W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Pompa kotłowa i pompa CWU Subskrybuj
2019-04-25 13:05
  crazyman Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
witam, mam taki pytanko
mam pompę kotłową na powrocie oraz sprzęgło hydrauliczne które miesza wodę.
Pompa CWU ciągnie wodę ze sprzęgła tak jak na schemacie (bufor to sprzęgło).
W zimę wszystko spoko działa, a pompa CWU włączona 24h na dobe jako ochrona powrotu i spox.
Przyszło lato i wyłączyłem pompe kaloryferów i podłogówki - w tym momencie piec nie musi już tyle grzać i wchodzi w podtrzymanie. Wyłącza się pompa CWU i spox bo 1 - 2 razy dziennie podgrzewanie wystarczy.
Natomiast w tym podtrzymaniu cały czas chodzi pompa kotłowa i woda krąży między piecem a sprzęgłem niepotrzebnie.
Czy jest opcja wyłączenia jej i załączenia wraz z pompą CWU ? (może w ustawieniach jako pompa cyrkulacyjna ? )
Zauwazyłem, że gdy wyłączyłem pompe kotłową to w podtrzymaniu miałem duże oszczędności w stosunku do sytuacji gdy pompa kotłowa działa cały czas.

2019-04-29 20:16
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
Dobrym rozwiązaniem jest podłączenie równoległe CWU zza sprzęgła i sprzed z zaworami kulowymi na poszczególnych nitkach tak jak na schemacie poniżej. W zależności od potrzeb(pory roku) otwierasz/zamykasz odpowiednie zawory. Jeżeli masz miejsce i możliwość zrobić coś takiego z niedużą ingerencją to pomyśl o tym
Możesz też na czas letni pompę kotłową podłączyć równolegle z pompą CWU(w ten sam slot w sterowniku) - gdy CWU zgłosi zapotrzebowanie obie pompy załączą się jednocześnie
P.S. : skoro masz sprzęgło i pompę kotłową to poco używasz pompy CWU do ochrony powrotu?

dodane 2019-04-29 20:16
2019-05-27 15:40
  crazyman Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
ochrona powrotu była załączona na zime tylko dlatego zeby pompa CWU chodziła 24h
2019-05-29 13:53
  Hajtaler Posty: 130 Ostrzeżenie: 0
Nie bardzo rozumiem - albo coś źle opisujesz swoją instalację albo źle ją użytkujesz. Jeżeli masz sprzęgło hydrauliczne i pompę kotłową wywołującą ruch wody między kotłem a sprzęgłem a CWU podłączone po stronie odbiorów(za sprzęgłem) to rolę ochrony powrotu pełni pompa kotłowa(w zależności od instalacji jeżeli sama pompa kotłowa i nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej temp powrotu to należy wstawić zawór 3d termostatyczny ). 
Użytkownicy online: