W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ustawienie przesłony na wentylatorze Subskrybuj
2019-09-09 23:43
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Witam,

Kolejny dzień narodził kolejne pytanie Zrobiło się nieco zimniej i solary nie dają już rady tak więc byłem zmuszony uruchomić piec do grzania CWU. Moje pytanie dotyczy ustawienia przesłony wentylatora. Moim zdaniem dziwnie mała szczelina daje zadowalający (moim zdaniem ) poziom płomienia. Czy tak mocne przymknięcie przesłony przy moich ustawieniach jest naturalne? załączam zdjęcie i filmik jak palnik pracuje w trybie podtrzymania (w momencie gdy po przerwie podał ekogroszek i uruchomił dmuchawę). Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości.









dodane 2019-09-09 23:43Nikt nie pomoże? :( 
2019-09-10 07:25
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0

Możesz trochę zmniejszyć dmuchawę w podtrzymaniu z 45 na 42. Płomień widać "bystry" i kopczyk mógłby być większy. W tych palnikach ważne jest aby, korona była wklejona. Przed wklejeniem, należy ją dobrze przeczyścić.A z ta przysłoną  proszę się nie martwić, po to jest aby ją regulować.

Jeżeli w tym kotle nie ma dosuszania zasobnika to też można dorobić.
2019-09-10 07:43
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Dziękuję za odpowiedź. A co zrobić żeby ten kopczyk był większy? O ile w podtrzymaniu mogę zwiększyć czas podawania to w grupowym co mam przestawić?

Dlaczego ogólnie większość korzysta z tego spalania grupowego? Czy automat od ecoal jest gorszy?

Palnik chyba był wklejony bo próbowałem go ręką wyjąć to ani nie drgnął. Dosuszanie miałem zrobione fabrycznie.
2019-09-10 09:26
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Aby podnieść kopczyk można zmniejszać moc dmuchawy ew zwiększyć ilość podawanego paliwa. (zwiększając moc ew ilość powtórzeń danej mocy ) 

eCoal jest trybem w pełni automatycznym ale trybem pracy ciągłej. W zime kocioł pracuje non stop. 

Grupowe jest trybem pół automatycznym. W grupowym sami zadajemy ilość paliwa oraz moc nadmuchu. Lepiej możemy dopasować się do jakości groszku ew ciągu kominowego. 

2019-09-11 09:53
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Jak mnie moje piękne oczęta nie mylą to jest Tilgner, oni wsadzali do kotłów WPA06 i ciężko "nowym" nad tym zapanować bo ona wieje za mocno, powinna być WPA07 z tą eCoal współpracuje ok bo ma odpowiednią wydajność.
2019-09-11 11:37
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Zgadza się - Tilgner Klaster 5 - 14KW. Czyli przesadzili z dmuchawą? Teraz pytanie czy lepiej sobie dokupić słabszą WPA07 i przemontować czy też zostawić jak jest i nie przejmować się ustawieniem przesłony tak jak u mnie?
dodane 2019-09-11 11:37I dodatkowe pytanie - skoro ten wentylator jest mocniejszy o prawie połowę to może warto zmienić w ustawieniach siłę nadmuchu np. w podtrzymaniu dać nie 40% a 30% i otworzyć szerzej przesłonę? Czy zda to egzamin? 
2019-09-11 11:47
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Dobrze kombinujesz , próbuj i napisz czy coś się poprawiło w spalaniu . Wg mnie ta przesłona obecnie dobrze działa w podtrzymaniu , bo nie ma zbyt dużego ciągu , co nie powoduje samoczynnego wypalania opału na palniku . Do pracy w grzaniu daje zbyt mało tlenu co może powodować generowanie sadzy i innego syfu
2019-09-18 12:14
  juzo Posty: 102 Ostrzeżenie: 0
Ok, będzie weekend to trochę pokombinuję żeby znaleźć złoty środek przesłony dla podtrzymania i grupowego myślę, że jakieś 1/3 z mocy nawiewu w dół i powinno być ok. Dam znać jak wyszło

dodane 2019-09-18 08:03Witam ponownie.

Mam problem z kopczykiem na palniku, mianowicie nie jest on wypukły tylko żar jest płasko na palniku. Próbowałem w grupowym zwiększyć liczbę podań (bo chyba zwiększenie tego parametru odpowiada za ilość podanego węgla?), dodatkowo mam dość obniżoną moc dmuchawy (zamontowali WPA06 więc trzeba to trzymać nisko bo jest zbyt wydajna) i przymkniętą klapkę przesłony. Co mogę jeszcze zrobić żeby kopczyk był większy? 

I jeszcze pytanie odnośnie temperatury spalin - czemu max u mnie to ok 100stopni a w palniku ogień dość mocny? nie jest to zbyt mało? Mam nowy wkład kominowy z kwasiaka 1mm i nie będzie to szkodliwe? A może jak zacznie się sezon i spalanie będzie bardziej ciągłe to się jeszcze ta temperatura zwiększy?

Piec to Tilgner 14KW, Palnik ekoenergia 15-25KW (ciekawe czemu taki duży założyli do takiego pieca...), dmuchawa WPA06. 

Miałem jeszcze problem z mocno spadającą temperaturą po uruchomieniu ogrzewania ale ustawiłem stałe 29 stopni na zaworze 4d i zawsze włączoną pompę, jeśli temperatura spadnie to zwiększy temperaturę za zaworem o 10 stopni - może pomoże... 
dodane 2019-09-18 12:14Dobra zamówię dmuchawę WPA07 czyli z mniejszą wydajnością - będzie mi łatwiej zapanować nad tym co dzieje się w piecu... 
2019-11-10 16:45
  bobikos Posty: 4 Ostrzeżenie: 0
Dołączę się do rozmowy. Mam kocioł Tilinger 25kW z wentylatorem WPA 07. Wentylator jest z przesłoną, która obecnie uchylona jest na ok 1,5 cm. Jeśli mocniej ją otworzę to temperatura spalin zaczyna rosnąć do ponad 200 st. C. Kocioł pracuje w automacie. Pytanie czy takie przymknięcie przesłony jest poprawne?
Użytkownicy online: emaz