W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  OGNIWO EKO PLUS M 20 kW prośba o sprawdzenie ustawień. Subskrybuj
2019-12-10 19:54
  khaktus Posty: 2 Ostrzeżenie: 0

Witam wszystkich na forum.


Od niedawna (1 października) jestem po zmianie pieca z kopciucha na OGNIWO EKO PLUS M 20kW

KIlka słów o domu.

Metraż około 190-200 m2. 

Budownictwo starego typu - dom słabo docieplony (styropian 5 cm). Okna plastiki. Dach nieocieplony

Parter: grzejniki aluminiowe z głowicami termostatycznymi, instalacja miedz, podłogówka w łazience 6m2

Piętro: grzejniki aluminiowe bez głowic, instalacja miedź.

Piec: 20 kW, za piecem bojler z osobną pompką CWU marki GRUNDFOS, zawór 4d oraz pompka marki WILO

Piec wpięty w siec.

Komin frezowany ze wkładem kominowym KOMINFLEX.

Ekogroszek: SKARBEK 28 MJ/kg (na razie tylko tym palę) oraz PIEKLORZ

Później zamieszczę zdjęcia instalacji oraz samego palnika.

Problemy i pytania:


1. Spalanie - wydaje mi się, że jest mocno za wysokie. W chwili obecnej piec mi potrafi spalić nawet 35 kg ekogroszku na dobę.Na początku piec spalał około 20 kg. Na zasypie 100 kg paliłem przez około 5 dni (prawie 120 godzin)

W chwili obecnej na zasypie 100 kg piec pracuje jakieś jakieś 3 dni (75 godzin)

Zdaję sobie sprawę, że na początku października temperatura oscylowała wokół 15 stopni na plusie , teraz jest około 0 lub delikatnie na minusie.

Podejrzewam - jednak, że te wyższe spalenie też po części wynika z braku mojej wiedzy oraz nieumiejętnym dobraniu parametrów (było prawie dobrze...grzebałem i sobie pogorszyłem...)

2.Temperatura spalin w mojej ocenie jest mocno za wysoka - - podejrzewam, że to jest też jedna z moich przyczyn większego spalania. Jeżeli dobrze rozumiem temperatura spalin powinna się wahać w przedziale około 100-150 stopni.

3.Instalator mi nie włączył ochrony powrotu.

Różnica na wyjściu oraz powrocie wynosiła od 20-30 stopni Jak włączyłem ochronę poprzez zawór 4d piec nie potrafił osiągnąć zadanej temperatury - w efekcie czego grzejniki były zimne (pewnego poranka miałem z tym niezłą zagwozdkę - myślałem, że zawór 4d się zepsuł). Kiedy przełączyłem ochronę powrotu na pompkę CWU temperatura powrotu jest już dużo wyższa. Różnica miedzy wyjściem a powrotem to już kilka stopni...ale dziwnie podskoczyła temperatura CWU na bojlerze. Na zadane 45 stopni bojler dochodzi nawet do 60 stopni (w chwili obecnej zmieniłem temperaturę zadną na 40)

Coś mi to nie pasuje.

4.Spieki - na początki października praktycznie sam pyłek . Teraz mam ogromny problem ze spiekami jest ich bardzo dużo w szufladzie na popiół. Praktycznie po 3-4 dniach mam ponad 1/3 do 1/2 wiadra samych spieków i  około połowy wiadra popiołu.

5.Czy może mi ktoś wytłumaczyć schemat mojego pieca (nie jestem instalatorem) oraz jak działa algorytm pieca (podawania węgla oraz działania nadmuchów)

Czy mógłby ktoś przejrzeć moje ustawienia pieca. Na 100% coś gdzieś sknociłem...

Proszę o cierpliwość w stosunku do mojej osoby ... jestem trochę zielony w tym, temacie.

Dzięki wszystkim za pomoc.

2019-12-10 20:16
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

ad1. Wydaje mi się, że takie spalanie może być normą dla Twojej instalacji i domu. Możliwe, że da się coś ująć z wagi spalanego węgla. Przecież możesz eksperymentować i na przykład zejść z mocami min. 12kW max. 16kW oraz ustawić podania i nadmuch - leON22 pomoże


ad 3. najlepiej jest gdy różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem wynosi ok. 10 stopni. Tak jak masz także jest nieźle. Sprawdź czujnik temperatury kotła! Chwyć za kabel i wciśnij go porządnie w korpus (poluzuj dławnicę jak będzie trzeba) - może to nie jest potrzebne, a może tak. Jeśli włączyłeś ochronę przez CWU nie dziw się, że osiągasz wysokie temperatury wody w bojlerze - za to masz dogrzany powrót

Masz w układzie pompę dodatkową? (mieszająca w ochronie powrotu - tak jak na schemacie?) - jeśli nie - wyłącz w zaawansowane -> funkcja pompy dodatkowej

Co do reszty - myślę, że znajdziesz tu pomoc


2019-12-10 20:26
  khaktus Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
@toriman rzeczywiście nie mam w układzie żadnej dodatkowej pompy (tylko do CWU oraz do instalacji domowej).
To pompa na schemacie pomiędzy wyjściem a powrotem też mi ...delikatnie mówiąc nie pasowała...bo fizycznie nie mam takowej..
Wyłączone - od razu znikła ze schematu instalacji 
Dzięki.
2019-12-10 20:34
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

Koniecznie sprawdź czujnik temperatury kotła bo to, że temperatura CWU jest wyższa niż temperatura wyjścia z kotła nie powinno mieć miejsca. To ważne ponieważ może wiązać się ze zwiększonym spalaniem i tak dalej Moim zdaniem wychodzisz z kotła dobrze ponad 60 stopni... A tak mała różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem świadczyłaby o małym odbiorze ciepła. Ewidentnie coś jest nie tak.

Ciekawi mnie też gdzie masz umieszczone czujniki temp. powrotu, temp. zasilania, temp. CWU. Zdjęcia oraz Twój opis powiedzą wiele na ten temat.
2019-12-10 20:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
khaktus mam podobny dom tylko dach ocieplony ale początki z zmianą kotła też miałem podobnie czyli dawałem dużą temp. za zaworem na grzejniki podobnie jak ty teraz , obecnie przy temp. na zew. około -4c na dom puszczam 38C i jest ciepło może spróbuj obnizyć trochę temp. za zaworem 
2019-12-10 21:13
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

Ja prtolę - khaktus miałeś ponad 70 stopni na wyjście - gratulacje! Znaleziony powód wysokiego spalania i takie tam

Ten numer z czujnikiem kotła to ZAISTE plaga jakaś...

Teraz będziesz mógł ustawić kocioł tylko posprawdzaj wszystkie czujniki
2019-12-10 21:16
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
tormian zawór 4 d przymkną na 38C na dom kocioł się odstawił wiecej ciepła poszło na powrót to i temperatura kotła sie podniosła
2019-12-10 21:16
  khaktus Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
No dokładnie - wygląda na to, że ten czujnik był nie dosunięty do końca.
Teraz dosuwając go poczułem opór - tak jakby czujnik dotknął czegoś...
Huh...szczerze powiedziawszy powinienem oczekiwać, że instalator podłączając piec i czujniki zrobi to sumiennie i starannie wiedząc (on to powinien wiedzieć) jak ważną rolę odgrywa ten czujnik...
2019-12-10 21:19
  toriman Posty: 121 Ostrzeżenie: 0

czujnik temperatury powrotu powinien być umieszczony jak najbliżej króćca powrotu czynnika do kotła, czyli czujnik przy samym kotle jak na to rura pozwoli Czujnik temp. zasilania powinien być umieszczony zaraz za pompą CO która powinna być za zaworem 4D.

Instalatorzy są różni. Tu - na forum - chyba większość to ofiary instalatorów takich czy owakich...

Acha - podnieś temp. zadaną kotła do 58 stopni to pomoże powrotowi. halo dobrze radzi - poreguluj sobie i obserwuj ile Tobie stopni potrzeba.
Użytkownicy online: chalupa55, czarzasty, darekwalczuch, michalpasternak, Nadstmar