W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Czujnik zew. pokazuje minus 10 stopni a jest plus 9 ???? Subskrybuj
2018-06-26 22:02
  wojocki Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Koledzy poradźcie :(

Używam latem pieca do grzania CWU. Dziś nad moim domem ok. 17:00 przeszła solidna ulewa z burzą i gradem. Czujnik zewnętrzny pokazał obniżenie temperatury z 21 do 12 stopni co jest normalne przy gwałtownym ochłodzeniu i opadach. Ale ok. godz. 20 gdy już było po deszczu czujnik zaczął pokazywać gwałtowne obniżenie temperatury. Gdy pokazało 0 stopni na wszelki wypadek sprawdziłem czy nie nadciąga lodowiec lub atomowa zima, a potem popukałem w czujnik i chwilę ogrzałem w rękach. Temperatura skoczyła na plus 2 co było dobrym znakiem bo oznaczało że komunikacja z komputerem jest, kabel nigdzie się nie zerwał itp. A potem znów zaczęło spadać. Teraz pokazuje minus 10 (!) i ciągle spada. 
Wszystkie inne czujniki i piec działają prawidłowo, no może poza tym że podwyższyło mi temperaturę na piecu do trybu "Zima" z uwagi na pozorne mrozy.

I teraz pytanie:
1. Czujnik szlag trafił i trzeba kupić i wymienić na nowy?
2. Zamókł w czasie ulewy i trzeba poczekać aż wyschnie i wtedy wróci do normy? (ściana nad nim była bardzo mokra)

Znajomy opowiada się za punktem nr 2 i twierdzi że nie trzeba gasić prewencyjnie pieca bo temperatura na czujniku w domu jest powyżej 20 więc kaloryfery nie będą szalały.

Czy ktoś miał podobne przygody?
2018-06-27 06:44
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Miałem kiedyś podobnie jak przypadkowo zalałem czujnik wodą przy myciu okna ( czujnik zamontowany na futrynie ) , wysuszyć i problem powinien ustąpić , ewentualnie wymiana czujnika na nowy - KTY 80-210  
2018-06-27 11:56
  wojocki Posty: 13 Ostrzeżenie: 0
Chyba masz rację.. w nocy pokazało -13 stopni teraz jest na plusie ale dalej jeszcze jest różnica 10 stopni w dół. Podciągnę do elewacji suszarkę na przedłużaczu albo jeszcze poczekam aż naturalnie wyschnie i zobaczymy.
2018-06-27 19:31
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
przeczysc kable na stykach w sterowniku i czujniku
2018-06-28 09:25
  LiMat Posty: 166 Ostrzeżenie: 0
Jak masz czujnik na kablu, to wstaw poprawkę kalibracyjną na czujniku temperatury zewnętrznej, w ustawieniach. Obserwuj czy to co pokazuje odpowiada rzeczywistości. Ja bym ten czujnik wymienił.
Użytkownicy online: galek, pitras, Rafaho