W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Zmiana trybu zimowego na letni i odwrotnie Subskrybuj
2020-04-07 00:05
  Pablos87 Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Witam. Nadchodzą dni, w których pogoda będzie w kratkę czyli kilka dni 20 stopni, później 12-13 i znowu 20 i tak w kółko pewnie przez jakieś półtora miesiąca ,póki nie zrobi się całkiem ciepło. I tu moje pytanie czy można co kilka dni przełączać sterownik raz w tryb letni, raz w zimowy nie wygaszając kotła? Zmianę trybu zimowego na letni ogarniam bo tu tylko w zasadzie wyłącza się pompa CO i gdy miałem na kotle 57 stopni to po zmianie trybu wzrosło do 70 bo nie szło nic na kaloryfery a  potem temperatura kotła się ustabilizowała i pracował po swojemu w tym trybie letnim.A jak wygląda sytuacja przy zmianie letniego na zimowy? Czy po włączeniu się pompy CO nie będzie to szkodliwe dla kotła który będzie miał np. 55 stopni a pompa wprowadzi wodę z instalacji która będzie miała powiedzmy 15-20 stopni? 

2020-04-07 07:58
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Po pierwsze, zaktualizuj sterownik do jego najnowszej wersji. Zamiast ręcznie przełączać między trybami zima- lato i odwrotnie , włącz tryb auto-lato, sterownik będzie to robił automatycznie za Ciebie po osiągnięciu zadanej temp.zew. np.15st i hist. 0.5st. Co do szkodliwości przejścia kotła z trybu lato na zimą, to nie powinno mieć to większego znaczenia przy załączonej ochronie powrotu i odpowiednim ustawieniu max kąta otwarcia zaworu 4D np.50% ( dlatego zalecana aktualizacja z tą opcją )  
2021-04-28 14:45
  1000MB Posty: 52 Ostrzeżenie: 0
Proszę o kilka wskazówek.
1. Jak przejść z trybu Zima na tryb Lato (tylko ogrzewanie CWU) przy pracy kotła obecnie tj. Zima i temp. zad. 55*C, temp. faktyczna CWU 57*C (ochrona powrotu przez pompę CWU), temp. powrotu ok. 52*C ?.
2. Jak to wykonać poprawnie przy zaworze 4D bez siłownika i termostatach na wszystkich grzejnikach ?. Chciałbym przy temp. na zewnątrz np. 16*C przejść na kilka godzin na tryb Lato, a wieczorem na zimowy. Przy termostatach kaloryfery obecnie są zimne lub ledwo co wyczuwalnie letnie. Myślę, że może być to bardziej "eco" tzn. ekonomiczne.
3. Czy czujnik temp. zewnętrznej jest konieczny w trybie Lato, czy już w trybie Auto-Lato, lub można i bez czujnika temp. na zewnątrz i siłownika zawory 4D to wykonać poprawnie?.
Może kręcenie zaworem 4D nie jest konieczne (grawitacyjnie raczej niewiele ciepła pójdzie na CO + termostaty na grzejnikach), a mobilnie mogę zmienić trybu Zima/Lato w aplikacji na telefon.
4. Czym się kierować przy ustawieniach pracy kotła w trybie podtrzymania ?.

Ps. Pierwsza moja wiosna z OEPM 20KW - stąd moje pytania. Może komuś to się przyda. Pozdrawiam wiosennie Wszystkich
2021-04-29 08:39
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
W Twoim przypadku musisz ręcznie wybrać tryb lato w ustawieniach kotła z aplikacji, na platformie lub na panelu operatorskim. Po drugie zawór 4D pasowało by zamknąć, bo grawitacyjnie będzie cisnęło ciepło w obwód CO ( niepotrzebna strata ). Osobiście jestem za pełną automatyką, czyli zastosowaniu dwóch czujników zew. i wew. oraz siłownika zaworu 4D, schodzenie do kotła ograniczyć tylko do jego zasypu i czyszczenia  
2021-04-29 10:37
  1000MB Posty: 52 Ostrzeżenie: 0
Automatyka - słuszny kierunek. Moje obserwacje po przełączeniu na tryb Lato. Pracowała pompa CWU z włączoną funkcją ochrony powrotu, zawór 4D ręczny otwarty 30%, wszystkie kaloryfery zimne. W tym czasie ok. 2,5 godz temp. kotła rosła z zadanych 55* do 66*, powrót z zadanych 53* do 60*, aż do osiągnięcia temp. zadanej 60* przez wodę w bojlerze (100l). Po osiągnięciu 60* przez wodę w bojlerze (nie było poboru) pompa CWU wyłączyła się. Kocioł pracował  kilka minut praktycznie bez obiegu wody. Obserwowałem to i gdy temp. w kotle zaczęła systematycznie rosnąć. powróciłem do trybu Zima.
Pompa CWU wyłączała się również na ok. 5 min przed końcem czasu postoju w podtrzymaniu tj. 40 min. (brak obiegu wody i wzrost temp. na kotle) i załączała po podaniu paliwa. Cykl ten był do momentu osiągnięcia temp. 60* przez wodę w bojlerze. Przy braku poboru wody użytkowej z każdym podaniem paliwa (10s x 2) po czasie podtrzymania (40s) i krótkiej przerwie (20s) temp kotła rosła.
Moje ustawienia - temp. zadana kotła 55*, powrót 53*, CWU 60* z ochroną powrotu.
1. Czy to jest normalne  - praca kotła bez pompy CWU w trybie Lato, czy coś u mnie jest nie tak? 
2. Czy pompa CWU dba o nieprzekroczenie temp. zadanej wody użytkowej i się wyłącza po jej osiągnięciu ?
3. Co się dzieje gdy kocioł pracuje a nie ma odbioru ciepła np. noc ? Jak się zachowuje ?
2021-04-29 11:12
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
No to żeś se Pan strzelił w kolano , podnosząc powrót na 60st automatycznie podniosłeś temp.kotła na 62st  
Jedyny słuszny kierunek dla Twoich kolejnych pytań, to lektura instrukcja obsługi sterownika , gorąco polecam
2021-04-29 19:37
  1000MB Posty: 52 Ostrzeżenie: 0
" dla Twoich kolejnych pytań, to lektura instrukcja obsługi sterownika , gorąco polecam".
A oto i Instrukcja obsługi sterownika eCoal v3.5. Jedynym słowem jest hasło: Programator Auto-Lato, Tryb Auto-Lato i Tryb Lato i the end. W którym punkcie jest odpowiedź na jak piszesz Pan "kolejne pytania"

1. Czy w trybie-Lato ochrona powrotu wyłączyć, czy włączyć ?
2. Czy pompa CWU pracuje do temp. zadanej wody użytkowej i się wyłącza, a w kotle temp. rośnie do ilu od zadanej się można spodziewać np. 80* > ?
3. Co się dzieje gdy kocioł pracuje a nie ma odbioru ciepła np. noc ?
CWU - temp. 60* zadana przy włączonej ochronie powrotu ( w trybie-Zima) praktycznie = temp. kotła, a w trybie-Lato co ?
Tego nie znalazłem w instrukcji. Próbuję się dowiedzieć do tych, którzy już się dowiedzieli. Tyle dziękuję.
2021-04-29 23:06
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Stary, naprawdę wszystko znajdziesz w instrukcji, czy mam Ci to wszystko jeszcze raz tłumaczyć jak "krowie na rowie" i wklejać strony z w/w instrukcji, w których są odpowiedzi na Twoje pytania 
PS. Ad.1) Jak chcesz możesz wyłączyć ale potem się nie dziw , że kocioł znacznie przebija temp.zadaną 
Ad.2) Tak pracuje w przypadku braku ochrony przez pompę CWU , przy ochronie muszą być spełnione dwa warunki : osiągnięta temp.CWU oraz temp.powrotu plus fabryczna hist.2st , czyli masz CWU zadane na 55st a powrót na 53st to pompa CWU wyłączy się przy temp.55.1st . W kotle przy prawidłowo ustawionych parametrach spalania i podtrzymania oraz  w miarę stałym odbiorze ciepła, nie powinna znacznie wzrastać. 
Ad.3) Pomyśl, najlepiej obniżyć temp.zadaną kotła do np. 55st  

2021-04-30 01:31
  1000MB Posty: 52 Ostrzeżenie: 0
To jest rada o którą się zwracałem na forum i odpowiedz, która coś wnosi. 
Raz "skapuje" o co chodzi w letnim grzaniu wody i the end.
Sugestia - bez "krowie na rowie". Słowa ważą. To nie ta klasa - tu nie ma, mam nadzieje "krów z ich gdzie tam bądź rowami".
 
Bez napięcia OK. Pozdrawiam. Dzięki za odpowiedz. 

 
2021-04-30 08:58
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Ja się nie napinam, a i słowa ważyć potrafię Oczywiście bez urazy ale tłumaczenie łopatologiczne, czy z chłopskiego na nasze są najlepsze, a instrukcje pisał Pan inżynier i faktyczne nie raz ciężko cokolwiek z niej zrozumieć, pozdrawiam  
dodane 2021-04-30 08:58Ps. Jak coś to pytaj dalej, chętnie pomogę w miarę swoich możliwości i wiedzy  
2021-05-11 11:32
  1000MB Posty: 52 Ostrzeżenie: 0
Jaka powinna być ustawiona optymalna min. temp. powrotu  w trybie LATO  przy zadanej temp. kotła 55* i CWU 50* z ochroną powrotu. Czy wystarczy 45*, czy korzystniej ze względu na stabilność pracy (temp.) kotła podnieść do 48* lub inaczej ustawić temp. - kocioł/ CWU/ powrót ?

Ps. Brawo RTS RAKÓW i Cz-wa. Sto lat na 100 lat
2021-05-11 17:14
  Gorzyczki13 Posty: 43 Ostrzeżenie: 0
U mnie na piecu pisze min. temp. powrotu 50st. C. - bez rozróżniania na zimę, czy lato.
2021-05-13 10:09
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
Gorzyczki13 Z tego wysuwa się pytanie, czy potrzebujesz latem tyle samo ciepłej wody co zimą
2021-05-13 11:14
  1000MB Posty: 52 Ostrzeżenie: 0
Jeśli wodę latem w CWU ustawiam na 50*, to temp. powrotu na 48*. Wtedy ochrona powrotu nie podnosi mi temp. powrotu o te 2* wyżej niż woda użytkowa i pompa CWU nie pracuje ciągle. Przy temp. zad. kotła 55* powrót i tak nie spada poniżej 52*. U mnie to działa, spalanie 2,7 kg/d, więc OK.
2021-05-13 11:49
  leon Posty: 624 Ostrzeżenie: 0
Kolego jeśli ustawiasz CWU na 50* to piec musi być co najmniej 1* wyżej,jeśli grzejesz tylko CWU to dlaczego się obawiasz powrotu??
2022-11-06 06:47
  marena Posty: 79 Ostrzeżenie: 0
W trybie auto-lato temperatura na kotle ustawiona na 55 stopni,czy podczas przejścia w tryb zima jest możliwość aby temperatura automatycznie przestawiła się na np 60 stopni?
2022-11-07 08:52
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Nie ma takiej opcji, możesz jedynie zastosować tzn.włączyć (aktywować) reg.pogodowy temp.kotła tzw.pogodówkę, ustawiając wcześniej zdefiniowane wartości temp.zew. dla - 10/+10st C tzw. krzywą grzania, na podstawie której kociołek będzie sobie dobierał odpowiednią temperaturę  
2022-11-07 09:25
  marena Posty: 79 Ostrzeżenie: 0
         leON22 dziękuję k
Użytkownicy online: