W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo Eko Plus M vs Plus + vs Gaz Subskrybuj
2021-10-26 17:17
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Hej,
Przesiedziałem tutaj już około 12 godzin . Jestem pod wrażeniem Wasze społeczności i zaradności. Mam do Was kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi.

Domek:
Lata 70, nieocieplony (dach i ściany). Kondygnacje: piwnica+garaż, parter, piętro i strych. Dom 10x10m. Strych będzie przekształcany na poddasze i wówczas będzie ocieplony.

Piec:
Obecnie kopciuch, spalam 9 ton węgla + drewno. Opalam cały rok (poza sezonem na ciepłą wodę).

Celuję w:
Ogniwo Eco Plus +/M 25kW. Mam też możliwość założenia gazu (przyłącz na działce).

1. Jaka jest różnica pomiędzy kociołkiem Ogniwo Eco Plus M 26kW, a Ogniwo Eco Plus+ 25kW?
Widzę, że M ma inny układ wymiennika i trochę więcej żeliwa i troszkę lepszą efektywność na papierze. Natomiast nie wiem jak to przekłada się na jakość pieca i jego użytkowanie. Ludzie tutaj piszą, że Mki mają lipny palnik, ale z drugiej strony żmijka jest żeliwna, a nie stalowa...

2. Czy na moim miejscu bralibyście pod uwagę gaz, skoro mam przyłącz? Czy jednak gaz wyjdzie super drogo i lepiej zostać przy węglu?
2021-10-26 19:11
  Walter Posty: 169 Ostrzeżenie: 0
Zdecydowanie zacznij od uczciwej termomodernizacji, później wymiana źródła ciepła.
25kw po ociepleniu będzie o wiele za duży, sam mam podobny dom tyle że ocieplony i teraz bralbym 14kw max. Spalanie przez rok nawet nie połowa co u ciebie.
Wejdź na stronę ciepło wlasciwe i zrób sobie pospolity audyt wtedy bedziesz miał pojęcie jak to się kształtuje. 
2021-10-26 20:27
  Szymon160989 Posty: 12 Ostrzeżenie: 0
Witam. Ja polecam ogniwo eko plus + 16kw. Dom 160m2 z zapasem daje radę. Tylko jak kolega wyżej napisał najpierw termoizolacja. Piec mam od początku tego roku i dom byl nie ocieplony to spalanie mnie przerazilo... Ale po ociepleniu super poprawa.
2021-10-27 10:06
  rj1972 Posty: 949 Ostrzeżenie: 0
Ja mam podobnie jak wyżej OEP+16kW i chyba sprawność cieplna P+ jest większa niż M wg katalogu bo ma wydłużony obieg spalin. Różnicę są nie tylko w podajniku ale i w konstrukcji wiennika. U mnie to chodzi super. Widziałem na własne oczy i M26kW i P+25kW. Oba ładnie pracowały i dla laika to może nie mieć znaczenia jednak na M-ce był problem z szkalowaniem opału bo za mocno się gromadził między szamotkami. Sam palnik w żeliwie delikatnie mocniej sie nagrzewa. Czyszczenie wyminnika chyba prostrze w Mce ale osobiscie żeby dobrze to zrobić to generalnie nie ma znaczenia. Duże kotły i tu trzeba przemyśleć dobór mocy jak wyzej napisano. Ja bym dzisiaj zaproponował mniejszy kociol że sprzegle hydraulicznym. Dzisiaj gaz drogi a i groszek nie tani. Jeszcze jest pellet.
2021-10-27 19:06
  gwarek Posty: 579 Ostrzeżenie: 0

Heyka.
Aktualnie używam EKO Plus M 26kW od 2 tygodni.
Dom z lat 90-tych 300m2 z ocieplonym stropem (wełna skalna 50cm ) i wymienionymi oknami ( 3 szyby ).
Bez ocieplenia sćian ( grube mury z cegły ok. 50cm ).
Instalacja CO z grubymi rurami i żeliwnymi grzejnikami ( ok. 300l wody w grzejnikach ).
Zobacz jak kocioł pracuje i ile zużywam opału sam sobie odpowiesz co i jak ekogroszek 27MJ.
Testowo po 10 dniach zrobiłem czyszczenie kotła i to czysta przyjemność.
Odkurzacz i miotełta oraz pędzelek
Spokojnie można czyścić raz na miesiąc.
M-ka ma zdecydowanie inną cenę oraz więcej żeliwa które bardzo lubię bo jest długowieczne.
Mając kopciucha zużywałem ok. 7 ton węgla typu "orzech 2" paląc "od góry" ale miałem zawsze ok. 24st.C.
Pozdrawiam.
Użytkownicy online: Martines, wojrad, Zbigt