W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Wymiana pompy + montaż siłownika zaworu 3d, porada cd. słuszności nastaw sterownika. Subskrybuj
2019-07-07 17:47
  Wachu Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Na wstępie chciałbym się przywitać, jest to mój pierwszy post  

Posiadam piec OEPM 14 kW, dom około 170-180 m2 z czego 60-70 m2 ogrzewane podłogówką (prawie cały parter + łażienka na 1 piętrze). w instalacji 3 pompy : podłogówka, CO, CWU. 

Problem leży w podłogówce, aktualnie chodzi w następujący sposób, czujnik temperatury wyporwadzony jest na parter który jest otwarty, parter dogrzewa się do zadanej temperatury i pompa przechodzi w tryb 3 minuty pracy, 9 minut odpoczynku, i w tym momencie pojawia się problem, o ile temperature trzyma dobrze +- 0.3 stopnia, o tyle co 9 minut piec zalewany jest zimną wodą i wskakuje na najwyższe obroty, odpala się ochrona powrotu a i tak na moment powrót ma poniżej 40 stopni, piec nie ma stabilności i zapewne przez to spala więcej opału. 

Planuję zakupić pompe energooszczędną + siłownik do termostatycznego zaworu 3d, ustawić krzywą grzania i przestawić pompę w tryb ciągły, czy to dobry pomysł, czy wahania temperatur na powrocie to tylko moja fanaberia ? kolejne pytanie dotyczy pompy, po wstępnym researchu trafiłem na wilo yanos pico, aktualna pracuje na maksymalnym biegu i pobiera 63 W, na jaką oszczędność można liczyć? zdaję sobie sprawę że każdy dom i instalacja jest inna ale luźno szacując.

Próbowałem zmieniać czasy między wyłączaniem, a włączaniem pompy ale na niewiele się to zdawało.


2019-07-10 19:14
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
Dobrze planujesz - zasilanie podłogówki powinno odbywać się trybem ciągłym. Sterowanie typu on/off nie sprawdza się bo podłoga ma dużą bezwładność ciepną - długo się nagrzewa ale długo też oddaje ciepło więc wyłączenie pompy niewiele daje - podłoga nadal oddaje ciepło w wyniku czego pomieszczenie jest przegrzewane. Zawór 3d+siłownik+pogodówka to dobry pomysł - idź tą drogą
2019-07-10 19:56
  Wachu Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za odpowiedz, producent zaworu utrudnił mi tą drogę. Dostałem informację ze posiadam zawór termostatyczny i nie ma do niego siłownika.   
Pompa podłogowa chodziła na 3 biegu, sprawdziłem teraz i na 1 biegu jest przepływ około 1L/min na sekcje, co uznaję za wynik wystarczający do sprawnego działania podłogówki. Może ustawię temperaturę zasilania podłogówki na ~25-30 stopni, pompa na 1 bieg i wtedy nie będzie tak obciążała pieca i jakoś to pójdzie, na CO posiadam zawór mieszający 3D i tam można w sumie mieszać dość mocno zasilanie z powrotem ( próbowałem umieścić zdjęcie instalacji ale widzę ze jest problem z wczytaniem ).

2019-07-10 20:26
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli masz zawor 3d termostatyczny to do niego siłownika nie zamontujesz - na nim ręcznie ustawiasz temperaturę do jakiej ma mieszać zawór(jeżeli masz afriso to na pewno ATM jeżeli esbe to VTA a pod siłownik potrzebny jest typ Afriso ARV, esbe VRG).
Przy tym układzie jak masz teraz możesz spróbować stałej pracy pompy - ustaw doświadczlnie temperaturę na zaworze tak żeby nie przegrzewać pomieszczeń i włącz pompę na stałe. Najlepiej ustawić komfortową temperaturę zasilania podłogi dla różnych temperatur zewnętrznych np. dla -10st, 0st i +10st i zapisać nastawy żeby wiedzieć na przyszłość jaką temp ustawić na zaworze w zależności od pory roku. Tak samo działa 3d z siłownikiem z tym że przy siłowniku temp zasilania dla poszczególnych temp zewn ustawiasz raz a potem sterownik kręci zaworem na podstawie krzywej. Jak zostawisz tak jak teraz siłownikiem będziesz Ty
2019-10-03 13:53
  Djack Posty: 51 Ostrzeżenie: 0
Czesc,

wcale nie jest tak źle jak Ci się Wachu wydaje.

Możesz zastosować: Siłownik trzypunktowy IMI EMO 3 230V (1881-00-500) - jak wkleisz to w google to Ci się znajdzie sklep ktory to sprzedaje, fakt że termin dostawy do 21 dni, ale tam właśnie kupowałem poniższy siłownik.
Tyle że jest to M30, więc jeżeli masz M28 musisz zastosować odpowiednią redukcję.


Ja zastosowałem: Siłownik Johnson Controls VA-7480, 3-pozycyjny, 230V AC, szybkość przejścia 13 s/mm (numer katalogowy VA-7480-0013) - tańszy i ma M28 w standardzie

Oczywiście musisz do tego dołożyć czujnik temperatury za zaworem dostępny w sklepie ES.

Czy działa... nie wiem, bo zakupiłem go całkiem niedawno, tak że wypowiem się po tym sezonie.

Pozdrawiam
 Jacek
Użytkownicy online: eugpac, Martivw, wajha69