W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Hałasująca instalacja Subskrybuj
2021-01-05 15:59
  qqdeal Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Panowie, mam problem. Od jakiegoś czasu rury i grzejnik hałasują tak, że nie dają mi spać. Dzieje się to prawdopodobnie od czasu poszerzenia instalacji o kilka grzejników. Na pewno nie pomogło to, że pod moją nieobecność woda została spuszczona na włączonej instalacji i pompa CO chodziła kilka godzin na sucho. 

Problem przejawia się na dwa sposoby:
1. Od czasu do czasu w rurze zaczyna się miarowe, metaliczne stuknie (nagranie stukania dorzucam do postu). Do tego grzejnik działa jak pudło rezonansowe i w połączeniu z ciszą nocną jest to nie do zniesienia. Próbowałem namierzyć źródło tego stukania, ale w kotłowni słychać co najwyżej cichutkie kliknięcie. Nie wydobywa się ono ani z pompy CO, ani zaworu 4D. Przynajmniej nie bezpośrednio. Kiedy występuje stukanie? Ciężko mi to jednoznacznie stwierdzić. W trybie lato problem w ogóle nie występuje, a po przełączeniu na tryb zima stuka w początkowej fazie rozgrzewania instalacji. Próbowałem powiązać stukanie z wykresami, ale nie udało mi się niczego konkretnego zauważyć. 

2. Pompa CO szumi zdecydowanie za głośno. O czym to może świadczyć? Na początku miałem wrażenie, że pomaga wciskanie guzika odpowietrzania, ale sam już nie jestem pewny. Na pewno pomogło odkręcenie i wyczyszczenie pompy. Problem jest taki, że nie mam zaworów po obu stronach, więc muszę spuszczać wodę, żeby to zrobić. 

Chętnie dorzucę więcej informacji, żebyście nie musieli wróżyć z kuli tylko najpierw muszę wiedzieć co będzie potrzebne. 

2021-01-05 16:54
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
U mnie kiedyś ( 20 lat temu ) tak stukały rury na pionach, na przejściu między stropami. Stara instalacja rury bez otuliny bezpośrednio zalane betonem w stropie Wtedy grzałem kotłem gazowym, który działał na zasadzie On/Off ( podejrzewam że u Ciebie pompa CO działa podobnie , czyli ster ma włączoną opcję wyłącz pompę po dogrzaniu pomieszczenia ) w jednym z pokoi zamontowany był reg.temp.wew. w momencie jak kocioł startował i instalacja się nagrzewała słychać było podobne stukanie . Chyba , że za ścianą sąsiad "stuka" żonę  Fizyki nie oszukasz   
2021-01-07 09:56
  krzych_boch-og20 Posty: 140 Ostrzeżenie: 0
Dokładnie miałem tak samo ale jak paliłem kopciuchem. Przy każdym rozpalaniu jak temperatury przekraczała 45-50 stopni było to słychać. Potem cisza. To kwestia tego że pewnie zatrzymuje sie pompa i potem rusza z kopyta. Różnica temperatur robi resztę.
Użytkownicy online: ALFA159, Sahy