W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Sięgam opinii eksperta Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2022-01-01 18:37
  energotop Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
Mojzyk napisał » 2022-01-01 10:21
Panowie jest dobrze, piec opanowany. Moje cztero tygodniowe wypociny przynoszą sukcesy.
Tryb retortowo ręczny
Grzanie:
5 podawania
65 pauzy
dmuchawa 37
Podtrzymanie:
3 podawanie
4 pauzy
1x powtarzanie
40 dmuchawa
Teraz gdy jest wyłączony algorytm dmuchawa pracuje 2:40 w podtrzymaniu
Aktualnie na dworze mam 10-12 stopni więc ciężko tu co kolwiek jeszcze wyciągać za wnioski. Teraz trzeba czekać na mrozy.
Ustawiłem ręczny, bo w ecoalu podaje 5 skeund i 70 przerwy, i dmuchawa 36. Jeżeli damy korektę dmuchawy, to gdy piec osiągnie przypisaną temperaturę (u mnie 60 stopni), komputer zabiera korektę i dmucha tak jak ma przypisane w sterowniku, 36%. W trybie ręcznym dmucha cały tyle ile mu przypiszemy. Chodzi o to, ze dmuchawa  pracuje jeszcze jakiś czas po osiągnięciu temperatury co pozwala nam mocniej go rozgrzać i utrzymać w trybie podtrzymania.
Takie informacje wyciągnąłem przez czas, w czasie użytkowania pieca.

👍
2022-01-02 10:41
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
marcin88 napisał » 2022-01-01 17:02
A czy w trybie eCoal przechodzil w podtrzymanie czy ciagle szedl zmniejszajac tylko % dmuchawy?

W eCoal po osiągnięciu temp (u mnie 60) dmucha jeszcze z minutę i przestaje. W ręcznym tak samo, różnica tylko taka że w ecoalu jak masz korektę dmuchawy to po osiągnięciu temperatury dmucha jeszcze bez korekty te krótką chwilę.
2022-01-02 11:25
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Uważam, ze eCoal raz dobrze ustawiony można zostawić bez doglądania, tylko otwierać klapę z podajnika i suć czarne złoto a dołem wybierać zutylizowane. Ja posiadam piec miesiąc, przedtem kopciuch i sama instalacja grawitacyjna bez pomp, zaworu 4D itd., ale ustawieniami tj. poznawaniem pieca od 2 tygodni.
Efekt mam taki ze przy tej samej temperaturze na dworze, podczas owych dwóch tygodni szkolenia się w działaniu eCoal, to z 30-40kg i ponad spalania, zeszłem do 15kg i mniej  
Uważam ze automatyczny eCoal jest genialny w swojej prostocie jak i funkcjonalności, choć na początku sprawił mi kłopot w jego poznaniu   
Dodam ze na zimę spalałem gdzieś ok. 6 ton węgla, teraz przy tym piecu jak dobrze pójdzie może w 3-4 tonach się zmieszczę. 





2022-01-02 15:17
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
Więc tak. Po dwóch dniach pracy pieca na aktualnych ustawieniach byłem właśnie go doglądnąć i powiem tak: tryb ręczny nie nic wspólnego z trybem ręcznym i wyłączenie algorytmu, włącza dziwne opcje w steroniku. Piec pomimo osiągnięcia temperatury dokłada straszne ilości węgla, kręci po 10 sekund mimo że mam ustawione 5. Dmuchawa odpala się na 48% mimo tego że nigdzie nie mam wpisane takiego parametru a najlepsze jest to, że mimo małych porcji węgla w palenisku masa niedopalonego węgla. Nie wiem czym się sugeruje ten sterownik ale jak dla mnie porażka zero prostoty w nim i funkcjonalności. Jedyne słuszne palenie tym sterownikiem to wyłącznie na retortowy-eCoal i absolutnie nie włączać trybu podtrzymanie. Przez nie całe dwa dni piec wciągnał 40kg wegla na 73 metry mieszkanie. Aktualnie wróciłem do fabrycznych ustawień, praca w trybie eCoal i wyłączony tryb podtrzymania.

faco napisał » 2022-01-02 11:25
podczas owych dwóch tygodni szkolenia się w działaniu eCoal, to z 30-40kg i ponad spalania, zeszłem do 15kg i mniej  

To jak to uczyniłeś ze zszedłeś z spalaniem o ponad 60% jak do ustawienia w eCoal masz tylko czas kręcenia i korekta dmuchawy?
2022-01-02 16:36
  faco Posty: 823 Ostrzeżenie: 0
Hmm dobre pytanie, zawsze mówię do wszystkiego trzeba dojść samemu. Analiza, testy, metody prób i błędów, obserwacja, trochę fizyki. Nikt Ci nie pomoże, nawet lokalni eksperci z forum jak sam nie otworzysz umysłu na poznanie nowych rzeczy i obycia ich. Właśnie zadałem nowy temat o grzaniu wody i jestem akurat w jego symulacji, testowaniu i powiem Ci ze spalanie jeszcze "chyba" potrafię bardziej ograniczyć   
Na teraz blachy na ścianach prawie zimne, w domu w samych majteczkach i spalanie ok, patrzysz do podajnika a tam mało co znika, no na początku było jak u Ciebie. Dom z cegły jak i dach tez mam nieocieplony.
2022-01-03 21:11
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
U mnie jest to że mam zrobioną najprostszą instalacje, czyli zawór 3 drogowy, jedna pompka która pompuje na 6 grzejników i bojler. Czyli temperatura powrotu to temperatura na grzejnikach. Zadana 55 a max kotła 60, na powrocie mam 52-53 stopnie. I tu nasuwa się pytanie czy piec może pracować w temperaturze 55 stopni? Bo wtedy mogę zmniejszyć przepływ na zaworze, temp powrotu spadnie do ~47 stopni a piec pracował będzie w temp. 56. Według regułki powrót będzie 10-8 stopni mniejszy od temperatury kotła. Tylko jakie złe rzeczy mogą się stać przy tak niskiej pracy 55 stopni? U mnie przy aktualnym grzaniu jest 27-28 stopni w mieszkaniu.
2022-01-03 22:18
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
Mojzyk napisał » 2022-01-03 21:11
U mnie jest to że mam zrobioną najprostszą instalacje, czyli zawór 3 drogowy, jedna pompka która pompuje na 6 grzejników i bojler. Czyli temperatura powrotu to temperatura na grzejnikach. Zadana 55 a max kotła 60, na powrocie mam 52-53 stopnie. I tu nasuwa się pytanie czy piec może pracować w temperaturze 55 stopni? Bo wtedy mogę zmniejszyć przepływ na zaworze, temp powrotu spadnie do ~47 stopni a piec pracował będzie w temp. 56. Według regułki powrót będzie 10-8 stopni mniejszy od temperatury kotła. Tylko jakie złe rzeczy mogą się stać przy tak niskiej pracy 55 stopni? U mnie przy aktualnym grzaniu jest 27-28 stopni w mieszkaniu.



Jak Ty może funkcjonować w temperaturze 27?
Mojzyk chcesz zmian musisz dać coś od siebie. Podłącz sterownik do neta, nie ma, że się nie da. Zrób i załącz zdjęcia instalacji. 
2022-01-07 18:10
  Mojzyk Posty: 14 Ostrzeżenie: 0
No i dopiąłem swego, opanowałem tego przeciwnika 
Piec pracuje w retortowy-eCoal
w grzaniu:
podawanie 5s
dmuchawa 0
zadana 50 stopni
maxymalna 55 stopni
w podtrzymaniu piec nie pracuje wgl bo teraz stwierdzam że w moim przypadku jest to zbędne.
temperatura powrotu  od tej na piecu to 8-7 stopni różnicy czyli jest okej. W popielniku sam popiół i najważniejsze, spalanie na moje oko jakieś pół worka (worek 20kg) na dobę.
Postaram się cos wykombinować w tym miesiącu żeby miał łączność bazą dla podglądu i weryfikacji co się dzieje jak nie widzę. Z początku myślałem że te piece to jakaś wyższa technologia a to całe serce leży w sterowniku. Ogólnie mogę ogłosić sukces  i śmiało mogę powiedzieć "będzie pan zadowolony" 
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: brzakdolce, jamma, Kiler5, Oliwier01, wajnercz