W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl  Tryb zasypowy Subskrybuj
2019-07-04 19:01
  JacekJI Posty: 681 Ostrzeżenie: 0
witajcie,

Uskładalo mi się mnóstwo drzewa wiec testuje funkcjonalność awaryjna kotła po latach.
Czyli palenie drzewem na ciepła wodę.

Pali się pięknie i grzeje wodę bez żadnego sterowania (uchylony popielnik) problem jest tylko z wyłączaniem pompy czy ( trzeba pamiętać bo wychłodzić wodę) i załączanie cyrkulacji ( ręcznie mało wygodne) w trybie ręcznym nie zrobi tego automatycznie  . Wiec pytanie o tryb zasypowy. Czy ktokolwiek używa?
2019-07-04 19:42
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
rozumiem że wyjął Pan czujnik spalin przed paleniem drewnem. w innym przypadku może dojść do jego uszkodzenia.
tak w typie zasypowym działanie pompy cyrkulacyjnej jest prawidłowe. trzeba pamiętać żeby tylko wyjąć czujnik spalin i wyłączyć algorytm wygaszania kotła. Wszystko będzie ok.
pozdrawiam
2019-07-04 22:08
  JacekJI Posty: 681 Ostrzeżenie: 0
Oczywiście czujnik wyciągnąłem, ok - czyli jak wyłącze algorytm to nie będzie alarmu wygaszenia kotła. Ale co z dmuchawa? Będzie się włączała co chwile nawet na wygaszonym?
2019-07-04 22:39
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Jak widać mało kto używa tego trybu ( osobiście nie korzystałem ani raz ) W instrukcji obsługi sterownika też jest niewiele napisane na ten temat  
2019-07-05 07:33
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
dmuchawa robi przedmuchy według ustawień. dodatkowo jak temperatura na kotle spadnie poniżej histerezy to będzie pracować ciągle. nawet jak nie będzie już ognia to będzie dmuchać. trzeba iść i wyłączyć wtedy
2019-07-05 07:34
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Tryb zasypowy jest trybem awaryjnym. W przypadku uszkodzeń ślimaka czy samego sterowania podawaniem. 

Warto wyjąć czujnik spalin (chyba że nie przesadzamy z dorzucaniem drewna) i wyciągnąć zewnętrzne zawirowywacze. 

Przy wyłączonym algorytmie dmuchawa będzie pracowała nawet na wygaszonym. Jako że co jakiś czas i tak musimy ręcznie dorzucać paliwa to nie powinien to być problem. 


2019-07-05 08:59
  JacekJI Posty: 681 Ostrzeżenie: 0
Tak tylko ze ogrzanie cieplej wody to 15 min palenia 😁 potem chce żeby tylko pompa czy wyłączyła się jak braknie ognia, i pompa cyrkulacyjna się załączyła według programatora. Bez sensu żeby dmuchało tam na okrągło.
2019-07-05 19:21
  dartante Posty: 49 Ostrzeżenie: 0
ja korzystam z zasypowego, ale mam jedną pompę i ustawiam ją na temperaturę załączania 40 stopni gdy chcę szybko wodę, ale później przestawiam na 60 tak by się nie wychłodziła woda w bojlerze. Rozpalasz od góry? U nas kładziemy do pełna bez obniżonego rusztu i rozpalamy od góry wtedy tak nie szaleje temperatura pali się stopniowo nie dymi z komina tak mocno. Trochę dłużej to trwa, ale niema zadymki na podwórku. Brakuje mi tylko czujnika bezprzewodowego do bojlera wtedy bym na lato przełączył pompę do gniazda cwu i byłaby jeszcze większa wygoda
2019-07-07 12:21
  JacekJI Posty: 681 Ostrzeżenie: 0
Tez nie obniżyłem rusztu bo na wodę bardzo szybko się pali i wystarczy 2 razy dołożyć. Ja mam osobna pompę do cwu.  Brakuje mi do szczęścia tylko żeby włączała się pompa cyrkulacyjna po wygaszaniu kotła. Nie chce mi się przerabiać na programator ręczny np
Użytkownicy online: bbneo, Bolesiu1, dawid13-d1, szyszu