrót pieca. Wychładza zasilanie jak i nie nagrzewa powrotu pieca. Piec grzejąc musi wydusić z siebie dużo więcej energii aby nagrzać zasilanie a równocześnie nie jest ogrzewany powrót skąd jest na nim temp ok.30°C. 
Jak widać na wykresie pieca od autora postu, gdy włączy się CWU piec dostaje zadyszki na ponad 200°C z powodu zimnej wody z powrotu a dochodzi mu drugie źródło do grzania. I w tym momencie jest ogrzany na chwilę powrót przez bojler. Tak samo się szybko wychładza zasilanie i piec znów musi pracować.
Myślę ze to jasno zobrazowałem dla potomnych Ustawianie pieca przy różnych dziwnych instalacjach, tudzież prostych, nic nie pomogą.

Przy obu instalacjach jest ten sam błąd. Najpierw przełożenie pompy a później można się bawić suwaczkami   
2023-10-17 17:09
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Ładnie to zrobiłeś ale drugi Twój schemat pokazuje właściwą pracę układu i mieszanie po stronie CO. Oczywiście ja zakładam że tam jest 3D ale to musi wyjaśnić kto inny. Byłoby lepiej jakby pompa była jak pokazałeś w 1 przykładzie ale to nie jest moim zdaniem problem. Jak już chyba pisałem bardzo prosto do starej instalacji dodano nowy kocioł. Jeśli nie planują przeróbek trzeba się skupić na czujnikach i sterowniku. Bo tyle możesz. Myślałem że jeszcze coś dodasz o pompie cwu że na powrocie ale też będzie działać. Ciekawe czy ten kocioł jest nowy czy już jeden sezon pracował i ewentualnie jak?


Csrevi niech chociaż ojciec zabuduje czujnik temp powrotu przy samym kotle nawet na śrubunku i dobrze go zaizoluje albo pod zaworem chyba bezpieczeństwa z czerwonym pokrętłem ale w tej okolicy.
No i potwierdź czy zawór o którym pisze faco to zawór mieszajacy 3d moim zdaniem tak po kształcie pokrętła. 
Reszta jak będzie zainteresowanie użytkownika. 

dodane 2023-10-17 17:09A Cerevi też ma czujnik powrotu w złym miejscu jeśli jeszcze tam jest. Ma problem przy pracującej pompie cwu.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: 75max, aburek, jolmarkal, pecio001, telewidz, wiesiekk1, Wojciech_cichon