W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ceny opału a najbardziej ekonomiczny tryb spalania Subskrybuj
2021-10-21 21:32
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Wiadomo do jakiego poziomu poszybowały ceny ekogroszku dlatego z ciekawości chciałem się dowiedzieć który tryb według was jest najbardziej ekonomiczny.

Od samego początku palę w trybie automatycznym eCoal z ciekawości przełączyłem raz na grupowy i chyba ze dwa razy na ręczny, ale zawsze wracałem do automatu bo nie było dużej różnicy w spalaniu, na takich krótkich próbach nie sprawdzę czy dany tryb jest bardziej ekonomiczny, dlatego chciałem się zapytać o wasze spostrzeżenia.   
2021-10-30 07:22
  krzych_boch-og20 Posty: 140 Ostrzeżenie: 0
Mam piec ECO PLUS M 20kw. Także kilka razy sprawdzałem wszystkie tryby palenia. W moim przypadku najlepiej sprawdza się Retortowy-E COAL (pełny automat przy załączonym regulatorze pogodowym i czujce wewnętrznej). Myślę że to wszystko zależy od grochu, instalacji, termoizolacji i palacza
2021-10-30 21:15
  Magmarjo Posty: 138 Ostrzeżenie: 0
W moim przypadku też mam piec 6 sezon i na razie idzie jak powinien na Retortowym i jest ok.
Nie ma co kombinować bo można przekombinować też na początku chciałam inaczej ale mi się odechciało za dużo myślenia a ja babcia jestem mamy piec Ogniwa ECoal 16 Eko Plus
2021-10-30 22:33
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
Magmarjo napisał » 2021-10-30 21:15
W moim przypadku też mam piec 6 sezon i na razie idzie jak powinien na Retortowym i jest ok.
Nie ma co kombinować bo można przekombinować też na początku chciałam inaczej ale mi się odechciało za dużo myślenia a ja babcia jestem mamy piec Ogniwa ECoal 16 Eko Plus


Ale na którym retorortowym?
Wszystkie są retortowe.
2021-10-31 03:44
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3

Magmarjo napisał » 2021-10-30 21:15
... ale mi się odechciało za dużo myślenia a ja babcia jestem mamy piec Ogniwa ECoal 16 Eko Plus
A ja dziadek i mam 16-ke ale EKO , cokolwiek to znaczy i jadę na ręcznym ,właśnie wróciłem z imprezy  Jak babcia , to raczej tortowe

2021-10-31 12:37
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
Nie ma lepszego palenia jak na ręcznym
2021-11-01 08:26
  Plakat Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
leon napisał » 2021-10-31 12:37
Nie ma lepszego palenia jak na ręcznym


zgadzam się w 100% od początku na ręcznym, wprawne oko i małe konsultacje na forum i 7 sezon tylko na tym trybie  
2021-11-19 23:11
  adzik Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Plakat napisał » 2021-11-01 08:26
leon napisał » 2021-10-31 12:37
Nie ma lepszego palenia jak na ręcznym



zgadzam się w 100% od początku na ręcznym, wprawne oko i małe konsultacje na forum i 7 sezon tylko na tym trybie  



Macie jakieś sprawdzone ustawienia na ręcznym do OEPM 20kW?

2021-11-20 17:23
  MateoKoc Posty: 473 Ostrzeżenie: 0
adzik napisał » 2021-11-19 23:11

Macie jakieś sprawdzone ustawienia na ręcznym do OEPM 20kW?


Wiele zależy od opału. Poza tym instalacje się różnią.
Kopiowanie cudzych ustawień nie gwarantuje dobrego spalania.
2021-11-20 21:00
  adzik Posty: 39 Ostrzeżenie: 0
Zgodzę się, nie ma złotego środka. Czasami warto po prostu protestować. 
2021-11-21 12:46
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
Plakat napisał » 2021-11-01 08:26
leon napisał » 2021-10-31 12:37
Nie ma lepszego palenia jak na ręcznym



zgadzam się w 100% od początku na ręcznym, wprawne oko i małe konsultacje na forum i 7 sezon tylko na tym trybie  



Nie ukrywam że podglądam  ustawienia tych bardziej opanowanych użytkowników i zauważyłem że większość z nich pali właśnie w trybie ręcznym. Tryb podtrzymania w zimie odgrywa bardzo małą rolę w procesie spalania więc na to nawet nie zwracam tak uwagi ale tryb grzanie jest ciekawy i tak większość ma wpisane czas podawania około 5 - 8 sekund przerwa od 27 do 45 sekund nadmuch od 27 - 35 %.  W trybie eCoal mam ustawione podawanie na 5 sekund przerwa mierzona z zegarkiem w ręku to 31 sekund korekta dmuchawy +1 co daje nadmuch 31%.


Jak widać tryb automatyczny eCoal ma bardzo zbliżony algorytm do tego co użytkownicy wpisują w ustawieniach ręcznych więc na czym polega ta różnica? Fakt są tam ustawienia dodatkowe jak ograniczenie temperatury spalin ale i tak w trybie automatycznym rzadko kiedy ta temperatura przekracza 170 stopni. Może mi to ktoś wytłumaczy.

   
2021-11-22 21:11
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
kolego romix, jak widzisz, jakoś zwolennicy trybu ręcznego nie spieszą się z wyjaśnieniami. Ja do utrzymania temperatury w chacie wykorzystywałem przez kilka lat regulator pokojowy i miałem zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia, to wtedy automat palił zdecydowanie więcej. Zaczynał od mocy max, która przy moim potencjale podajnika była sporo większa od mocy nominalnej kotła. Teraz mam zawory termostatyczne i bajpasik za pompą c.o żeby wykres z temperatury powrotu był ładny. Obecnie różnica między trybami spalania jest mało istotna. 
2021-11-23 11:24
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
dla tych 20 kg na miesiąc (w moim przypadku) różnicy pomiędzy trybem ręcznym a grupowym - nie ma sensu tryb ręczny - palę na grupowym. Mniej doglądania do pieca - więcej czasu na przyjemności 
2021-11-23 18:44
  Hexen84 Posty: 34 Ostrzeżenie: 0
ja tylko wtrącę co do ceny węgla to jest normalna tylko powstała jakaś grupa ktora wykupuje caly wegiel ze skladow i przetrzymuje aby ceny poszly do gory.Ale jak ktos chce to pieklorz na pgg nadal za 815zl ton + 130 przesylka
2021-11-23 21:09
  romnix Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
oxalis3 napisał » 2021-11-22 21:11
kolego romix, jak widzisz, jakoś zwolennicy trybu ręcznego nie spieszą się z wyjaśnieniami.




Na początku dużo czytałem na tym forum, bardzo dużo pomógł mi "leon" testowałem róże tryby różne węgle i nie zauważyłem różnicy w spalaniu za wyjątkiem jednego "wegla" a raczej pelletu Varmo wtedy musiałem przejść na ręczny bo na automacie spieki jak kalafiory.


Każdy użytkownik ma swoje preferencje jeden lubi włączyć i zapomnieć od czasu do czasu doglądnąć i wszystko, inny lubi mieć kontrolę nad każdym parametrem. Co mnie najbardziej ciekawiło to, to czy można ograniczyć zużycie zmieniając tryb.


2021-11-24 10:51
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
 romnix  można ograniczyć spalanie, ale porównując grupowe do ręcznego nie są to aż tak duże oszczędności. 
Przetestuj sam - zobaczysz czy ci się to opłaca, bo różnie ci tu napiszą, jeden oszczędzi pół tony na miesiąc - drugiemu wyjdzie co innego.
Ja dla tych 20-30 kg miesięcznie dałem sobie spokój - ale to mój przypadek - może ktoś bardziej doświadczony osiągnąłby coś więcej - mi się nie chciało kombinować.
2021-11-24 18:23
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
Dobrze Panowie. Na spalaniu ręcznym po wyczuciu węgla,idzie ustawić sterownik by było minimum spieków ( praktycznie 0) mam więcej możliwości korekty, a za tym idzie mniejsze spalanie
2021-11-24 22:38
  oxalis3 Posty: 304 Ostrzeżenie: 0
Ech, chcecie się bawić to się bawcie, przecież ręczny można ustawić na różne moce z różną długością podawania paliwa i znowu pytanie, która moc i jaki czas podawania jest oszczędniejszy. Czy grupowe jest oszczędniejsze na 1 mocy czy  na 2 mocach, a jeżeli tak to na np.8 -12 czy może 8-16, czy 3,4,podania dla poszczególnych mocy. Czy oszczędniejsza jest długa czy krótka histereza kotła, czy przerywać tryb pracy trybem podtrzymania, czy zadana na 55 czy 60 stopni itd itp itd itp. Oczywiście najlepiej robić takie porównania w takich samych warunkach, które praktycznie nigdy nie będą identyczne.


2021-11-24 23:35
  pablo Posty: 595 Ostrzeżenie: 0
Hexen84 : tu nie chodzi o to co kto kupuje, nie ma węgla dla nas.  Wróćmy do roku 2020 pamiętaj nasz prąd z węgla był b.drogi i raczej kupowaliśmy ten eko  ). W tym roku że Wania podniósł ceny gazu i tego Eko prądu tez nie ma z e.wiatrowych powstał zajebi.. problem. Rozmawiałem z kolegą nie ma wolnych węglarek wszystko leci do e.weglowych.
Na dana chwilę sprzedajemy na potęgę nasz super nie ekologiczny prąd zagranice i nikt nie marudzi . ( sprawdź sobie mapę https://www.pse.pl/dane-systemowe) a co najlepsze ze sprzedajemy ten prad  idiotą z Czech ) którzy kazali nam zamknac Turów bo na dana chwilę wolą od nas tańszy niż ten eko z gazu.


dodane 2021-11-24 23:35Co do   cen gazu i prądu my i tak nie jesteśmy jeszcze w czarnej dupie jak to pozostali w Europie . Aktualnie 30% gazu pochodzi z własnego wydobycia , 25-30 % nieoficjalnie LNG z umowami spotowymi  i reszta zgodnie z umową .Ale najgorsze ze te cymbały z rządu nie rozumieją  jednej rzeczy że jak by umieścili na sklepie PGE + Tauron  trochę ekogroszku w tej cenie co maja to ceny na rynku raczej nie poszybowały by powyżej 1 tyś a tak od lutego  "chwilowy brak towaru" i rynek zagregował jak powinien )) ale co tam my się nie znamy.
Użytkownicy online: Bolo123, gunsher18, Radek64