W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Histerezy spalania grupowego Subskrybuj
2018-02-25 19:27
  MarcinJ Posty: 111 Ostrzeżenie: 0
To znowu ja
Bawie sie grupowym. Nawet jakos mi to idzie. Piec dochodzi do zadanej temperatury na coraz nizszych mocach. Testuje wlasnie 20kW i jest OK. 
Ale zastanawia mnie jedno - jak dzialaja histerezy? Rozumiem, ze ta pierwsza oznacza o ile ponad zadana piec dociagnie nim sie odstawi i o ile musi spasc, zeby zaczal grzac.  Czyli np przy 60 i histerezie 0.3 bedzie odstawial przy 60.3 i ruszal przy 59.7. Histereza przejscia na max oznacza, ze jesli zejdzie na grzaniu do niej to wtedy zacznie grzac intensywniej. Czyli przy histerezie 0.6 i 60 zadanej odpali program MAX przy 59.4. 
I teraz tak. Powiedzmy ze na 20kW, 5 podaniach i 35% dochodzi powoli ale stabilnie do zadanej, odstawia sie i zaczyna spadac. Przekracza histereze i zaczyna grzac. Ale spada dosc mocno, o kilka stopni.
Czy da sie tak ustawic histerezy, zeby od razu mocniej zahamowal spadanie i nastepnie znow powoli dochodzil do zadanej? Chcialbym zmniejszyc wahania temperatury.
2018-02-25 19:32
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Nie do końca tak. Histereza kotła - po postoju ster odpali palnik przy zadana minus ta histereza.
Histereza przejścia - gdy ster umie się utrzymać w pracy ciągłej na dwóch mocach, to przejdzie na moc wyższą po osiągnięciu zadana minus ta histereza.
W grupowym zawsze histereza plus wynosi +1. I zawsze ster kończy rozpoczęty cykl. Dlatego warto trzymać się jak najmniejszej liczny powtórzeń.
2018-02-25 19:34
  slawtaz Posty: 103 Ostrzeżenie: 0
Poczytaj to, na pewno coś częściowo rozwieje twoje wątpliwości: Histereza
2018-02-25 19:40
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Histereza 1 czyli kotła działa tylko w dół , czyli histereza 1 ustawiona na 1* powoduje to że kocioł będzie załaczał sie przy 59*  a odstawi sie w zależności od tego kiedy nastąpi ostatnie podanie w grupie , bo jeśli nastąpi taka sytuacja że przy 59,9* nastąpi  podawanie ostatniej grupy i  nawet w trakcie tego podawania jesli kocioł osiagnie 60* t i tak sterownik nie zatrzyma dmuchawy i podajnika , grupa musi być skończona ,  do tego dochodzi bezwładność palnika i samego kotła i nstalacji  więc przebicie czasami może być spore 

Histereza 2 to nic innego jak załączenie mocy max , czyli jak ustawiśz ją np na 3* to kocioł przejdzie na moc max jeśłi temp psadnie o 3 stopnie , i tutaj jest to samo nie stanie sie to idealnie przy 57* bo  najpierw musi być dokonczona grupa z nizszej mocy , czyli jak np przy 57.1* nastąpi początek grupy  z niżej mocy , a temp kotła bedzie spadać to przełączy dopiero jak cykl niżeszj mocy zostanie skończony i może to nastąpić nawet gdy kocioł spadnie  duzo poniżej 57* , np przy stanie 57.1 właczy sie dodatkowa pompa , lub pompa Cwu ,
2018-02-25 19:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
2018-02-25 19:45
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
BTW dla programistów ,jak już kocioł osiagnie zadana , grupa powinna być skrócona , dopalić tylko paliwo któe zostało podane nie zaczynać nastepnych podań grupy , 
To samo z mocą max ,  nie kończyć mocy min tylko odrazu odpalić mox max 
2018-02-25 19:57
  MarcinJ Posty: 111 Ostrzeżenie: 0
Dzieki za wyjasnienie. Czyli ile pojdzie w gore ie zalezy od histerezy tylko samego programu spalania. To moge bawic sie majac min i max na 20kW w zmniejszanie histerezy do skutku
Niektorzy pisali ze histereze przejscia na max maja ustawiona na mniejsza wartosc niz histereze kotla. Czemu ma to sluzyc? 
2018-02-25 20:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Niczemu. Jak kocioł się nie zatrzyma to histereza kotła nie ma zastosowania. Przejście trzeba ustawić tak, by CO się zbytnio nie zapadło, i to wszystko.
Ameno, sensownie gadasz, ale wątpię aby programiści to ogarnęli, to kolejne warunki w trybie.
2018-02-25 23:40
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
MarcinJ napisał » 2018-02-25 19:57

Niektorzy pisali ze histereze przejscia na max maja ustawiona na mniejsza wartosc niz histereze kotla. Czemu ma to sluzyc? 

Jeśli chcesz aby kocioł po odstawieniu zaczynał od max a kończył na mini to możesz tak ustawić. Oczywiście nie zadziała jak ustawisz moc max i min takie same.
2018-02-26 10:03
  MarcinJ Posty: 111 Ostrzeżenie: 0
OK. To bawie sie dalej. Na razie sporo mi spada po odstawieniu w dol i musze znalezc sposob by to wyhamowac. A nie chce jak glupi walic wiatrem i wydmuchiwac cieplo w komin. Choc i tak kolo 200stopni ciagle mam bo ponizej piec ma problem z osiaganiem zadanej temp.
2018-02-27 22:06
  australopito Posty: 72 Ostrzeżenie: 0
MarcinJ napisał » 2018-02-26 10:03
OK. To bawie sie dalej. Na razie sporo mi spada po odstawieniu w dol i musze znalezc sposob by to wyhamowac. A nie chce jak glupi walic wiatrem i wydmuchiwac cieplo w komin. Choc i tak kolo 200stopni ciagle mam bo ponizej piec ma problem z osiaganiem zadanej temp.

Już o tym pisałem w innym temacie bo tam to również poruszales. Nie chodzi o to aby piecyk się odstawial. Ma zbliżać się do zadanej i nie odstawiać bo wtedy faktycznie piecyk potrzebuje trochę czasu aby ponownie wejść na obroty 
2018-02-28 09:13
  MarcinJ Posty: 111 Ostrzeżenie: 0
Dzieki.
Użytkownicy online: Arturro, heniekwi