W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Kopcenie przy paleniu na ruszcie awaryjnym - jak palić drewnem na ruszcie awaryjnym Subskrybuj
2022-05-28 17:25
  kmaslanka Posty: 66 Ostrzeżenie: 0
Witam,
Chciałbym w okresie przejściowym spróbować palić drewnem na ruszcie awaryjnym. Robiłem kilka prób ale za każdym razem bardzo się kopci wtedy z pieca. Jak można sobie z tym poradzić ?
Jak ustawić piec do takiego palenia ?

Z góry dziekuje.
KM
2022-05-28 18:11
  kubanos Posty: 965 Ostrzeżenie: 0
Ja kiedyś też miałem takie głupie pomysły... szkoda pieca i czasu na czyszczenie tej smoły ...
Ale ja mam małe odbiory i wszystko zamiast się palić to się kisiło... 
Ja mam ecoplusa a to nie jest piec do tego...

2022-05-29 22:51
  DKo70 Posty: 2435 Ostrzeżenie: 0
Potwierdzam to co pisze kubanos. Ja po jednym letnim sezonie, gdy grzałem cwu drewnem miałem 2 mm nagaru do zbijania. Nie polecam. Lepiej eko 22 MJ lub ekomiał (tylko skąd teraz wziąć)
Ale jeśli chcesz spróbować, to proponuję wysoką dmuchawę aby dym jak najszybciej wyganiało. 
Zdrówka
2022-05-31 14:05
  Djack Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Cześć,

ja w tamto lato grzałem prądem, ale w tym roku wracam do palenia drewnem na wodę.

Dziś robiłem pierwsze grzanie. 

Moje palenie:
Pakuje drewna na full do komory, uchylam drzwiczki od popielnika - czujnik od cwu pokazuje że woda ma ~27 stopni, mam zbiornik 240l - i zapalam drewno od góry.
Rozgrzewam piec do 70 stopni, włączam pompkę od CWU.
Jeżeli temp. pieca przekroczy 75 stopni, to przymykam drzwiczki, jak spadnie do ~67, to uchlam je ponownie, a jak tylko temp. pieca zacznie rosnąć, to zamykam je całkiem - mam uchylony w tych drzwiczkach szyberek.
Zazwyczaj w tym momencie pozostaje już rozżarzony węgiel drzewny, więc nie ma problemu ze smołą.

Woda w baniaku po takim grzaniu ma ~65 stopni.

Wspomnę że palę drewnem liściastym - olcha, brzoza, osika, wierzba. 
Sezonowane pod dachem ze 3 lata
2022-10-02 21:27
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Witam.
Kupiłem ruszta awaryjne OEPM26kW i paliłem drewnem kilka dni.Ładowałem do komory drewno i miałem uchylone lekko górne drzwiczki aby cały czas dopływało powietrze.
Wczoraj spędziłem 5 godziny na drapaniu smoły z kanałów zawirowaczy i komory.
Drapanie stalową szczotką zamocowaną do kątówki.
To jest istna masakra.
Zaoszczędziłem ok. 50kg groszku ( 200zł ).
Odradzam chyba że w akcie desperacji bo to inna sprawa.
Pozdrawiam.
2022-10-02 21:49
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
7 lat temu próbowałem palić w trybie zasypowym i po tej próbie zawsze odradzałem wszystkim, którzy mają kocioł OEP. Trudne czasy przyszły, mam trochę drewna, to pomyślałem "spróbuj ponownie".  TYLKO W TRYBIE AWARYJNYM.
2022-10-02 22:30
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
W trybie mix można na ruszcie spalić wszystko  
dodane 2022-10-02 22:30
Ps. Ubiegając pytanie co to za tryb ? Np.ręczny plus drewno na ruszcie   
2022-10-03 05:42
  Mati102 Posty: 45 Ostrzeżenie: 0
Palenie drewnem bez zawirowywaczy, czyszczenie w mare często szczotką, smola i cala reszta dziadostwa odpada jak się przejdzie na węgiel, wysusza sięibpraktycznie samo odkleja.
Mankament palenia drewnem jeat taki ze po nagrzaniu domu piec się kisi i przez to te smoly

Od tamtego sezonu mam bufor 500l i jest poezja Czy to z groszkiem czy to z drewnem! Piec durzo czyściejszy i stabilny Drzewo palone przez dzień kolo 22 koniec i buforek do rana wytrzymywał!
Polecam jak ktoś ma mozliwośc to rewelacja!
Obecnie klima 3,5kw na dole i przenosna u góry domku ogarniaja okolo 10kw dziennie przy tych chlodniejszych dniach, do idbioru jeszcze 3000kW z magazanu taurona.
Piecyk stoi i czeka na zimne dni, drzewo i ekomial

Pozdrawiam
Użytkownicy online: danfran, kaz_ko, mazi, Zarlacz