W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Pomoc w wyborze pieca Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 4Następna stronaOstatnia strona
2021-02-11 20:34
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Hexen 84 - tutaj masz kilka faktów na temat PC -   https://www.youtube.com/watch?v=CUmT8GQS2-c .
 O których jakoś nikt na razie się tu nawet nie zająknął , pomimo że zadałeś kluczowe pytanie . Spora część użytkowników kotłów to - dom z lat 60 -80 i starsze , typowa powierzchnia plus minus 200m2 , stare instalacje , przeciętna izolacja itd . - Ale bierz pan pompę będzie super . Koszt ogrzewania to jedno a koszt modernizacji to drugie .
2021-02-11 20:42
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Panowie Wy podobnie jak ja kiedyś też próbowałem na siłę udowodnić że poza węglem świata nie ma, Wam też się odmieni i to szybko Podstawiacie ceny najtańszych węgli żeby tylko wykazać taniość, mi niczego nie udowodnicie bo ja z tego wylazłem i wiem jak to wygląda. Kiedyś do kotłowni wchodziłem w ubraniu roboczym, dzisiaj mam tam kabinę prysznicową, umywalkę, automat i dwie suszarki na pranie, jak to wyglada zimą bez takiego pomieszczenia to chyba nikomu nie musze wyjaśniać, pranie na drzwiach, grzejnikach i gdzie popadnie. Spróbujcie powiesić pranie przy swoich urządzeniach grzewczych najlepiej podczas szczotkowania zawirowywaczy
Leon chyba ma starszy dom ale mniejsza powierzchnię, Ameno jak pamiętam chyba nowy 120m i chyba trochę w podłogówce bo sterownie dokupował do podłogi w ES? Ja mam starą poniemiecką budę na grzejnikach.
Wzięliście też rekordowy miesiąc z calego okresu jak grzeję go pompą gdzie prądem się dosłownie szasta żeby spalić choć trochę z zapasów z rozliczenia poprzedniego roku.
Powodzenia życzę.
2021-02-11 20:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
"Karoka ja się nie upieram ze pompa wychodzi drożej, to wszystko zależy też od tego w jakim budynku jest to instalowane,"


 Sorry ale ja coś tam napomknąłem 


Karoka teraz wszedł w pompy więc i na forach chwali pompy ,  tylko karoka nie mów ze tak nie jest  

dodane 2021-02-11 20:44Karoka włąsnie po to mi pompa , tez chce mieć tam pralnie , nie koniecznie prysznic
2021-02-11 20:45
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Ameno pompy to świeża sprawa, ludzie w moim rejonie są jak na tym forum i powiem Ci że starsi sa tu chyba bardziej reformowalni jak Ci mlodzi i młodsi, oczywiście nikogo nie obrażając. Kotły jak na razie i tak są górą ale juz niektorzy żałują swoich decyzji.
2021-02-11 20:48
  Hexen84 Posty: 34 Ostrzeżenie: 0
karoka65 napisał » 2021-02-11 20:45
Ameno pompy to świeża sprawa, ludzie w moim rejonie są jak na tym forum i powiem Ci że starsi sa tu chyba bardziej reformowalni jak Ci mlodzi i młodsi, oczywiście nikogo nie obrażając. Kotły jak na razie i tak są górą ale juz niektorzy żałują swoich decyzji.



Ja w żadnym stopniu nie twierdze ze pompy sa zle, wrecz przeciwnie sa bardzo dobra alternatywa dla paliw stalych i lepsze od gazu, ale spelniaja swoja funkcje tylko w okreslonych warunkach ktorych ja nie jestem w stanie spelnic. Niestety duza powierzchnia grzewcza powieksza roznice w kosztach ogrzewania a szczegolnie w starych domach.
2021-02-11 20:48
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jak dla mnie pompa jest OK ale cena jest kosmos ,  druga sprawa zobaczymy ile takie pomp będą pracowały bez awarii , tak dla przykładu masz w opcjach cykle załączania sprężarki 
2021-02-11 21:07
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
marco755 napisał » 2021-02-11 20:34
Hexen 84 - tutaj masz kilka faktów na temat PC -   https://www.youtube.com/watch?v=CUmT8GQS2-c .
 O których jakoś nikt na razie się tu nawet nie zająknął , pomimo że zadałeś kluczowe pytanie . Spora część użytkowników kotłów to - dom z lat 60 -80 i starsze , typowa powierzchnia plus minus 200m2 , stare instalacje , przeciętna izolacja itd . - Ale bierz pan pompę będzie super . Koszt ogrzewania to jedno a koszt modernizacji to drugie .

Przy obecnych dopłatach to mimo wysokiej ceny przy inwestycji nie wychodzi to wcale bardzo drogo panie kolego.
Montowaliśmy jesienią u mojego znajomego który też grzał RBRem 17kW a pamiętam jaki był zes...ny kilka lat temu że tylko 17 na 160m ( proponowałem wtedy 12 a chcieli 25 ) to teraz poszła pompa 8kW z zintegrowanym zasobnikiem 230L. Zarobków małych z żoną nie mają ale z Czystego Powietrza 13,5 tysiąca, z lokalnego programu 5 tysięcy i teraz jeszcze pójdzie faktura do rozliczenia z podatku. Wyjdzie im po wszystkim że sami dopłacili do tego interesu około 9 do 10 tysięcy. Faktycznie masakra cenowa
Oni już się śmieją w głos i stukają w czoło że tyle czasu trzeba było żeby zmądrzeć, tam w "kotłowni" jest teraz garderoba
dodane 2021-02-11 21:00
Ameno25 napisał » 2021-02-11 20:48
Jak dla mnie pompa jest OK ale cena jest kosmos ,  druga sprawa zobaczymy ile takie pomp będą pracowały bez awarii , tak dla przykładu masz w opcjach cykle załączania sprężarki 

O kosztach masz wyżej, jak chcesz dużo rzetelnych informacji o pompach od użytkowników to przenieś się na forum muratora, tam masz prawdziwych świrów pompowych oni wszystko Ci wyłożą jak na Sorbonie
Wiem że klamoty pracują już po 25 lat to co do trwałości także może i moja się zaraz nie usra, na razie trzecia zima idzie.
dodane 2021-02-11 21:07
Hexen84 napisał » 2021-02-11 20:48

Ja w żadnym stopniu nie twierdze ze pompy sa zle, wrecz przeciwnie sa bardzo dobra alternatywa dla paliw stalych i lepsze od gazu, ale spelniaja swoja funkcje tylko w okreslonych warunkach ktorych ja nie jestem w stanie spelnic. Niestety duza powierzchnia grzewcza powieksza roznice w kosztach ogrzewania a szczegolnie w starych domach.

Dobrze że nie czyta Cię Arturo72 z muratora, ooo z nim to się nawyzywaliśmy nocami aż iskry szły on twierdził zupełnie co innego a na pomppach znał się lepiej ode mnie, a twierdził on że im starszy dom i bardziej "dziurawy" to pompa tam przyniesie większe oszczędności jak w tym nowym.
Ty musisz tylko dobrze to izolować a z racji tego że to kawał kloca, znaczy Twój dom to koszty zawsze będą wyższe.
Widzisz kiedyś nie było pomp którymi można było zasilać stare instalacje na grzejnikach, jak się pojawiły stwierdziłem że trzeba sprawdzić kto miał rację. Jak pisałem wcześniej musiałem przeprosić tych z którymi wojowałem latami bo to oni mieli rację.
2021-02-11 21:12
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
no włąsnie te dopłaty rządowe mnie martwią ,  Karoka masz pare lat na karku i powiedz szczerze dał Ci ktoś coś kiedyś za darmo
dodane 2021-02-11 21:12no włąsnie te dopłaty rządowe mnie martwią ,  Karoka masz pare lat na karku i powiedz szczerze dał Ci ktoś coś kiedyś za darmo
2021-02-11 21:37
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Tak jak przedmówcy , nie podważam sensu montażu takiej pompy , ja odniosłem się do przykładu kompleksowej modernizacji  - pompa z zasobnikiem , fotowoltaika i termomodernizacja , pomijam jakąś tam rekuperację i stolarkę bo zakładam że w większości przykładów jest wymieniona . Sama termomodernizacja w zakresie programu czyste powietrze musi być wykonana zgodnie z nowymi wytycznymi , u mnie musiało by to być ze 18-20 cm grafitu w najwyższej klasie . A to już znacznie podnosi całościowy koszt i przekracza kwotę kwalifikowaną z tego programu a przy zwrocie do 30 % od kwoty kwalifikowanej to już tak różowo to nie wygląda ( akurat wiem jakie są progi dofinansowania ) .
Ty podałeś konkretny przykład - 160 m2 , a z tego co napisałeś inwestycja dotyczyła samego zestawu z PC .
2021-02-12 05:38
  Hexen84 Posty: 34 Ostrzeżenie: 0
Karoka, ja bym się zapytał każdego kto twierdzi że PC będzie tańsza w eksploatacji nic Eco czy dopłacić z własnej kieszeni za każdy kw ponad koszt ogrzania Eco z własnej kieszeni i myślę że żaden się nie podejmie wyzwania 
2021-02-12 14:12
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Ameno25 napisał » 2021-02-11 21:12
no włąsnie te dopłaty rządowe mnie martwią ,  Karoka masz pare lat na karku i powiedz szczerze dał Ci ktoś coś kiedyś za darmo
 

Ameno to nie są wirtualne pieniądze, znam ludzi którzy otrzymali te dotacje i chyba nie znam takiego gdzie robiliśmy że kasiorki nie dostał. Powiem Ci zależy na jakiego tłuka znaczy urzędasa trafisz w funduszu jak bardzo będzie chciał Ci utrudnić życie ale i tak dostaniesz. Jednym udaje się załatwić sprawę od "strzału" i do miesiąca mają pieniądze na koncie inni piszą poprawki do poprawek po kilka razy i trwa to nawet i pół roku ale kasę dostają.
Jeśli chodzi o mnie to byłem za bardzo wyrywny jak montowałem pierwszą instalację i pompę nie było Czystego Powietrza, podobny falstart przy drugiej instalacji, też nie dostałem tej 5-tki z Mojego Prądu ale tutaj choć uszczknąłem parę złotych z rozliczenia podatku od faktury. Przez pośpiech pewnie z 25 tysi paszło w pi...du ale znowu zdrowszy mam kręgosłup i płuca, bo nie musze targać worków i pucować gniota
dodane 2021-02-12 14:12
Hexen84 napisał » 2021-02-12 05:38
Karoka, ja bym się zapytał każdego kto twierdzi że PC będzie tańsza w eksploatacji nic Eco czy dopłacić z własnej kieszeni za każdy kw ponad koszt ogrzania Eco z własnej kieszeni i myślę że żaden się nie podejmie wyzwania 

A ja Ci powiem że jeśli nie będziesz do porównania kosztów brał zawyżanych cen anergii i zaniżanych cen paliwa do kotła to prund wyjdzie taniej
2021-02-12 16:03
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Chyba muszę się z Tobą zgodzić karoka65 , jak widać w moich statystykach za m-c styczeń 2021 zużycie eko-miału Greenpal ( najtańsze paliwo z PGG : 750pln z dostawą , z ostatniej promocji 650pln ) 577kg , za 427PLN . U Ciebie 890kWh x 0,62pln = 552PLN  , bez roboty i syfu w kotłowni 

2021-02-12 21:46
  Hexen84 Posty: 34 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2021-02-12 16:03
Chyba muszę się z Tobą zgodzić karoka65 , jak widać w moich statystykach za m-c styczeń 2021 zużycie eko-miału Greenpal ( najtańsze paliwo z PGG : 750pln z dostawą , z ostatniej promocji 650pln ) 577kg , za 427PLN . U Ciebie 890kWh x 0,62pln = 552PLN  , bez roboty i syfu w kotłowni 




z moich obliczen wyszlo ze jak 1t kupiles za 750 zl to 577kg kosztowalo Cie 432,75 roznica zadna w stosunku do tego co podałeś w moim miescie 1kw pradu kosztuje 0.65zl co daje nam 578zł co daje na roznice 145,75 na miesiac przy założeniu że mamy domek ok 145m2 bo leoON ma 160 a Karoka 120. pomijajac kwestie pracy w kotłowni i syfu przy groszku w skali roku daje nam to 6x 145=874. Biorą pod uwage iż powierzchnia mojego domu to 370m2 daje nam to prawie 3 krotność tej sumy tak wiec 3x870=2600 rocznie, nie wiem jak dla Was ale dla mnie warto dla tej sumy pozostać przy groszku i nie biore pod uwage kosztów zakupu i montażu PC dla moich potrzeb wyliczono 28kw.


Jak ktoś chciałby mieć obraz kosztów ogrzewania to polecam https://www.a-pic.pl/kalkulator wpisać swoje dane budynku i mamy czarno na bialym co jest najtańsze i jest możliwość zmian cen za kazdy rodzaj energii oraz mozliwosc modyfikacji sprawności urządzen grzewczych co wyeliminuje sugestie Karoka o zawyzaniu i zanizaniu cen
2021-02-12 21:59
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Hexen84 dokładnie zapłaciłem za tonę Greenpala 746,70 PLN i spaliłem 576.5kg , może stąd ta różnica w statystykach  Aha i leON ma 140m2 jak widać w stopce


2021-02-12 22:11
  Hexen84 Posty: 34 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2021-02-12 21:59
Hexen84 dokładnie zapłaciłem za tonę Greenpala 746,70 PLN i spaliłem 576.5kg , może stąd ta różnica w statystykach  Aha i leON ma 140m2 jak widać w stopce



faktycznie coś przeoczylem ale to tylko zwieksza zysk na korzysc groszku
2021-02-12 22:42
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Hexen niedawno wróciłem z serwisu i nie chce mi się rozwodzić dłużej, napisze Ci tylko że jesteś moją wierną kopią z przed kilku lat Gdzie Ty wyczytałeś te moje 120m?
Leon pali obecnie chyba najtańszym paliwem na rynku a pali też Varmem tutaj różnica się już zatrze a gdyby palił jak większość tutaj eko groszkiemi najlepszymi jakościowo to szala przegięłaby się w stronę prondu, po następne już pisałem że teraz dosłownie szasta się prądem ponieważ z poprzedniego roku gdzie zimmy nie było zostało mi niecałe 800kWh a styczeń 2021 jest miesiącem rekordowym od początku.
Co do tego co podałeś wczoraj to nie używaj już tych kalkulatorów bo nie wiem jaki trzeba dom, chyba że ten dom nie ma dachu żeby jego zapotrzebowanie było na poziomie ponad 100000kWh.
Masz gniota 26kW, pytasz o mniejszy a pompa to musi być 28kW?
2021-02-12 22:43
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Hexen84, przeoczyłeś i to dużo, a czytając Twoje wypowiedzi kompletnie się nic nie klei  Chałpa 350m2, stary kocioł sprzedałeś za dobre pieniądze, to czym teraz palisz ? Pochwal się swoimi statystykami ile spalałeś żeby ogrzać taką powierzchnię ? Po audycie ma Ci wystarczyć 15kW, czyli mniej niż mnie, czym się martwisz ? 

2021-02-12 22:53
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Hexen84 napisał » 2021-02-11 19:47

 oblicz mi ile zuzyje pradu w ciagu roku dla budynku starego z lat 50 nieocieplonego ktorego zapotrzebowanie wynosi 299kwh/m2/rok dla powierzchni grzewczej 350m2

To ile tego węgla spalałeś na rok w tym kotle? 

2021-02-12 23:37
  slaw007 Posty: 238 Ostrzeżenie: 0
Gdzieś tu liczyłem w jakimś poście, że paląc Varmo w cenie około 1030zł. za tonę przy sprawności 60 % wychodzi dużo drożej niż gazem. Dopiero przy sprawności chyba 70% wychodziło podobnie jak gazem. Przy sprawności 80% wychodziło 15% taniej niż gazem. Tylko, ze 80% sprawność to Zawijan osiągał i się chwalił na forach w OEP16kW w zakresie mocy 15-20kW mając podłączony analizator spalin. Pykając na 3-4kW osiągał sprawność rzędu 40-45% z analizatorem.
Sam właśnie dopalam moją tonę Varmo i wkurza mnie to, że muszę się narobić i płacę drożej niżbym ogrzewał gazem.


Po głębszej analizie doszedłem do tego, że kupując opał 25-27MJ w cenie 900-950 zł za tonę po prostu się nie opłaca lepiej podłączyć gaz czy rozważyć zakup pompy ciepła z dofinansowaniem. Może przy 900zł jakiś zysk minimalny jest, ale swoje trzeba przerzucić. Najpierw do kotłowni, a potem do kosza.
Jak jest taki strzał jak typu Greenpall za 650zł z dowozem, to wtedy tak jest zysk rzędu 25-30% na korzyść węgla.
Koszt ogrzania pompą ciepła czy gazem jest podobny. Różnice kilku-kilkunastoprocentowe na korzyść gazu czy pompy wynikają od zimy. Przy takim styczniu i lutym jak w tym roku taniej wyjdzie gaz. Przy takiej zimie jak rok, dwa lata temu pewnie koszt ogrzania pompą byłby tańszy.
Z racji tego,  że mam zamiar zmienić kocioł po tym sezonie, wybiorę kocioł gazowy, choć jesienią jeszcze myślałem, że będzie to nowy kocioł na węgiel. Tym bardziej, że gaz z sieci mam już w domu. Przekonało mnie rozliczenie roczne za gaz jak zobaczyłem cenę na kWh. Wcześniej nie przyglądałem się tym rachunkom, a w głowie miałem tylko zakodowane, że gazem bardzo drogo. Dobrze, że nowego kotła na węgiel nie podłączyłem jeszcze.
Brakuje mi tylko w kotłach gazowych fajnych sterowników do zarządzania i monitorowania temperatur w instalacji. I to nie ma znaczenia czy to kocioł za 3,5 tys czy 12 tys. Myślę, że mój eCoal dostanie drugie życie i będzie mi nadal monitorował temperatury w instalacji. Tu duży ukłon dla twórców sterownika eCoal czy innych sterowników do kotłow na węgiel, bo dają naprawdę duże możliwości i fajne sterowanie poprzez stronę WWW czy aplikację.
2021-02-13 07:35
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Hexen84, upierasz się przy grochu, to wg zapotrzebowania, które podałeś starczy Ci nieduży kocioł, jednego z producentów, który jest wspierany sterownikiem ES. Raz podajesz 15kW, potem 28kW, to jak właściwie jest ? Kociołki 12kW grzeją obiekty o podobnej powierzchni co podajesz, o ile są ogacone porządnie, i instalacja odpowiednia.
Jeśli byłby to obiekt pod wynajem, to kocioł trzeba sporo mocniejszy.
Pierwsza stronaPoprzednia strona3 / 4Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: arkadioosz, harrypajak, jareckicbr, staryv