W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Wysokie spalanie? Prośba na rzut okiem na ustawienia Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 3Następna stronaOstatnia strona
2022-02-08 07:38
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Sorry że się jeszcze odzywam, ale od kiedy moc palnika = moc kotła ? Miał nabijać w tempie ekspresowym i to robił. Trzeba było skorygować nadmuch i dać spokój 24h, potem oceniać zużycie i poprawność nastaw.
2022-02-08 11:58
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Tak jak w normie moc którą deklaruje producent +-8%. Mam pełne sprawozdanie z badań dot 5klasy dla tego kotła. Przy mocy zadanej paleniska 18kw kocioł generuje 16.6kw przy zachowaniu sprawności dla 5klasy. Jak już pisałem ma małą powierzchnię grzewczą płaszcza. Ja sugerowałem się zasadą 8kw na m2 i tak też ustawiłem moc paleniska. Ładowałem bufor z mocami od 10 do 20kw i właśnie przy tych 14-15kw było najefektywniej. A, że kolega ma bufor to tak mu doradziłem. Ale masz rację niech przetestuje różne nastawy i wybierze odpowiednią dla swojego przypadku 
2022-02-08 12:35
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Okej, z papierkiem nie ma się co kłócić. Tak czy siak, kocioł pracuje lepiej niż wczoraj, przedwczoraj itd. I to jest w porządku. Jak to mu tam nastawiasz, to może bufor warto ładować jeszcze wyższą temp.
2022-02-08 13:02
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
No zgadza się może nie tak wysoko bo ma małe mieszkanko i bufor będzie się długo rozładowywał czyli straty postojowe. Ale do jakichś 70st z górnego czujnika byłoby ok. Ale tak jak mu napisałem przydałby się jakiś schemat i nie wiem w jaki sposób ładuje ten bufor.
2022-02-08 13:05
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Tak mnie coś nos świerzbi, że z bufora ładowane jest CWU (tak mi się zdaje po obejrzeniu wykresów). Albo ma zbiornik w zbiorniku, albo osobny układ. Może mi się wydaje. Te 7 dych byłoby dobre.
2022-02-10 19:23
  diablo88xd Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Michal86 napisał » 2022-02-08 02:07
Jak podaje 3.2 kg i pracuje wentylator na 60% to powinni być ok. Z poziomu tel nie zobaczę Twoich wykresów niestety. Ogólnie przydałby się schemat instalacji, jak podłączony jest bufor, jak go ładujesz,



Ustawienia takie jak podałeś, wyważyłem podajnik, wyszło i wprowadziłem 1400g. Jednak spalanie wydaje mi się wysokie, dziś ok 9 rano wrzuciłem worek 15kg ponieważ Olczyka zostało kilka garści i w tej chwili jest tyle samo Timbory Pfeifer co rano ok 9, czyli reasumując w jakieś 10h zjadł 15kg. Popiół bez spieków.

Poniżej printscreen z wykresów
Wykres
2022-02-11 10:04
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Przecież to praca jak bez buforu🤔 
Daj jakiś schemat nawet odręcznie narysuj..
W jaki sposób ładujesz ten zbiornik?
dodane 2022-02-11 10:03
dodane 2022-02-11 10:04Bufor 600l i równo 180m2 do ogrzania.
2022-04-23 15:08
  diablo88xd Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Ze względu na problemy zdrowotne załączam schemat dopiero teraz.

Opis schematu:
1. Ogniwo EKO Pellet 18 kW + ECO PALNIK;
2. Galmet SGW(S);
3. Galmet SG(B);
4. CIMM ERE CE 24l + Belka;
5. CIMM ACS CE 12l;
6. Wilo-Yonos PICO 25/1-4 (wyłączona);
7. Wilo-Yonos PICO 25/1-4 (ze sterownika jako pompa dodatkowa kotłowa);
8. IBO BETA2 25-60/180 (zasilana z mieszkania).

CWU na zaworach jest odcięte i pompa jest wyłączona.
2022-04-23 15:42
  Strzelec Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Regulator procesu spalania      Tylko moc MAX zmień na AUTO
2022-04-23 16:10
  diablo88xd Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Strzelec napisał » 2022-04-23 15:42
Regulator procesu spalania      Tylko moc MAX zmień na AUTO



Przy buforze zalecana jest praca maksymalna.

Edit 1.
Dodaje schemat tutaj bo powyżej nie załadowało go.

Edit 2.

Z czujnik temperatury mam tylko:
- czujnik kotła + termik;
- czujnik powrotu (na powrocie z bufora);
- czujnik spalin;
- czujnik CWU (w kapilarze bojlera, ale CWU i tak wyłączone).



Edit 3.

zamówiłem RM1 + BT4B, żeby typ obwodu CO 1 ustawić na pompę CO + regulator pokojowy, wtedy pompa nie będzie pracowała cały czas nawet w ciągu dnia kiedy jest w miarę ciepło w domu, a obieg i tak idzie rurą preizolowaną dworem do rozdzielacza...

Jak sprawa wygląda z buforem?? Ponieważ nie mam na nim żadnych czujnik temperatury, tylko czujnik kotła i powrotu + pompa kotłowa, u znajomego który ma kocioł X i sterownik X prócz czujników kotła i powrotu ma czujnik temperatury góry i dołu bufora... Pompa kotłowa wydaje mi się, że pracuje cały czas więc też wychładza temperaturę cieczy w buforze... 
2022-04-24 21:25
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0

Kolego co do schematu.
Zakładam, że 2 to CWU, 3 to bufor. Te dwa zawory 3d to zawory temperaturowe?
Ten jeden na cwu jest praktycznie niepotrzebny.
Brakuje zwrotnych za pompami.
24l to mało na CO plus bufor chyba, że bufor jest mały i pojemność całej instalacji jest mała.
Brakuje 3d z siłownikiem na sterowanie temperaturą na instalację.

Pello nie obsługuje bufora i tu trzeba się trochę nakombinwać z wysterowaniem.
Co do regulatora pokojowego i opcją wyłączenia pomp po dogrzaniu nie jest to dobra opcja przy instalacji z buforem ponieważ generuje tylko straty. Co innego z opcją obniżenia temperatury. Bufor musi mieć zawsze odbiór ciepła że względu na straty postojowe.
2022-04-24 21:36
  diablo88xd Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Dokładnie, 2 - CWU, 3 - bufor, 2 posty wyżej jest

3D na buforze to zawór temperaturowy,

3D na CWU jest z siłownikiem.

Ma sens montaż tego czujnika pokojowego? Żeby zrobić sterowanie CO + regulator.
2022-04-24 21:57
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
To zależy od budynku itp. Jeżeli jest to nowy dobrze izolowany budynek z otwartymi przestrzeniami to raczej tak. Jeżeli masz stary budynek z dużą ilością pokoii do tego niezbyt ocieplony to raczej nie zda to egzaminu nawet umieszczając czujnik w najchłodniejszym miejscu. W sumie patrząc na obecne ceny pelletu nie jest to duży koszt takiego zestawu. Możesz przetestować.
2022-04-25 09:50
  diablo88xd Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Mieszkanie na 1 piętrze 40m2 w starym budownictwie, mury zewnętrzne z dylatacją, ocieplone w zeszłym roku styropianem 15cm, powyżej strych ocieplony. Mieszkanie 2 pokoje, kuchnia i łazienka.

Kocioł, bufor CO i bojler CWU w kotłowni obok (ok. 8m) budynku mieszkalnego ocieplonej styrodurem 10cm, połączona z budynkiem mieszkalnym preizolowaną rurą zakopaną na ok. 80cm
dodane 2022-04-25 09:50Mieszkanie na 1 piętrze 40m2 w starym budownictwie, mury zewnętrzne z dylatacją, ocieplone w zeszłym roku styropianem 15cm, powyżej strych ocieplony. Mieszkanie 2 pokoje, kuchnia i łazienka.

Kocioł, bufor CO i bojler CWU w kotłowni obok (ok. 8m) budynku mieszkalnego ocieplonej styrodurem 10cm, połączona z budynkiem mieszkalnym preizolowaną rurą zakopaną na ok. 80cm
2022-04-25 10:49
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Powinno zdać egzamin. Ten zawór 3d z siłownikiem co masz na boiler daj za buforem na instalację. Bo teraz jak grzejesz bufor pod te 70st to wszystko idzie na mieszkanie? Termostaty na głowicach? Duże straty transportowe. 
Do sterowania bufora dodatkowy sterownik lub podepnij kotłową pod wyjście wentylatora wyciągowego. Któryś urzytkownik tak ma. Też testowałem i nie działa to źle. Czujnik kotła w górę buforu w kocioł stb.

dodane 2022-04-25 10:49Edit.
Jak chcesz sterować regulatorem pokojowym to zewnętrzny sterownik nie wchodzi w grę bo musiałbyś podpiąć pod termostat zewnętrzny. To tylko jw kotłową pod wyciągowy.
2022-04-25 13:47
  diablo88xd Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Głowice z termostatami na kaloryferach po zrobionym kryzowaniu.

Myślę nad sterowaniem:

"Pompa CO + regulator pokojowy – praca pompy obwodu
CO.1, CO.2 w oparciu o temperaturę wewnętrzną z
programatora/termostatu zewnętrznego. Wymagane jest
podłączenie czujnika wewnętrznego przewodowego lub
bezprzewodowego BT1. Możliwość zastosowania termostatu
zewnętrznego."

Z tym, że BT1 nie jest dostępny więc zastosuję BT4B i rozumie, że będzie sterował pompą wg. zadanej temperatury pompy.

Czyli rozumie, że w przypadku jak podłączę pompę kotłową pod wentylator wyciągowy to załączy się dopiero gdy będzie temperatura kotłowa (w buforze po zmianie czujników) 5 stopni poniżej i 5 stopni powyżej (bo tak teraz ustawiłem) od temperatury zadanej. Do tego zmiana czujników... Dobrze kombinujesz)

Teraz pytanie jak z ustawieniem 3D z siłownikiem jak dam go za buforem na instalację. W opcjach jest sterowanie tylko 4D, czy nie lepiej w tym przypadku nabić bufor tylko do 60 +/-5. albo 55 +/-5?? 
2022-04-25 15:40
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
W sterowniku jest po prostu oznaczone jako zawór 4drożny ale nie ma tu żadnej różnicy bo czy 4 czy 3drożny pracuje tak samo w zakresie 90stopni.
Z regulatorem pokojowym grzanie będzie odbywało się na podstawie ustawionej temp wewnętrznej minus ustawiona histereza.
To z jaką temp będzie ładowany bufor zależy od wielu czynników. Biegu pompy, wkładki termostatyczne w 3d itd do momentu osiągnięcia przez dół buforu temperatury odpowiadającej znamionowej nastawie 3d term.
Jaki masz tam zawór?

2022-04-25 18:19
  diablo88xd Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Oba zawory to Afriso, model za chwilę dopiszę.

Jaka jest wartość STB, tzn. powyżej jakiej temperatury zadziała zabezpieczenie??
2022-04-25 19:00
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Z reguły 90-95st. Na powrocie do buforu z instalacją pamiętaj żeby też założyć zawór zwrotny.
2022-04-26 07:45
  diablo88xd Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Zabezpieczenie STB musi mieć styk zwarty, jak podłączyłem czujnik temperatury kotła to zadziałało zabezpieczenie STB, pozostawiłem zworę.

Jest jeszcze termik kotła, który ma styk NC, ale pozostawiłem go tam gdzie był. CT w buforze wpięte pod CT kotła, a CT kotła (biały, czarny) w powietrzu, na STB mostek.

Zawór zwrotny po to żeby latem jak bufor będzie wyłączony obieg wężownicy CWU nie przepychał do bufora?? Dobrze myślę??

Edit.

Pompa kotłowa podłączona pod wentylator wyciągowy, ale chyba nie zda to egzaminu, gdy przy 55 włączyła się pompa, to po chwili temperatura spadła do 42. Jak działa pompa dodatkowa ustawiona jako kotłowa?? w instrukcji nie ma te informacji podanej, a patrząc na wykres to wygląda jak by cały czas pracowała.

Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 3Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: anbialek, Blantator, dominikvrbka, kotel1111, lechhrom, marka, ogniwo46, OgniwoEkoPelletMichal, piwnica, SlawomirD