W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ustawienia pieca ogniwo 15kw Subskrybuj
2021-11-07 15:57
  raen Posty: 28 Ostrzeżenie: 0
Witam serdecznie, jako że większość moich problem z łącznością udało się rozwiązać przyszedł czas na weryfikację ustawień pieca. Przyznam szczerze że piec posiadamy już jakieś 4 lata ale dopiero w tym roku rodzice poprosili o sprawdzenie o co chodzi, chodzi głównie o to że piec w zasadzie ciągle podaje paliwo. W porównaniu do kotła u cioci (piec sas, również na eko groszek) nasz piec faktycznie cały czas chodzi. Myślałem że dodanie czujników, czyt. zewnętrzny temperatury i wewnętrzny pokojowy jakoś zahamuje jego apetyt ale go nie chyba nie to. Temperatura zadana to +/ 19 stopni a już widzę że jest ponad 21. Myślałem że może start od niższej temperatury niż zadana jakoś go ogarnie, stąd brak aktywności pieca od wczoraj do dziś do 13 ale się myliłem. Głowic termostatycznych nie ma, nawet o nich nie myślałem gdyż założyłem ze jeden czujnik będzie w stanie w miarę ogólnie trzymać temperaturę. Sterownik ustawiał instalator, nie sprawiał wrażenia zbyt ogarniętego, miał długo problem z ustawieniem go tak żeby piec nie gasł w nocy. Czy mogę liczyć na sugestię z państwa strony? Ewentualnie czy ktoś ma może kontakt do jakiegoś fachowca na południu małopolski (pow. Myślenice) który jest w stanie przejrzeć i ustawić kocioł jak należy? Z góry dziękuję wszystko za ewentualne wskazówki.
Zapomniałem dodać że dom to parterówka z poddaszem użytkowym. Poddasze ocieplone z zewnątrz styropianem, w środku ścianki wełną. Dół ocieplony gorzej, styropian 5cm. Zawór 4D jest ustawiony na 3/4 w skali do 10. 
2021-11-07 18:23
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Chętnie pomogę w ustawieniach Szkoda , że nie masz głowic termostatycznych , bo wtedy puszczasz za zaworem 4D np.50st a resztę ustawiasz właśnie głowicami . Jak chcesz to ogarnąć to musisz zainwestować w siłownik do zaworu 4D , zamontować go na zawór i podłączyć dedykowany czujnik temp.za zaworem . Pytanie , przy obecnym otwarciu tego zaworu na 3/4 jaka jest za nim temp. czyli to co "leci" w obieg CO  Opisz dokładnie swoją instalację ile pomp , jaki opał itd im więcej info tym lepiej .
2021-11-07 22:24
  raen Posty: 28 Ostrzeżenie: 0
Zawór nie jest otwarty w trzech czwartch tylko jest na pozycji mniej więcej 3 lub 4, zależy jak spojrzeć co do tego jaka jest za nim temperatura nie wiem. Czy dostanę w taki siłownik do każdego zaworu? Czy muszę konkretnie szukać u producenta? Sam Czujnik zapewne będzie dostępny tutaj w sklepie, chodzi o czujnik za zaworem? (https://sklep.esterownik.pl/produkt/53). Pompy generalnie są 3, do co, do wody i mieszająca. Paliwo to eko groszek, dokładnie nie wiem jaki, jak będę w domu mogę wrzucić zdjęcia wszystkiego co do montażu czujnika wystarczy go złapać opaską do rury i owinąć taśmą srebrną? 
dodane 2021-11-07 22:23Udało mi się znaleźć zdjęcie zaworu, wygląda on w następujący sposób (zdjęcie w załączniku) z Pana wypowiedzi wynika że zakup siłownika sterującego, o ile dobrze szukałem będzie to ten (https://allegro.pl/oferta/silownik-zaworu-mieszajacego-afriso-arm-343-nowy-8563196846) I dołożenie czujnika skutecznie pozwoli sterować temperaturą w domu, tak? 
dodane 2021-11-07 22:24
2021-11-07 22:41
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Czujnik powinieneś mieć w zestawie razem ze sterownikiem,jak go nie masz to właśnie ten że sklepu. Co do siłownika zaworu 4D również jest OK Montaż wg schematu w instrukcji obsługi sterownika i siłownika. Na forum sobie nie Panujemy  
2021-11-08 00:30
  raen Posty: 28 Ostrzeżenie: 0
W takim razie muszę zainwestować w to co do zawartości to być może kiedyś ten Czujnik był jednakże z tego co widziałem w pudełku to są tylko jakieś dwie plastikowe obudowy z czymś w środku, nie wiem co to może być a czy mógłbyś zerknąć na ustawienia spalania? Przeglądałem profile innych osób i odnoszę wrażenie że u mnie jest coś namieszane  
dodane 2021-11-08 00:30Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia zasilanie siłownika zaworu 4D, czy w tym sterowniku to jest 24v czy 230v? Oglądałem właśnie filmik od afriso i wzbudził we mnie pewne wątpliwości  
2021-11-08 07:28
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
To plastikowe coś to czujniki przewodowe temp.zew/wew. Co do zasilania siłownika to info znajdziesz na schemacie w instrukcji sterownika str. 27 ( 230V AC )  
2021-11-08 21:48
  raen Posty: 28 Ostrzeżenie: 0
Mam znalazłem, dzięki! Spróbuję to ogarnąć i dam znać  
dodane 2021-11-08 21:48Fanty zamówione, natomiast zastanawia mnie ustawienie pomp u mnie w kotłowni, jak zapewne widać jestem zielony w tym temacie, otóż mam na pompie od wody zarzucony bieg 3 a na pompie od grzania 2, czy to jest rozsądne? Po co tak wysoki bieg na grzanie wody? 
2021-11-10 23:49
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
No właśnie po co? U mnie 3 poziomy i obie pompy chodzą na 1 biegu Wszystko zależy od średnicy rur, mocy pomp itd... 
2021-11-11 11:07
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Nie chcę mi się czytać całości ale po pierwszych zdaniach i pierwszej odpowiedzi to tylko napisze tak: jak termostaty to na uj zawór? do termostatów pompa mieszająca gdy nie ma termostatów to zawór z siłownikiem sterowany pogodowo.
Koniec wywodu
2021-11-11 11:23
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Wiesiu, to proszę przeczytaj od początku, bo głowic termostatycznych nie ma  
2021-11-11 11:27
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
to przeczytaj co napisałem ciut wyżej
2021-11-11 11:57
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
No i wszystko się zgadza 
2021-11-19 09:03
  raen Posty: 28 Ostrzeżenie: 0
Siłownik zaworu jeszcze nie przyszedł ale po dzisiejszej rozmowie z tatą doszliśmy do wniosku że w kotłowni nie ma pompy mieszającej, moje pytanie brzmi skoro jej nie ma a jest ustawiona jako ochrona powrotu co wybrać zamiast niej w ustawieniach? czy zmieniać cokolwiek, czy to ma faktycznie znaczenie? Do wyboru poza nią jest pompa CWU, zawór 4D lub opcja wyłączenia. A może warto przemyśleć montaż tejże pompy? 
dodane 2021-11-19 08:47W końcu podłączyłem siłownik do 4d, temperaturę zaczął już zbijać. Pozostaje więc kwestia ustawień siłownika zaworu 4d i samego spalania, czy ktoś byłby tak miły żeby przejrzeć i powiedzieć co ewentualnie można poprawić? Ogólnie pali się okej, wprowadziłem kilka poprawek podpartych wiedzą z tego forum ale chciałbym żeby ktoś kto ogarnia bardziej mnie skontrolował z góry dzięki za odzew 
dodane 2021-11-19 09:03Chciałbym się dowidzieć jeszcze jaka powinna być poprawka kalibracyjna do czujnika za zaworem, domyślnie jest zero. Czy tak powinno być? Czujnik bezpośrednio przylega do miedzianej rury owinięty pianką do rurek, więc odizolowany jest chyba w porządku. 
Użytkownicy online: ALFA159, Cukierr1971, DAN4444, jareckicbr, KOZ18, Paladyn164