W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Mieszanka ekogroszek i pellet Subskrybuj
2017-11-11 23:19
  mlody555 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Witam wszystkich na forum, mam OEP 10KW, w tamtych dwóch sezonach spalałem dokładnie 2.5t dobrego ekogroszku.
Jednak kiedyś słyszałem, że najlepsze efekty spalania są po pomieszaniu ekogroszku i peletu.
Zrobiłem tak niedawno jakieś 4 dni temu, wsypałem 50 kg ekogroszku  i 30 kg pelletu z trocin iglastych dobrej jakości 900zł/T. Wsypując mieszałem po pół worka. Zauważyłem zdecydowanie mniejsze zużycie paliwa ok 8kg na dobę, lepsze spalanie, mniej popiołu, mniej sadzy jednym słowem rewlelacja. Dodam że dom 130m2 nowy dobrze ocieplony w większości ogrzewanie podłogowe oprócz symialni gdzie mam termostaty i praktycznie zimne grzejniki, temp ogólna w domu 23stC.
Czy ktoś z Was miał jakieś doświadczenia z mieszanką?
2017-11-12 00:10
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Pellet jest raczej dość słabym paliwem pomieszany z dobrym paliwem w ilości 1:0,7 daje takie efekty że węgiel pali się znacznie dłużej, a pellet wypala zanim dotrze do kopczyka retorki. I może tylko dopalają się gazy z drewna ale pewnie nie zawsze.

Zauważalnie zmniejszone spalanie to czego węgla, mieszanki?

Ja palę samym pelletem schodzi różnie (co widać na statystykach): raz więcej raz mniej, ale czy spalę 4 tony czy 144 tony to dla mnie żadna różnica.

Moim zdaniem pal jeden rodzaj paliwa i nie kombinuj albo rybki albo akwarium, szkoda kasy i czasu na mieszanie po pół worka opałów.
Ale kuźwa pellet za 900 PLN/t to trzeba nieźle na głowę upaść aby kupić, w tej cenie to można ponad 2 tony kupić i jeszcze na dobrą flaszkę starczy.
2017-11-12 12:41
  gregors Posty: 316 Ostrzeżenie: 0
Jeżeli stać Ciebie na 144 tonu pelletu to czemu nie kupiłeś pieca na pellet????
2017-11-12 12:51
  mlody555 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Zauważyłem mniejsze spalanie mieszanki niż samego węgla o ok 20%, druga dla mnie istotna sprawa to nagar który był na ściankach wymiennika odkąd używam mieszanki odrywa się samoistnie a normalnie był bardzo ciężki do usunięcia, pellet to LAVA premium i słyszałem że to jeden z lepszych na rynku a jak coś jest tanie to na pewno gorsze, cena nie bierze się z nikąd tylko z jakości. Jeżeli chodzi o kasę to wychodzi taniej mieszanka, u mnie ekogroszek kosztuje workowany 870 a pellet podobnie, ale pelletu jest o ok 30% więcej objętościowo więc zamiast sypać 100kg ekogroszku wsypuję 80kg mieszanki i objętościowo mam to samo i starcza na ok 10 dni, a przedtem 100kg samego groszku starczało na 9-10 dni więc jak by nie liczyć jest taniej. Jakbym nie liczył się z kasą to bym miał pompę ciepła za 40tys. a tak kupuje drogi opał bo to wychodzi najtaniej i jest najmniej roboty. 
2017-11-12 14:26
  zbigmaz01 Posty: 1656 Ostrzeżenie: 0
Jak to możliwe? Jaką kalorycznością grochu paliłeś a ile ma pellet?
Coś mi tu nie pasuje.
2017-11-12 14:36
  Luke Posty: 241 Ostrzeżenie: 0
Też myślę, że to dziwne. Dołączam się do zbigmaza. 
2017-11-12 15:16
  mlody555 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Właśnie sam się zastanawiam jak to możliwe a jednak tak wychodzi, groszek mam ok 28MJ/kg a pellet lava premium to ok 19MJ/kg, może bierze się to z tego że są inne procesy spalania i lepiej dopala groch. 
dodane 2017-11-12 15:10W cztery dni poszło mi na oko gdzieś 30 kilo mieszanki czyli bardzo mało, teraz jest na dworze jakieś 7st a w domu mam 23 do tego cwu. Dodam że pompa podłogowa chodzi w trybie cyklicznym, temp podłogi mam ustawioną 23.2 stC a pompa chodzi tylko poniżej histerezy 0.2 st a po osiągnięciu zadanej wchodzi w tryb cykliczny i chodzi 2min co 35min
dodane 2017-11-12 15:16Czujnik temp podłogi leży na płytkach na podłodze pod szafką rtv w salonie.
2017-11-12 19:12
  Norbert Posty: 82 Ostrzeżenie: 0
Nie ma w tym nic dziwnego, po prostu pellet dopala węgiel i wyciąga z niego całą energię.
Swego czasu bawiłem się w kotle zasypowym u kuzyna podczas jego wyjazdów feriowych i zasypałem kociołek moją mieszanką miału z groszkiem 50/50, na fajce nie potrafiłem zejść do poziomu 10 % popiołu, a w zasypowym palonym od góry nie było to dla mnie problemem .
Na fajce po dodaniu 20 % zrębki z drzew liściastych również uzyskałem popiół deklarowany, a spalanie spadło o  ok 10-15% w stosunku do samego węgla. Problemem jest tylko dobranie odpowiedniej proporcji oraz dodatkowa praca.

Kol mlody555 poruszył bardzo ważny punkt, może świadomie, mianowicie objętość paliwa. Przy mieszance węglowo/pelletowej/zrębkowej można uzyskać dobre wyniki. W skali całego sezonu może gra warta zachodu.
2017-11-12 23:32
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gregors napisał » 2017-11-12 12:41
Jeżeli stać Ciebie na 144 tonu pelletu to czemu nie kupiłeś pieca na pellet????

Bo kupiłem kocioł wcześniej i skoro jest to niech pali to co mam. Nie kupuje pelletu, ja go produkuje więc nie widzę podstaw do kupowania go   Jak piec dochowa żywota to przechodzę na ogrzewanie prądem wszak z jakiegoś powodu mam własną instalację fotowoltaiczną.
2017-11-18 11:55
  klapoluchy Posty: 82 Ostrzeżenie: 0
Witam

Dwa dni temu zasypałem mieszankę groszko-miału i pellet w proporcjach 100 do 45, chce się przekonać czy u mnie też będzie różnica w spalaniu na plus. Z tego co mogę powiedzieć na chwilę obecną to popiół się poprawił bo miałem problem ze spiekami koksowymi a teraz zniknęły. Niestety wczoraj zauważyłem że kocioł zaczął się pocić na ściankach gdzie wcześniej przy paleniu samym grochem takie coś nie występowało, czy miał ktoś podobny problem przy paleniu takim mixem? Pellet dla testu to lava z obi.   
2017-11-18 19:24
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Zwiększ temperaturę na kociołku, pale samym pelletem musisz mieć na piecu jak najwyższą temperaturę przynajmniej 60oC a jeszcze lepiej 65-70oC. Lub w przypadku termostatu 55oC ale i tak po osiągnięciu temperatury w domu kociołek przebijał nawet do 75oC.
Zobacz u mnie na kociołku jakie są temperatury, jednak nie ustawienia bo sam pellet inaczej schodzi z podajnika.
2017-11-19 10:53
  renekm Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
@Norbert

Tu masz rację. Kolega poruszył ważny temat, którego mało kto zauważa. Chodzi o objętość opału. I właśnie takie zabawy z mieszankami zwiększają objętość ale nie wagę.

To samo jest u mnie jak palę Varmo. Worek 25 kg tego opału jest objętościowo coś jak półtora worka ekogroszku.

Wnioski są proste.

Co do mieszanki pelletu to należy pamiętać, że węgiel musi być idealnie suchy. Jeśli będzie inaczej to pellet nawilgnie i zacznie się rozpadać na trociny, tracąc swoje właściwości.

Kolejna sprawa. Kolega @marcinbb ma absolutną rację, że 900 zł za pellet i to z drzew iglastych to gruba przesada. Coś mi się nie wydaje żeby to była Lava bo ona jest raczej z liściastych.

Pellet z mieszanki idzie kupić spokojnie za 600-700 zł w detalu a jak się ma dobre wejścia to i za 300-400 zł. I tu mówimy o paliwie dosyć dobrej jakości.

To tyle.            
2017-11-19 22:20
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
renekm napisał » 2017-11-19 10:53
a jak się ma dobre wejścia to i za 300-400 zł. I tu mówimy o paliwie dosyć dobrej jakości.

W okolicach tej ceny jest produkcja Ale masz rację z dobrymi wejściami i za tę cenę masz tonę dobrej jakości opału. Ale trzeba mieć dobrą wątrobę aby do tego jeszcze wypić tę flaszkę co przynoszą.

Więc na upartego w cenie tony węgla mamy 3-4t pelletu a właściwie "biomasy" bo to się ładnie teraz tak nazywa.
2017-11-24 18:21
  mlody555 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Pellet Lava jest z mieszanki sosnowo-świerkowej, tak jest napisane na worku. Nie wiem gdzie kupujecie ten tani i dobry pellet ale w Opolu i okolicach jest najtańszy z dobrych po 870pln/T. Są też tańsze ale robione raczej z płyt wiórowych, a tam lakiery kleje itp. zero ekologi. Dajcie namiary na pellet za 600-700zł?
dodane 2017-11-24 18:21
renekm napisał » 2017-11-19 10:53
@Norbert

To samo jest u mnie jak palę Varmo. Worek 25 kg tego opału jest objętościowo coś jak półtora worka ekogroszku.

Wnioski są proste.

        



Możesz coś napisać o tym pellecie z węgla Varmio, czy warty swej ceny i jak się spala? Może warto byłoby pomieszać pellet drzewny z węglowym.
2017-11-26 18:41
  renekm Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
Masz wątek w kategorii bruli 3.5

Nie trzeba nic mieszać. Palę już miesiąc. Spala 5kg mniej na dobę jak ekogroszku, którym paliłem do tej pory (lepszej jakości, taki za 920 zł za tonę).

Popiół jak z najlepszego węgla. Zero spieków i grubszych frakcji. Opał spala się na pył.
2017-11-28 08:05
  lukastob Posty: 20 Ostrzeżenie: 0
Witam,
jeśli już mieszacie te paliwa to w jaki sposób ? Czy wystarczy wsypać do podajnika dwa paliwa mniej więcej obok siebie i ślimak to sam wymiesza ? czy jednak mieszać to ręcznie w podajniku ?
2017-11-28 22:00
  mlody555 Posty: 10 Ostrzeżenie: 0
Ja wsypuje po pół worka, w sumie dwa worki  ekogroszku po 25kg i dwa pelletu po 15kg i mam prawie pełny zasobnik. Lepsze spalanie i oszczędności 15% na masie.
dodane 2017-11-28 22:00Jak wsypuje to trochę kielnią pomieszam i tyle.
2018-12-31 01:17
  FilHyd Posty: 1 Ostrzeżenie: 0
Witam. Czy można mieszać pellet z trocinami lub jakimś zbożem? 
Ewentualnie czy można w typowym piecu na pellet palić sama trocinami lub samym zbożem?
Użytkownicy online: jnevrela, kociolek14, mariuszko2305, Omega, petrboleha, ryszard1956, Wojciuirl