W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Eko Plus 16kW - Pellet Subskrybuj
2019-01-04 09:36
  piasek327 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Eko Pluas 16kW - Pellet

Cześć Wszystkim 
Wiem że temat wielokrotnie poruszany ale chciałbym to wszystko zebrać w jednym miejscu i być może podsumować.
W wielkim skrócie znudziło mnie sprzątanie pieca z resztek węgla, zwłaszcza że mój węgiel na który do tej pory nie narzekałem coś się zepsuł u teraz musze piec co tydzień gruntownie sprzątać, kotłownia wygląda jak prawdziwa kotłowania a ja jak prawdziwy palacz po czyszczeniu pieca
Postanowiłem spróbować z pelletem, wczoraj zasypałam 90 kg Lawa i testuje, poniżej trochę szczegółów, co zmieniłem :
1. Zmiana typu pieca z eko 16kw na pellet (sterownik Ecoal) 
2. korekta dmuchawy "-8%"
Pytanie czy coś jeszcze bo na forum znalazłem informacje o :
1.  Położenie szamotu na palniku
2. Przydławieniu dmuchawy na wlocie o 50%
3. Zmiana ustawień spalania , podniesienie temperatury na piecu
4. Wymiana palnika (info od Minertu)
5. Inny pellet Varmo

Dodam że nie interesuje mnie mieszanka (z węglem).
Proszę podzielcie się waszymi doświadczeniami, proszę o merytoryczne wypowiedzi, tzw. "hejt" niemile widziany, myślę że wielu skorzystałoby z tej wiedzy.
2019-01-04 10:36
  anaana Posty: 649 Ostrzeżenie: 0
Wymiana palnika na rynnowy z zapalarką? I wymiana sterownika na taki co obsługuje (w skrócie) zapalarkę?
Będzie taniej niż zakup nowego kotła ale brak ekonomii finansowej.
Pellet Varmo jeszcze gorszy w syfieniu niż dobry ekogroszek.
Może czas na czyszczenie Twojego palnika, lub czas na zmianę ekogroszku.
2019-01-04 11:11
  piasek327 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za szybką odpowiedź, ale 
Zakładam że wymiana palnika i sterownika to koszt 4-5 k ? pytanie jak to sie sprawdza i czy faktycznie ma sens jeżeli nowi piec to koszt 10k , nibt 2 razy więcej ale rozwiązanie typowo dedykowane do pelletu. Jeżeli miałbym się bawić w wymianę palnika tu musiałbym się zamknąć w maks 2,5k , żeby tak jak mówisz miało jakikolwiek sens, pytanie czy ktoś tego rozwiązania próbował i może coś powiedzieć.

Co do Varmo, ktoś na forum pisał że spala sie  super, idzie go mniej, więc pytanie skąd ta różnica w opiniach ?
2019-01-04 13:11
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Co do varmo to ja widzę tylko jeden minus, pyli.
Co zaś do palnika pelletowego za 2,5 tysia to marzenie
To realnie między 4,5 do 5,5 tysia taki zestaw ( palnik + ster ) wolałbym juz kupić cały kocioł a opęndzlować gdzieś na OLX starego grata niech się ktoś z nim męczy.
2019-01-04 13:22
  piasek327 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Karoka no chyba masz rację, Jakoś się łudziłem że sie uda.
A jakie masz doświadczenia poza pyleniem z varmo ? jak ze spalaniem ?
2019-01-04 14:16
  karoka65 Posty: 3425 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Skończyłem palenie w czerwcu i raczej już do niego nigdy nie wrócę.
Wagowo spala się go mniej jak węgla bo siedzi w nim moc, ale trzeba trochę częściej zasypywać baniak bo varmo jest lekkie i  wchodzi go mniej wagowo do baniaka. U mnie do RBRa wchodziło około 115kg eko a varmo 70kg pod klapę.
Popiół drobny piaskowy ale jak przeholujesz z wiatrem spieka też wyhodujesz na palniku z tym że trzeba się postarać   Następna zaleta że paliwo jest powtarzalne, suche i doważone. Nikt mi nie powie że coś mu dolałem czy dosypałem, to największy komfort dla sprzedawcy choć akurat z tym nie mam problemu nawet przy grochu nie chwaląc się
Jedyna wada jak wspomniałem to niektórzy narzekają że pyli.
U mnie nie było to aż tak dokuczliwe bo popiół ze spalenia baniaka mieścił się do szuflady i przy zasypie varmo była ona wypróżniana, najgorzej jak ktoś dosypywał paliwa a popioł wynosił jak był pod palnik
W RBR pewnie jest to mniej upierdliwe bo do czyszczenia kotła nie trzeba nic rozkręcać, szczotkować itp, cała komora jest w szamocie i wszystko samo pięknie zjeżdża do szuflady.
Tyle mogę Ci napisać od siebie i jak to wyglądało przy moim byłym kotle.
2019-01-04 16:18
  sq9tbu Posty: 1240 Ostrzeżenie: 0
U mnie pellet barlinek, piec musiał być ustawiony na 80 stopni bo poniżej tej temperatury lała się smoła w środku.
Odpuściłem bo nie chciałem tak wysoko gonić pieca, poza tym brakło mi podań na sterowniku, tak szybko się pellet wypalał. Może jakbym miał inny palnik to by było ok. Sterownik oczywiście przestawiony na pellet. Wypaliłem resztkę pelletu na mieszance z groszkiem. Próbuj może u Ciebie bedzie ok.
2019-01-04 22:05
  Walker Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Witam pisałem o pelecie wcześniej, oep16  aktualnie mam położony szamot na połowie palnika i załadowany szamot na ruszcie tak żeby spaliny leciały od tylnej ściany do przedniej ,  skutek tego to spadek temp spalin o ok 20 - 30 stopni mniej idzie w komin . Z względu na czystość pozostaje przy pelecie 
2019-01-05 00:29
  piasek327 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Póki co dzięki wszystkim za wypowiedzi, ja połoyłem w cegły na palniku robiąc przerwę pomiędzy nimi ok 3 cm, póki co 1-szy dzień, narazie wsyzstko ładnie wygląda, zobaczymy tylko jak  z ilością.

Walker 
Jaką masz temp na kotle ? pytam pod kątem tej smoły na piecu. Po jakim czasie jest ona zauważalna ?
dodane 2019-01-05 00:29Jeszcze temat wymiany palnika, znalazłem takie cudo na Alledrogo ""Palnik na PELET Kostrzewa Platinum Bio 16kW" 
cena za komplet, tj palnik + zbiornik + podajnik + sterownik =3600,00 
Jak sądzicie, jest sens o tym myśleć ? 
2019-01-05 15:29
  LiMat Posty: 166 Ostrzeżenie: 0
Ja ewentualnie wymieniam cokolwiek jak stwierdzam, że jest do wymiany. Nie ma palników idealnych do spalania wszystkich rodzajów paliw stałych. U mnie próby z pelletem drzewnym były OK ale to wychodzi zbyt drogo. Tak samo mało popiołu jest z Ognia a cena niższa i mniejsze zużycie niż pelletu.
2019-01-05 16:49
  piasek327 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Limat , co masz na myśli "...z ognia" ?
2019-01-05 18:41
  budgie1 Posty: 720 Ostrzeżenie: 0
"Ogień" - syberyjski ekogroszek
dodane 2019-01-05 18:41Na You Tube są recenzje. Sam spaliłem 1 tonę w zeszłym roku.
2019-01-06 08:51
  Walker Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
U mnie temperatura na kotle to 55 jak dogrzewa pomieszczenia jak dogrzeje to spada do 45. Po Co szukacie palnika na allegro jak ogniwo ma palnik w nowym piecu i sterownik pello konstrukcja korpusu pieca jest nie zmieniona, poza tym palnik jest identyczny jak w kostrzewie pozdr
dodane 2019-01-06 08:51....Z doświadczenia wiem że smoła na piecu to wina peletu, do niektórych producenci dodają lepiszcza, najlepsze pelety sprzedają tam gdzie troty to odpad np tartaki oni nie mają czasu na dodawanie dodatków do peletu jakiś syfów bo sami zazwyczaj nim ogrzewają swoje hale
2019-01-06 13:42
  piasek327 Posty: 6 Ostrzeżenie: 0
Walker dzowniem do Ogniwo i powiedzieli mi ze samych palnikow nie sprzedaja, poza tym ma info ze moze on kosztowac ok 5k + sterownik + zbiornik , porownujac to do ceny Kostrezwy to jest roznica
dodane 2019-01-06 13:42Walker dzowniem do Ogniwo i powiedzieli mi ze samych palnikow nie sprzedaja, poza tym ma info ze moze on kosztowac ok 5k + sterownik + zbiornik , porownujac to do ceny Kostrezwy to jest roznica
2019-01-06 20:56
  Walker Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Najważniejszy jest sterownik pello jest bardzo rozwinięty w porównaniu do innych palnik identyczny jak w kostrzewie zbiornik zrobisz z byle czego ostatnio kumpel zrobił z dwóch beczek 200l
dodane 2019-01-06 20:56Jak u mnie coś z palnikiem się stanie prz3chodze na palnik peletowy bo ekogroszek za każdą dostawą jest inny
2019-01-15 20:20
  Eko16_wolica Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Witam,
Jestem użytkownikiem OEP 16 w tym sezonie postanowiłem palić pelletem i mam problem z wysokim kopczykiem
Średnie spalanie przy powierzchni do ogrzania ok 140m2 wynosiło ok 23kg/doba.
Sterownik pracował na pełnym automacie.Pierwszą dobę paliłem bez żadnych modyfikacji palnika.
Sterownik na auto, podawanie 10s, dmuchawa -8%.
Wszystko było ok tylko duża ilością opału w palniku.

W drugiej dobie zmniejszyłem podawanie do 5s.
Poziom pelletu w palniku nieznacznie się zmniejszył.

Teraz jestem na ręcznym i dalej mam problem z dużą ilością opału w palniku, niską temperaturą spalin


2019-01-15 21:27
  pawel3 Posty: 496 Ostrzeżenie: 0
Spaliny palac pelletem przeważnie taką wartość mają. Jezeli chcesz zwiększyć temp spalin to zwiększ wentylator kopczyk też powinien się zmniejszyć. Jeżeli nie chcesz wzrostu spalin to wydłuż czas postoju w grzaniu o ok 3-5s. Poziom paliwa w palniku powinien też zmaleć. Zmniejsz jeszcze również histerezę kotła 
2019-01-16 18:34
  Eko16_wolica Posty: 2 Ostrzeżenie: 0
Proszę o weryfikacje ustawień zdalny dostęp do sterownika https://esterownik.pl/device/18640
Użytkownicy online: