W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eSterownik.pl  Przejście z Ekogroszku na PC? Porównanie kosztów Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2022-05-20 23:33
  DamianOwczarek-zablokowany Posty: 0 Ostrzeżenie: 0
adkwapniewski napisał » 2022-05-20 20:02
leON22 napisał » 2022-05-20 15:21
Adam, to wg moich statystyk, czyli 3.5tony groszku 27MJ/sezon 24st w domu i CWU 50st , wg Twoich obliczeń, w pompę o jakiej mocy muszę celować   bo jakoś tego nie kumam  



Wejdź tu : https://cieplo.app/start

Wypełnij i wklej link do wyniku. Grzejniki przewymiarowane ? 

Leon na tym forum zęby zjadł a ty go kierujesz do formularza ciepło właściwe, obstawiam że liczył to już 247 razy
2022-05-21 11:02
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Właśnie zrobiłem to po raz kolejny i wychodzi mi tyle  

Do porównania staty...mojego kotła za miniony sezon 2021/22r. 

dodane 2022-05-21 11:02
2022-05-21 12:26
  adkwapniewski Posty: 408 Ostrzeżenie: 0
@leON22 ja w Twoim przypadku celował bym w 8-9kW jednośmigłową uznanych producentów

@DamianOwczarek
Do oszacowania mocy pompy potrzeba zapotrzebowania na moc w zależności od temp zew w danej strefie. Można zrobić OZC albo użyć "formularza ciepło właściwe" który w moim przypadku pokrywa się z OZC.

Ze statystyk nie da się prawidłowo wyznaczyć mocy ze względu na "zgadywanie" sprawności z jaką pracował kocioł.

Niech będzie że w ciągu 24h spaliłeś 20kg groszku z wartością opałową 28MJ i sprawnością 65% to "wyprodukowałeś" (20kg*28MJ/kg = 560MJ *65% /3600s = 101,11kWh
20kg / 24h /3600s * 28Mj = 6,48kW * 65% = 4,21kW - średnia moc kotła w ciągu doby

Dla sprawności 50% to już 3,24kW 

Z jaką sprawnością pracował kocioł ? Bez ciepłomierza nie wiadomo ... Jeszcze dochodzi "jakość" deklaracji ilości MJ/kg ...


2022-05-23 09:08
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
sebsa napisał » 2022-05-19 13:24
Inna sprawa to wielkość nakładu finansowego związanego z modernizacją ogrzewania.
Seba po dotacjach inwestycja w pompę wyjdzie taniej  dla Twojej kieszeni jak inwestycja w kocioł na pellety czy ekogroszek.
2022-05-23 09:35
  sebsa Posty: 766 Ostrzeżenie: 0
karoka65 napisał » 2022-05-23 09:08
sebsa napisał » 2022-05-19 13:24
Inna sprawa to wielkość nakładu finansowego związanego z modernizacją ogrzewania.

Seba po dotacjach inwestycja w pompę wyjdzie taniej  dla Twojej kieszeni jak inwestycja w kocioł na pellety czy ekogroszek.



Hej Wiesiu. Napiszę Ci szczerze tu na forum. Pracuję w firmie zajmującej się dystrybucją elektrotechniki, energetyki. Od niedawna weszliśmy w pompy. Widzę ceny zakupu na Stiebla, LG, Haier-a. Bosch i Mitsu już dużo droższe. Zestawiam to z ofertami jakie zbieram z rynku jako zwykła osoba fizyczna. To jest kosmos. Najczęściej proponują mi jednostki 12kW. Najtańsza kompleksowa oferta jaką do tej pory otrzymałem to 42kPLN brutto na splicie LG 12kW. Reszta to od 42k PLN netto i więcej. Najczęściej w ofertach znajdują się dodatkowe zastrzeżenia typu "demontaż kotła dodatkowo płatny" itd. Nie wiem kto zgarnia te marże ale chciałbym takie generować jako PH. Próbując skorzystać z  okazji i zakupić jednostkę samodzielnie,  mam jednocześnie problem ze znalezieniem chętnego instalatora do samego tylko montażu. Rozmawiałem z 2-3 osobami i już krzywda kiedy rozmawiam o samej usłudze bez materiału.
Przy okazji dodatkowa kwestia. Od soboty brakuje mi jednej fazy na zasilaniu. Silne wiatry uszkodziły coś na linii w okolicy. W maju taki zanik nie boli. W styczniu-lutym już zaboli. W przypadku pompy 3-fazowej będzie problem. Pompa 1-fazowa wymaga z kolei zabezpieczenia rzędu 32A 35A, 40A w zależności od mocy. W naszym przypadku musielibyśmy wystąpić o zwiększenie mocy w zakładzie. Zmierzam do tego, że w ramach czystego powietrza wystąpimy o dotację. Zezłomuję stary kocioł. Jednocześnie nie mam żadnej alternatywy na jakieś nieprzewidziane zdarzenia. Słabnie mi zapał na pompę. Zastanawiam się czy nie przemęczyć się 2 lata na palniku pelletowym, jednocześnie składając wniosek o przyłącze gazowe.
2022-05-23 11:41
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Czyli sam widzisz że nie jest to tak kolorowo z cenami jak wyglądałoby na allegro, nikt za darmo robić nie chce tylko dlatego żeby ktoś inny miał tanio Seba gdybyś z tego żył na pewno też nie poszedłbyś komuś tylko na sam montaż
Co do reszty to nie do końca tak jest z tym prądem, większość pomp niby 3 fazowych tak naprawdę pracuje na jednej pod 3 fazy przeważnie są podpięte tylko jej grzałki, moja też jest niby 3F ale podlicznik 3F za 4 sezony pokazuje chyba 1,7kWh to tyle co pobrały za ten czas diody i wyświetlacz podlicznika. Co do alternatyw, ten kocioł wieczny nie jest i nie znasz dnia ani godziny jak to mówią choć źle Ci nie życzę. Nie mam żadnego kotła i jakoś przez 4 lata nie zamarzłem
2022-05-23 12:04
  sebsa Posty: 766 Ostrzeżenie: 0
Wiesz dobrze. Łatwiej o takie decyzje jak się samemu mieszka. Ja mam Teściów na głowie. Jestem na 100% przekonany, że co nie zrobię będzie źle. Odnośnie pomp na 3F. Kwestia producenta. Są tacy co wymagają zasilania 400V. Sama jednak sprężarka pracuje na prądzie DC. Pompa wymaga wtedy jednego "esa". Są też takie jednostki gdzie osobno zabezpieczasz sprężarkę, osobno grzałki itd. Wtedy brak fazy skutkuje wyłączeniem pompy. Jak z PV. Po 2 dniach przerwy dopiero dzisiaj mi ruszyło.
2022-05-23 12:20
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
@sebsa nawet na tych 1f, jeśli u klienta dostępne są 3f, to grzałki podpinają pod inną fazę i na klasycznym 20A dla 400V też pompy latają. Są filmiki o Panasie z serii J, gdzie podają, że przy rozrzuceniu takiej 1f, oddzielnie na sprężarkę i grzałki dla 9kW max prąd jest na poziomie 16A.
2022-05-23 13:36
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
sebsa napisał » 2022-05-23 12:04
Wiesz dobrze. Łatwiej o takie decyzje jak się samemu mieszka. Ja mam Teściów na głowie. Jestem na 100% przekonany, że co nie zrobię będzie źle

Znam ten ból, sam rodziłem  
Jakbym słuchał "starszych" choć sam już młodzieniaszkiem nie jestem to bym jeszcze przy ognisku siedział, im nic nie trzeba było
2022-05-24 00:14
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

@Karoka mi wydawało się że stary jestem 41 wiosen na głowie, i tak se patrzę teraz na tę klimę odpaloną na grzaniu przy 10*C na dworze, faktycznie pizga w domu.
A może te krótkie portki robią robotę

Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: matrixpro, pieceko, seneka72