W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Palenie drewnem Subskrybuj
2022-09-20 20:21
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Hejka. 
Planuje palić (wspomagać palenie) drewnem. Chcę palić groszkiem ale tak żeby zużywało go jak najmniej a żeby spalić w miarę efektywnie drewno(drewno twarde sezonowane 4 lata). 
Nie wiem czy kocioł dać na ręczny włożyć drewno i poczekać aż się zapali i będzie spalac-przy lekko uchylonych drzwiczkach , czy tryb pracy ręczny i tam minimalnie dmuchawę i duże przerwy w podaniach i krótkie podania czytryb pracy zasypowy i tu nie wiem za bardzo jak ustawić parametr STREFA AUTOMATYCZNEJ REGULACJI  i do czego  ten parametr służy.  
Może ma ktoś jakieś doświadczenie i cos podpowie. 
Z góry dziękuję. 
2022-09-23 00:58
  krzynan Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witam. W zeszłym sezonie próbowałem podczas normalnej pracy kociołka w trybie e coal dawać kawałek drewna bezpośrednio na retortę . Drewno się spalało,  kociołek pracował normalnie ale oszczędności nie wyczułem żadnej . W tym sezonie poszedłem krok dalej. Miałem starą żeliwną patelnię. Nawierciłem w niej pełno otworów i postawiłem na retorcie. Tym razem samo drewno. Efekt - automat tego nie ogarnął.  Trzeba było wszystkim sterować ręcznie (nadmuch, pompy itd...). Spędziłem w kotłowni dwa dni (tyle wytrzymalem). Kaloryfery gorące jak i CWU, ale kociołek okopcony jak po miesiącu palenia groszkiem. Gra nie warta świeczki. Myślę,  że lepszy byłby jakiś ruszt nad retortą. Palić groszkiem plus dokładać drewna. Jest film na YT.  Zaznaczam - jestem początkujący.  Sam wiele rzeczy nie ogarniam. Być może da się jakoś sterownik ustawić, ale to inna liga. Powodzenia i pozdrawiam
2022-10-11 16:11
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Paliłem samym drewnem w trybie ręcznym z wykorzystaniem rusztu awaryjnego z ogniwa.
Ustawiłem zawór 4D na 30% i włączyłem pompy dmuchawa wyłączona.

Potem rozpaliłem jak w ognisku dokładałem drewno z otwartymi drzwiczkami.
Ciepło było ale czyszczenia sporo.
2022-10-13 15:15
  Rafaltomojeimie Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Też próbowałem i się nadenerwowałem. Jak napisał krzynan gra nie warta świeczki, chyba że lubisz siedzieć w kotłowni i czyścić kociołek Ewentualnie na samo "nagrzanie" kotła przy rozpalaniu  trochę się może groszku oszczędzi. Lecz obawiam się, że to są tylko promile

2022-10-13 20:53
  energotop Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
Przy rozpalaniu ustaw na ręcznym. "Rozgon" żar i wejdź z temperaturą spalin powyżej 100st. Wyciągnij wtyczkę od dmuchawy. Jak dmuchawa się zatrzyma uchyl minimalnie drzwiczki. Przejdź na auto. Drzwiczki muszą być minimalnie lub prawie zamknięte. Nimi reguluj ciąg i temperaturę spalin. W zależności od wielkosci zładu wody w układzie musisz wyliczyć wielkość wkładów drewna żeby nie przegiąć. I jeszcze jedno. Zwracaj uwagę żeby otwory rusztu były czyste. Jesli po paru "przepaleniach" się zamulą będzie Ci bardzo kopcilo przy otwieraniu drzwiczek. 
2022-10-14 18:47
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Na kopcenie przy dokładaniu drewna na ruszt mam taki patent.
Blacha 0,5mm która zatyka połowę otworu od dołu przed drzwiczkami.
Wtedy całe powietrze zaciąga od góry i nic nie kopci.
Trzeba uważacz na temperaturę kotła ( dwa razy miałem powyżej 80 st.C więc 4D poszedł z auto na Full ).

2022-10-14 19:52
  pablo Posty: 596 Ostrzeżenie: 0
 simko1: mieszaj z kukurydzą
Użytkownicy online: vencab