W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Zawór 4D w ochronie powrotu przymyka po przekroczeniu 75°C, jak to zmienić? Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2018-01-09 13:14
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Witam Forumowiczów,
Zawór 4D w mojej instalacji pracuje jako ochrona
temperatury powrotu i sprawuje się poprawnie w zakresie <75°C.
Ilekroć temperatura na kotle przekroczy 75° sterownik zaczyna przymykać
zawór. Czy jest możliwość i jak podniesienia tej górnej granicy do 80°?
Na kotle też mam ustawioną temperaturę maksymalną na 80°.
2018-01-09 13:52
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Witam,zawór zamyka się ponieważ temperatura zadana za zaworem wynosi 75 deg.
Zawór osiąga tą temperaturę i przymyka się.
2018-01-09 14:36
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
A jak to można skutecznie zmienić?
W ustawieniach mam wg załącznika:




dodane 2018-01-09 14:36
2018-01-09 14:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Nie osiągniemy wyższej temp niżeli 75 deg. ponieważ jest to ograniczenie programowe. Konieczne jest zachowanie różnicy 5 deg pomiędzy temp zadaną a maksymalną.
Rozwiązaniem może  być oszukanie czujnika w kalibracji.
Pozdrawiam
2018-01-09 15:00
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Tak podejrzewałem.
Wolałbym, aby funkcja ochrona powrotu dotyczyła tylko tylko temp. minimalnej. Sterownik wyposażony jest w zabezpieczenie na t Max i kolejny stopień zabezpieczenia na obwodzie 4D, w tym wypadku zachowujący się błędnie, bo w sytuacji gdy temp zbliża się do Max zamykać odbiór ciepła to scenariusz na awarię, moim zdaniem. Trzeba będzie przenieść czujnik temp za zaworem w inne miejsce, do czasu gdy coś się zmieni w oprogramowaniu.
2018-01-09 15:18
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Zabezpieczenie kotła ma najwyższy priorytet i w momencie osiągnięcia temp. maksymalnej na kotle, włączana jest pompa oraz otwierany zawór 4D.
Zamykany jest tylko dla obiegu podłogowego po przekroczeniu temp. za zaworem.

Poczytaj dokładnie instrukcję sterownika.
2018-01-09 15:52
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2018-01-09 15:18
Zabezpieczenie kotła ma najwyższy priorytet i w momencie osiągnięcia temp. maksymalnej na kotle, włączana jest pompa oraz otwierany zawór 4D.
Zamykany jest tylko dla obiegu podłogowego po przekroczeniu temp. za zaworem.

Poczytaj dokładnie instrukcję sterownika.


Dokładnie.
A obecnie funkcja zabezpieczenia powrotu związana z 4D po przekroczeniu 75 deg. zaczyna ten zawór zamykać. W moim systemie nie ma podłogówki i zawór 4D ma sprawować ochronę powrotu a nie mieszalnika podłogówki. A wygląda na to, że program nie rozdziela tych funkcji, albo ja do czegoś w ustawieniach nie dotarłem.
Póki co, zrobiłem jak poradził ES_Servis, tj poprawka -5 na T1, ale na efekt trzeba będzie poczekać na spadek temperatury na zewnątrz, czego nikomu na Forum nie życzę
2018-01-09 17:09
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
matt_wiersz nie wiem gdzie widzisz problem? Zawór realizuje swoją funkcję - pilnuje temp. za zaworem ale priorytetem jest ochrona powrotu. Jeśli temp. powrotu jest wyższa niż zadeklarowałeś to o ile to możliwe utrzymywana jest temperatura za zaworem.



dodane 2018-01-09 17:09Zmień więc tą poprawkę temperatury dla zaworu na taką jak była poprzednio.
2018-01-09 17:38
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
seba napisał » 2018-01-09 17:09
matt_wiersz nie wiem gdzie widzisz problem? Zawór realizuje swoją funkcję - pilnuje temp. za zaworem ale priorytetem jest ochrona powrotu. Jeśli temp. powrotu jest wyższa niż zadeklarowałeś to o ile to możliwe utrzymywana jest temperatura za zaworem.



dodane 2018-01-09 17:09Zmień więc tą poprawkę temperatury dla zaworu na taką jak była poprzednio.


A co stoi na przeszkodzie by temperatura zadana za zaworem = temp zadana kotła? w funkcji ochrony powrotu. Skąd te arbitralne 75deg. max zadana za zaworem? Mój problem polega na tym, że po przekroczeniu 75deg na kotle zawór ochrony powrotu ZAMYKA odbiór ciepła. W mojej subiektywnej ocenie funkcja ochrony temperatury powrotu powinna być do tego właśnie zadania ograniczona i wysokie temperatury kotła nie powinny mieć wpływu na pozycję zaworu 4D. Widzę, że Programiści sprzęgli dwie funkcje w pracy zaworu 4D. Myślę, że w przypadku braku zaznaczonej opcji podłogówki obsługa zaworu 4D mogłaby być ograniczona do pilnowania temperatury powrotu. Ale to jest tylko moja opinia użytkownika, bądź co bądź świetnego sterownika.
2018-01-09 18:29
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
      Kolego wbij sobie do głowy, że żaden zawór 4D ani sterownik nim sterujący, nie są w stanie RÓWNOCZESNIE i  SKUTECZNIE pilnować temperatury za zaworem oraz temperatury powrotu nawet z dwiema pompami i niezaleznymi czujnikami. 
      Z bardzo prostego powodu: obie te funkcje  są wzgledem siebie odwrotnie proporcjonalne,  żeby nie powiedzieć , że w standardowej domowej instalacji  wzajemnie się wykluczają. 
Jest to teoretycznie mozliwe, ale koszty rozwiązań przekroczyłyby koszt niejednej instalacji. 

dodane 2018-01-09 18:29"A co stoi na przeszkodzie by temperatura zadana za zaworem = temp zadana kotła? w funkcji ochrony powrotu"


Nic nie stoi, pod warunkiem, że ochrona powrotu nie będzie realizowana przy pomocy zaworu 4D.
2018-01-09 18:40
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
A ja właśnie próbuję "wbić" do głowy Autorom programu by rozważyli możliwość ROZŁĄCZENIA tych dwóch funkcji. Brawo, dzięki za podkreślenie, że nie chodzi mi o przebudowę kotłowni, lecz uproszczenie w kodzie. Nigdy nie sugerowałem, że zależy mi na pilnowaniu temperatury zadanej za zaworem. Gdzie mogę tę opcję wyłączyć? Póki co, wprowadzenie korekty -5 T1 w kalibracji rozwiązało mój problem. Ciekawe na ile wprowadzi to błąd w statystykach?
2018-01-09 20:47
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Czyli Tobie zależy głównie na ochronie powrotu zaworem 4D a nie pilnowaniu temperatury za zaworem?
Do tego celu lepszy byłby 3D. Ale proponuję zrobić tak: skoro na kotle ma być 70C, to ustaw za zaworem 50C, zaś ochronę powrotu przy pomocy zaworu 4D na 55 C. Poczekaj godzinę -dwie, zaobserwuj jak się ułoży wykres i skoryguj.
Pamiętaj przy tym,  że masz "oszukany" T1.
2018-01-10 11:38
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2018-01-09 20:47
Czyli Tobie zależy głównie na ochronie powrotu zaworem 4D a nie pilnowaniu temperatury za zaworem?

Dokładnie, kotłownia została tak zaprojektowana, aby kocioł dla większej sprawności pracował w górnym przedziale temperatury. Stąd w sytuacji gdy na kotle osiągam t max przymykanie zaworu odpowiedzialnego w mojej sytuacji wyłącznie za ochronę temp powrotu wydaje się co najmniej nierozsądne. Na to starałem się zwrócić uwagę Programistów i dostałem przepis na ominięcie tego problemu. Dziękuję wszystkim za uwagę i temat zamykam.


2018-01-10 21:03
  Nemesis Posty: 21 Ostrzeżenie: 0
Witam nie wiem co robić mam piec ogniwo eko 14kw dom stary 150 m lekko ocieplony, do układu CO podłączona podłogówka w pokoju oraz łazience.Problem polega na tym że zawór 4d dochodzi do pewnej temperatury otwiera się i w tym momencie spada temperatura pieca poniżej temp załączenia pompy pompa się wyłancza i cały cykl zaczyna się od nowa :grzanie-> załaczenie pompy-> otwarcie zaworu 4d ->spadek temeratury->wyłączeniepompy->zamknięcie zaworu4d  
Posprawdzajcie moje nastawy a w załączeniu zdjęcie przy piecu
2018-01-10 21:08
  berni641 Posty: 53 Ostrzeżenie: 0
Muszę  się  zgodzić  w   102  procentach   z  kol.  gmaj22,   jak miałem ochronę  powrotu przez 4d,   to  skurczybyk  miał  gdzieś moją  temperaturę  za zaworem,  tylko pilnował kociołka
2018-01-10 21:35
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Ponieważ ochrona powrotu (pilnowana przez 4D) ma priorytet nad  temperaturą za zaworem. 
Dlatego proponowałem koledze ustawienie jej na niższy próg, żeby nie wywalało alarmu ani nie zamykało zaworu. Ona i tak będzie się zmieniać w ślad za ruchami zaworu pilnującego temperatury powrotu. 
2018-01-22 18:00
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Dopiero teraz doczytałem w historii aktualizacji sterownika informację, że :

"4. Jeśli jest aktywna funkcja ochrony powrotu przy pomocy zaworu 4D to zawór utrzymuje tylko temp. na powrocie. Nie przełącza się pomiędzy utrzymywaniem temp. powrotu i temp. za zaworem."

Jestem być może tym nielicznym użytkownikiem sterownika, któremu ta opcja w zupełności wystarcza.
Programiście ośmielam się zwrócić uwagę, że redukowanie odbioru ciepła zaworem 4D gdy kocioł osiąga t max jest scenariuszem na awarię i w mojej skromnej opinii należałoby przywrócić pierwotną opcję z cytowanego wyżej pkt 4. lub wprowadzić możliwość wyboru, pamiętając, że w "inteligentnym domu" chcemy mieć "inteligentne sterowniki".
Historia zmian zachowania zaworu 4D w oprogramowaniu potwierdza, że kwestii tej poświęcono uwagę, lecz być może zabrakło wystarczającej liczby opinii od użytkowników, by kolejna aktualizacja sprostała ich oczekiwaniom.
Na marginesie wspomnę, że moc dmuchawy mogłaby podlegać automatycznej redukcji przy dużych spadkach temperatury, którym towarzyszy zwiększony ciąg komina.  Są to niewielkie kroki w kierunku dalszej optymalizacji techniki kotłowej.

2018-01-22 18:13
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Co tu zmieniać - wszystko wydaje się byc logiczne. 
Pompa C.O.  + 4D - przekroczenie temperatury maks. kotła OTWIERA zawór, żeby puścić wodę w grezjniki i schłodzić układ
Pompa podłogowa + 4D - w takim przypadku ZAMYKA zawór, żeby nie puścić w podłogę za wysokiej temperatury.

2018-01-22 18:22
  matt_wiersz Posty: 30 Ostrzeżenie: 0
Logiczne? być może, tylko że sam Programista zmieniał te opcje w historii. A ja jestem tylko królikiem doświadczalnym.
W moim systemie NIE MA pompy podłogowej jest prosta instalacja z ochroną temperatury powrotu realizowaną za pomocą zaworu 4D. Nastawa temperatury za zaworem NIE jest mi potrzebna a już na pewno nie powinna zamykać zaworu 4D na grzejniki kiedy temperatura kotła zbliża się do t max? Czy to takie trudne do ogarnięcia?
2018-01-22 18:35
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Chcesz powiedzieć, że mimo ustawienia "pompa C.O. + 4D",  zawór 4D jest ZAMYKANY w sytuacji przekroczenia temp. maksymalnej kotła?

Jeśli w tym przypadku jest ochrona powrotu, która ma priorytet, to wtedy dla zaworu 4D musi być inwersja styków mieszacza, bo żeby podniesć temperaturę powrotu, zawór musi się ZAMYKAC.

I tu faktycznie może zachodzić kolizja . Ochrona powrotu ma priorytet, ale najwyższy powinna mieć ochrona kotła.

Czyli: jesli pompa "c.o. + 4D" i ochrona powrotu zaworem 4D, to w razie temperatury maksymalnej  na kotle, ochrona powrotu powinna zostać WYŁĄCZONA, a zawór działać normalnie bez inwersji styków na zasilaniu.

Jesli o to Ci chodzi i sterownik tak nie reaguje, to muszę przyznać rację. Jest byk w sofcie.
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: adajab, ALFA159, lan123, UkmBoiler