W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Jak okiełznać 4D? Plus prośba o sprawdzenie ustawień Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2019-12-18 01:24
  PMtest Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Dzień dobry, z racji iż jestem tu nowy chciałbym na początku się przywitać.

Od tego sezonu jestem posiadaczem OEPM 20kW i próbuje go ujarzmić. Chciałem prosić o pomoc doświadczonych użytkowników.

Udało mi się ustawić piec by trzymał zadane temperatury (na wykresie od 10.12 br). 
Piec chodzi w automacie o musiałem zadać mu korektę nadmuchu o -5% gdyż ogień krył się poniżej korony paleniska i nie był w stanie osiągnąć temperatury. Czas pracy podajnika 5s.

Chciałem dodać do zaworu 4d siłownik i tu zaczynają się kolejne schody. Na wstępie ograniczyłem max. kąt otwarcia na 70% z myślą o zimniejszej pogodzie. Jednak niepotrafię go ustawić by nie szalał tak energicznie "góra-dół" (co widać na wykresie w ostatnim dniu). Ostatecznie ograniczyłem mu zakres do 40% ale ciągle nie wiem czy jest to optymalne dla pracy i założeń.

Osobiście myślałem że siłownik będzie działał na zasadzie korekty i wygładzi mi wykres temperatury na wyjściu/kotle/powrocie.
Proszę więc o radę, poniżej link do pieca.

https://esterownik.pl/device/20438

Informacje o domu: z lat 30, ok 230m2, grube mury bez izolacji na ścianach, wełna mineralna na poddaszu, 4 okna nowe plastikowe, 6 okien starszych ale szczelnych, 6 okien do wymiany w najbliższym roku (w tym dwa drewniane). Instalacja nową na poziomie piwniczny, przyłączona do miksu grzejników (8 aluminiowych, 5 starych płyt i jeden jeszcze taki stary żeberkowy). Termostaty założone na nowych grzejnikach. 

Z góry dziękuję za pomoc.
2019-12-18 09:52
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Przyczyn może być kilka, min.:
-wpisany zły czas całkowitego otwarcia siłownika
-montaż samego zaworu oraz jego "okolic", średnice rur, pozostałe obiegi itp. 
-złe ustawienie przegrody zaworu
Na odległość trudno pomóc, nie widząc instalacji. Tym bardziej że ze schematu wynika, iż masz pompę przewałową a nic o niej nie piszesz.

2019-12-18 10:54
  PMtest Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Jeśli czegoś nie pisze to wynika to z mojej niewiedzy (którą chętnie uzupełnię) na temat instalacji. 
Poniżej zamieszczam zdjęcie. Po prawej tam jeszcze jest zbiornik CWU (z pompą), a za piecem mam jeszcze jedną  pompę (na powrocie jak zakładam).

- czas całkowitego otwarcia siłownika przepisałem z jego instrukcji tak jak zalecano na forum (135s). Siłownik ST 06/230.
- co do średnic rur to mogę pomierzyć suwmiarka jeśli nie da się tego jakoś wywnioskować że zdjęcia - dodam że są one później przyłączone do pionów raczej starego typu (stalowe raczej takie grube).
- przegroda zaworu - którego dokładnie?

Dzięki za zainteresowanie i jeśli trzeba uzupełnić jeszcze jakieś informacje to z chęcią to zrobię.



Udostępniam link do zdjęcia bo zamieściło miniaturkę.
https://drive.google.com/file/d/1B0xk5PPHtz-8yF9oXE9aEOsQMrLNm3Qo/view?usp=drivesdk
2019-12-18 14:59
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Już ze zdjęcia widać, że masz "poziome" ustawienie mieszacza. Pytanie, jak przegroda wewnątrz? Przekręć siłownik przeciwnie do ruchu wskazówek zegara do oporu i sprawdż, która rura jest gorąca - ta za pompą CO, czy powrotu do kotła ( z lewej strony siłownika)? Musisz to zrobić w trybie ręcznym sterownika. Na razie nie zaprzątaj sobie głowy, czy otwiera, czy zamyka ani cyferkami na skali - mieszacz ma się ustawić w lewym skrajnym położeniu. 
2019-12-18 16:03
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Podejrzewam, że "szalejący" wykres jest związany z pracą pomp.

Myślę, że dobrze jest gdy pompy pracują ciągle - zmiany w instalacji powodują reakcję automatyki i stąd masz szalejący kocioł
2019-12-18 22:20
  PMtest Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Dziękuje za zainteresowanie.

Tłumacząc przyłącza do zaworu 4D:
- z lewej strony - do zasilania kotła
- z dołu - idzie na powrót
- z prawej - pompa przewałowa (tak to się nazywa sugerując się wypowiedzią gmaj22)
- z góry - na instalacje

Poniżej dodaje zdjęcie tego co mam za piecem:


Tam poniżej jest pompa powrotu i ona włącza się cyklicznie natomiast pompę na prawo od zaworu 4D mam ustawioną by działała cały czas. 


gmaj22 - Przekręciłem siłownik za Twoją radą (max przeciwnie do wskazówek zegara) i temperatura wzrastała na powrocie a spadała powyżej zaworu 4D (zasilanie grzejników). Nie czekałem do całkowitego zagrzania/ochłodzenia poszczególnych obiegów - zaobserwowałem to na wskazaniach czujników.

toriman - sugerujesz żeby pompa powrotu powinna działać cały czas i dopiero po ustabilizowaniu się temperatur siłownik powinien działać prawidłowo?
2019-12-19 09:59
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
PMtest napisał » 2019-12-18 22:20
Dziękuje za zainteresowanie.

Tłumacząc przyłącza do zaworu 4D:
- z lewej strony - do zasilania kotła
- z dołu - idzie na powrót
- z prawej - pompa przewałowa (tak to się nazywa sugerując się wypowiedzią gmaj22)
- z góry - na instalacje


Poniżej dodaje zdjęcie tego co mam za piecem:


Tam poniżej jest pompa powrotu i ona włącza się cyklicznie natomiast pompę na prawo od zaworu 4D mam ustawioną by działała cały czas. 


gmaj22 - Przekręciłem siłownik za Twoją radą (max przeciwnie do wskazówek zegara) i temperatura wzrastała na powrocie a spadała powyżej zaworu 4D (zasilanie grzejników). Nie czekałem do całkowitego zagrzania/ochłodzenia poszczególnych obiegów - zaobserwowałem to na wskazaniach czujników.

toriman - sugerujesz żeby pompa powrotu powinna działać cały czas i dopiero po ustabilizowaniu się temperatur siłownik powinien działać prawidłowo?



Jeśli jest tak podłączone, jak opisujesz, to jest ŻLE. Zachowując podłączenia króćców do instalacji, to masz z prawej na instalację CO a z góry powroty z instalacji CO. W takim przypadku z lewej powinieneś mieć powrót do kotła z pompą przewałową a od dołu zasilanie z kotła.
Tyle w temacie - do przerobienia najpierw powroty, potem ustawienie samego zaworu wewnątrz, bo tez jest złe.
2019-12-19 13:17
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
Podłączenie króćców jest ok - na CO pompa jest na powrocie a powinna być na zasilaniu. Z opisu po zamknięciu zaworu przegroda też ok.
Pompa kotłowa powinna pracować cały czas na najniższym biegu, ochrona powrotu przez zawór 4d wyłączona(tylko regulacja temp. CO). No i pompa CO do przeniesienia na zasilanie
2019-12-19 13:58
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Pompa na powrocie? Przeczą temu moim zdaniem dwa fakty:
-zawór zwrotny byłby przed pompą?
-uzupełnianie zładu byłoby do zasilania?


Najlepiej gdyby autor rozwiał wątpliwości albo zrobił zdjęcie obejmujące całość podłączeń.
Moim zdaniem jest tak:




Położenie neutralne mieszacza powinno być poziome i przekręcenie w lewo otwiera go na instalację.
U autora położenie neutralne jest pionowe, dlatego obrót w lewo zamyka obieg CO a otwiera do powrotu kotła.
Nawiasem mówiąc przy 4D pompa powrotu powinna być na rurze powrotu z 4D do kotła. Jeśli jest tak jak tutaj, jako pompa przewałowa, to zamiast 4D, powinien być 3D.



2019-12-19 14:15
  PMtest Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za zainteresowanie, wrócę z pracy i udokumentuje schemat. Wieczorem go podrzucę na forum.
2019-12-19 18:56
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
tam przed pompą to nie zz tylko odcinający ze źle zamontowanym  filtrem - filtr skierowany korpusem do ściany. Lepiej widać na foto z linku
Uzupełnianie rzeczywiście do zasilania to raczej się nie stosuje ale...
Króćce obiegu kotłowego chyba są ok - tzn na 9 zasilanie na 6 powrót tylko tam jest chyba babol z podłączeniem pompy kotłowej - nie jest na powocie tylko zasilanie jest spięte z powrotem z pominięciem zaworu 4d. Nie na 100% - nie widać za dobrze. Poczekamy na lepsze fotki i schemat
2019-12-19 19:53
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Dokładnie, bo zrobi się niepotrzebnie burza w szklance wody. Faktem jest, że coś jest nie halo.
PS: Faktycznie przed pompą to filtr a nie ZZ Dopiero teraz spojrzałem na zdjęcie z google drive. Skoro rzeczywiście jest na powrocie z instalacji, to jej tam nie powinno być.
2019-12-19 20:09
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0
Ja się zastanawiam - skąd się biorą fachowcy budujący instalacje wbrew sztuce i dochodzę do wniosku, że z niewiedzy inwestorów - po prostu...
2019-12-20 01:26
  PMtest Posty: 6 Ostrzeżenie: 0

Zamieszczam schemat i wrzucam to na dysk google (tam też umieściłem dodatkowe zdjęcie z nakrętką z zaworu 4D z firmy - red valvex, jak wygląda zawór 4D po zdemontowaniu siłownika i jeszcze takie trochę szersze ujęcie z kotłowni).
https://drive.google.com/folderview?id=1Av2Wuty0jeYEoZfQwArJ1nk7N2iOxXvU







gmaj22 - aktualnie wygląda to tak jak na poniższym zdjęciu






Hajtaler - na schemacie oznaczyłem pompy numerami - mógłbyś je przypisać do nazw których używacie (kotłowa, przewałowa... - chciałbym używać poprawnej nomenklatury)

Po powyższych wpisach rozumiem że mam w złym miejscu zamontowana jedną z pomp (nr 2 na schemacie), która powinna być na zasilaniu a nie na powrocie. Istnieje jakaś przesłanka która mógł się kierować instalator że ją tam umieścił? Chciałbym mieć konkretne argumenty zanim się z nim ponownie skontaktuje.

"Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego – w błędzie trwać." Cyceron
Proszę o zachowanie komentarzy niemerytorycznych na inne okazje.
2019-12-20 07:04
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Instalacja jest do przyjęcia, zawór w lewo zamyka w prawo otwiera. Do ogarnięcia czasem reakcji i mocą pompy. Lokalizacja czujnika T1 trochę do bani.
2019-12-20 07:43
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
O i w takim temacie można sie udzielać .
Kolego aby okiełznać 4d przy duzym zładzie wody musisz mu dać :
Histereze co najmniej 2*  - przy takiej histerzie  masz wahania temp za zaworem -2 do +2 stopnie 
Czas na reakcje powyzej 40s  
Wzmocnienie - również nie agresywnie w okolicach w okolicach 0,5 .

Pompę kotłową ustaw na prace ciągła - zadaj  temp powrotu 2* mniejszą niz temp zadana kotła , ustaw ją na najniższy bieg , dodatkowo możesz jeszcze ograniczyć przepływ zaworem , tak aby temp powrotu była o około 10* mniejsza niz zasilania 

Pompa na grzejniki ma pracować cały czas , jak są termostaty na grzejnikach to na zmienna róznice cisniejn , jak nie ma to na stałą 
dodatkowo jak są termostaty to 4d najlepiej na sztywno ustawic jedną temp

CWU  najlepiej ustawic priorytet  , nic sie nie stanie jak na 30min CO nie bedzie grzało a szybciej dobije baniak. 

2019-12-20 08:51
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
Montował to instalator delikatnie mówiąc który coś tam wie ale nie do końca...
Niepotrzebnie pompa kotłowa (P1) jest zamontowana na bajpasie(takie podłączenie stosujemy jak na zasilaniu mamy zawór 3d. Działa to poprawnie teraz ale w tym układzie to 4d jest "dla ozdoby". Pompa P1 powinna być na powrocie z 4d do kotła. Pompę CO (P2) zamontował na powrocie być może dlatego że (podejrzewam) skoro instalacja stara i układ otwarty to naczynie podłączone do pionu grzejnikowego, więc takie podłączenie uzasadnione ale i tak jest niezgodnie z przepisami bo zawór 4d na zasilaniu
.
2019-12-20 09:10
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Pompa którą opisano jako P1 to pompa mieszająca, nie kotłowa, może tak być podłączona. Pompa opisana jako P2 także może być na powrocie, choć przy zastosowaniu termostatów jest błędem. Ale i tak ta instalacja może pracować dobrze. Jeśli pracowała wcześniej na grawitacji, i zastosowano zawory jak trzeba, to będzie to gadać. Autor nie wspomina zresztą o problemach z grzaniem, tylko kreski mu się nie podobają.
2019-12-20 10:04
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Inter-qrwa-nauta napisał » 2019-12-20 07:04
Instalacja jest do przyjęcia, zawór w lewo zamyka w prawo otwiera. Do ogarnięcia czasem reakcji i mocą pompy. Lokalizacja czujnika T1 trochę do bani.



Przecież tam jest wszystko postawione na głowie: z 4D zrobiono rozdzielacz, zawory zwrotne przed pompami.
Fakt, że instalator nie dał pompy CO na zasilaniu wynika najprawdopodobniej z tego, że naczynie otwarte jest na którymś z pionów, które i tak w momencie zamknięcia 4D nie spełnia swojej roli. Jest przynajmniej 3 metry nad najwyższym grzejnikiem?
Moje zdanie znacie i przy nim zostaję. A skoro ma być merytorycznie, to poniżej dwie wersje:
P1-pompa CO
P2-pompa CWU
P3-pompa kotłowa (dla 4D) - przewałowa (dla 3D)
Zawory zwrotne za wszystkimi pompami, tylko w wersji z 3D zawór zwrotny w obiegu CO na powrocie 3D.







2019-12-20 11:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Z Tobą kłócił się nie będę, boś częściowo mój uczeń, ale lekcja o maksymalnym upraszczaniu gdzieś Ci umknęła
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: hynio1955, idemnato