W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Zablokowany ślimak - gorący silnik motoreduktora Subskrybuj
2019-11-26 07:35
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Witam!

Miałem weekendową przygodę z zablokowanym ślimakiem - wpadł kawałek metalu z ruskiego węgla (całe szczęście, że właśnie przeszedłem na Polski bo ten ruski to ogólnie masakra). Co dziwne to zamiast zerwać zawleczkę to silnik stanął i zrobił się bardzo gorący. Dopiero jak włączyłem bieg wsteczny i wróciłem do pracy to zerwał zawleczkę - czy nie powinien tego zrobić od razu? Zawleczka to śruba twardość 8.8 założona przez producenta. Co by się dalej stało gdyby nie było mnie w domu? silnik by się spalił czy ma jakieś zabezpieczenie.

Jednocześnie myślę nad dokupieniem czujnika zerwania zawleczki. Moje pytanie - jak to działa? Czy jeśli sterownik wykryje brak obrotów przy zablokowaniu lub zerwaniu to wyłączy piec i wyśle powiadomienie?

I ogólnie jak się go montuje? Rozumiem, że element z kablem do obudowy ale na co przyczepić magnes - na zawleczkę czy na to wystające od ślimaka?

Dodatkowo czy ktoś może zajrzeć w moje ustawienia - mam dość dużo sadzy w piecu... ale większy wiatr robił krater i spieki... można tam coś zakombinować? Paliwo to ekogroszek moc ok 39. Czy to też normalne że piec po włączeniu po spadku temperatury o 0,2 stopnia dalej leci z temperaturą w dół nawet o 3-4 stopnie zanim zacznie się odbijać? Próbowałem przejść na automat ale o dziwo idzie mi na nim gorzej niż na grupowym - tam dopiero robił się krater i ogień wyglądał jak z palnika... 

I czy coś mogę zmienić w ustawieniach zaworu 4D żeby nie kręcił się zaraz po uruchomieniu pompy od CWU - próbuje chyba na siłę utrzymać stabilną temperaturę na grzejnikach...

Będę wdzięczny za cierpliwość do mojej osoby i pomoc
2019-11-26 08:27
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Juzo nic by się nie stało silniczki mają zabezpieczenia termiczne, gdyby zagrzał się za bardzo termik rozłączy napięcie. Co do groszku to chyba trochę przesadziłeś z tą kalorycznością bo eko groszku o kaloryczności 39Mj to ja nie widziałem. Tak to normalne że po podtrzymaniu temp. jeszcze spada, przecież palnik był przygaszony i musi się odbudować ( rozpalić ) po podtrzymmaniu, 3 czy 4 stopnie to niewiele. To że zawór Ci się zaraz kręci po odpaleniu pompki CWU może się dziać dlatego że masz wsio na jednej rurze z kotła a pompka CWU jest za mocna albo na za wysokim biegu, podkrada woodę pompie z CO, czujnik za zaworem "widzi" że temp. spada na zasilaniu to zawór się otwiera żeby ją utrzymać.
2019-11-26 08:35
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Karoka65 - oczywiście, że przesadziłem (jeszcze kawy z rana nie wypiłem i w nie ten klawisz trafiłem ) - ma on 29Mj Czyli nie przejmuję się chwilowymi spadkami temperatury, jeszcze tylko żeby problem z sadzą zniknął...

Co do pompy to możliwe bo jest założona z poprzedniego pieca taka jak była na cały obieg i nawet na 1 biegu ma dość duży przepływ... chyba wymienię ją na jakąś elektroniczną o małym poborze mocy to może bardziej się to wszystko ustabilizuje... 
2019-11-26 09:11
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Na sadzę może podnieść trzeba wiatr ale jak przesadzisz to też może być sadza
dodane 2019-11-26 09:03A jaki Ty masz kocioł? Tilgnera? teraz patrzę że to nie Ogniwo.
Przejście na moc max masz aż 2,5 stopnia, daj mniej to szybciej wrzuci wyższy tryb ( moc ) i spadki powinny się zmniejszyć choć u Ciebie nie ma tragedii, potrafi walnąć w dół i po 10 czy 12 stopni zanim się odbije.
dodane 2019-11-26 09:11Aaaa i kto Was nauczył wyłączać pogodówkę dla zaworu? Po to ona jest żeby tym nie kręcić czy zrobi się zimniej czy cieplej, samo ma się kręcić, raz krzywą dobrze dobrać i nie ma żadnego kręcenia czy przestawiania.
2019-11-26 09:36
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Zgadza się - Tilgner 14KW. 

Więc może zostawię wiatr tak jak jest, w sumie czyszczenie raz na tydzień nie jest aż tak uciążliwe (wcześniej miałem miałowca - masakra..).

Pokombinuję z tym przejściem na max - może rzeczywiście dostanie szybciej odrobinę więcej wiatru i paliwa to ładniej go bujnie.

Co do pogodówki - wyłączyłem jak wstawiłem sobie czujniki temperatury w środku (teraz teoretycznie przy spadku do 21,5 stopnia w salonie ma podkręcić zawór 4D w górę). Jak to by zadziałało gdybym ją włączył? Czy będzie regulowało temperaturą obniżoną i podwyższy ją przy spadku poniżej tych 21,5 stopnia czy też już będzie chodziło wyłącznie jako pogodówka i zignoruje odczyt z termostatu?

I ogólnie jaką krzywą sobie przyjąć? Są jakieś dane wyjściowe z którymi można później pokombinować?
2019-11-26 21:49
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Masz EKRa z tymi rurami? Chcesz to sobie pokombinuj z tym max ale może Ci się to też nie spodobać jak przedobrzysz  
O jakich czujnikach temperatury piszesz?
Pogodówka działa jak ustawisz, ona tylko dobiera temp. za zaworem wg. krzywej grzewczej jaką ustawisz.
Resztę ustawiasz innymi parametrami w obiegu grzewczym. Możesz ustawić jeśli masz czujnik czy termostat tak żeby np. po osiągnięciu zadanej gdzie jest ten czujnik czy termostat pompa się zatrzymała ( ja nie jestem zwolennikiem takich ustawień ) albo żeby pompa pracowała cały czas ale obniży się temp. za zaworem o ileś stopni ( ile sobie życzysz ) żeby nie przegrzewać domu. To  tak po krótce. Jakiejś recepty na krzywą nie ma, pokaże Ci ją Twój dom
2019-11-26 22:03
  roman7 Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
Witam, mam do Pana pytanie czy mógłby Pan w przybliżeniu określić na jakiej mocy pracuje mój kocioł. Opał to groszkomiał 23,5-26Mj. Tryb pracy Automat, kocioł jest online.
Pozdrawiam. 
2019-11-26 22:18
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
W przybliżeniu to sobie sam możesz prosto policzyć ilość kg spalonego paliwa na dobę podziel przez 5 i wyjdzie Ci średnia moc, w przybliżeniu
w automacie kocioł pracuje na różnych mocach także będziesz wiedział średnio i nie załam się po tym liczeniu że takiego kloca kupiłeś
Użytkownicy online: Martines, xwomada