W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Czujnik temperatury wewnętrznej Subskrybuj
2018-11-05 12:40
  MaciejZ Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich!

Od kilku dni jestem nowym szczęśliwym posiadaczem OEPM 20kW. Hydraulik podłączył mi wszystko co dostałem w komplecie oprócz czujników temperatury. O ile nie ma problemu z czujnikiem temperatury zewnętrznej, ponieważ zamontuje go sobie gdzieś nad opaską domu, to o tyle jest problem z temperaturą wewnętrzną. 
Ktoś kto projektował i budował dom, założył prawdopodobnie, że po środku salonu będzie termostat z programatorem i tam poprowadzono przewody. Hydraulik podpiął mi te przewody do kotła i powiedział, że muszę tam jakoś sprytnie połączyć czujnik temperatury. Tylko jak ? 
Jeżeli chodzi o samo podłączenie to nie mam z tym problemu, tylko nie wyobrażam sobie (a raczej moja żona), że wisi mi ta brzydko-szaro-biała kostka w centralnym punkcie salonu na ścianie Są jakieś ładniejsze czujniki/termostaty/stacje meteo itp, które można by było tym przewodem podłączyć do kotła ?
2018-11-05 13:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Ja mam Euroster 2006 podłączone pod zaciski odpowiadające "Regulatorowi temperatury" Skoro w starszej wersji sterownika jest to u Ciebie w ecoal 3.5 będzie.
Oczywiście mój regulator ma już kilkanaście lat więc na bank są nowsze i ładniejsze rozwiązania wpisz sobie na alledrogo "sterownik temperatury" i znajdziesz coś przypadającego Wam do gustu.
2018-11-05 13:47
  MaciejZ Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Czyli generalnie bez różnicy jaki termostat przewodowy ?  Wtedy on nie steruje piecem, a tylko przekazuje temperaturę ?    
2018-11-05 14:02
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Terostat przewodowy steruje temperaturą na zasadzie przekaźnika włącz co/wyłącz co. Do czasu aż nie zostanie podniesiona temperatura do zadanej na termostacie przewodowym piec będzie grzał. Sam piec nie zna temperatury wewnątrz domu wie tylko że albo jest za zimno albo temperatura jest osiągnięta +/- histereza na termostacie.

Z doświadczenia kilku lat powiem Ci że ten szary czujnik lepiej się sprawdza bo możesz z dowolnego miejsca na świecie zdalnie zmienić temperaturę w domu. Jedziesz na ferje zimowe na tydzień obniżasz temperaturę do 16*C a przed powrotem ustawiasz 22*C wracasz do domu i masz ciepło. A taki przewodowy niestety nie oferuje takiej opcji.
2018-11-05 14:39
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
Ewentualnie zainwestuj w moduł radiowy i radiowy czujnik temperatury i wilgotności, postawisz sobie gdzie chcesz i nie jesteś przywiązany do drutów.
2018-11-05 15:00
  MaciejZ Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
Ok i o to mi właśnie chodzi, z tym, że może w ładniejszym wydaniu To teraz mam dwie opcje:
1. Jakbym zainstalował to w puszce elektrycznej  z zaślepką w której ewentualnie zrobiłbym jakieś otwory to zdałoby to egzamin ?
2.  Druga opcja to pozostawienie kabla w ścianie i poprowadzenie nowego przewodu gdzie indziej - tutaj pytanie - ten czujnik powinien być raczej po środku ściany czy może być przy suficie ?

Ta druga opcja byłaby chyba bardziej rozsądna, bo w salonie mam kominek i jak w nim grzeję to szybko robi się bardzo ciepło dookoła, ale jak się wyjdzie kawałek w korytarz to już wieje chłodem. Pytanie tylko, czy ten czujnik działa zawsze, czy mogę sam sobie nastawić na piecu grzanie bez zwracania uwagi na czujnik temperatury ?
2018-11-05 15:07
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

1) Puszka elektryczna to raczej słaby pomysł bo jest "zabudowana" a otworki dadzą tyle co nic.


2) Pod sufitem masz zawsze najcieplejsze powietrze (zgodnie z prawami fizyki) więc powinieneś mierzyć temperaturę mniej więcej na wysokości około 135 cm od podłogi (jak to włączniki elektryczne się instaluje).

A gdzie go zainstalujesz To już temat na inną rozmowę bo tu odpowiedź brzmi: To zależy
Czujnik temperatury jest po to aby określać w automacie czy grzać czy nie grzać bo zadana jest osiągnięta jeśli odpalisz kominek piec dostanie jasny sygnał że jest wystarczająco ciepło i idzie w podtrzymaniu do czasu aż czujka temperatury powie "grzejemy". A czy Ty sam podczas grzania w kominku ustawisz w aplikacji temperaturę zadaną na 30*C czy na 20*C zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
2018-11-05 15:18
  MaciejZ Posty: 54 Ostrzeżenie: 0
OK, czyli teoretycznie dobrze zawiesili ten przewód, bo on jest koło włączników.

Tak czy siak (czy podłącze tam gdzie zrobili, czy kawałek dalej) zostaje mi więc chyba znalezienie czegoś ładniejszego...
2018-11-05 23:40
  karoka65 Posty: 3424 Ostrzeżenie: 1 Karoka-EKO
To kup sobie jakiegoś Eurostera, na drut to ze 120 plnów wydasz.
Użytkownicy online: LeszekZ, Michal_S, tommyb811106