W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Ochrona powrotu przy niskiej zadanej temp w budynku Subskrybuj
2018-03-12 09:50
  MarcinJ Posty: 111 Ostrzeżenie: 0
Zastanawiam się, jak rozwiązać następujący temat. Zrobiło się cieplej więc i w domu nie trzeba tyle grzać. Jednak chcę zabezpieczać piec i nie puszczać mu zbyt niskiej temp powrotu. Dlatego zastanawiam się jak to ugryźć. Aktualnie ochrona powrotu realizowana jest przez pompę CWU ale to wymaga otwarcia zaworu 4D na 100%. Mogłbym zmniejszyć ilość ciepła na zaworze na 50% żeby część od razu szła na powrót ale wtedy muszę wyłączyć pompę CWU bo w połączeniu z tak przestawionym zaworem bardzo wychładza mi powrót.
Dlatego myślę co lepsze - zostawić jak jest i np ustawić piec na 50 i z tego już nie schodzić.
Ustawić piec na 55, wyłączyć ochronę przez CWU i dać zawór 4D na 50% i pogodzić się z tym, że jak CWU się dogrzewa to powrót na kilka minut spada do 30 stopni.
2018-03-12 09:54
  simko1 Posty: 421 Ostrzeżenie: 0
Fachowcem nie jestem ale wydaje mi się że zasilanie CWU powinno być PRZED 4 d. Z Twojego opisu wynika że masz ZA   4 d. 
2018-03-12 11:48
  przemekoep10kw Posty: 232 Ostrzeżenie: 0
tak powinno byc przed 4d i osobna pompka 
2018-03-12 11:52
  Norbert Posty: 82 Ostrzeżenie: 0
MarcinJ kupiłeś kocioł na  paliwo stałe a traktujesz go jak kocioł gazowy kondensacyjny, 50 st C na kotle i jeszcze martwisz się o temp powrotu!
Skoro posiadasz zawór 4D to zakładam że połączenie z kotłem wykonane jest prawidłowo, czyli rura do z kotła do zaworu o średnicy wyjścia z kotła, zawór takiej samej średnicy, a następnie powrót do kotła bez zmniejszania średnicy. Przy takiej konfiguracji kocioł z zaworem 4D pracuje na GRAWITACJI, a za zaworem jest obieg wymuszony przez pompkę. Takie rozwiązanie przy grzejnikach sprawdza się idealnie i bezproblemowo. Aby cieszyć się z osiągnięć kotła, musi na kotle być ustawiona odpowiednia temperatura np 65 st C, a zawór 4D nie powinien być otwarty powyżej 50%, bo to się nie uda, najlepiej jak jest otwarty do 40 %. Większe otwarcie zaworu powoduje, że z grawitacji d...pa i niska temp. powrotu.

2018-03-12 18:04
  MarcinJ Posty: 111 Ostrzeżenie: 0
Zawor 4D na rurach o jednakowej srednicy. CWU wezownicą ogrzewane bezposrednio z pieca przed zaworem przez pompe dla CWU a za zaworem 4D dopiero pompa CO. Więc prawidłowo. Wylaczylem ochrone powrotu przez CWU, zawor dalem na 50% i jest OK. Powrot OK tak dlugo jak nie odpala sie dogrzewanie pompą CWU - wtedy temp powrotu mocno spada, ale jak dogrzeje wode w boilerze to znow wraca do normy.
2018-03-12 20:00
  Norbert Posty: 82 Ostrzeżenie: 0
skoro rurki i zawór masz 6/4 cala to nie masz się o co martwić, jedynie musisz się mentalnie przestawić i ustawić kocioł na 60-65 st C a zaworem dostosować odpowiednią temp na instalację lub dołożyć siłownik na zawór 4D który będzie pilnował odpowiedniej temp na instalację.
PS. producent sterownika jako jeden z pierwszych dostrzegł, że większość instalacji jest mówiąc wprost spartolona i dał możliwość "oszukania" temp powrotu używając pompki cwu jako mieszającej. Oszustwo to polega na tym, że włączając cwu mieszająca pozbawiasz się zaworu 4D na rzecz zaworu 3D z pompą mieszającą.
Zawór 4D to kocioł z zaworem na grawitacji, gdzie zawór uzupełnia braki na instalacji, ale muszą być spełnione odpowiednie warunki, którym pokazujesz środkowy palec.
Podejrzewam, że za jakiś czas któryś producent kotłów wpadnie na pomysł i zamontuje grzałkę 2 kW, a sterownik jak uzna że user lub instalacja nie daje rady to sam włączy zasilanie grzałki dla lepszego samopoczucia lub dla ładniejszych wykresów.
2018-03-13 10:03
  MarcinJ Posty: 111 Ostrzeżenie: 0
Czyli ustawiam piec na 55  zawor 4D na 40 % bo tyle ciepla starczy a jak wtedy dogrzewa sie cwu? Grawitacyjnie czy pompa? Bo pompa automatycznie wychlodzi mi powrot.
2018-03-13 11:23
  Norbert Posty: 82 Ostrzeżenie: 0
Najlepiej zacznij od ustawienia temp kotła 60, a zawór na 25% i dostosuj do odpowiedniej temp na instalację, a cwu ustaw bez priorytetu to będą chodziły c.o. i cwu. Chwilowe skoki temp powrotu w Twoim przypadku dla kotła są nie istotne
2018-03-13 12:56
  MarcinJ Posty: 111 Ostrzeżenie: 0
OK. Czyli to, ze przez chwilę powrot spadnie bo uruchomi się pompa dogrzewająca boiler będę pomijał. 
Użytkownicy online: chrisp, Hacecky, Michalmichal