Forum  eCoal.pl v3.5  Wymiana pompy + montaż siłownika zaworu 3d, porada cd. słuszności nastaw sterownika. Subskrybuj
2019-07-07 17:47
  Wachu Posts: 1 Ostrzeżenie: 0
Na wstępie chciałbym się przywitać, jest to mój pierwszy post  

Posiadam piec OEPM 14 kW, dom około 170-180 m2 z czego 60-70 m2 ogrzewane podłogówką (prawie cały parter + łażienka na 1 piętrze). w instalacji 3 pompy : podłogówka, CO, CWU. 

Problem leży w podłogówce, aktualnie chodzi w następujący sposób, czujnik temperatury wyporwadzony jest na parter który jest otwarty, parter dogrzewa się do zadanej temperatury i pompa przechodzi w tryb 3 minuty pracy, 9 minut odpoczynku, i w tym momencie pojawia się problem, o ile temperature trzyma dobrze +- 0.3 stopnia, o tyle co 9 minut piec zalewany jest zimną wodą i wskakuje na najwyższe obroty, odpala się ochrona powrotu a i tak na moment powrót ma poniżej 40 stopni, piec nie ma stabilności i zapewne przez to spala więcej opału. 

Planuję zakupić pompe energooszczędną + siłownik do termostatycznego zaworu 3d, ustawić krzywą grzania i przestawić pompę w tryb ciągły, czy to dobry pomysł, czy wahania temperatur na powrocie to tylko moja fanaberia ? kolejne pytanie dotyczy pompy, po wstępnym researchu trafiłem na wilo yanos pico, aktualna pracuje na maksymalnym biegu i pobiera 63 W, na jaką oszczędność można liczyć? zdaję sobie sprawę że każdy dom i instalacja jest inna ale luźno szacując.

Próbowałem zmieniać czasy między wyłączaniem, a włączaniem pompy ale na niewiele się to zdawało.

2019-07-10 19:14
  Hajtaler Posts: 94 Ostrzeżenie: 0
Dobrze planujesz - zasilanie podłogówki powinno odbywać się trybem ciągłym. Sterowanie typu on/off nie sprawdza się bo podłoga ma dużą bezwładność ciepną - długo się nagrzewa ale długo też oddaje ciepło więc wyłączenie pompy niewiele daje - podłoga nadal oddaje ciepło w wyniku czego pomieszczenie jest przegrzewane. Zawór 3d+siłownik+pogodówka to dobry pomysł - idź tą drogą
2019-07-10 19:56
  Wachu Posts: 1 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za odpowiedz, producent zaworu utrudnił mi tą drogę. Dostałem informację ze posiadam zawór termostatyczny i nie ma do niego siłownika.   
Pompa podłogowa chodziła na 3 biegu, sprawdziłem teraz i na 1 biegu jest przepływ około 1L/min na sekcje, co uznaję za wynik wystarczający do sprawnego działania podłogówki. Może ustawię temperaturę zasilania podłogówki na ~25-30 stopni, pompa na 1 bieg i wtedy nie będzie tak obciążała pieca i jakoś to pójdzie, na CO posiadam zawór mieszający 3D i tam można w sumie mieszać dość mocno zasilanie z powrotem ( próbowałem umieścić zdjęcie instalacji ale widzę ze jest problem z wczytaniem ).

2019-07-10 20:26
  Hajtaler Posts: 94 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli masz zawor 3d termostatyczny to do niego siłownika nie zamontujesz - na nim ręcznie ustawiasz temperaturę do jakiej ma mieszać zawór(jeżeli masz afriso to na pewno ATM jeżeli esbe to VTA a pod siłownik potrzebny jest typ Afriso ARV, esbe VRG).
Przy tym układzie jak masz teraz możesz spróbować stałej pracy pompy - ustaw doświadczlnie temperaturę na zaworze tak żeby nie przegrzewać pomieszczeń i włącz pompę na stałe. Najlepiej ustawić komfortową temperaturę zasilania podłogi dla różnych temperatur zewnętrznych np. dla -10st, 0st i +10st i zapisać nastawy żeby wiedzieć na przyszłość jaką temp ustawić na zaworze w zależności od pory roku. Tak samo działa 3d z siłownikiem z tym że przy siłowniku temp zasilania dla poszczególnych temp zewn ustawiasz raz a potem sterownik kręci zaworem na podstawie krzywej. Jak zostawisz tak jak teraz siłownikiem będziesz Ty
Users on-line: 58Niko, Adas, zen

Recently added

Krzysiek J - dom

See more

Wyszukiwarka

Wpisz moc kotła do wyszukiwarki - zobaczysz wszystkie kotł...

See more

Bruli.pl

Chcesz dowiedzieć si więcej o sterowniku bruli.pl ?...

See more

eCoal.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o sterowniku eCoal.pl ?...

See more