W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  skokowa praca zaworu trójdrożnego Subskrybuj
2021-11-29 21:12
  jandomm Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Witam
Dokonałem uruchomienia zaroru trójdrożnego zasilającego instalacje grzejników (nie mam podłogówki). Po ustawieniach zawór w czasie uruchomienia obiegu grzania co1 otwiera się na 100%. Po nagrzaniu i wyłączeniu się pompki obiegowej co1 następuje zamknięcie zaworu trójdrożnego (na 0%) ate też od tego momentu następuje stopniowy wzrost temperatury na kotle  ( z 55 stopni do ponad 70 stopni ) jak i też podnosi się temperatura powrotu do kotła. Na wykresie wyraźne piki pracy w kształcie prostokątów. Mam pytanie :
- czy zawór trójdrożny powinien zamykać się całkowicie w kierunku obiegu grzania po wyłączeniu się pompy co1 obiegu grzania grzejnikowego ???
2021-11-29 21:34
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Udostępnij ster będzie łatwiej . Pompa CO1 ma pracować cały czas , a temp.za zaworem 3D ma być taka aby nie przegrzewała pomieszczeń . Wszystko zależy jaką funkcję w Twojej instalacji pełni zawór 3D , gdzie jest zamontowana pompa CO za nim , czy przed nim 
2021-11-29 23:03
  jandomm Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Pompa CO1 jest zamontowana za zaworem trójdrożnym.
Instalacja wykonywana 15-tat temu przy zakupie pierwszego pieca Ogniwo  na ekogroszek. W bieżącym roku z uwagi na zużycie (rozszcelnienie) zmuszony byłem zakupić nowy piec. Tak więc w miejsce starego wstawiłem nowy i podpiąłem do istniejącej instalacji. Umiejscowiony zawór trójdrożny miał pełnić rolę mieszacza i utrzymywanie właściwej temperatury zasilania CO i na powrocie.  Nowy sterownik dodpiąłem do zaworu trójdrożnego. Przez okres 1 miesiąca zawór był w pozycji pełnego otwarcia i niewykonywał żadnych zmian ponieważ był ustawiony jako "ochrona powrotu".  Wywnioskowałem iż ustawienie zaworu trójdrożnego w systemie jako "ochrona powrotu" , ustawia zawór bez reakcji i jest zawsze w pełni otwarty. Po wycofaniu zaworu trójdrożnego z "ochrony" powrotu" nastąpiły skokowe otwierania na 100% w chwili załączania się pompy obiegowej CO i zamykanie (0%) w chwili wyłączania się pompy obiegowej CO.
Aktualnie na dwa dni testuję  utrzymywanie  systemu w opcji " przed zamarzaniem na temp. 7 oC"
Udostępnie sterowanie (ale muszę poczytać jak to wykonać)
Użytkownicy online: Czosnowka, hapetr1, michalik11, Nadstmar, OEPM26-Marcin, rastin83