W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo Eko Plus 10kw - woda na podłodze obok kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2018-12-21 21:22
  Cramer87 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich,

Zauważyłem dzis na podlodze po godzinie 15 w kotłowni plame wody obok  kotła, gdzie po wytarciu wyciekl wystepowal spod kotła.
Widac ze na spodzie kotla jest korozja,a na płytkach widac zaciek po wodzie, wiec woda musiala rowniez wystepowac tam wczesniej,
Wykluczam pekniecie spawow gdyz nie zaobserwowalem spadku cisnienia wody w obiegu caly czas 0.9 bar.
Co moze byc przyczyną wystepowania tego zjawiska ?
Na wykresie zauwalylem ze w pewnym momentcie temperatura powrotu spadla do 36 o C czyli bardzo nisko. Byc moze wtedy zaczelo sie wszystko skraplac ???
Koło godziny 18 było juz sucho.

Troche o instalacji:
Dom 2 pietrowy, ok 115 m2, pustak max 29 + 15 styro. Calosc podlogowka + 2 drabinki w lazienkach na odzielnym obwodzie. 2 rozdzielacze: na dole 7 sekcji na gorze 6. Podlogowka sterowana 4D, drabinki maja termostaty.
W kotlowni 3 pompy: 1. 6m podnoszenia zaopartuje podlogowke, 2. dwie drabinki i 3. CWU zbiornik 270 l.

https://esterownik.pl/device/13713

Prosze o pomoc. Moze jest cos zle w ustawieniach i trzeba je zmodyfikowac.
Kilka zdjec ponizej.






2018-12-21 22:37
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
"Zapaszek" jest ?
2018-12-22 00:08
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Nie jest to przypadkiem "wyciek" z zaworu bezpieczeństwa , który  zapewne masz zamontowany pewny 75st które miałeś na kotle , podniosło ciśnienie w kociołku i zawór puścił
Co do ustawień to w/g mnie sporo do poprawy  Np. na Twoim miejscu zrezygnowałbym z regulatora pogodowego temp. kotła ( ustaw na sztywno temperaturę np.60 st ) , zawór 4D nie lubi takich skoków temp, podobnie jest ze spalaniem w automacie ( przebijanie temp. zadanej kotła ) znowu zawór 4D miesza żeby utrzymać zadaną za nim temp.  Proponuję przejście na spalanie grupowe. Podobnie z temp. obniżoną za zaworem ,aż 4st ustaw krzywą grzania tak , żeby podłoga nie przegrzewała pomieszczeń i odwrotnie ( znowu zawór ma co robić ) To tyle , albo aż tyle , ustabilizuj pracę kotla i zaworu , powodzenia
2018-12-22 11:41
  Cramer87 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0

Zapaszku nie ma. Zamontowane odpowietrzanie zasobnika.

Zawor bezpieczenstwa zamontowany jest u gory tam jest sucho wiec raczej odpada , chyba ze jest jakis zawor dodatkowy  w kotle zabudowny "niebieska blacha" ?


A moze byc ze powrot spadl do okolo 34 (grubo ponizej punktu rosy) stopni a kociolek musial nadgonic z tem bo spaliny byly ponad 150 stopni i zaczelo sie skraplac ???


Dziekuje Wam za jekis kierunek w szczegolnosci Tobie leON22 (patrze na Twoj wykres i wyglada bardzo dobrze).
Pytanie jak u mnie do tego doprowadzic?


Na poczatek ustawie tak jak mowisz tem. na kotle 60 st i zrezygnuje z regulatora pogodowego, z tego co wiem bedzie przebijac do 65 st.
Na ile ustawic tem obnizona za zaworem 4D ?  i jak obczaic krzywa grzania dla tego zaworu zeby nie bylo skokow ?
Chyba najpierw ustawiac wszystko na automacie czy odrazu przejsc na grupowe ? Jesli tak od czego zacząc chodzi mi o wstepne ustawienia grupowego?


Nastepnym problemem u mnie jest to ze na pietrze temperatura jest ok 21.8 st (czujnik tem. wew CO1 znajduje sie w pokoju na gorze) zas na dole w salonie 23.3 st (zwykly czujnik nascienny do pomiary tem) czyli roznica 1,5 st. Nie wiem jak z tym zejsc nizej (na gorze rozdzielacz -  petle odkrecone na full 2.4 l/min, na dole prawie skrecone cos okolo 1 l/min) - moge skrecac je tylko recznie.


Ponizej zdjecie instalacji:

















dodane 2018-12-22 11:37
A  jeszczejedno, pale eko Karena seledynowa dosc sucha i spala sie calkiem dobrze.




dodane 2018-12-22 11:41
Nie wiem tez czy nie jest za niska tem. spalin (zawirowywacze wyciagniete).







2018-12-22 13:53
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Witam , zawirowacze wrzuć spowrotem do wymiennika , bo będziesz grzał komin , albo przyczepi się do Ciebie jakiś "pseudo" ekolog z forum Ustaw grupowe 8/12 kW po 4 podania , dmuchawa 36/38% , włącz pogodówkę za zaworem ( krzywa grzania 28st dla +10 / 33st dla -10st ) , histereza kotła 0,2 st , przejście na moc max 1st , na początek tyle  
PS.Obniżoną za zaworem daj 0st , wydłuż czas reakcji zaworu do min 60s .
dodane 2018-12-22 13:53
Cramer87 napisał » 2018-12-22 11:41

Nastepnym problemem u mnie jest to ze na pietrze temperatura jest ok 21.8 st (czujnik tem. wew CO1 znajduje sie w pokoju na gorze) zas na dole w salonie 23.3 st (zwykly czujnik nascienny do pomiary tem) czyli roznica 1,5 st. Nie wiem jak z tym zejsc nizej...

Zmień lokalizację czujnika , zamontuj go na dole
2018-12-22 14:01
  Cramer87 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0

Dzięki leON22 .


Ustawie wszystko tak jak mowisz i zobaczymy co bedzie na wykresach ale pewnie dobiero jutro bedzie cos widac bo wszystko musi sie pewnie ustabilizowac.


dodane 2018-12-22 14:01Na poczatku czujnik tem wew byl na dole i byl ustawiony na 22.8 st, na gorze wtedy bylo cos okolo 20.5 st czyli jeszcze gorzej niz teraz (dol byl przegrzany a gora niedogrzana). pewny
2018-12-22 14:59
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Z tym czujnikiem musisz sam pokombinować , tak żeby dla Ciebie było najbardziej optymalnie z temp.wew. pomieszczeń Trochę dziwne , że na górze chłodniej , zawsze ciepło ucieka do góry ale to w moim przypadku ,bo mam odktytą klatkę schodową , czujnik na dole w kuchni od północnej strony . 
PS.Możesz jeszcze zaktualizować sterownik , dojdzie Ci dodatkowa opcja - Max kąt otwarcia zaworu 4D , tu też możesz sobie ustawić tak , żeby ten zawór za bardzo nie "szalał" i zadadć mu odpowiedni parametr  
dodane 2018-12-22 14:59Podnieś też , temp.CWU na 55st , żeby pompa CWU chroniła powrót non-stop , żeby się nie wyłączała , ewentualnie powrót również na 55st
2018-12-22 18:24
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Dlaczego masz wpisany czas otwierania zaworu 60 sekund? Zwykle Afriso mają 120 sek. Spisałeś czas z obudowy siłownika?
Po drugie: w sterowniku masz ustawione otwieranie zaworu "w prawo".  Czy pokrętło obraca się rzeczywiście w prawo w trakcie otwierania?
2018-12-22 18:55
  budgie1 Posty: 720 Ostrzeżenie: 0
Jest też siłownik Afriso 60 sek.
2018-12-22 20:01
  Cramer87 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0

Siema gmaj22.
Z silownikiem wszystko wporzo. 60 sekund otwieranie i w prawo (wpisywalem z obudowy zaworu). czko
2018-12-23 08:51
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2018-12-22 14:59
Z tym czujnikiem musisz sam pokombinować , tak żeby dla Ciebie było najbardziej optymalnie z temp.wew. pomieszczeń Trochę dziwne , że na górze chłodniej , zawsze ciepło ucieka do góry ale to w moim przypadku ,bo mam odktytą klatkę schodową , czujnik na dole w kuchni od północnej strony . 
PS.Możesz jeszcze zaktualizować sterownik , dojdzie Ci dodatkowa opcja - Max kąt otwarcia zaworu 4D , tu też możesz sobie ustawić tak , żeby ten zawór za bardzo nie "szalał" i zadadć mu odpowiedni parametr  
dodane 2018-12-22 14:59Podnieś też , temp.CWU na 55st , żeby pompa CWU chroniła powrót non-stop , żeby się nie wyłączała , ewentualnie powrót również na 55st



Leon całkiem normalne zjawisko że na górze ma chłodniej zwłaszcza jak ma OP , 
OP nie generuje ruchów powietrza więc co ma iść do góry ?
Zapewne na pietrze są większe straty cieplne , przez dach dlatego chłodniej , lub na dole płytki u góry panel .
2018-12-23 12:58
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Piotr nie mam OP, dla mnie normalne jest to, że ciepłe powietrze "leci" do góry, fizyki nie oszukasz U mnie na górze jest cieplej, chyba że całkowicie zamknę zawory na grzejnikach ( w sypialni skręcony do połowy ), widocznie jest jak piszesz - większe straty ciepła  
2018-12-23 13:13
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Leon , a powiedz  jak rozkłada sie temperatura  przy ogrzewaniu podłogowym ?


dodane 2018-12-23 13:13o dziwo jest na odwrót , cieplej niżej chłodniej wyżej
2018-12-23 13:19
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Dzięki za wyjaśnienie , czyli podłogówka ma prawie idealny rozkład powietrza z tego co widać Ok, Piotr to może w piekle też nie jest tak gorąco jak , co niektórzy myślą 
PS. Przy okazji zapytam , a jak to wygląda przy ogrzewaniu ściennym 
2018-12-23 13:35
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Nie wiem poszukaj w necie .
Kazde ogrzewanie niskotemperaturowe działa na zasadzie promieniowania cieplnego , a nie konwekcji .
2018-12-24 10:31
  miazio Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
U mnie jak deszcz zacinał to woda leciała z komina przez drzwiczki rewizyjne na dole komina i z tamtąd pod kocioł
2018-12-26 11:02
  Cramer87 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
miazio napisał » 2018-12-24 10:31
U mnie jak deszcz zacinał to woda leciała z komina przez drzwiczki rewizyjne na dole komina i z tamtąd pod kocioł


U mnie drzwiczki 30 cm nad podłogą więc nie ma szans. Pozatym komin na dole suchy.
Byc może woda była skutkiem zbyt dużej różnicy tem. zasilanie/powrót.

dodane 2018-12-26 10:58
Leon całkiem normalne zjawisko że na górze ma chłodniej zwłaszcza jak ma OP , 
OP nie generuje ruchów powietrza więc co ma iść do góry ?
Zapewne na pietrze są większe straty cieplne , przez dach dlatego chłodniej , lub na dole płytki u góry panel .




Czesc Ameno25. Prawie cały dom w panelach oprócz kuchni, wiatrołapu, kotłowni i łazienek. Podłoga ocieplona styro ok 17 cm a II strop (żelbet/styro/szlichta betonowa/wieźba/blachodachówka) 17/18 cm.
Teraz różnica około 1 st miedzy dół/góra (góra zimniejsza). Obecnie gównie mieszkamy na dole. Na górze nie ma wogóle mebli (wieksza kubatura) i urządzeń elektrycznych które emituja ciepło. Byc moze to tez jakiś ułamek tej różnicy tem.


Wykresy sie znacznie ustabilizowały , Proszę podglądnijecie w wolnych czasie mojego stera, co można ewentualnie poprawić. Histogramy całkiem chyba ok, nie pamiętam jak regulować: jak wykres z lewej strony histo. to dmuchawa na + ? Zauważylem ze OP zaczyna mi troche przegrzewać zadaną wew. Co należy zrobić: bawić się krzywymi grzanaia 4D czy dać mu np. 1 st obniżoną za zaworem zeby obnizyc tem. w pomieszczeniach? Obieg CO2 drabinki ma ustawiony zeby 10 min grzały a 25 postój, pytanie zmniejszyć czas postoju czy wogóle wyłączyć tę opcję tak żeby cały czas grzały (małe peaki na powrocie to pewnie z wył/zał pompy nr 2) ?

Dzięki za dotychczasowe wskazówki

dodane 2018-12-26 11:02Z tegoco widać kocioł pracuje więcej czasu na mocy MAX. Zwiększyć mu piewrszą histerezę do np. 0.5 st. czy zostawić tak jak jest ?
2018-12-26 12:22
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Witam, faktycznie praca kotła się ustabilizowała Co do wykresów histo... to nie jest wyrocznia ( jak wysokie słupki z lewej - za duży nadmuch : korekta na " - " i odwrotnie ) patrz bardziej na to co na palniku i w popielniku , tu również w zależności od opału , czasami się nie da znaleźć złotego środka  Co do przegrzewania OP to , przesuń o oczko parametry krzywej grzewczej  
Odnośnie pracy , dokładnie spalania grupowego i mocy proponuję zmniejszyć histerezę pracy kotła na 0.2st albo zero st , dołożyć jedno podanie dla mocy 8kW i przejście na moc max -1.5 st
PS. Zaktualizuj sterownik do najnowszej wersji , dojdzie Ci dodatkowa opcja w ustawieniach zaworu 4D ( max kąt jego otwarcia ) 
2018-12-27 20:01
  Cramer87 Posty: 15 Ostrzeżenie: 0

Siemano czko

Zmieniłem histereze kotła na 0.1 dla MIN  + 5 podań i 1.5 st na MAX, a takze dalem 1 stopien odnizona za zaworem 4d.
Zobaczymy co teraz bedzie.

Jak interpretowac/skąd wiedzieć czy trzeba zmiekszyc ilość podan w grupowym czy nie ?

Bo nie mogę tego z czaić.

Eko spala sie całkiem spoko, nie ma za bardzo kalafiorów. Jedynie co zauwazyłem to troszkę węgla wogóle nie spalonego, tak jakby delikatnie slimak przesypywał.


Sterownik nie chce sie zaktualizowac przez strone, sypie błąd. Kabla/wtyku nie posiadam bo to stara technologia
JEdynie co to mogę odkręcić stera bezpośrednio i wyjąć karte SD, ale to trochę zabawy gdyż odległość stera od ściany to jakieś 4-5 cm





2018-12-27 20:20
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Co do aktualizacji to kliknij w w tą zieloną strzałkę nad poziomą kreską

Odnośnie ilości podań w grupie to chodzi o to żeby kociołek po dopaleniu podanej ilości opału w grupie nie przebijał zbytnio zadanej temp.i odwrotnie Najlepiej ustawić to najpierw na jednej mocy min/max 8kW , dobrać odpowiednią ilość podań i nadmuch
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Dan123, dolczak01, Grzesieksus, Kasia123456, mwozniak, petr-kotel, rj1972, UkmBoiler