W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Zawór 4D z siłownikiem Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-12-28 20:36
  grafik1979 Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
Panowie pogrzebałem dziś przy zaworze i siłowniku 4D, zdemontowałem i założyłem na nowo, przełożyłem przewody w sterowniku aby otwieranie i zamkanie było prawidłowe. Wydaje mi się , że wszystko było ok. Nawet filtry wyczyściłem przed pompami. Sprawdziłem poprawność działania czujnika temperatury za zaworem 4D - OK. Teraz mam zadaną 36st. i utrzmuje 35.1 przy otwarciu 38% na sterowniku na zaworze w rzeczwistości jakieś 30% otwarcia.

leON22 - siłownik kręci w obie strony  - otwiera i zamyka zawór 4D, tak ma być chyba

Co Wy panowie na to??  Może sam siłownik się psuje??  No raczej w zaworze nie ma się co popsuć 
2021-12-28 21:16
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Czyli jednak lewo Może faktycznie siłownik kręcił a zawór stał w miejscu jak sugerował @rj1972 wyżej. Pewnie zawór zaszedł kamieniem teraz jak go ruszyłeś powinno być ok pewny
2021-12-29 12:39
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0

Fizycznie skala na siłowniku powinna odpowiadać kątowi otwarcia na sterowniku. Skala 3 = 30%. Inaczej być nie powinno zarówno dla 4D lub 3D. Może jakimś cudem objechało sprzęgło w siłowniku albo zdjęto siłownik z zaworu na uruchomionym sterowniku, przekręciło go, nie zauważyłeś i założyłeś ponownie. Proponuję jednak aby to wyskalować ponownie. Zawór 4D ustawić na 5 (wcięcie na poziomo o ile zasilanie i wyjście są w poziomie) a siłownik (na sterowniu ręcznym) na 50% i nałożyć na zawór. Siłownik przełączyć na sterownie elektryczne. Jest na ten temat trochę materiału na YT. Oczywiście przed operacją wyłączyć a po operacji włączyć sterownik i powinno sie wszystko się zgrać. później jedynie dograć kierunek otwierania i to również z resetem sterownika. Nie zaszkodzi to tylko trwa chwilę.
A z ciekawości bo może nie doczytałem jaki to siłownik?
Jeśli zawór był kręcony jakimś cudem ręcznie przez siłownik bez przełączenia na tryb ręczny to jest możliwe że siłownik uszkodzono i sobie przeskakuje.

A może wszystko jest OK a tylko tak się wydaje. Może układ pracuje na tyle stabilnie że sterownik nie rusza tego zaworu? CWU jest wyłaczone więc nie ma co nim szarpać tym bardziej po powyżej opisanych korektach cisza i spokój.
2021-12-29 14:33
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Dałbym minimalną moc w grupowym 8 kW. Jest szansa, że nie będzie się tak często odstawiał.
2021-12-29 15:42
  grafik1979 Posty: 55 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2021-12-29 12:39

Fizycznie skala na siłowniku powinna odpowiadać kątowi otwarcia na sterowniku. Skala 3 = 30%. Inaczej być nie powinno zarówno dla 4D lub 3D. Może jakimś cudem objechało sprzęgło w siłowniku albo zdjęto siłownik z zaworu na uruchomionym sterowniku, przekręciło go, nie zauważyłeś i założyłeś ponownie. Proponuję jednak aby to wyskalować ponownie. Zawór 4D ustawić na 5 (wcięcie na poziomo o ile zasilanie i wyjście są w poziomie) a siłownik (na sterowniu ręcznym) na 50% i nałożyć na zawór. Siłownik przełączyć na sterownie elektryczne. Jest na ten temat trochę materiału na YT. Oczywiście przed operacją wyłączyć a po operacji włączyć sterownik i powinno sie wszystko się zgrać. później jedynie dograć kierunek otwierania i to również z resetem sterownika. Nie zaszkodzi to tylko trwa chwilę.
A z ciekawości bo może nie doczytałem jaki to siłownik?
Jeśli zawór był kręcony jakimś cudem ręcznie przez siłownik bez przełączenia na tryb ręczny to jest możliwe że siłownik uszkodzono i sobie przeskakuje.

A może wszystko jest OK a tylko tak się wydaje. Może układ pracuje na tyle stabilnie że sterownik nie rusza tego zaworu? CWU jest wyłaczone więc nie ma co nim szarpać tym bardziej po powyżej opisanych korektach cisza i spokój.



rj1972 dzięki za podpowiedzi zapewne skorzystam w tym temacie chodziło mi o sytuację kiedy nie wiadomo dlaczego siłownik otworzył się na 80% aby utrzymać za zaworem temperaturę 37 st. gdzie wcześniej otwarty był zazwyczaj na 38%. Siłownik mam firmy Afriso założony jak i reszta 5 lat temu. Jak widać już teraz to się ustabilizowało ściągnąłem siłwonik wczoraj i założyłem na nowo.. Nie wiem co było przyczyną takiego skoku otwarcia zaworu , to jest dziwne właśnie dla mnie. Oczywiście wskaluje zawór i siłownik aby pokazwało to samo.


Dzięki
2021-12-29 21:26
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2021-12-29 14:33
Dałbym minimalną moc w grupowym 8 kW. Jest szansa, że nie będzie się tak często odstawiał.



@grafik Skoro posłuchałeś, to histerezę kotła zwiększ do 0,3-0,5 stopnia oraz przejście na moc maksymalną daj  większe,: 2-3 stopnie. 
2021-12-30 07:24
  -adek Posty: 41 Ostrzeżenie: 0
ja popieram autora postu coś się ostatnio spier.....o z zaworem 4 drogowym.
U mnie było podobnie i nagle się tak stało. 
Zaktualizowałem sterownik do najnowszej wersji, jak w sofcie pokazywał mi otwarcie na 80% to na skali była 5 (skala od 1-10) dałem w tryb ręczny przekręciłem na 8 i ponownie włączyłem w automat i teraz jest ok - to co pokazuje sterownik tak jest na zaworze. Może spróbuj tak u siebie mi pomogło
2021-12-30 12:51
  raen Posty: 28 Ostrzeżenie: 0
U mnie też była taka akcja z zaworem, na sterowniku 70% na skali 5. Zamknąłem zawór w ręcznym trybie i puściłem automat, jak zaczął od 0 to trzyma się skali  
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: MarcinMalarczyk, schupa