W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  Pello v3.5  Wyłączenie pompy kotłowej po wygaszeniu Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2019-12-09 12:48
  TomekOept Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Witam
Mam zainstalowany bufor i ten sam problem jak w temacie:  https://esterownik.pl/forum/posty,3799/odczyt-temperatury-z-bufora-oraz-sterowanie-praca-pompy-?m=110605#110605, czyli wychładzanie pompą kotłową.
Czy nie dałoby się w sofcie dodać wyłączenia pompy kotłowej po wygaszeniu palnika i ponowny start po rozpaleniu?

Choć pisząc tego posta, zacząłem się zastanawiać, co zajmie mniej czasu: ostygnięcie pieca z wył. pompą do temp. ponownego załączenia, czy wystygnięcie zestawu piec-pompa kotłowa-bufor. Muszę to przetestować, ale zmiana w sofcie byłaby miłym dodatkiem.
2020-01-06 15:46
  Bambino Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Witam Tomaszu. Po przeczytaniu twojego tematu stanowczo mogę stwierdzić że pompa po wygaszeniu pieca szybciej wychładza układ. Oczywiście chciałem założyć osobny temat lecz nie będę śmiecił. Jeśli nie stosuje pompy piec mniej spali i potrzebuje mniej czasu żeby osiągnąć zadaną temperaturę ponieważ jego temperatura bardzo powoli opada. Wiec serdecznie prosimy szanownych programistów aby dodali opcję "wyłączenie pompy kotłowej/ochrony powrotu" po zatrzymaniu palnika i nie ignorowali potrzeb swoich klientów po zakupie sprzętu  
2020-01-06 17:09
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Potwierdzam. Taka opcja byłaby bardzo przydatna i w skali roku pozwoliłaby oszczędzić sporo paliwa. Ochrona powrotu podczas wygaszonego palnika nie ma sensu.
2020-01-06 17:27
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
Witam nikt nikogo nie ignoruję. Wasze porady są brane pod uwagę.
Miłego wieczoru życzę
2020-01-15 21:52
  Bambino Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Witam Pawła No ja mam nadzieje. Moja sugestia która już sugerowałem rok temu. Zrobicie niesamowity kombajn jeśli dodacie również możliwość synchronizacji pomp CO1 i CO2  a dokładnie mam namyśli  załączanie oraz wyłączanie stały odstęp pracy miedzy nimi pozwoli to na bardzo dużą oszczędność paliwa. Jest to możliwe ponieważ można utrzymać piec na stałym zakresie spalanego paliwa lecz zbyt długo mi zajmowała synchronizacja. Wszystko się potrafiło rozregulować po odcieciu pradu i ciezko było znowu powrócic do stałego spalania . Jeśli chodzi o sam sprzęt innych braków się nie dopatrzyłem Pozdrawiam 
dodane 2020-01-15 21:52Ruszyło coś w temacie ?
2020-02-11 11:32
  TomekOept Posty: 3 Ostrzeżenie: 0
Może to trochę naiwne, ale czy logika ustawienia stanu pracy pompy kotłowej nie wyglądałaby mniej więcej tak:

--start pompy kotłowej
If
@status_pracy in ( rozpalanie , grzanie )
and
@funkcja_pompy_dodatkowej = pompa kotłowa
and 
@temp_kotla > Temperatura załączenia pomp
Then
@praca_pompy_dodatkowej = start

...

--zatrzymanie pompy kotłowej
If
@status_pracy in ( wygaszanie , stop )
and
@funkcja_pompy_dodatkowej = pompa kotłowa
Then
@praca_pompy_dodatkowej = stop

...

2020-02-12 10:18
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Dajmy chlopakom z ES trochę czasu... Myślę, że mają teraz większy problem do rozwiązania. Będzie nowy system(jak sami pisali) może i będzie taka opcja której dotyczy ten wątek😉
2020-03-01 18:32
  mirekk501 Posty: 7 Ostrzeżenie: 0
Witam podpinam się pod temat, u mnie pompa mieszająca wyłącza się gdy temp spadnie poniżej 48*C
2020-03-06 09:34
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
mirekk501 napisał » 2020-03-01 18:32
Witam podpinam się pod temat, u mnie pompa mieszająca wyłącza się gdy temp spadnie poniżej 48*C



Wszystkie pompy Ci się wyłączają bo masz temp włączenia pomp ust na 50.
2020-03-08 22:39
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Dajcie kotłową na stałe do 230 🙂👍
2020-03-17 21:46
  Bambino Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
anaana napisał » 2020-03-08 22:39
Dajcie kotłową na stałe do 230 🙂👍
  Tzn ? co to zmieni
2020-05-18 09:39
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
TomekOept napisał » 2019-12-09 12:48

Witam
Mam zainstalowany bufor i ten sam problem jak w temacie:  https://esterownik.pl/forum/posty,3799/odczyt-temperatury-z-bufora-oraz-sterowanie-praca-pompy-?m=110605#110605, czyli wychładzanie pompą kotłową.
Czy nie dałoby się w sofcie dodać wyłączenia pompy kotłowej po wygaszeniu palnika i ponowny start po rozpaleniu?


Choć pisząc tego posta, zacząłem się zastanawiać, co zajmie mniej czasu: ostygnięcie pieca z wył. pompą do temp. ponownego załączenia, czy wystygnięcie zestawu piec-pompa kotłowa-bufor. Muszę to przetestować, ale zmiana w sofcie byłaby miłym dodatkiem.



Sterownik rożnicowy do sterowania pompą kotłową np. taki:
https://sterownikitech.pl/sterownik-pompy-cwu-st-21-bufor,id748.html


Czujniki temp sterownika: jeden w kocioł i drugi na górę bufora, delta na 2stopnie.




dodane 2020-05-15 10:18
2020-08-21 11:39
  Bambino Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Witam. Chciałbym zapytać czy ruszyło coś w temacie pompy kotłowej ? Dokładnie wychładzanie pieca po wygaszeniu? Pozdrawiam
2020-10-13 19:53
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Moim zdaniem(każdy może się z tym zgadzać lub nie) ES już dawno powinien wprowadzić do sterowników obsługę bufora...tym bardziej jeżeli chodzi o PELLO bo wiadomo przy grochu nie ma to większego sensu. Nie mówię aby był to standard ale dobrze by było gdyby taka opcja była. Aktualizacja oprogramowania i dodatkowy moduł do podłączenia czujników bufora. Coraz więcej producentów sterowników do palników/kotłów na pellet daje taką mozliwość jaką jest sterowanie pracą bufora.
2020-10-13 21:01
  radek-ka Posty: 171 Ostrzeżenie: 0
@up Z wykresów twojego sterownika wygląda że masz już zrobiony bufor?
2020-10-14 10:51
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Tak. W pt uruchomione. Ale do szczęścia jeszcze trochę brakuje. Miało być trochę inaczej i będzie nie do końca tak jak chciałem. 
Pytanie do ES:
Czy przerwanie któregoś obwodu czujnika temp kotła spowoduje, że piec się nie odpali i wygasi? Jeżeli tak to po tym sterownik nie przejdzie w tryb ręczny?
dodane 2020-10-14 10:51Sterownik bufora ma dwa czujniki: górnej temp na dole i dolnej u góry zbiornika. Wiadomo jak działa, ładuje pompą aż osiągnięta zostanie zadana temperaturą górna. Pompa wyłącza sie, a jej ponowne uruchomienie nastąpi gdy temperatura dolna bufora czyli z czujnika u góry spadnie do ustalonej. W tym czasie z reguły piec schładza się szybciej niż bufor. Jeżeli sterownik kotła nie posiada obsługi bufora to po osiągnięciu histerezy włączenia odpala się i grzeje bez sensu samego siebie. 


O co mi chodzi: ster bufora posiada jeszcze złącze stykowe które jest zamknięte gdy pompa pracuje i otwarte jeżeli nie. Pomyślałem właśnie, że gdyby czujnik temp kotła nie rozpalał, a także wygłaszał palnik w momencie gdy któryś z 4rech jego przewodów byłby przerwany to można umieścić dwa końce przerwanego przewodu w tym właśnie złączu stylowym.
Czyli pompa ładuje do zadanej górnej temperatury, następnie wyłącza się i złącze stykowe się otwiera wygaszając piec. Po spadku temperatury dolnej do ustalonej pompa uruchamia się, styk zamyka i piec się rozpala.

Chyba, że są na to jakieś inne rozwiązania?
2021-10-24 22:18
  Zdenek Posty: 34 Ostrzeżenie: 0
Witam. Temat bufora i pompy kotłowej wychładzającej kocioł stoi w miejscu?
Mam bufor, kocioł Ogniwo EKO Pellet 18 i sterownik Pello i nie ukrywam że działanie pompy kotłowej z buforem mogło by być bardziej zsynchronizowane. 
2021-10-25 08:50
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Do obsługi bufora musisz dołożyć zewnętrzny sterownik. Teraz kocioł działa jak grzejnik. Więcej masz strat z tego bufora niż zysków.
dodane 2021-10-25 08:50Z pello i buforem trzeba się sporo nakombinować aby to wszystko dobrze wysterować. Osobiście poświęciłem na to mnóstwo czasu i wszelakich testów ale efekt końcowy jest zadowalający. Przy mojej starej dość słabo ocieplonej chałupie 200m do ogrzania, stara stalowa instalacja i żeliwne grzejniki udało mi się zejść z ponad 30kg na ok 20kg przy 0 zewnętrznej.
2021-11-18 22:47
  Zdenek Posty: 34 Ostrzeżenie: 0
Michal86 napisał » 2021-10-25 08:50
Do obsługi bufora musisz dołożyć zewnętrzny sterownik. Teraz kocioł działa jak grzejnik. Więcej masz strat z tego bufora niż zysków.

Mogę się z tym zgodzić! Więc uczciwe podejście programistów ES dało be już dawno jakiś efekt!
A tak temat bufora i pompy jest ciągle olewany!
Nie jestem informatykiem, nie znam się na tym więc trza inaczej "kombinować" nad sprawą.
dodane 2021-11-18 22:47
TomekOept napisał » 2019-12-09 12:48

Czy nie dałoby się w sofcie dodać wyłączenia pompy kotłowej po wygaszeniu palnika i ponowny start po rozpaleniu?



Jako że mam zainstalowany bufor i "testuję" wszelkie możliwości jak ogarnąć wyłączanie pompy kotłowej, to zauważyłem że jest możliwość wpięcia pompy w gniazdo wentylatora wyciągowego który działa tylko w czasie pracy palnika! Oczywiście w ustawieniach sterownika trzeba włączyć działanie wentylatora wyciągowego na stałą prędkość.
Może ktoś się wypowie na ten temat?
2021-11-19 05:37
  Michal86 Posty: 235 Ostrzeżenie: 0
Kolego żeby wszystko miało rece, nogi, działało zawsze poprawnie i jak się należy...
Czujnik kotła musi powędrować w górę bufora, odpowiednio skalibrowany wg. potrzeb.
W kocioł musi trafić STB.
Potrzeba zewnętrznego sterownika buforu z gniazdem stykowym, które łączymy z wyjściem termostatu na płytce pello.
Potrzeba następnego sterownika do obsługi CWU, który zapobiegnie zagotowaniu wody w kotle po wyłączeniu pompy ładującej i wykorzysta te zgromadzone ciepło na ogrzanie CWU.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: alkapone, Arturro, kukana, wajnercz, Wojciuirl