W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo eko plus+ 25kw nierówna praca kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 3Następna stronaOstatnia strona
2021-11-27 11:51
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
@MateoKoc, rozumiem, że masz instalację z krótkim obiegiem zrobioną tylko przez pompę mieszającą jak marnin88 a nie poprzez zawór 4D. Też nie lubię pracy impulsowej pompy bo wprowadza zamieszanie, u mnie dodatkowa też działa jako kotłowa ale ssie za zaworem 4D. 

W przypadku marcin88 ta pompa może być bardzo mocna (nie wiemy jaka), więc ustawiona jako kotłowa pobiera niepotrzebnie energię elektryczną i nic nią nie steruje – po prostu cały czas przewala w piecu ciepłe z góry na dół i tyle. Oczywiście efekt jest osiągnięty, bo powrót jest ciepły ale w takim razie po co w sterownikach mamy kontrolę powrotu?

ps.: Pozdrawiam ziomala z Mikołowa 

2021-11-27 12:04
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Dziekuje za porady. Jak tylko bede w domu dokladnie poczytam co zostalo napisane i zastosuje sie do wskazowek. 
Ja okolice Gliwic dokladnie Przyszowice. 
2021-11-27 12:33
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
rj1972 ma zawór 4D i pompę mieszającą pracującą non stop czyli ustawioną jako kotłowa.
U niego to się sprawdza.
2021-11-27 12:42
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Ja bym go puścił na ręcznym albo grupowym , żeby tak nie walił tą dmuchawą na 48% jak w tej chwili , dlatego te spaliny takie wysokie 244st C i niepotrzebnie ciepło wylatuje kominem 
2021-11-27 12:42
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Krzynycz w ustawieniach ochrony powrotu jaka pompe wlaczyc? Mieszajaca?
A funkcja pompy dodatkowej? Cyrkulacyjna czy tez mieszajaca?
Jak bede przy piecu zmienie reszte ustawien wedlug zalecen i napisze.  Wrzuce tez foto w ktorym miejscu i jak zamontowane sa czujniki powrotu oraz czujnik CO1 za pompa

LeON22 mozesz napisac jakies przykladowe ustawienia na poczatek? Co mi szkodzi np jutro przejsc na ktorys z innych trybow
2021-11-27 12:51
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Może na początek Ręczny - 7s/30s/40% , nic nie ryzykujesz ale musisz obserwować jak to się pali i w razie co robić korektę , bo jak widzę kociołek ma co robić Z tą ochroną powrotu już nie kombinuj wg mnie tak jak teraz jest OK
2021-11-27 13:24
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2021-11-27 12:42
Ja bym go puścił na ręcznym albo grupowym , żeby tak nie walił tą dmuchawą na 48% jak w tej chwili , dlatego te spaliny takie wysokie 244st C i niepotrzebnie ciepło wylatuje kominem 


To jest powód dla, którego nie korzystam z Retortowego-eCoal.
Ustawiłem kiedyś na próbę. Potrafił ustawić dmuchawę nawet na 50%, a na ręcznym mam 37-38%.
Rekordowo przekroczył 250°C w czopuchu. Mam wrażenie, że w tym trybie najważniejszy dla sterownia jest komfort cieplny użytkownika. Jak podwyższałem temperaturę za zaworem, to zaczynał mocniej dmuchać.

2021-11-27 13:36
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Ok zmiany dokonane:
Ochrona powrotu: pompa mieszająca 
Funkcja pompy dodatkowej: pompa cyrkulacyjna czy kotłowa?
Temp na piecu zadana z 60 na 65
Zawór 4D:
Współczynnik wzmocnienia 0,5
Histereza 1C
Minimalna temp powrotu 45C.

Poniżej zdjęcia jak i w którym miejscu zamontowany jest czujnik powrotu oraz czujnik temp CO1 za pompa. Czy o to chodziło?
2021-11-27 19:14
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Zmiany niewiele pomogły w ograniczeniu straty kominowej. Ja bym się przychylił jednak do porady o zmianę trybu pracy na ręczny choć już w tym trybie pracował. Dzisiaj mi podsunięto nie głupi pomysł aby w tym kotle zabudować deflektor nad palnikiem. Wiadomo jednak, że kocioł jest na gwarancji i nie zaszkodziłoby może poprosić o zgodę producenta. W tym kotle jest bardzo wysoka przestrzeń od palnika do góry gdzie jest pomiar temperatury i najwidoczniej musi mocno dmuchać. Jednak ten strumień ciepłego powietrza z palnika można by rozbić deflektorem. Tak tylko sobie myślę.

dodane 2021-11-27 19:13Dodam jeszcze, że w tych dużych kotłach moim zdaniem producent mógłby wprowadzić regulator spalin mechaniczny jak to było w starych kotłach zasypowych.

dodane 2021-11-27 19:14Sorki, może nie mechaniczny regulator spalin a mechaniczny ogranicznik ciągu kominowego.
2021-11-27 19:55
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Po ustawieniu kotła na 65C przez jakiś czas wydawało się ok. Temp spalin spadła a i temp powrotu była ok.
Przed chwilą kolejny zasyp węgla. 140kg na 3 dni. Kocioł pali wiecej niż stary kopciuch podczas mrozów.
Z tego wszystkiego w ustawieniach wyłączyłem ochronę powrotu. Tak było wcześniej i wydaje mi się, że tak było najlepiej (co nie znaczy dobrze) a także jutro jak nic się nie zmieni ustawiam pompe CO1 na I bieg bez funkcji Proporcjonalno-ciśnieniowa
dodane 2021-11-27 19:55Jestem w trybie recznym wedlug poczatkowych ustawien leON22. Ochrona powrotu wlaczona jak wczesniej radziliście. Piec stoi. Ale cisza…
2021-11-27 19:56
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Nie wiem czy nie trzeba by tego zgłosić na reklamację bo mocno coś tu nie halo. Tylko do kogo ta reklamacja do producenta kotła do esterownik czy do instalatora. Kocioł mocowo raczej jest dobrany prawidłowo. A może instalator zaproponował za cienkie rurki do wyprowadzenia takiej mocy z kotła? A może faktycznie lepiej byłoby przerobić 3 pompę bezpośrednio na powrót 4D. Patrząc na Twój układ pompy 3 to masz taki dziwny by-pas pomiędzy tą pompą a powrotem z 4D. Tam się może zwrotnie kotłować przepływ wody i blokuje wyprowadzenie mocy z kotła. Może na powrocie z 4D powinien być zawór zwrotny. Mnie się to nie podoba ale nie jestem instalatorem. Zobaczymy jak pójdzie bez ochrony powrotu.
2021-11-27 20:03
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Aktualnie jest tryb reczny ale ochrona powrotu jeszcze wlaczona
2021-11-27 20:38
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0

Ups dużo lepiej ale i tak 200 stopni. Może w trybie podtrzymania by go trzeba podciągnąć na


                                        
                        
                                                        Czas pracy podajnika                            
 3sek                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Czas postoju podajnika                            
 4 min                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Czas krótkiej przerwy                            
                                                                                                20 sek                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Ilość powtórzeń                            
                                                                                                4
                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Moc dmuchawy                            
                                                                                                42 %
Ale w w tym trybie pewnie Leon by coś mógł powiedzieć.
                                                                                                                                                                        
dodane 2021-11-27 20:38Albo ktoś kto się w nim wyszlifował.
2021-11-27 20:39
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
marcin88 napisał » 2021-11-27 13:36
Ok zmiany dokonane:
Ochrona powrotu: pompa mieszająca 
Funkcja pompy dodatkowej: pompa cyrkulacyjna czy kotłowa?
Temp na piecu zadana z 60 na 65
Zawór 4D:
Współczynnik wzmocnienia 0,5
Histereza 1C
Minimalna temp powrotu 45C.
/quote]


Teraz już nie aktualne, ale odpowiem - Funkcja pompy dodatkowej: pompa mieszająca.

Straszne zamieszanie się zrobiło z tymi poradami dla Ciebie, dotyczą kilku zagadnień i każde możesz rozwiązać na kilka sposobów. Teraz jestem zajęty ale późnym wieczorem może coś skrobnę.
2021-11-27 20:42
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Oczywiście dla takich dużych kociołków.

dodane 2021-11-27 20:42@krzynycz chyba ma rację. Za dużo porad w tak krótkim czasie może być problemowe. Ja poobserwuję z ciekawością.
2021-11-28 00:59
  krzynycz Posty: 29 Ostrzeżenie: 0
@marcin88, widzę że teraz testujesz tryb ręczny. Zerknąłem na wykresy z soboty (27.11.2021). Fajnie na nich widać różnicę z pracy w trybie eCoal z rana (piec moduluje moc i się nie odstawia) i ręcznego wieczorem (cykle praca-podtrzymanie). W środku dnia jakichś zament. Ale i rano i wieczorem wszystkie nastawy (temperatura za zaworem, powrót, CWU) są utrzymane, jedynie temperatura spalin dość wysoka. W trybie eCoal wyższa niż wieczorem na ręcznym pewnie dlatego, że miałeś korektę dmuchawy podbitą do +4%. Jeżeli przez całą dobę będziesz miał stabilnie to jak dla mnie z grubsza może być.

Generalna uwaga, nie koryguj jednocześnie kilku rzeczy i po zmianie obserwuj co się dzieje przez dłuższy czas (kilka godzin lub dzień).
2021-11-28 07:30
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0
Tez widze, ze praca w trybie recznym w moim przypadku jest duzo lepsza niz ecoal. Dzis caly dzien nie bede robil nic ew wieczorem zejde kotlem z 65 na 60C. Zobaczymy czy wtedy tez bedzie sie tak fajnie odstawiac
2021-11-28 08:13
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Jak będziesz opróżniał szufladę z popiołem, to zobaczysz czy spala lepiej czy gorzej niż na eCoalu. Tylko musisz zostawić ustawienia spalania w spokoju na dłuższy czas. Jak będziesz często zmieniał czasy i moc dmuchawy, to się nie dowiesz jakie ustawienia są optymalne.
2021-11-28 08:36
  marcin88 Posty: 33 Ostrzeżenie: 0




1 foto tryb reczny dzis w nocy
2 foto tryb ecoal wczoraj przez cały dzien gdy około 22:20 przeszedłem na reczny
2021-11-28 14:40
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Jak widać wszystko się ustabilizowało i najważniejsze nie wypuszczasz niepotrzebnie tyle ciepła kominem . Pozostaje tylko cieszyć się z ciepełka w domu Tylko to zużycie opału wysokie Czy aby współczynnik pracy podajnika obliczyłeś prawidłowo , widzę aż 0,28kg/min  Tylko Ty masz Eko Plus + a tam jest inny podajnik i palnik
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 3Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: staryv