W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  OEPM 20kW duże spalanie Subskrybuj
2018-11-18 22:08
  FranzM Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Cześć, mam wrażenie, żę na chwilę obecną idzie mi trochę za dużo ekogroszku. Proszę o sprawdzenie ustawień, ewentualne jakieś wskazówki. 
Dom lata 80, ocieplony styropianem 10cm, 160m2. Na stropie leży wata 20cm, okna plastikowe.
Ekogroszek od lokalnego dostawcy, kaloryczność 26MJ. Przy obecnych ustawieniach spieki pojawiają się losowo. Z komina nic nie kopci.

Jest to mój pierwszy sezon w tym domu, ponieważ jestem właścicielem od kilku miesięcy, a piec ma praktycznie miesiąc. Na chwilę obecną spalam około 28kg dziennie :(



2018-11-18 22:16
  grzegorzw84 Posty: 63 Ostrzeżenie: 0
faktycznie troche dużo, ale musisz podać wiecej szczegółów. przede  wszystkim na jakim pilisz retortowy, czy grupowe?
2018-11-18 22:17
  FranzM Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Palę na ręcznym.
https://esterownik.pl/device/18025

2018-11-18 22:51
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Widocznie twój dom potrzebuje się wygrzać i jego zapotrzebowanie na ciepło jest większe. Może z czasem spalanie się zmniejszy, oby. Zobacz u mnie podobna powierzchnia puszczam w grzejniki 36st a w domu 24st spalanie jak widać w statystykach średnio 12kg/d. Jedyne co mogę doradzić to żebyś nie miał takiej piły na wykresie temp. powrotu możesz podnieść temp. powrotu na 50st 😉
2018-11-18 22:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
leon M ma inną konstrukcję widziałem u kuzyna jak dla mnie bubel obym się mylił
2018-11-20 20:01
  FranzM Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
nikt nie ma pomysłu? mam wrażenie, że na obiegu kaloryferów (bez termostatów) piec nie ma sily dogrzać wody. Obecnie mam wg mnie najbardziej optymalne ustawienia skoncentrowane na szybkość nabierania temperatury. Próby zabawy czasem podania, nadmuchem czy przerwą powodują baaardzo długie dogrzewanie się kotła :( A może to ekogroszek do bani?
2018-11-20 20:39
  downhill Posty: 84 Ostrzeżenie: 0
Pompka CO I CWU na pierwszym biegu pracuja? Moze warto sprobowac. Jesli masz wszystkie zawirowywacze to dosc wysoka temp spalin i moze warto by bylo zejsc lekko z dmuchawą w dół. U mnie przy ekogroszku 25MJ spaliny 120 a mam wyjete wszystkie zawirowywacze
2018-11-21 08:00
  siema Posty: 118 Ostrzeżenie: 0
Ja rownież mieszkam w domu z tamtych lat tylko znacznie większym i z ilości spalanego groszku nie jestem zadowolona.Wymieniłam instalację i nadal spalam dużo.Obecnie robimy generalny remont i ogrzewam 3 mieszkania -70 m 60 m i 40 m -palę greenpalem i spalam 3 wiaderka budowlane  pewnie ze 30 kg/ogrzewanie podłogowe obecnie/.Nie ma co równać naszych starszych domów do obecnie wybudowanych.Pochłaniają duzo energii.Ta 10 steropianu to miernota a i zapewne połozona z dziurami.U mnie dach  był zalewany przez poprzednich właścicieli więc i wełna nie spełnia swojej roli zawilgocona. A okna po kilkunastu latach już też kiepsko trzymają ciepło.Patrz co na palniku -jak tam ok to widocznie tyle budynek potrzebuje.Dołóż ocieplenia,zrób izolację fundamentów bo pewnie tez nie ma i dołóż wełny i będziesz spalał 1o kg mniej ale czy warto inwestować tyle kasy?
2018-11-21 18:32
  FranzM Posty: 10 Ostrzeżenie: 0

CWU 1 bieg, CO Alpha2 tryb AutoAdapt
Ok, coś samemu poczyniłem siedząc przy kotle i patrząc na płomień. Najprawdopodobniej jakaś partia grochu "zabiła" mi otwory napowietrzające w paliniku, podłapałem ustawienia "od szwagra" i kurcze coś się unormowało, dokładnie to wykresy, oraz piec wreszcie dochodzi do temp zadanej z mniejszym problemem. Za kilka minut, po około 20h od wczorajszych zabiegów zejdę zobaczyć jak wygląda płomień.

I tutaj pytanie do WAS drodzy forumowicze!

Czy jak Mikołaj mi pomoże to będzie dobrze, czy źle ?

EDIT:
Patrząc na wykres czy coś się pomału normuje? Może poczekać teraz z kręceniem ustawieniami?
dodane 2018-11-21 18:32
2018-11-21 18:46
  Wikliraf Posty: 96 Ostrzeżenie: 0
Piszesz, że grzejniki bez termostatów, a skryzowane chociaż są czy tak lata to wszystko jak chce??
2018-11-21 18:58
  FranzM Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Wikliraf napisał » 2018-11-21 18:46
Piszesz, że grzejniki bez termostatów, a skryzowane chociaż są czy tak lata to wszystko jak chce??

Lata jak chce, jak zakręcę grzejniki to będzie zimno w domu(tak przynajmniej myślę), a i tak 21stopni teraz utrzymujemy.
2018-11-21 19:06
  Wikliraf Posty: 96 Ostrzeżenie: 0
Jakie to są grzejniki nowego typu czy stare żeberkowe żeliwne? Jak to jest regulowane?? Zwykłe pokrętła?? Ma na powrotach zawory do kryzy?? We wszystkich pomieszczeniach masz jednakową temperature?? Wszystkie jednakowo grzeja?? Grzeją całe, czy tylko część??
2018-11-21 22:36
  FranzM Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Wikliraf napisał » 2018-11-21 19:06
Jakie to są grzejniki nowego typu czy stare żeberkowe żeliwne? Jak to jest regulowane?? Zwykłe pokrętła?? Ma na powrotach zawory do kryzy?? We wszystkich pomieszczeniach masz jednakową temperature?? Wszystkie jednakowo grzeja?? Grzeją całe, czy tylko część??

18 grzejników nowego typu, dwa starego typu (grzejnik faviera), brak regulacji, na zasilaniu zawory kulowe (dwa posiadają zawory termostatyczne, lecz bez termostatów "główek"), dwa mają na powrotach kryzy. Przy najbardziej odległych grzejnikach w instalacji jest chłodniej, grzejniki do połowy, 3/4 są rozgrzane. W większości pomieszczeń grzeją całe. Pompa co wg mocy działa na 2/5 wydajności.
2018-11-21 23:04
  Wikliraf Posty: 96 Ostrzeżenie: 0
Instalacja powinna byc skryzowana tak aby wszystkie nawet te najdalsze grzejniki grzaly w 100% i nagrzewaly sie w podobnym tempie. Grzejniki zawsze bd troche chlodniejsze na dole to normalne. Nalezy troche skrecic czy na zasilaniu na zaworach, czy na kryzach te grzejniki ktore sa blizej kotla oraz te mniejsze - te ktorym pompie latwiej wode przepchnac bo ma mniejsze opory. Jak juz bedziesz mial ustawiona instalacje temp w calym domu sie wyrowna. Wtedy dostosuj temp w domu do takich jak lubisz. Przeplywy przez kociol powinny sie zmniejszyc i spalanie tez. Spalanie zalezy od mocy kotla a moc od przeplywu wody i roznicy temperatur. Swego czasu sam mieszkalem w podobnym domu i udalo mi sie zejsc ze spalaniem z 40kg/24h do ok 25 

Kg przy takich temp jak teraz. Ustaw instalacje, mozesz troche poszperac w ustawieniach i zobaczymy co z tego bedzie. Mysle ze gdybys mial termostaty to spalanie od razu by spadlo bo pewnie niektore pomieszczenia przegrzewasz a tak musisz sie pobawic zaworami i jakies oszczednosci znajdziesz. Skoro wegiel sie spala oki...
2018-11-21 23:33
  FranzM Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Wikliraf napisał » 2018-11-21 23:04
Instalacja ... oki...

Kurcze, mega dzięki za wskazówkę! Coś z przepływem faktycznie może być zaburzone, ponieważ stuka mi zawór zwrotny za pompą co, być może to kwestia pobawienia się przepływem o którym mówisz. Podziałam. Nie chcę robić tego teraz, bo próbuję ustawić palenisko, lecz jutro siadam do zabaw z zaworami przy grzejnikach. Na przyszły sezon wlecą termostaty, lecz to lekką ręką 2600-3000zł bez robocizny, dlatego to przesunąłem w czasie, aż do kolejnego okresu grzewczego.
Użytkownicy online: jareckicbr, Jindra127, kaczorekgasiorekM26, rafa1006, ssiiwwyyy1992, superpalacz