W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Planowanie nowej instalacji - proszę o porady:) Subskrybuj
2019-01-26 15:43
  Stefek135 Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
Witam, jestem tu nowy i proszę wszystkich kolegów z forum o porady. Posiadam nowo wybudowany dom o pow. 130m2, zamierzam kupić kocioł Ogniwo Eko Plus M 14kw - wybór padł na ogniwo z powodu fabrycznego bocznego wylotu spalin co idealnie pasuje do mojej kotłowni. Zamierzam założyć sprzęgło-rozdzielacz do sterowania CWU, CO i ogrzewania podłogowego. Zbiornik CWU 200 l, obieg 2 - CO 3 x grzejnik i 2 x drabinka sterowane termostatami manualnymi a ogieg 1 - ogrzewanie podłogowe to około 90m2(poszło około 900mb rurki) zamierzam je sterować zaworem 4D. I teraz moje pytanie co sądzicie o takim rozwiązaniu i co można jeszcze ulepszyć żeby wszystko funkcjonowało jak należy? I jakie wydajności pompki trzeba założyć żeby wszystko pracowało stabilnie. Sprzęgło będzie miało za zadanie zabezpieczyć powrót kotła, w sterowniku podłączone jako pompa mieszająca. Poniżej odręczny szkic planowanej instalacji. Z góry dziękuję za sugestie. 
dodane 2019-01-26 15:43
2019-01-26 19:23
  wlasti Posty: 96 Ostrzeżenie: 0

tylko w sprawie cyrkulacji - przemyśl -

w domu 130m2 nie widzę potrzeby - a to są realne koszty w ciągu 10 lat..
.
u mnie 160m2 i nie czekam na wodę dłużej jak 10 sekund w najdalszym odbiorze - i to źle poprowadzonym...
.
kolega ma cwu z elektryki i po pierwszym sezonie wywalił cyrkulacje - tak pobierało prąd...
2019-01-26 19:55
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Proponuję obieg CWU zasilać przed sprzęgłem, chyba że chcesz latem gonić dwie pompy. 
Obieg podłogówki zrobić na 3D zamiast 4D.
2019-01-26 20:41
  Stefek135 Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
Co do cyrkujacji to myślałem zrobić na fotokomórki, w lazience i nad zlewem w kuchni.  Jestem elektrykiem wiec niema problemu z podlaczeniem i koszty niewielkie i pompa energoszczedna pobiera 3w ale w sumie dom parterowy wiec moze nie ma sensu skoro od kotlowni a lazienki jest max 5m.

Kolego gmaj22 racje masz ze przed sprzeglem CWU wpiac i w lecie tylko jedna jedna chodzi i powrót tez tez ochroni ale jak to pogodzic w trybie zimowym - dwie pompy przed sprzeglem? A co do zaworu 4D lub 3D to niewiem - sterownik ma opcje sterowania 3D?(wiem ze to technicznie w ster bez roznicy ale czy jest wybor 3D lub 4D?

Dzieki
2019-01-26 21:01
  coolio Posty: 65 Ostrzeżenie: 0
Ja mam cyrkulację CWU grawitacyjnie
2019-01-26 21:11
  wlasti Posty: 96 Ostrzeżenie: 0

przy CWU nie chodzi o pobór przez pompę

tylko o ciągłe dogrzewanie rur i schładzanie wody w baniaku...
takie 10m rury nieźle może pobrać ciepła...


- ale pomysł na fotokomórki - to zupełnie inna pozytywnie bajka

- tylko przy 5 metrach... hmmm...
2019-01-27 11:32
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Stefek135 napisał » 2019-01-26 20:41
(...)

Kolego gmaj22 racje masz ze przed sprzeglem CWU wpiac i w lecie tylko jedna jedna chodzi i powrót tez tez ochroni ale jak to pogodzic w trybie zimowym - dwie pompy przed sprzeglem? A co do zaworu 4D lub 3D to niewiem - sterownik ma opcje sterowania 3D?(wiem ze to technicznie w ster bez roznicy ale czy jest wybor 3D lub 4D?

Dzieki



1/Dwie pompy przed sprzęgłem w niczym nie przeszkadzają, pod warunkiem ich właściwego podłączenia i zastosowania zaworów zwrotnych. Jeśli kocioł ma dwa zasilania i powroty, możesz jedną "parę" wykorzystać do CWU, drugą do sprzęgła. Najlepiej wtedy krzyżowo połączyć zasilanie-powrót poszczególnych obiegów.
Zaletą takiego rozwiązania jest też mniejsza pompa obiegu kocioł - sprzęgło. (lub mniejsza nastawiona wydajność/moc)

2/ Dla stera bez różnicy, czy 3D, czy 4D - ważne jest właściwe podłączenie.
2019-01-27 11:42
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Stefcio ja Ci napisze tylko tyle: kliknij sobie w zakładkę Forum, następnie zobacz jak brzmią tytuły założonych wątków, prześledź  ( przeczytaj ) kilka a później zastanów się czy Twoim marzeniem w tym nowym domu jest kocioł węglowy?
2019-01-27 13:40
  Stefek135 Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2019-01-27 11:32

(...)

1/Dwie pompy przed sprzęgłem w niczym nie przeszkadzają, pod warunkiem ich właściwego podłączenia i zastosowania zaworów zwrotnych. Jeśli kocioł ma dwa zasilania i powroty, możesz jedną "parę" wykorzystać do CWU, drugą do sprzęgła. Najlepiej wtedy krzyżowo połączyć zasilanie-powrót poszczególnych obiegów.
Zaletą takiego rozwiązania jest też mniejsza pompa obiegu kocioł - sprzęgło. (lub mniejsza nastawiona wydajność/moc)

2/ Dla stera bez różnicy, czy 3D, czy 4D - ważne jest właściwe podłączenie.





1/ Pomyślę nad tym rozwiązaniem, kocioł ma tylko jedno zasilanie ale można zawsze obejście przed sprzęgłem zrobić i będzie git.
Myślałem nad pompami Wilo Yonos Pico lub Circula.


2/ A co byś powiedział na rozwiąznie z zaworem 4D, po osiągnieciu temp pomieszczenia zawór 4D zamyka się a pompę ustawić na pracę ciagłą żeby po otwarciu zaworu nie było nagłego spadku temp? Albo faktycznie zawod 3D i podobnie ustawić?
dodane 2019-01-27 13:40
karoka65 napisał » 2019-01-27 11:42
Stefcio ja Ci napisze tylko tyle: kliknij sobie w zakładkę Forum, następnie zobacz jak brzmią tytuły założonych wątków, prześledź  ( przeczytaj ) kilka a później zastanów się czy Twoim marzeniem w tym nowym domu jest kocioł węglowy?



Rozważałem rożne opcje, mieszkam na wiosce i problem z gazem wygląda tak że musiałbym zrobić 60mb przyłącza + instalacja gazowa w domu + kupa papierów i spory koszt samego przyłącza z instalacja i papierami. Może w przyszłości będzie modernizacja linii to wtedy się podłączę. Pompa ciepła też była brana pod uwagę ale na razie odpada. Pozostaje tylko kocioł z podajnikiem, już w fazie budowy od podstaw kotłownia i wszytsko było przygotowane pod ten typ ogrzewania. 
2019-01-27 13:53
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Też mieszkam na wsi, w ogóle nie ma gazu z rurki.
2019-01-27 15:06
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
jak nie ziemny to w takim razie plynny ze zbiornikiem na wlasnosc
2019-01-27 15:23
  Stefek135 Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
Na razie zostaję przy ekogroszku - zobaczymy jak wyjdzie w trakcie użytkowania, czas pokaże

Ponawiam pytanie na temat funkcjonowania tego ukłądu sprzegło-rozdzielacz i całej reszty z tym kotłem
2019-01-27 15:34
  budgie1 Posty: 720 Ostrzeżenie: 0
Pamiętaj, że lepsze jest wrogiem dobrego. Nie przesadzałbym z tymi bajerami.
2019-01-27 16:17
  tommyp2 Posty: 78 Ostrzeżenie: 0
Stefek135 napisał » 2019-01-27 15:23
Na razie zostaję przy ekogroszku - zobaczymy jak wyjdzie w trakcie użytkowania, czas pokaże

Ponawiam pytanie na temat funkcjonowania tego ukłądu sprzegło-rozdzielacz i całej reszty z tym kotłem



Ja posiadam takie rozwiązanie (spisuje się dobrze):


- u mnie bojler podłączony przed sprzęgło rozdzielaczem,
- musisz wrysować jeszcze czy układ jest zamknięty czy otwarty,
- sterowanie temp. podłogówki mam przez zawór 3D,
- pompę sprzęgła mam wpięte bezpośrednio do gniazdka(chodzi 24 h)

Taki kocioł (jak masz dom odpowiednio ocieplony i w miarę dobre okna) będzie i tak za duży, spróbuj poszukać coś mniejszego.

Pozdrawiam.
2019-01-27 17:28
  Stefek135 Posty: 9 Ostrzeżenie: 0
W planach jest układ otwarty
2019-01-27 17:30
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
To trochę zaoszczędzisz
Użytkownicy online: 1Kacper