W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  Potrzebna Pomoc z piecem ;/ Subskrybuj
2017-12-18 14:05
  bruno0109 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam. Odziedziczylem po ojcu piec ze sterownikiiem bruli. Nie wiem na co zwracac uwage jakie parametry stosowac i wgl jak do niego podejsc jestem dobry w tych klockach ale piec + operowanie piecem to dla mnie czarna magia. Prosze o wyrozumialosc ale od 12.12 jak ojciec zmarl tylko i wylacznie dosypuje wegla. teraz od kilku dni widze ze nie dopala mi wegla i co nieco wyrzuci. Jesli bylibyscie mi chetni pomoc bylbym naprawde wdzieczny. Podglad do pieca podajrze jest dostepny Pozdrawiam i z gory dziekuje 
2017-12-18 14:36
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Witam , bruno0109 moje kondolencje z powodu śmierci taty  Co do kociołka skoro nie dopala to trzeba zwiększyć nadmuch dla mocy 16kW na 30% W grupowym dodałbym moc min 12 kW , histereza kotła 0.2 , histereza przejścia na moc max 1.5 st . Żeby ustabilizować pracę kotła i instalacji proponuję w Obwody CO - zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczenia dać na NIE ,  powodzenia
2017-12-20 10:42
  bruno0109 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
No ok zrobilem tak jak kolega poradzil (ale dopier teraz)  jezeli w obwody CO zmienie zatrzymanie pompy po dogrzaniu na NIE to ona bedzie caly czas teraz w cyrkulacji chodzila i grzala caly czas ? dobrze mysle ? bo z tego co tutaj zauwazylem na swoim piecu to wygladalo tak ze temperatura kotla nagrzewala sie do pewnego stopnia i puszczala to cieplo na dom. generalnie raz grzal a raz nie a teraz to bedzie caly czas w cyrkulacji krazyla woda cieplna i caly czas bedzie sie palil piec juz bez podtrzymania ? Jeszcze jedno takie pytanie jak zweryfikowac to czy piec nadaje sie do czyszczenia czy nie ? bo nie chcialbym zeby mi sie sadza zapalila  ;/
2017-12-20 12:49
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Przy pracy pompy non stop piec będzie wchodził w podtrzymanie być może nawet częściej,  bo nie będzie zalewany zimną wodą. 
Wzrost temperatury spalin może być sygnałem do czyszczenia pieca, lub trzeba oczami popatrzeć jak piec wygląda,  oczywiście w środku; )
2017-12-20 20:24
  artur1973 Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
chyba lepiej jednak to na oko sprawdzić czy czyścić czy nie,osobiście czyszczę co 150-200kg spalonego węgla.W obi widziałem drut 10m do czyszczenia komina+szczotka w różnych rozmiarach

dodane 2017-12-20 20:24
gregors napisał » 2017-12-20 12:49
Przy pracy pompy non stop piec będzie wchodził w podtrzymanie być może nawet częściej,  bo nie będzie zalewany zimną wodą. 
Wzrost temperatury spalin może być sygnałem do czyszczenia pieca, lub trzeba oczami popatrzeć jak piec wygląda,  oczywiście w środku; )

mam pytanko:mam ok 120m podłogówki + i grzejniki (jakieś 7 tyś watt) czy to nie będzie tak że ta woda wiecznie będzie zimna wracała?pytam bo mam źle zrobioną instalacje-dwa obiegi dół podłogówka co1 i góra  grzejniki co2  ale oba podpięte  za zaworem 4D  
2017-12-23 17:00
  Yusuf Posty: 8 Ostrzeżenie: 0
Dlaczego źle? Jak powinno być? Bo chyba też tak mam.
2017-12-23 20:36
  artur1973 Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
Yusuf napisał » 2017-12-23 17:00
Dlaczego źle? Jak powinno być? Bo chyba też tak mam.

powinno być jak na schemacie i po problemie
dodane 2017-12-23 20:27"No ok zrobilem tak jak kolega poradzil (ale dopier teraz)  jezeli w obwody CO zmienie zatrzymanie pompy po dogrzaniu na NIE to ona bedzie caly czas teraz w cyrkulacji chodzila i grzala caly czas ? dobrze mysle ?"                                                                      ... Tak właśnie będzie i kocioł prawdopodobnie nie wejdzie ci w podtrzymanie-sprawdzałem u siebie ale zrobiłem jeden numer-zjechałem pompami co1(podłoga+przykręciłem na  zaworze 3D tak by temperatura podawana nie była wyższa niż ok 30stopni) i co2(grzejniki) na najwolniejszy bieg ochronę powrotu ustawiłem na pompę cwu zatrzymanie pomp po dogrzaniu na nie-zawór 4D otworzył się na 100% powrót dogrzewany jest z cwu
dodane 2017-12-23 20:36ale spróbuję jeszcze jednego- ustawię ochronę powrotu na cwu gdy zawór 4D otworzy się na 100% usunę go z systemu(przy ustawieniu jak wpis powyżej i tak jest otwarty w 100%tach) pompy co1 i co2 na najwolniejszy bieg i wyłączenie pomp po dogrzaniu na tak
 
2017-12-24 01:14
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Super , to po jakiego grzyba montowałeś zawór 4D , skoro ma być otwarty na 100% 
2017-12-25 00:27
  artur1973 Posty: 74 Ostrzeżenie: 0
leON22 napisał » 2017-12-24 01:14
Super , to po jakiego grzyba montowałeś zawór 4D , skoro ma być otwarty na 100% 

trzeba by było zadać inne pytanie:dla czego po ustawieniu wyłączenia pomp po nagrzaniu pomieszczenia na nie zawór 4D idzie na 100% otwarcia i tak pozostaje po mimo wahań temperatury powrotu? lub dla czego montuje się pompę mieszającą zamiast zaworu 4D?a dopiero później twoje pytanie.Ja osobiście nic nie montowałem ,powiedziałem jak mam mi pracować ogrzewanie i firma zrobiła to co zrobiła a właściwie spieprzyła.Chciałem mieć sterowanie ogrzewaniem podłogowym na zaworze 3D,zaczęli coś bredzić o ochronie powrotu i zaworze 4D zapytałem tylko czy  zawór 3D będzie działał? odpowiedzieli że tak zawór 3D będzie działałno i miało być tak świetnie a wyszło jak zwykle czyli Bruli działa tylko z jednym zaworem mieszającym! shit!
dodane 2017-12-25 00:2723.12.2017 27kg ekogroszku brunatnego z OBI 20Kmj,po zmianie ustawień z  mojego wpisu 24.12.2017 23kg tegoż  groszku-fakt że mamy ciepło na zewnątrz
2018-01-27 12:22
  bruno0109 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
Witam, przepraszam za ten okres w ktorym sie nie udzielalem ale mam pytanie co do cisnienia na piecu jakie powinno byc w granicach normy? Nie dam sobie teraz reki odciac ale wydaje mi sie ze bylo wieksze cisnienie niz jest teraz aktualnie mam 0.5 na barometrze tylko te stopnie mnie wprowadzaja w blad ( mowa o gornym zakresie na barometrze) bo u dolu mam temperature kotla. Nie wiem czy to ma jakies znaczenie ale dolalem wody do kotla malym strumieniem i czekalem az do przelania ze zbiornika wyrownawczego. Wybaczcie ale jestem nowym uzytownikiem pieca i owego sterownika ucze sie i prosze o wyrozumialosc 
2018-01-27 13:22
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
Ty masz układ otwarty więc barometr pokazuje ci wysokość słupa wody. Jak miałeś 0,5 bara to woda powinna zalewać instalację na wysokości 5 metrów. Najlepiej zrób tak: jak dopełnisz układ i woda przestanie wylewać się przelewem zaznacz np. mazakiem w którym miejscu jest wskazówka. To będzie dla ciebie instalacja w pełni zalana. Od czasu do czasu sprawdź czy nie ubywa ale raczej nie dolewaj za często.
2018-01-27 14:01
  leON22 Posty: 6494 Ostrzeżenie: 3
Vitis , wszystko OK ale pod warunkiem , że kolega nie ma zapowietrzonej instalacji , bo instalacja może być w "pełni zalana" ale zapowietrzona i ten znacznik na barometrze będzie będzie wskazywał źle
2018-01-27 19:48
  bruno0109 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
A wiec tak, woda dolana byla jakis tydzien czasu otworzylem maly strumien bo robilem to na wlaczonym piecu (wiem ze nie jest zalecane dolewanie wody na wlaczonym kotle ale nic sie nie stalo) pokazalo sie w przelewie wiec zakrecilem odrazu. Na barometrze nic nie wzroslo wiec wydaje mi sie ze uklad byl w pelni zalany. Grzejniki po calosci cieple wiec raczej nie sa zapowietrzone (nie mam kluczyka zeby sie upewnic w 100% bede musial kupic w poniedzialek) a jezeli chodzi o dolewanie to raz w miesiacu jak taki zabieg przeprowadze to chyba bedzie dobrze ? 
2018-01-27 19:56
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
A po co chcesz dolewać jakoś regularnie? Dolewa się tylko kiedy brakuje. Jak nie ma potrzeby to się nie dolewa.
2018-01-27 20:01
  bruno0109 Posty: 5 Ostrzeżenie: 0
ok ok tylko pytam bo nigdy tego nie robilem wiec Wiesz. Ucze sie tego wszystkiego i kazda informacja mi sie przyda co do kotla i jego instalacji 
2018-01-27 20:12
  Vitis Posty: 168 Ostrzeżenie: 0
Jeśli woda nie ucieka ci z instalacji nie ma potrzeby dolewania jej co miesiąc. To masz dokładnie jak z zbiorniczkiem płynu chłodniczego w samochodzie możesz dolać pod korek ale i tak po nagrzaniu płyn wypłynie przez rurkę i pokaże stan pomiędzy min/max. W instalacji którą posiadasz w zbiorniku wyrównawczym będzie tak samo: poziom wody będzie poniżej wyjścia rury przelewowej czyli za każdym razem możesz dolać ale i tak się przeleje. Ja osobiście dolewam raz na rok i jest dobrze.
W szczelnej instalacji jedynym miejscem gdzie woda ucieka (odparowuje) jest rurka odpowietrznika naczynia.

2018-01-28 09:52
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
bruno0109 napisał » 2018-01-27 20:01
ok ok tylko pytam bo nigdy tego nie robilem wiec Wiesz. Ucze sie tego wszystkiego i kazda informacja mi sie przyda co do kotla i jego instalacji 
Dolewanie bez potrzeby i tylko po to żeby zobaczyć że woda się wylewa z rury jest psuciem instalacji. Każda świeża woda w instalacji to dodatkowa ilość kamienia w kotle i w instalacji.
Użytkownicy online: kecaj1990, Kiler5, virnik, Zarlacz