W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  wyliczenia spalania a podajnik ślimakowy Subskrybuj
2017-12-06 21:35
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
Witam szanownych forumowiczów,

Czy może ktoś mi podpowiedzieć czy można obliczyć ilość spalonego opału na podstawie cząstkowej informacji o czasie pracy podajnika?
Piec OEPM 14 kw.
Mam ustawione spalanie grupowe min. 8 kw -  max 8 kw 4 podania, wentylator 35%
Po załadowaniu opału i wyzerowaniu licznika zaobserwowałem, że średnio na 1 godzinę podajnik pracuje 4 minuty.

Czy mogę na tej podstawie wyliczyć średnie spalanie i ewentualnie wykorzystywać do przeprowadzania zmian?
2017-12-06 22:16
  fred Posty: 241 Ostrzeżenie: 0
Człowieku! Rusz głową. Aby wyliczyć średnie spalanie na godz. trzeba najpierw ustalić ile podaje węgla podajnik na min. Zasyp zbiornik np. 100kg węgla i po jego spaleniu odczytaj ile min. pracował podajnik, podziel to przez ilość godzin na które to wystarczyło tych 100 kg i otrzymasz wynik: ile podajnik podaje w czasie minuty pracy, oraz jakie masz zużycie na godz. Proste jak cep.
2017-12-06 23:03
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
Tyle to wiem, ale miałem duże wahania spalania i zastanawiałem się czy mogę zrobić obliczenia od drugiej strony.
Ostatnio wychodziło mi, że mam spalanie około 25 kg na 48 godzin. Jednakże po ostatnim zasypie 75 kg spaliłem opał w 4 dni zamiast 6. 
Zmieniłem trochę ustawienia i zastanawiałem się czy mogę korygować ustawienia na podstawie pracy podajnika.
Bo raczej podaje on stałą ilość paliwa. Może ewentualnie zwiększać się lub zmniejszać czas dopalania opału lub czasy wejścia w stan odstawienia, co skutkuje częstszym lub rzadszym czasem pracy podajnika w danej jednostce czasu.
2017-12-06 23:13
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Ustawienia korygujesz  na podstawie tego jak wygląda palnik, a raczej co na nim jest.
Chyba że ważniejsze jest dla Ciebie to ile spalisz i w jakim czasie, a nie to czy w domu będziesz miał ciepło. 
2017-12-06 23:39
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
W domu mam ciepło około 22,5 stopni C, 
walczę jedynie z korygowaniem nadmuchu i spiekami.
Zobaczyć jeszcze chcę czy nie lepsze będzie dla mnie odstawienie pomp i pieca po osiągnięciu zadanej temp./
Po pierwszej próbie wydawało mi się, że piec ma za duże skoki temperatur (rzędu 12 stopni)  i po dłuższym odstawieniu długo dochodzi do zadanej temperatury.
Ale teraz pomyślałem, że mogę popatrzeć na pracę podajnika i wyciągnąć wnioski po czasie pracy w danym okresie.
Bo wydaje mi się, że podajnik ślimakowy podaje opał ze stałą prędkością i nie może na przykład podać raz w ciągu 5 sekund 100 gram a kiedy indziej 60 gram. Ślimak kręci się ze stałą prędkością a czas dopalania i odstawienia ma tu za główną rolę w ilości spalonego opału.
2017-12-06 23:55
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Przejdź na ręczne,  i będziesz miał kontrolę nad czasem pracy ślimaka. 
2017-12-07 11:00
  KKIMCZ Posty: 15 Ostrzeżenie: 0
U mnie średnio wychodzi 18 dkg na 1 min.
2017-12-07 12:18
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
3g/sek? Czasami to dobrze, bo jak mało paliwa a często trzeba podać, to takie "pykanie" podajnikiem po 3 sek mu nie służy. A u Ciebie spokojnie dłuższy czas podawania można zapodać. Co to za podajnik? SV200?
2017-12-07 16:00
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
gmaj22 napisał » 2017-12-07 12:18
3g/sek? Czasami to dobrze, bo jak mało paliwa a często trzeba podać, to takie "pykanie" podajnikiem po 3 sek mu nie służy. A u Ciebie spokojnie dłuższy czas podawania można zapodać. Co to za podajnik? SV200?



Kto podaje dawki 3 sek. ? KKIMCZ ma piec Eco plus 25 kw , a pracuje w minimalnej na 20 kw, także Ślimak mu pracuje 6 podań po 12 sekund w każdym podaniu. To jest 3g razy 12 czyli 36 gram w podaniu. Dobrze rozumuję?

Ponawiam swoje pytanie. 





Czy nie jest tak, że podajnik ślimakowy obraca się ze stałą prędkością i w danej jednostce czasu podaje stałą ilość paliwa?

A różnica ilości spalonego opału wynika jedynie od różnicy czasu dopalania i ewentualnego czasu odstawienia pieca?


2017-12-07 17:13
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
To chyba oczywista oczywistość że ślimak ma stałą prędkość i np. w ciągu minuty podaje tyle samo opału. 
Nie piszę ile, bo to zależy od granulacji groszka, mialu lub innego pelletu. 
Tylko po co to wszystko? ???
2017-12-07 20:30
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
Po to aby korygować wcześniej dane ustawienia. Na podstawie czasu pracy podajnika.
Wiadomo najpierw należy określić czas spalania danego opału. Mogę założyć, że dla dość dobrej klasy ekogroszku to około 200 gram na minutę. Jeśli będzie to gorszy ekogroszek pod kątem energetyczności, to chyba szybciej będzie się dopalał i podajnik dostarczy go więcej.
2017-12-07 20:50
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Powodzenia. ..
 jak  już coś ustalisz to mam nadzieje że się z nami tą wiedzą podzielisz.
2017-12-07 20:59
  janklos12 Posty: 511 Ostrzeżenie: 0
kaloryczność nie ma tu znaczenia , liczy się granulacja. ja dla miału mam 0.248kg. oblicza się tak, zasypuje cały kosz pod korek. zeruje licznik. Gdy kocioł spali np.  z pół kosza to dosypuje do pełna ale dosypanej ilości muszę znać wagę. następnie dziele to przez minuty pracy podajnika i mam wynik/ np. 0.234kg który wpisuję do statystyk. 
2017-12-07 21:04
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Tak, ale koledze nie o to chodzi. 
2017-12-07 21:11
  janklos12 Posty: 511 Ostrzeżenie: 0
myślę że jednak o to. na podstawie zużycia węgla chcę sprawdzić które ustawienia są lepsze lub gorsze dla kieszeni
Użytkownicy online: Emil2005, karkut4, menu, Nadstmar, spawn, Vitis