W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Niska temperatura spalin - wykwity. Subskrybuj
2018-03-16 13:30
  emerce Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich,
Panowie, mam problem z niską temperaturą spalin.
Kocioł OEP 10, dom 160m2, nowe budownictwo. Palę w automacie (z lenistwa i braku wiedzy) czwartą zimę tanim ekogroszkiem z Syberii. Zużycie około 3 tony na sezon (łącznie z CWU), ale niski koszt, bo około 600 zł tona. Groszek jest suchy, kupowany latem, luzem i składowany w suchych warunkach. Dodatkowo dorobiony osuszacz. Jeśli chodzi o temperaturę w domu, spalanie, popiół, czystość pieca wszystko mi odpowiada, nie mam problemów...no może oprócz tej niskiej temperatury spalin. Komin mam murowany, nie muszę tu nikomu tłumaczyć jaki jest tego efekt. Zgadza się, piękne wykwity. Jednak kotłownia jest domurowanym do domu budynkiem. Komin jest tylko i wyłącznie dymny i nie ma wspólnej ściany z domem. Te wykwity są szkudne, ale czy mają one wpływ na samą konstrukcję komina? Sam kocioł w środku jest suchy, zero smoły czy wilgoci. Sadza w wyczystce komina również sucha. Jak się ewentualnie tych wykwitów pozbyć? Z lektury forum wiem, że pierwsza opcja to wyciągnąć zawirowacze. Tylko czy nie wpłynie to na wysokość spalania? Nie powiem, na chwilę obecną jest całkiem fajnie, cała moja robota palacza sprowadza się do jednorazowej, półgodzinnej wizyty w kotłowni na tydzień. Czyszczę kocioł, wybieram popiół, uzupełniam kosz i tak co sobota. Czy wygrzewanie komina nie spowoduje znaczącego wzrostu apetytu kociołka? Opcja rozwiercania komina i wkładów niestety na chwilę obecną jest niewykonalna. Czy opcją (pewnie już na następny sezon), byłoby np. palenie przez tydzień z zawirowaczami, przez tydzień bez, aby systematycznie dosuszać komin? Z góry dzięki za ewentualne podpowiedzi. Aha, dodam, że estetycznie mi to jakoś specjalnie nie przeszkadza, gdyż jak wspomniałem jestem tam jedynym goście i specjalnie dużo czasu tam nie spędzam. Jeśli informacja odnośnie instalacji ma tu jakiekolwiek znaczenie, to oczywiście dopiszę.
Pozdrawiam.
dodane 2018-03-16 13:30
2018-03-16 15:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
otwórz wyczystkę i "wietrz komin " 
Czy ta część na zdjęciu jest w części nieogrzewanej ? 
Jeśli tak skuj ten tynk , ociepl  komin aby przeniesci punkt rosy wyzej 
2018-03-16 16:22
  emerce Posty: 57 Ostrzeżenie: 0
Ta część jest w kotłowni, jeszcze pod dachem.
W kotłowni jest dość ciepło od samego kotła i instalacji (choć wszelkie rury są w otulinach.
W górnym prawym rogu zdjęcia widać już płytę gk sufitu kotłowni, powyżej folia, wełna i dach kotłowni.
Użytkownicy online: BYSTRASIDZINA158, Grzesieksus, volf64