W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  przegląd rbr 17kW firmy Instalco Subskrybuj
2022-09-19 14:16
  daro1309 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Witam
Ze względu na nadchodzący kolejny sezon cieplny zdecydowałem się przejrzeć kociołek przed zimą. Spowodowane to było też tym, iż ostatnio podczas palenia zdarzało się często przerzucanie grochu niewypalonego i nierówne również spalanie - czyli nie na całej retorcie. Motoreduktor ściągnięty, slimak wyciągnięty bez problemu i o dziwo ani nie wyszczerbiony ani starty - prawie ideał. Niestety palenisko nie chce zejść z palnika. trzyma jak zabetonowane. Zastanawiam się czy nie prościej zdemontować cały palnik. Tylko żeby wyszedł wraz z paleniskiem to chyba trzeba odkręcić tą szerszą płytkę do której jest zamontowany palnik? Może jak wyciągnę całość to łatwiej będzie mi zdemontować palenisko bez jego uszkodzenia. Może ktoś już robił coś podobnego i będzie w stanie doradzić?
Chciałbym też wymienić sznur w drzwiczkach pieca, może ktoś się z Szanownych Forumowiczów orientuje jakiej średnicy powinny być tam zamontowane?
Z góry dziękuję za wszsytkie podpowiedzi



dodane 2022-09-19 14:16
2022-09-19 15:54
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Co do sznura, to nie pamiętam. Ale koronę trza opukiwać i zejdzie. Gdybyś odkręcił te "bliższe" śruby, to rozpołowisz palnik tylko. Nie cuduj, stukaj od dołu po koronie i wyjdzie. Potem musisz ją elegancko wyczyścić tam gdzie przychodzi klej. Najlepiej się to robi spłaszczonym na szlifierce wiertłem fi8. Nie dziaduj z klejem - tanie mięso psy jedzą - kup GEB albo SOUDAL, ze wskazaniem na ten pierwszy.
2022-09-19 19:42
  daro1309 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Bliższe , zgadza się - nic mi nie dadzą. Te dalsze zapewne pozwolą wyciągnąć całość z pieca ale mam obawy związane z rozszczelnieniem
2022-09-19 20:01
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Możesz to rozkręcić jak chcesz, dasz potem ciut kleju i ok. Ino po co ? Weź majzelek, młotek, o stukaj od dołu w koronę. Bo chcesz ją zdjąć chyba po to, aby odkurzyć kanał powietrzny ? Czy masz inny cel ?
2022-09-19 20:03
  bobas Posty: 808 Ostrzeżenie: 0
Nie wyciągaj reszty, ani nie rozpoławiaj palnika, jeśli nie miałeś problemu ze zbyt wysoką temperaturą podajnika to zostaw jak jest. Koronę najlepiej podważyć jakimś kołkiem drewnianym lub łatą, warto też odkręcić dmuchawę i wyczyścić kanał powietrzny palnika. Koronę wklej na dobry uszczelniacz 1200-1500st.
Sznurów też nie musisz od razu wymieniać, RBR ma fajną regulację z obydwu stron drzwiczek. 
2022-09-19 20:18
  daro1309 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Dokładnie tak. Chcę wszystko oczyścić bo wstyd się przyznać ale od 2014 roku nic nie ruszałem oprócz standardowego czyszczenia
2022-09-19 20:31
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Bo ten kocioł nie wymaga za wiele uwagi. Jak się upierasz, żeby zdjąć koronę, to to zrób, ale bez drastycznych kroków. Zdejmij koronę, odkurz, przyklej na nowo i nie myśl za dużo.
2022-09-20 07:21
  daro1309 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Jeszcze dopytam - jak duża jest szansa żeby palenisko się uszkodziło podczas "opukiwania" ?
Może pamiętacie jeszcze średnicę zawleczki. Miałem jedną na wzór i pozyczyłem sąsiadowi dwa lata temu. Niestety nie oddał a nie mam suwmiarki. Wydaje mi się ze było to 5mm a długość chyba 55 z łebkiem na imbusa.
2022-09-20 10:21
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jak będziesz walił młotkiem bez opamiętania, to możesz wyszczerbić. Trzeba stukać od dołu w wargę korony, puści. Śrubka M5, 55mm.
2022-09-28 08:52
  daro1309 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Udało się wytargać w jednym kawałku. Faktycznie trzeba cierpliwośći. Zastanawiam się czy uszczelniacz dać tylko w tym rowku na niego przeznaczonym czy tam w dolnej części jak nachodzi na kanał dolotowy groszku też dać. Tylko na oko to tam wchodzi po prostu na delikatny wcisk więc nie wiem. Pozostałości jakichś silikonu też nie widać ale tam mógł się wypalić. Nie mogę dostać ani GEB-a ani Soudala. Taka dziura. Polecili mi PAttexa na 1200 stopni.. Jeszcze nie kupiłem więc poszukam w sąsiedniej miejscowości. Wentylator chyba sprężarką potraktuję na zewnątrz - wewnątrz aż czarny
dodane 2022-09-28 08:52Witam ponownie. Zbieram się do składania pieca, klej się udało kupić Soudala na 1500 topni. Mam jeszcze pytanie czy silikon dajemy tylko w tym rowku w palenisku czy w tej dolnej części również . W tym co wyciągnąłem wygląda jakby producent tam też silikon wcisnął, chyba że to będzie po prosty nalot rdzy. Dołączam zdjęcia
Użytkownicy online: BednarekM, debe83, kmiot, rafa1006, rastin83