W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Tryb podtrzymania Subskrybuj
2021-12-13 17:09
  Kamil2 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Cześć, mam wrażenie, że piec nie przechodzi w tryb podtrzymania a cały czas grzeje. Czy ktoś byłby tak miły i sprawdził ustawienia pieca? Przechodzenie w tryb auto lato i wychładzanie pomieszczenia jest mało efektywne.

Dom 130m2, nieocieplony, cegła nemecka , paliwo ekogroszek, piec 16kw OEP. 
W zeszłym roku było ok około 20kg dzień, a teraz pożera 30kg dziennie. B
Brak zaworu 4d (tego już nie ogarne).

Piec miał dziurę na podajniku ale zaspawana w sobotę.

Pozdrawiam,
Kamil
2021-12-13 19:39
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Czyścisz regularnie wymiennik i czasem czujnik spalin
Jak mocny masz groszek
Może w zeszłym roku paliłeś mocniejszym
Może na przykład miałeś 30MJ, a teraz 25MJ.
Masz niską temperaturę kotła. Przy zimowej aurze za oknem 42 stopnie to malutko.
W ogóle to malutko. Większość palaczy ma teraz ok. 60 stopni.
Ok. 40 stopni na powrocie to walka o korozję.
Cytat z DTR kotła:
"W  celu  ochrony  kotła  przed  korozją  niskotemperaturową
należy utrzymywać na kotle temperaturę co najmniej 60oC
Temperaturę  wody  powracającej  do  kotła  powyżej  50 oC.  W  tym
celu  zaleca  się  zamontować  w  układzie  zawory  termostatyczne  lub
systemy mieszające np: pompę mieszającą lub zawór mieszający."

2021-12-13 20:38
  Kamil2 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Cześć, czyszczony kocioł co tydzień, odpady co 2 dni. W teorii groszek 28mj/kg, od 3 lat tym samym groszkiem.
Pompę CWU ustawiłem jako funkcja CWU+mieszającą, ale nie widzę aby to coś dawało. 
Jak robi temp 50C to w domu robi się 22C co jest za ciepło dla domowników. To przy ostrym mrozie do -8 zwiększam do 55c. 
Czujnik powrót nie jest na kapilarze i dużo zależy od temp w piwnicy (Czujnik na rurze powrotnej osłonięty otuliną do rur) jutro spróbuję Czujnik powrotu skalibrować.

Czyli radzisz iść w wyższe temperatury? A brak podtrzymania z czego może wynikać? Rano wrzuciłem worek 25kg, teraz nie ma nic.... :(
2021-12-13 20:47
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Przecież Ty używasz tryb Retortowy-eCoal, który dąży do ciągłej pracy kotła.
Także wcale mnie to nie dziwi, że kocioł się nie odstawia.
Zawsze go używałeś tego algorytmu
2021-12-13 20:50
  Kamil2 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Niestety tak.... człowiek się nie ogarnął na innych ustawieniach, to robiło się auto-lato i w ciągu dnia piec "odpoczywał", ale temperatury na zewnątrz były wyższe to nie był problem. Teraz niestety sytuacja trochę gorsza...
2021-12-13 20:56
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
A nie miałeś przypadkiem włączonej cyklicznej pracy pompy
2021-12-13 21:01
  Kamil2 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Raz próbowałem cyklicznej, niestety efekt był taki ze piec spalał więcej, były tylko spieki, a alarm zabrudzenie kotła wyskakiwał na 2dniach. Zrezygnowałem z tej formy po dwóch podejściach.
2021-12-13 22:07
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
Kamil czego Ty oczekujesz, przecież możliwości nie masz za wiele, ja w takim przypadku jak Ty dałem pompę c.o. na stop po dogrzaniu pomieszczenia i przez 5 lat tak sterowałem temperaturą w domu, +- 0,5 stopnia od zadanej. Proszę nie komentować takiego sposobu prowadzenie kotła, bo już mi się nie chce dyskutować na ten temat, palę 7 sezon, od roku z ciekawości  założyłem zawory termostatyczne na grzejnikach.
dodane 2021-12-13 22:07
oxalis3 napisał » 2021-12-13 22:02
,

A i do takiego sposobu to automat nie bardzo mi się sprawdzał, dużo więcej spalał niż dwa pozostałe tryby.
2021-12-14 09:11
  Kamil2 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Czego oczekuje... najlepiej aby ceny węgla wróciły do normalnych
Spalanie rzędu 20kg dzień to dla mnie nie był problem, przyzwyczaiłem się do tego, ale jak ciśnie 25kg i to przez 12h to już przesada. Stąd moje pytanie co mogło się podziać, bo ja nie widzę abym cokolwiek zmienił w sposobie palenia. 

Przechodzę dzisiaj na spalanie ręczne (podejście nr X), Zobaczymy czy będą jakieś efekty  

Co ciekawe wczoraj od 18 do dzisiaj 9 rano była normalna praca pieca gdzie spaliny przypominały już sinusoidę, ale i tak spróbuję ręcznego.

Dzięki!

oxalis3 napisał » 2021-12-13 22:07
z ciekawości  założyłem zawory termostatyczne na grzejnikach..

I jak się sprawdzają zawory termostatyczne? daje to coś? jakaś różnica w kilogramach?

2021-12-14 11:32
  oxalis3 Posty: 305 Ostrzeżenie: 0
Termostaty mają zalety, ale jeżeli chodzi o spalone kg to jest podobnie jak z regulatorem.
2022-10-10 21:41
  gwarek Posty: 582 Ostrzeżenie: 0

Jak to kocioł pali non stop.
Piła na temp. spalin mówi mi całkowice co innego.
No 38 st.C na powrocie ..... szacun ( był taki filmik z wody lejącej się z pionowych rur gdzie są zawirowacze.
Nie polecam takich ustawień ...
2022-10-11 09:40
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
gwarek napisał » 2022-10-10 21:41

Jak to kocioł pali non stop.
Piła na temp. spalin mówi mi całkowice co innego.
No 38 st.C na powrocie ..... szacun ( był taki filmik z wody lejącej się z pionowych rur gdzie są zawirowacze.
Nie polecam takich ustawień ...

Chyba o ten filmik chodzi:
https://youtu.be/Uo2rIYbcUX4
Użytkownicy online: Charmed