W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  pompa kotłowa . Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 3Następna stronaOstatnia strona
2020-11-05 19:19
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Dzień dobry , planuje zamontować na powrocie dodatkową pompę tzw. kotłową . Kocioł ogniwo M20 Kw , 210m2 ogrzewane , tylko grzejniki , starszy dom po termomodernizacji i stara instalacja . Ochrona zaworem 4d sprawdza się do pewnego momentu , wychodzi na to że muszę mieć min 20 stopni różnicy pomiędzy kotłem a powrotem . 
Jaką pompę polecacie ? , na zasilaniu mam wilo yonos pico 25/1-4 . 
Może być taka ? czy może coś innego ? tańszego ? , rozumiem że ma być podłączona do sterownika ? , co w przypadku pompy która ma w zestawie kabel z wtyczką ? wtyczkę odciąć ? . 
Robić z Bypassem żeby w razie braku zasilania zachować grawitacje na tym małym obiegu czy nie koniecznie ? .
Chcę mieć trochę większą elastyczność , grzeję głównie w automacie , nie mam cwu czy innego bufora .
dodane 2020-11-05 19:15
dodane 2020-11-05 19:19Na ewentualne pytania czy sugestie , postaram się odpowiedzieć jutro ,  za chwilę wychodzę do pracy .
2020-11-05 20:00
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Po pierwsze pompa musi być słabsza od tej zasilającej układ  CO, po druga sprawa to odległość min 45cm żeby zmieścić pompę i dwa zawory na powrocie za zaworem 4D  
2020-11-06 08:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dasz energooszczędną, to zużyjesz mniej prądu. Nie trzeba tam żadnych zaworów, a na pewno nie daje się obejścia ani ZZ. Dobry fachman wytnie, że po wlutowaniu nypli wyreguluje śrubunkami tak, że pompę ładnie wpasuje.
2020-11-06 08:37
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
No to jak bez zaworów wymieni pompę jak coś w niej padnie, bez spuszczania wody 
2020-11-06 08:41
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Przecież zawory na zasilaniu i powrocie chyba ma ? To te kilka kropel co z kotła wypuści, chyba nie będzie problemem ?
2020-11-06 09:28
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Witam , witam - a więc tak , od śrubunku do śrubunku jest 80 cm , a więc miejsce jest . Pompa na zasilaniu wilo piko yonos 25-1/4 row -  4 -20 wat , od jakiegoś czasu chodzi na pierwszym biegu 6 wat . Próbowałem na innych ustawieniach i w sumie różnic w efekcie pracy nie dostrzegłem . Więc ze słabszą pompą był by problem , bo takich nie ma , są do wody użytkowej 4-8 wat ale przyłącza 1 cal. Mógłbym tą z zasilania wymienić na 25-1/6 , ustawić na jedynkę , a tą z zasilania dać na powrót i też na jedynkę ale czy to ma sens ? . Co do zaworów odcinających to mogły by być , w tej chwili takie zawory mam na zasilaniu ale na powrocie nie ma , zawór przed pompą z filtrem ? . 
Bypass - niepotrzebny ? , w sumie takie obejście ma zapewnić grawitację na wypadek braku zasilania , no ale jak brak zasilania to i tak cały kocioł wyłączony , zapewne co innego gdyby był ruszt awaryjny jak w starszych oep gdzie na grawitacji dało by się coś ogrzać . 
dodane 2020-11-06 09:28Teraz idę na zasłużony odpoczynek , odezwę się po południu , nara .
2020-11-06 13:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Możesz sobie i 60-siątkę dać na kotłową, ino po co ? 25-40 dasz i będzie ok. Chcesz, to dawaj zawory, obejścia i co tam jeszcze zmieścisz. Ja napisałem jak ja to robię.
2020-11-06 16:28
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Gdzie ja napisałem że 25-60 na kotłową ? , napisałem - żeby zachować różnicę mocy sugerowaną przez Leona- 60 na zasilanie , 40 na powrót i obie na 1 ? . Cyt. twoje zdanie-" Przecież zawory na zasilaniu i powrocie chyba ma ? " , odpowiadam jeszcze raz - na powrocie nie mam . Więc co najmniej jeden zawór , na starej stalowej instalacji filtr przed pompą nie potrzebny ? , OK . 
Cyt . "ja napisałem jak ja to robię" - robisz w zależności od sytuacji i potrzeby . 
2020-11-06 16:59
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Najpierw pytają, później się okazuję że znowu wiedzą i tak najlepiej? uj wie o co tu chodzi
2020-11-06 16:59
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Jak widzisz Inter... zawór z filtrem przed pompą i zwykły za na powrocie jak najbardziej wskazany Co do pompy możesz kupić podobną elektroniczną , najtańszą np.IBO Beta 25-40/180 byle pracowała z mniejszą mocą ( wydajnością ) niż ta na zasilaniu CO Wiesiu , jak nie wiadomo o co chodzi . to pewnie wiesz o co 
2020-11-06 17:08
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Nie napinaj się. Zawsze montuję zawory na zasilaniu i powrocie, choć często zostawiam tylko ZZ na zasilaniu i też styka. Więc zacznij od montażu zaworu na powrocie, bo w razie awarii wymiennika powinieneś tylko zamknąć zawory, i na śrubunkach odpiąć kocioł. Filtr między zaworem z kotłem, czyli tam gdzie chcesz wpiąć kotłową, nie jest potrzebny. Obejście to zwykła ściema i naciąganie ludzi na kasę.  Nie jest tak, że przypinam bezrefleksyjnie kocioł do istniejącej instalacji - jak jest do bani to wylatuje i koniec. Często zaczynam od wycinania szajsu, i robię tak, żeby mi nikt dupy nie zawracał za tydzień, miesiąc, czy rok. A i tak, najpierw robię wywiad... Napisałem wyżej, że możesz tam wcisnąć co ino chcesz, tylko po co przeładowywać instalację. Silniejsza pompa kotłowa nie robi żadnego problemu, nie wiem skąd takie wieści. Rzadko, a właściwie wcale nie powinieneś mieć zaworu otwartego na 100%, więc do sytuacji gdy kotłowa przeciąga pompę CO nie dojdzie. Pozdrawiam.

dodane 2020-11-06 17:08
leON22 napisał » 2020-11-06 16:59
Jak widzisz Inter... zawór z filtrem przed pompą i zwykły za na powrocie jak najbardziej wskazany
Nie. Filtr daje się zbiorczy jak już, ale co ja Wam tu będę tłumaczył hehe..
2020-11-06 17:21
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Inter... czyli jak rozumiem dajesz jeden "filtr zbiorczy" , czy zawór z filtrem na wyjściu z kotła  Ok, to by rozwiązywało problem ochrony pomp przed syfem ale w przypadku robienia instalacji od początku . Skoro @marco755 nie ma takowego to raczej musi zamontować ten sugerowany przeze mnie , bo jak widać miejsca jest sporo
2020-11-06 17:30
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jak do tek pory nie złapał "zapałki" to już nie złapie. Chce, niech da. Jego i tak nie bardzo interesuje słowo kogoś kto się tym zajmuje hehe. Wiesiek wie jak jest, na tyle kotłów zamontowanych, tylko jedna reklamacja od dzbana, to chyba dobry wynik ? Kombinujcie dalej, to wsio proste jak drut i szkoda na to pisaniny.
2020-11-06 17:40
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Nie napinam się i nigdzie nie napisałem że wszystko wiem , odnoszę się do tego co napisał Leon odnośnie mocy pompy . Jak napisałem nie mam zaworu na powrocie , więc taki musi się pojawić , filtr przed pompą ma chronić przed jakimś syfem o co w stalówce nie trudno nigdy nie wiadomo czy coś gdzieś się nie odklei i uwali pompę za kilka stówek  . Przed sezonem czyściłem filtr na zasilaniu , był delikatnie zasyfiony . Obejście to tylko opcja jeżeli zbyteczna to OK . Zawór otwarty na 100 % ? - chodzi o zawór 4d - ustawiony mam na 55 % a nie otwiera się więcej niż 35 %.

Leon - nie chodzi mi o najtańszą bo taką kupię i za mnie jak 200 zeta . 
Myślę że jeżeli chodzi o podstawy to jest jakiś konsensus -   filtr , pompa elektroniczna25/40 , zawór odcinający to wszystko na prostym odcinku i gitara . 
Teraz samo podłączenie pompy - Wilo z zasilania jest podpięta do sterownika , wilo na powrocie też w dedykowane złącze w sterowniku ? i opcje ustawienia parametrów pracy ? . Proponowana IBO ma kabel zasilający i leci bezpośrednio do sieci , najniższa moc i kręci non stop ? .
2020-11-06 17:55
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Jasne , jasne sam nie wiem , czemu tu się tak produkuję  Przecież ja się na tym nie znam . Z wykształcenia niedoszły ginekolog , więcej praktyki niż teorii w przeciwieństwie do zdobytego tytułu technik mechanik samochodowy ( katedra Fiat 126p ) tu odwrotnie więcej teorii niż praktyki, a z zamiłowania muzyk (  gitara , sax ) tutaj na wyrównanym poziomie , obecnie z racji pandemii bezrobotny  Pomoc dla szukających rady na Forum ES - hobby
dodane 2020-11-06 17:55W swojej IBO Beta do CWU miałem wolny kabelek zasilający od sterownika i go odpowiednio przerobiłem ( dolutowałem wtyczkę od IBO ) , co do ustawienia parametrów pracy pomp to na początek dasz obie na 1kę , powinno być ok jak coś będzie nie tak zawsze na zasilającej możesz dać 2 albo zdławić przepływ zaworem odcinającym przed pompą mieszającą
2020-11-06 18:01
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Potrzebujesz kabla z gniazdem, powinien Ci gdzieś leżeć po montażu... zwykle są 3 sztuki. Podpinasz do stera tak jak resztę pomp (tak troszkę się wysil hehe), w opcjach wybierasz pompa dodatkowa = kotłowa i to wszystko. Kup sobie pompę euroterm 25-40, całkiem spoko pompki. Ale, jak będziesz chciał tę pompę używać jako mieszającej, to elektronik średnio się nadaje.

Leonsio... pozdrów mikołaja, i mu powiedz, że jak mnie jeszcze raz obudzi w środku nocy to nakopię do kaleson.
2020-11-06 18:08
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Inter...obecnie nie mam z nim kontaktu , kiedyś pisał do mnie na PW , teraz cisza , pewnie się na mnie obraził pewny 
2020-11-06 18:23
  marco755 Posty: 135 Ostrzeżenie: 0
Leon - o takie sugestie chodzi , jak piszesz mam starą instalację , żadnych filtrów zbiorczych więc jakoś tą pompę wypadało by chronić . Jak będę robił nową to się zrobi taki filtr , mam układ prosty jak drut zasilanie, powrót jedna pompa i zawór 4d z siłownikiem tu nie ma co wycinać . Jeden filtr przed i zawór za pompą to jakaś fanaberia według inter- nauty ? . Sam pisze że najpierw robi wywiad a tu już z góry jakieś założenia i jakieś pieprzenie o zapałkach , gdzie bym nie popatrzył wszędzie na starych instalacjach w takim przypadku robią filtr, zawór , pompa , zawór i wszyscy robią źle . Powtarzam jak będę robił instalację , to zrobię tak jak w książce pisze - filtry , odmulacze i uj wie co jeszcze .
dodane 2020-11-06 18:23Inter - daruj sobie te docinki , bo chyba dorosły jesteś a z dzieckiem nie rozmawiasz . Zachowujesz się tak jakbyś wszystkie rozumy pozjadał . 
Pójdzie WILO 25-40 nie wiele droższa od euroterma , filtr i zawór odcinający . 
2020-11-06 18:35
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
marco755 im prostsza instalacja tym lepiej na co ci druga pompa w jednym układzie może problem dużej różnicy miedzy zasilaniem a powrotem jest w instalacji za mały przekrój zaworu 4D itp, do inter twierdzisz że obejście pompy to naciąganie ludzi to chyba nie masz pojęcia o tym co piszesz w razie awarii pompy bez obejścia robi się układ zamknięty
2020-11-06 18:39
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jakie zaś docinki ? Że masz w instrukcję zobaczyć do czego są gniazda ? No to przepraszam, że uraziłem Wać Pana.

dodane 2020-11-06 18:39
halo napisał » 2020-11-06 18:35
inter twierdzisz że obejście pompy to naciąganie ludzi to chyba nie masz pojęcia o tym co piszesz w razie awarii pompy bez obejścia robi się układ zamknięty
I tym textem się pogrzebałeś całkowicie, a już myślałem że coś tam kumasz. Weź sobie pompę, węża 4/3 i lej, jak się okaże że woda nie leci, to pocałuję Cię w zadek.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 3Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Jan46, Mateuszrychert, ogniwopelletjurek