W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo Eko Plus + 16 kW. Duże spalanie. Czy poprawna kotłownia i poprawność ustawień. Proszę o weryfikacje. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2021-10-29 12:10
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Witam. 
Rodzice posiadają dom ok 160 - 170m2 nieocieplony. Instalacja grzewcza stara, Ok 15 grzejników, dość duża ilość wody w obiegu. Zgodnie z ustawą, wymienili piec w tym roku. Instalatorzy wybrali piec Ogniwa Eko Plus + 16 kW z wyjściem do komina po prawej stronie. 
Przyszły zimniejsze noce, było czas rozpalić piec. Na początku wszystko ok, aż się pojawiły pytania, czy aby wszystko jest ok. 
Bardzo dziękuje za pomoc Panu Romanowi (użytkownikowi tego portalu również) wskazówki pod filmikami okazały się bardzo cenne.  
Przejdźmy może do rzeczy. 

1. Mam wrażenie, że piec strasznie dużo pali opału, jak na te warunki co teraz mamy. 
Prawie pełny zasobnik starcza max na 5 dni, to jest około 255 minut pracy. Czy to jest wynik w normie jak na nieocieplony dom? 

2. W jakich trybach powinny być ustawione pompki? Instalacja posiada 3 pompki Wilo. Jedna do bojlera chodzi z stałą prędkością obrotową, druga do CO chodzi z stałą różnicą ciśnień. Obie chodzą na 2 biegu. 
Pompka mieszająca włącza się jak temperatura powrotu spadnie poniżej 49 stopni C. Na niej jest pokrętło ustawione na pozycji W. Zdjęcia dodam poniżej. Czy to są prawidłowe ustawienia, czy coś zmienić? 

3. Niekiedy w trybie ecoal pojawiały się niedopałki. Czy jak się wydłuża czas podawania w sekundach, to algorytm wydłuża czas postoju?  Czy lepiej przejść na inny tryb pracy pieca? 

4. Histerezę wody ciepłej mają obecnie na 2 stopnie. Niebawem zastanie uruchomiony dodatkowy obieg wody ciepłej żeby jej nie marnować. 
Co za tym idzie też szybciej będzie się wychładzać, w takim razie ekonomiczniejsza jest histereza mniejsza np. 0,5 stopnia czy większa?  

5. W instalacji od 2 miesięcy dalej słychać powietrze jak np. przeciska się przez pompki. Jest spokój np. tydzień i nagle pojawia się powietrze, macie jakiś skuteczny sposób na odpowietrzenie instalacji, bo w kaloryferach cisza, tak jakby te powietrze nie umiało się wydostać z samej kotłowni. PS na filmiku też do słychać. 

Opał jaki obecnie posiadają to Skarbek" Weglokoks 29MJ/kg. 

Proszę o weryfikację ustawień, bo ja dopiero zaczytam tą przygodę i to jeszcze na odległość bo mieszkam w innym mieście. 

Filmik jak wygląda kotłownia i instalacja: 



https://www.youtube.com/shorts/jOZpnhzSSgQ


Zdjęcia : 
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/ca~xq1uUrT29rsw0iPo9dAvrxrHPh4

dodane 2021-10-29 12:10
2021-10-29 13:56
  MateoKoc Posty: 474 Ostrzeżenie: 0
Polecam ustawić dodatkową pompę, jako pompę kotłową. Będzie pracowała cały czas, a nie strzelała, jak z karabinu.
Sam niedawno wymieniłem na energooszczędną i leci 24h.
Efekt:


Zmień Histerezę pracy zaworu na 1 stopień. Po co zawór ma często zmieniać położenie.
Przy 0 jest nadpobudliwy. Możesz też wydłużyć czas reakcji z 30 na 45-60s.

Co do spalania, to moim zdaniem cudów nie ma. Spory dom i brak ocieplenia.
U nas jest niecałe 150m, a ściany mają 50cm grubości. 40 mur + 10 styropian.
Jak słońce świeci, to wyłączam CO, bo robi się za ciepło.

U nas pompki chodzą na minimalnej wydajności i to wystarcza.
Skoro są niedopałki, to możesz zmienić korektę dmuchawy, ale spokojnie z krokiem co 1%.

Ps.
Szacunek za obszerny opis sytuacji.
2021-10-29 14:07
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Kocioł raczej pracuje stabilnie i chyba ciepło nie idzie w komin. Do powierzchni budynku jest dobrany prawidłowo ale patrząc na grzejnik to ciekawe ile takich ich jest. To chyba własna robota z minionych czasów ale sprzęgło w układzie ładnie to optymalizuje. Jeśli faktycznie tyle pali to dużo ale nie pasuje to do historii zasypu chyba że tam ktoś się pomylił bo 200kg do tego zbiornika raczej nie wejdzie. Z prawej strony przy kominie jest dziwne wyprowadzenie mocy z kotła na grubym przekroju z pominięciem sprzęgła (kawalek czerwonej rury). Co to jest ? Bo to raczej nie jest zasilanie CWU które idzie ze sprzęgła.
2021-10-29 15:31
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2021-10-29 14:07
Kocioł raczej pracuje stabilnie i chyba ciepło nie idzie w komin. Do powierzchni budynku jest dobrany prawidłowo ale patrząc na grzejnik to ciekawe ile takich ich jest. To chyba własna robota z minionych czasów ale sprzęgło w układzie ładnie to optymalizuje. Jeśli faktycznie tyle pali to dużo ale nie pasuje to do historii zasypu chyba że tam ktoś się pomylił bo 200kg do tego zbiornika raczej nie wejdzie. Z prawej strony przy kominie jest dziwne wyprowadzenie mocy z kotła na grubym przekroju z pominięciem sprzęgła (kawalek czerwonej rury). Co to jest ? Bo to raczej nie jest zasilanie CWU które idzie ze sprzęgła.



Taki grzejnik jest tylko jeden w domu. Samorobka dziadka tak jak i kiedyś sam piec stary. Reszta grzejników jest normalna kupna chyba w latach 80, ale nie z tych grubych co np. W szkołach, przychodniach tylko przypominają te współczesne. A 2 są nowe wymieniane w tym roku. 
Na zasyp paliwa proszę nie patrzeć, bo to zostało usunięte I nie było prowadzone jak się należy. Wczoraj na oko wpisałem ile może już tego poszło i od teraz będę prowadził. 
Ta czerwona rula to pion na grzejniki. Z pieca idzie woda do sprzęgła i potem do tej ruly i na dom. 
A ta druga niżej to powrót z domu. To są miejsca gdzie stał stary piec. I potem kawałek nowej ruly do góry i do sprzęgła. Trochę labirynt woda ma. 
2021-10-29 19:22
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Tutaj chyba jest bardzo duży objętościowo układ wodny. Z pewnością sprzęgło bardzo dobrze to wszystko amortyzuje jeśli tak można napisać. Rodzicom tryb ecoal z pewnością będzie bardzo odpowiadać i zaproponuję jak wyżej napisano korektę dmuchawy -2 albo -3 dla opału 29MJ a czas pracy podajnika 5s w trybie grzania. Mam taki sam kocioł i też tryb ecoal. Jednak szukając oszczędności chyba by nie zaszkodziło spróbować trybu automatycznego ręcznego lub grupowego. Zanim Was dojdzie zima spróbować trochę tego i tego. Rodzice mogą sypać węgiel i oceniać popiół a resztę parametrów będziesz widział zdalnie i mógł je korygować. Jednak na początku będzie to wymagające i musicie sami ocenić czy się dogadacie - zdalnie czy lokalnie i kto o tym decyduje. Ciekawi mnie gdzie jest czujnik temp. CO. Wcześniej pisałeś że masz pogodówkę na CO ale ja widzę, że jest nieaktywna. Również żadnego programatora nie ma. Chociaż CWU mogłoby być na noc trochę obniżone.
2021-10-29 20:35
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Właśnie takie myśli chodzą po mnie, żeby tego spróbować, chodź w tym grupowym to nie mam pojęcia o co chodzi.
Czujnik CO jest za sprzegłem na rurze po prawej stronie co widać na zdjęciu. Ta rula potem łączy się z tą czerwoną na górze i dalej na dom. Temperatura czujnika CO jest identyczna co na manualnym zegarze sprzęgła.
Pogodowka została wyłączona jakieś 3/4 dni temu, jak były większe mrozy w nocy, a ciepło w dzień. Za bardzo grzalo i w dzień się robiło za ciepło. Jak temperatura na dworze skakała, praca pieca również. Po ustawieniu stałej temp wykres pieca się uspokoił. 
Powrót z CO 
2021-10-29 21:32
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Co znaczy powrót z CO?

dodane 2021-10-29 20:46To ustaw sobie programator CO. Np. od 16 do 22 cieplej a od 22 do 16 chłodniej. Można dowolnie kombinować w każdym dniu inaczej. W niedzielę niech jest od 8 do 22 ciepło bo na pewno wtedy wszyscy są cały dzień w domu. To pozwala oszczędzać. A jak nie to tryb ręczny. Na początek ustawienia fabryczne a później pomożemy.

dodane 2021-10-29 21:13Programator CO i CWU to może oszczędzić trochę opału.

dodane 2021-10-29 21:19Możesz jeszcze rozbudować układ o regulator pokojowy albo za pomocą czujnika kablowego albo radiowego. W przypadku radiówki jest trochę to kosztuje ale mniej roboty z ciągnięciem kabla. Tedy będzie odcinać obwód CO w całości. Tylko jak jest jeden na cały dom to może nie wszyscy są zadowoleni. A czy masz na grzejnikach zawory termostatyczne? Można grzać stałą temperaturą a regulować grzejnikami jak komu pasuje. To jest trudne do ogarnięcia po przejściu z "kopciucha" i wymaga trochę uwagi od domowników.

dodane 2021-10-29 21:32Przepraszam za stylistykę ale z telefonu to mi kręci wyrazami
2021-10-29 22:35
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Coś urwalo. 
Napisałem, że powrót CO nie jest, aż tak wychlodzony według zegara który znajduje się na sprzegle. 
O tym programatorze wiem, tylko chciałem najpierw rozwiązać problemy, które chodziły mi po głowie związane z nową kotłownia, a potem się na spokojnie poustawiac temperatury 😊. 

2021-10-30 03:38
  janjan Posty: 132 Ostrzeżenie: 0
mam identyczny metraż (nieocieplone) i kociołek, stara instalacja (dużo wody),podejrzyj moje ustawienia, może będą pomocne, jak coś będzie nie jasne to pytaj.
2021-10-30 17:31
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
I jaka decyzja zapadła? Korekta nastaw czy uruchomienie programatorów czy zmiana trybu? Żeby coś poprawić trzeba wykonać jakiś ruch czko
2021-10-31 11:22
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Plan jest narazie taki, że poczekam, aż teraz zasobnik zrobi się pusty, bo było nasypane do fulla. Jak starczy do czwartku to będzie równy tydzień. 
Chyba będę za zmiana trybu i ustawieniem programatorów tylko muszę ustalić z rodzicami temperatury. 
A zmiana nastawow w ecoalu to znaczy tylko korekta dmuchawy ? 
2021-10-31 11:56
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Korekta dmuchawy i dodatkowo bym zaproponował w podtrzymaniu czas pracy podajnika 3s. Generalnie dzisiaj jest bardzo ciepło na dworze a Wasz kocioł daje non stop ciepło na dom. Jestem przekonany że grzejniki nie są pozakręcane a w domu okna pouchylane. To niestety wpływa na znikanie opału. Najpierw jednak programatory a później zmiana trybu.
2021-11-01 09:41
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Aż tak gorąco nie było dzisiaj. Ale ciepło tak 😀
Tylko że piec w trybie podtrzymanie trwa bardzo krótko 15/20 minut i znów tryb grzanie. 
A korektę dmuchawy na ile ustawić? 
dodane 2021-11-01 09:41A na pytanie 2 , 4 i 5 ktoś pomorze? 
Jak ustawić pompke dodatkowa jako korkowa, to zmienić coś na pokrętle? 
2021-11-01 14:23
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Korekta dmuchawy - 2. A pompę dodatkową ustaw jako kotłową tak jak jest czyli prawie na min. a później się zobaczy jak to wpłynie na wykres.
2021-11-02 12:30
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Dajcie mi tylko 1/2 dni aż będą dosypywać węgla znowu na Full. Jak wytrzyma do czwartku to będzie równy tydzień, ale raczej nie da rady. Narazie podajnik chodzi od zasypania na Full 300 minut. 

Pytanie jak potem dam ta korektę dmuchawy, to nie pojawia się znowu niedopalki? 
A jak ta pompe mieszajaca ustawie na kotlowa, to ochronę powrotu wyłączyć czy zostawić jak jest ? 
2021-11-02 14:18
  kseno Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Ustawienie kotła oczywiście bardzo ważna sprawa a nawet kluczowa ale wiele osób zapomina o jeszcze jednym ważnym aspekcie jakim jest głowica sterująca przy kaloryferach . Większość z nas ma głowice termostatyczne o bardzo prostym działaniu lub czujnik centralny podłączony do pieca  . Osiągają one  zadaną temperaturę i włączają lub ograniczają przepływ . Pomijając dzisiejsze czasy , kiedy pandemia zmusza nas do pracy z domu , zazwyczaj od godzin rannych aż do późnego popołudnia  oraz w nocy nie potrzeba ogrzewać pomieszczeń do temperatur "komfortowych " bo nas zazwyczaj w domu nie ma lub nie korzystamy z tych pokoi i po co utrzymywać temp. 22 lub wyższą . Na ten czas można obniżyć temperaturę pomieszczeń  o  2/3 stopnie lub więcej ( indywidualny wybór )  a zysk na węglu zaczyna być widoczny . Kupiłem na allegro głowice termostatyczne programowalne ( wydatek ok 50zł ) i po montażu  mam bardzo dobry rozkład temperatur w każdym z pomieszczeniu z osobna ,szczególnie fajne w sypialni gdzie zdecydowania lepiej śpi się w temperaturze obniżonej do 19/20 stopni a rano po przebudzeniu temp w pomieszczeniu zostaje podniesiona o 2/3 stopnie automatycznie . Taka głowica ma jeszcze kilka fajnych funkcji np. kiedy wietrzymy pomieszczenie zamyka dopływ wody do kaloryfera na okres od 15 do 30 min według ustawienia . Czy w okresie letnim kilka razy dziennie otwiera i zamyka zawór aby nie zarastał kamieniem kotłowym. 
Mogę powiedzieć ,że zakup głowic to był naprawdę dobry pomysł . Polecam 

 
2021-11-03 11:53
  rybusie Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
Również mam ten piec tylko z przy 120m grzewczych, kombinuje od miesiąca na automacie i wychodzi mi 350kg na miesiąc, temperatura w domu 23 i na bojlerze 45 (120l kospel ). Teraz ostatnio mam korektę dmuchawy ustawione na 0% ale chyba zmniejszę na -1% bo trochę więcej przybyło mi spieków, aczkolwiek ładnie się wypala nie zostawia niedopałków ( (pieklorz).
Nie założyłem jeszcze siłownika na zawór bo zastanawiam się czy nie lepsze rozwiązanie byłoby ten regulator temperatury podłączyć pod pompkę na CO ?


2021-11-05 09:05
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
rj1972 napisał » 2021-11-01 14:23
Korekta dmuchawy - 2. A pompę dodatkową ustaw jako kotłową tak jak jest czyli prawie na min. a później się zobaczy jak to wpłynie na wykres.



Witam po przerwie. 
Dzisiaj rano wprowadziłem korektę dmuchawy na minus 2 i włączyłem dodatkową pompę jako kotlowa i wyłączyłem zabezpieczenie powrotu. 
Jutro będę u rodziców i zobaczę jak się wypala. Po temperaturze spali widać chyba też, że czas wyczyścić wymienik ciepła. 
2021-11-05 18:48
  rj1972 Posty: 951 Ostrzeżenie: 0
Panowie, największym absorbentem ciepła dla kotła wbrew pozorom nie są grzejniki a bojler CWU. Mały czy duży, nieistotne. Ustawcie programator tak aby w godzinach totalnie niepotrzebnych nie bił kocioł na bojler. Tryb eCoal nie jest jedyny w tym sterowniku ale na początek moim zdaniem najlepszy do obserwacji. Dysponując odrobiną czasu można popróbować dobrać dla siebie również inne tryby grupowy lub ręczny. Mając zdalny dostęp przez aplikację wszystko widać jak na dłoni bez schodzenia do kotłowni. Również polecam docieplenie wszelkiej instalacji wokół pieca i zaworu 4D czy 3D. Sam kocioł wytwarza wystarczająco dużo ciepła na potrzeby naszych piwnic, kotłowni i szopek że należy mu pomóc przynajmniej w najbliższym otoczeniu. Polecam zwrócić na to uwagę.
2021-11-07 13:18
  mariuszlol23 Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Panowie wczoraj ofpowietrzalem 3 pompy, wszystko elegancko zero powietrza w układzie. 
Przelaczylem tryb pracy pompy cwu na najsłabszy tryb. Dzisiaj zauważyłem na wykresie, że CWU traci szybko temperaturę. W poprzedni dni wodę grzal, 3 razy na dobę, a teraz tak co 2 godziny. Zasobnik ma 300 litrów. 
Zużycie wody nie wzrosło, jest cały czas takie same. Nie mam pojęcia o co chodzi. 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: lospavlos