W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ogniwo Eko Plus M 20KW - prośba o pomoc w ustawieniu kotła. Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2018-10-28 22:03
  artek687 Posty: 17 Ostrzeżenie: 0

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Przyszedłem do Was drodzy koledzy o poradę jak ustawić piec. Od marca tego roku, jestem posiadaczem kotła Ogniwo Eko Plus M 20KW wraz z sterownikiem eCoal 3.5. Palę ekogroszkiem SKARBEK, który jest bardzo kaloryczny. Początkiem wiosny, gdy testowałem ekogroszek Skarbek, spalał się on idealnie do pyłku, teraz niestety powstają spieki.


Nagrałem minutowy film, jak się pali przy obecnych ustawieniach, oraz zrobiłem screeny z aplikacji. Bardzo będę wdzięczny za wskazówki, jak mogę pozbyć się tych spieków. Jeśli ustawie zbyt niska korektę na dmuchawie to ślimak wyrzuca tyle ekogroszku, że zostają niedopały.

FILM : https://youtu.be/EN3DAruprz8






dodane 2018-10-28 22:03
Zmieniłem spalanie na retortowy-grupowe z poniższymi ustawieniami. Będę obserwować pracę.


                        
                
                     Ustawienia algorytmu                                
                                        
                        
                                                        Moc dmuchawy dla 8 kW                            
                                                                                                37 %                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Moc dmuchawy dla 12 kW                            
                                                                                                39 %                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Moc dmuchawy dla 16 kW                            
                                                                                                45 %                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Moc dmuchawy dla 20 kW                            
                                                                                                50 %                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Moc dmuchawy dla 25 kW                            
                                                                                                55 %                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Moc dmuchawy dla 30 kW                            
                                                                                                60 %                                                                                                                                                                                                            
                
                     Ustawienia algorytmu                                
                                        
                        
                                                        Ilość powtórzeń dla 8 kW                            
                                                                                                4                                                                                                                                                                             
                        
                                                        Ilość powtórzeń dla 12 kW                            
                                                                                                4                                                                                                                                                                             
                        
                                                        Ilość powtórzeń dla 16 kW                            
                                                                                                4                                                                                                                                                                             
                        
                                                        Ilość powtórzeń dla 20 kW                            
                                                                                                4                                                                                                                                                                             
                        
                                                        Ilość powtórzeń dla 25 kW                            
                                                                                                4                                                                                                                                                                             
                        
                                                        Ilość powtórzeń dla 30 kW                            
                                                                                                4                                                                                                                                                                                                             
                
                     Parametry kotła                                
                                        
                        
                                                        Histereza kotła                            
                                                                                                0,0 °C                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Histereza przejścia na moc MAX                            
                                                                                                1,5 °C                                                                                                                                                                                                                                                
                
                     Tryb grzanie                                
                                        
                        
                                                        Moc minimalna                            
                                                                                                8 kW                                                                                                                                                                             
                        
                                                        Moc maksymalna                            
                                                                                                20 kW                                                                                                                                                                                                             
                
                     Tryb podtrzymanie                                
                                        
                        
                                                        Czas pracy podajnika                            
                                                                                                10 sek                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Czas postoju podajnika                            
                                                                                                60 min                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Czas krótkiej przerwy                            
                                                                                                30 sek                                                                                                                                                                            
                        
                                                        Ilość powtórzeń                            
                                                                                                2                                                                                                                                                                             
                        
                                                        Moc dmuchawy                            
                                                                                                45 %                                                                                                                                                                                    
2018-10-29 11:17
  crazyman Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
dla grupowego:
ustaw 8/12 kw oraz dmuchawy 35/37, podania 3/4 i obserwuj minimum 1 dzien
2018-10-29 11:46
  mamut Posty: 352 Ostrzeżenie: 0
artek687, na grupowym ustaw sobie moce 8/12 nie 8/20. Algorytm wybiera sobie tylko z tych ustawionych, nie z zakresu. Czyli będzie albo 8, albo 20,  nie będzie 8-12-16-20.
2018-10-30 17:35
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
artek687 poradziłeś sobie ze spiekami? Ja jak narazie najlepsze spalanie osiągnąłem na RETORTOWY-RĘCZNY:
- temperatura zadana kotła: 55 st.
- grzanie:             podawanie 5 sek / przerwa: 50 sek /dmuchawa 30%
- podtrzymanie:  podawanie 6 sek / przerwa: 30 min / krótka przerwa: 30 sek / ilość powtórzeń : 2 / dmuchawa 30 %
- histereza kotła 0,5 st.
- ochrona powrotu: pompa CWU: 50 stopni
Zdarzają się jeszcze "popcorny" ale przewaga samego popiołu.
2018-10-30 17:49
  artek687 Posty: 17 Ostrzeżenie: 0

Po ustawieniu dla grupowego:

8/12 kw oraz dmuchawy 35/37, podania 3/4


jest o niebo lepiej - przewaga popiołu, ale troszke spieków jeszcze się robi.

Może jest to wina tego, że kocioł na tą chwilę grzeje tylko na ciepłą wodę przez co szybko nagrzewa kocioł, a później na podtrzymaniu długo stoi. Dodatkowo, ekogroszek jest jeszcze troszke wilgotny.

2018-10-30 18:00
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Oglądam Twój schemat - bardzo nisko spada Ci temperatura powrotu... . Masz pompę mieszającą tak jak na schemacie? 
2018-10-30 18:45
  artek687 Posty: 17 Ostrzeżenie: 0

Tutaj zdjęcia mojej instalacji, dodatkowo jedna fotka z dzisiaj jak pali się ekogroszek. Na wierzchu widać spieki.






dodane 2018-10-30 18:45Mam tylko pompe CWU oraz Zawór 4D. Usunąłem pompe mieszającą ze schematu. Może gdzieś nie chcąco się dodała.

dodane 2018-10-30 18:45Mam tylko pompe CWU oraz Zawór 4D. Usunąłem pompe mieszającą ze schematu. Może gdzieś nie chcąco się dodała.
2018-10-30 18:53
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
W takim razie zmień ochronę powrotu: Ustawienia - zaawansowane - ochrona powrotu - pompa cwu i ustaw na 50 stopni
2018-10-30 19:09
  artek687 Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
Ustawiłem

Skoro minimalna temperatura powrotu jest na 50 to trzeba zmienić temperaturę cwu ?
2018-10-30 19:32
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Przy takim ustawieniu temperatura CWU będzie między 50 (powrót) a temperaturą kotła (u ciebie 57). Generalnie CWU może się zbliżać do temp. zadanej kotła (w zależności jak często będzie pracowała u Ciebie pompa CWU i jak dużo zużywasz ciepłej wody w domu).
2018-10-30 20:00
  artek687 Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
No tak, tylko teraz zadana CWU (48) jest mniejsza niż minimalny powrót (50)
dodane 2018-10-30 20:00A i jeszcze jedno. Pompa cwu jest ustawiona przed bojlerem. Na powrocie nie mam żadnej pompy.
2018-10-30 20:29
  w0jci0l Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
W tym przypadku temp. zadana cwu (48 stopni) nie ma znaczenia bo i tak pompa cwu będzie pracowała żeby utrzymywać powrót - ale tak to zostaw bo jest ok. Co do pompy cwu to masz ją zainstalowaną przed bojlerem na zasilaniu tak? W ten sposób też tworzy się szybszy obieg wody: kocioł - bojler i tym samym powrót ma odpowiednią temperaturę (wcześniej miałeś na powrocie tylko 36 stopni). Daj się ustabilizować kociołkowi do jutra, zobaczymy jak to będzie wyglądało.  
2018-10-30 21:40
  artek687 Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
A jak wygląda ilość spalania groszku gdy stosuje się ochronę powrotu 50st ? Więcej spale ekogroszku czy przeciwnie ?
2018-10-30 23:05
  wlasti Posty: 96 Ostrzeżenie: 0

około 1 kg więcej u mnie jest... 30 złoty w miesiąc - nie warto się przejmować


2018-10-31 06:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Jak żeś to policzył ? Około 1kg ? Nie około 2kg, nie minus 0,5kg ?
2018-10-31 11:04
  wlasti Posty: 96 Ostrzeżenie: 0

udowodnij że nie...

widzisz - "u mnie tak jest"?
no to u mnie tak jest

cos Ty taki nerwowy?

2018-10-31 19:39
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Eee tam. Zawsze mnie ciekawiło jak te "pomiary" są robione. Może sam bym się za takie zabrał ?
Wystarczy chatę do laboratorium wstawić, czy jeszcze coś ?
2018-10-31 21:02
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
eco plus M ma całkiem inną konstrukcje niż eco plus ,w starej konstrukcji spaliny szły do góry przez rusztodefekor nastepnie szły w górę kotła i zawijały przez płytę zeliwną wpadały pionowymi kanałami spalinowymi w dół kotła n
następnie do góry w komin czyli dosc długa droga spalin (ogrzanie pieca) w eco plus za  szufladą na popiół jest otwór do wybrania popiołu po czyszczeniu kotła, w eoc plus M otwór jest większy i do czyszczenia i do odprowadzenia spaliną  czyli spaliny dość szybko lecąniwo w komin (mam nadzieję że sie mylę tylko dlaczego ogniwo szybko wypuściło nastepny ogniwo plus plus konstrukcyjnie podobny do eco plusa) sprawa ochrony powrotu to jest chyba mit na kotle trzymam 43C na dom teraz idzie 32C (jest ciepło sterowane zaworem 4d ręcznie) powrót 40C , zrobi się zimniej na dom puszczę powiedzmy 38C powrót się podniesie na 41C cieplej w całej instalacj
2018-10-31 21:30
  energotop Posty: 95 Ostrzeżenie: 0
A widzisz kolego... Da rady zrobić metodą chałupniczą z OEP OEPM, i spalanie wcale nie wzrosnie więc sprawnośc bedzbę podobna(byłby ciepłomierz było by dokładnie). Do góry, na dół... A może by tak sprawdzic powierzchnię wymiennika?
A co do temperatury powrotu. Myślisz że Twój wymiennik rozcieknie się po tygodniu takiego palenia? Myślisz że kondesat będzie lał się po całej kotłowni? Otóż nie. Ale nie martw. Skoro go zapraszasz to on już tam jest, a za parę lat ujawni się "parchami" na dole wymiennika. 
2018-10-31 21:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
stary nie wiem co ogrzewasz temp. w domu 19,4 spaliłeś wegla od 7 rano wiecej niż ja całą dobę ale ,ok w kotle mam szary pył ,kociol 10kw 200m bez cwu
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: ANDRZEJ_OST, Arel87, Diagnostyka, karel, karkut4, Kava610401, Kerszur, Kiler5, krak0591, Radixxx, superpalacz, Wojciuirl