W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Nie dopala węgla Subskrybuj
2017-12-19 16:57
  marceli Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
Cześć, 
Jakaś felerna partia węgla mi się trafiła chyba. Strasznie smrodzi, osadza się smoła na ściankach a sam piec (Ogniwo) ma problem z dopaleniem węgla. 
Dałem już dmuchawę na +10 i nic nie pomogło (wręcz jest gorzej niż przy +7 -więcej węgla niedopalonego). 
Teraz zmieniłem z powrotem na +7 i czas pracy podajnika na podtrzymaniu zmniejszyłem z 8 na 5s ale wątpię czy to coś da. 
Jakieś pomysły co tu można jeszcze zmienić?
 
Tak to wygląda jak się pali



Bez dmuchawy


Popielnik (prawie sam niedopalony węgiel)

2017-12-19 17:33
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
Prawdopodobnie wyczyścić szczeliny nawiewne w palniku jak i sam palnik od środka.
2017-12-19 17:42
  marceli Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
Od przodu wyczyszczę ale jak wyczyścić z tyłu palnika? Z boku też są szczeliny nawiewne ?
2017-12-19 17:49
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Witam , nic to nie da  marceli zrezygnuj z regulatora pogodowego temp. kotła ustaw na sztywno temp zadaną np 60 st , temp. powrotu 50 st , zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia daj na NIE ( to jest " spiritus movens" osadzającej się w kotle smoły zalewanie kotła zimną wodą , skoki temp kotła z 45 - 75 st to nie jest "zdrowe" dla kotła ) , na razie tyle , powodzenia
2017-12-19 17:57
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
Jeśli to co proponuje
leON22 napisał » 2017-12-19 17:49
Witam , nic to nie da  marceli zrezygnuj z regulatora pogodowego temp. kotła ustaw na sztywno temp zadaną np 60 st , temp. powrotu 50 st , zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia daj na NIE ( to jest " spiritus movens" osadzającej się w kotle smoły zalewanie kotła zimną wodą , skoki temp kotła z 45 - 75 st to nie jest "zdrowe" dla kotła ) , na razie tyle , powodzenia
Nie da za wiele
Jeśli od przodu wyczyścisz to z tyłu tym bardziej bo są widoczne. Z boku nie ma otworów. Gorzej troszkę z samym palnikiem bo poniżej szczelin nawiewnych może być nagar. I do tego raczej musisz wygasić piec i poczekać aż palnik ostygnie.
Po czym zrób to co pisze leON22
2017-12-19 18:05
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Na domiar złego kolega marceli zmienił priorytet#2 pracy CWU  z 30 na 22 st , nie mam pojęcia w jakim celu , czy z niewiedzy czy specjalnie w jakimś kierunku którego nie znamy Polecam mu lekturę Instrukcji obsługi sterownika  , dopiero potem wprowadzanie zmian , powodzenia
2017-12-19 18:27
  marceli Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
Nie przypominam sobie żadnych zmian priorytetu pracy CWU... raczej tak było "od nowości". 
Co do wyłączania pompy - cały czas działało dobrze, problemy zaczęły się po zmianie węgla. IMHO najpierw muszę doprowadzić do tego żeby dopalał węgiel dobrze a wtedy zobacze czy problem ze smołą dalej występuje. 


Jak się w ogóle zabrać za czyszczenie palinka? Bo do tyłu nie mam za bardzo dojścia... Trzeba go najpierw wymontować?
Jutro będę zasypywać węgiel to piec to go wygaszę i będę go czyścił... Nagar jak czyścić? wyciorem tym do czyszczenia kanałów z zawirowaczami da radę ?
2017-12-19 18:28
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
A jeśli chodzi o ten priorytet bojlera to ostatnio sam się nakombinowałem przy przełączaniu z pompy mieszającej na CWU. Sam bym na to nie wpadł żeby zamiast funkcji priorytet bojlera dodać priorytet#2 która to funkcja dodatkowo wyłącza priorytet przy 30st Brawa za pomysł. Na szczęście jest forum. Ale na początek pomyślałem Instrukcja gdzie w końcu znalazłem wzmiankę na ten temat. Człowiek jakoś nie przyzwyczajony do takiego komplikowania sobie życia
2017-12-19 18:35
  marceli Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
Dobra to jeszcze czemu wyłączenie priorytetu boilera jest ok? Wydawało mi się że jeżeli mam ochronę powrotu przez CWU to na "krótkim obiegu" w razie czego szybciej dogrzeje niż puszczając przez całe mieszkanie wodę w grzejniki. 
2017-12-19 18:42
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
marceli napisał » 2017-12-19 18:35
Dobra to jeszcze czemu wyłączenie priorytetu boilera jest ok? Wydawało mi się że jeżeli mam ochronę powrotu przez CWU to na "krótkim obiegu" w razie czego szybciej dogrzeje niż puszczając przez całe mieszkanie wodę w grzejniki. 

Bo po przeczytaniu instrukcji dowiadujemy się że:

Histereza dla uzyskania priorytetu CWU - załączenie pompy
ładującej CWU i wyłączenie pomp
P1
i
P2
nastąpi gdy temperatura
na bojlerze spadnie poniżej
Temperatura zadana CWU
minus
Histereza #2
.
Ustawienie wartości na
30°C
powoduje wyłączenie
opcji priorytetu

.
2017-12-19 18:48
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
marceli pozwól swojemu kociołkowi spalać opał , a nie "kisić" go , ustawienia typu programator CWU itp. mijają się z celem przy ochronie powrotu realizowanej właśnie przez pompę CWU , żeby dobrze chroniło powrót i nie robiło w kotle syfu trzeba się pogodzić z faktem , że pompa będzie pracowała ciągle , a temp. CWU będzie zbliżona do temp zadanej kotła w innym przypadku efekt będzie taki jak na załączonych obrazkach , czyli " syf , kiła i mogiła " . Daj kociołkowi w przysłowiową "pi..ę" wszystko powinno wrócić do normy , a nie szukać oszczędności tam gdzie ich nie ma . Wykresy mówią same za siebie jak kocioł się męczy raz z górki raz pod górkę i w koło Wojciechu 
2017-12-19 19:13
  marceli Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
Vitis napisał » 2017-12-19 18:42

Bo po przeczytaniu instrukcji dowiadujemy się że:

Histereza dla uzyskania priorytetu CWU - załączenie pompy
ładującej CWU i wyłączenie pomp
P1
i
P2
nastąpi gdy temperatura
na bojlerze spadnie poniżej
Temperatura zadana CWU
minus
Histereza #2
.
Ustawienie wartości na
30°C
powoduje wyłączenie
opcji priorytetu

.


Dokładnie to przeczytałem ale dalej nie wiem dlaczego mam ustawić to 30 i wyłączyć priorytet CWU...
Sorry za ignorancję

A co z tym czyszczeniem palnika? Jak to zrobić dobrze ?
2017-12-19 19:31
  bodziasty Posty: 1921 Ostrzeżenie: 0
Wygaś, wygarnij z japy węgiel, weź druta - gwozdzia i poprzetykaj otwory nadmuchowe, dmuchawa na 100% i po kłopocie. Jakby były jakieś nagary to szpachelką wyczyść.
Palnika broń boże nie wyciągaj - nie ma sensu.
2017-12-19 19:31
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
Bo po pierwsze pompa CWU po dobiciu się wyłączy a przy dobijaniu wyłączy pompę P1 co jest akurat przy priorytecie bojlera wskazane ale nie przy "zabezpieczeniu powrotu".
Co do czyszczenia palnika to już masz wyjaśnione Broń boże nie stukaj młotkiem

2017-12-19 19:37
  marceli Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
OK. Dzięki za porady. Jutro będę walczyć
2017-12-20 08:54
  DKo70 Posty: 2435 Ostrzeżenie: 0
Witam.
Tak coś kolego wydaje mi się na pierwszy rzut oka, że masz zbyt duże podawanie.
Palisz w retortowe-aCoal. 
Zadaną kotła masz 51 st. a temperatura kotła spada ci podczas "grzania" poniżej 45 st. 
Podawanie masz 6s.
Ale! W momencie zejścia temperatury poniżej 3,5 st. od zadanej, czyli w twoim przypadku do jest 47,5 st., kocioł zaczyna podawać 2 x zadaną, czyli w Twoim przypadku 12 s. i zasypuje palnik. Co prawda dmuchawę podnosi o 10% ale widocznie to nie daje rady spalić. 
2017-12-20 09:27
  marceli Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
Właśnie dlatego zmieniłem dmuchawę na +10 ale tam rzeczywiście z prawej strony palnika jakby słabiej dmuchało więc będę to dzisiaj czyścić. Piec już zgaszony.
A jest jakaś opcja na wyłączenie tego podawania razy dwa?
2017-12-20 10:31
  DKo70 Posty: 2435 Ostrzeżenie: 0
Nie ma.
No chyba, że przejście na grupowy lub ręczny. 
Jak długo palisz w tym kotle, że otwory chcesz czyścić?
Czyszczenie nic nie pomoże, no chyba, że zaszło Ci smołą tak jak na ściankach, co jest mało prawdopodobne. 
A jeśli jest popiół, to dmuchawa na 100% kilka minut i sprawa załatwiona. 
Problem masz w tym, że masz zły stosunek podawania do przerwy i dmuchawy. 
U Ciebie za dużo podaje, bo zbyt mocno wychładza się kocioł w grzaniu. 
2017-12-20 20:16
  Walter Posty: 169 Ostrzeżenie: 0
Zmieniłeś temperature co z 45 na 60?  
2017-12-20 20:43
  marceli Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
Zmieniłem z pogodówki (z mocno spłaszczoną histerezą) na 60 póki co
dodane 2017-12-20 20:43Piec wyczyszczony. Były zatkane kanały nadmuchowe (na tylnej ściance) i było sporo nagaru (też na tylnej ściance). 
Zmieniłem korekte dmuchawy na 0 ale po paru godzinach widzę że się kopczyk zapada więc dałem -2 tym bardziej że wygląda jakby spieki się zaczęły robić a niedopałów nie ma. Zobaczymy
Użytkownicy online: domimik, Gamrat