W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Piec nie utrzymuje zadanej temperatury Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
2017-11-04 22:08
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Temp spalin dla oepm rzedu 70* to norma, 
Przy tak dobrze docieplonym domu i obecnych  temp nie spadnie Ci w 5min , na pewno spadnie spalanie .
Jak masz nowy domek to nie tylko grzej ale też wietrz aby wymieniać powietrze .
Dla przykładu u mnie dzis przy wyłaczonym ogrzewaniu , temp wzrosła , słońce robi swoje 
2017-11-04 23:31
  reaker Posty: 45 Ostrzeżenie: 0
Za mało podajesz i za mała moc dmuchawy. Ja mam dla 8kW  4 podawania i 40% dmuchawy i jest git, co prawda inny kocioł ale wg mnie masz za małą temp spalin.
2017-11-05 21:56
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
reaker napisał » 2017-11-04 23:31
Za mało podajesz i za mała moc dmuchawy. Ja mam dla 8kW  4 podawania i 40% dmuchawy i jest git, co prawda inny kocioł ale wg mnie masz za małą temp spalin.



Możesz mi wyjaśnić o co chodzi z tym podawaniem?
Czym różnią się te ustawienia?
Np. jaka jest różnica pomiędzy 2-ma a 4-ma podaniami w spalaniu grupowym?
Nawet przy 3 podaniach mam dość wysoko w palniku, obserwowałem również, że podajnik jak spadła temperatura na kotle to i tak podaje często, żeby podgonić temp. więc nie wiem o co tu chodzi.
Z tą dmuchawą to mam zagwozdkę.
Mam spieki w popielniku (brązowawe, popielate i chyba trochę zeszkliwione) i jednocześnie widzę, że  mam troszeczkę czarnych węgielków, zupełnie nie nadpalonych. Chyba węgiel pchany przy ściankach nie pali się. Nie wiem w czym rzecz, co jest nie tak. Czy za mało % dmuchawy, czy sterownik próbując podbić temp. za szybko mieli ślimakiem.
2017-11-05 22:05
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
maryo dla każdej mocy jest inny czas podania np. dla 8kW jedno podanie trwa 5s , czyli jak masz ustawione 4 x to całkowity czas podania to 20s , dla 12kW - 7s , dla 16kW- 9s itd Jak nie dopala to za mało wiatru
2017-11-05 22:27
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
Dzięki za odpowiedź,
Jeśli czas podawania wynosi 4x5sek (20sek) to na jaki czasookres? Jedna minuta?Czy więcej? Czy uzależnione jest to od temperatury kotła, tj, jeśli mamy różnicę pomiędzy temperaturą zadaną a faktyczną, np. 2,5*C to podaje częściej niż jeśli jest różnica np.1*C?
Jeśli chodzi o dmuchawę, to. np jeśli dam większe obroty to robi mi się kalafior. Ciężko to wyregulować

Mam dość dobrze docieplony dom. 
Moim założeniem było, żeby piec pracował ciągle lub z małymi postojami na prawie biegu jałowym. Że się tak wyrażę. Obecnie ustawiłem na sztywno zawór 3D tak, że temp. za zaworem wynosi 32*C i mam temperaturę około 20,5*C w salonie. 
Później spróbuję metody z odłączeniem pompy po dogrzaniu pomieszczenia i zobaczę co wychodzi korzystniej jeśli chodzi o spalanie opału. 
2017-11-05 23:26
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
maryo napisał » 2017-11-05 22:27
Dzięki za odpowiedź,
Jeśli czas podawania wynosi 4x5sek (20sek) to na jaki czasookres? Jedna minuta?Czy więcej?

Między podaniami jest przerwa 20s czyli 4 podania x20s daje 80s plus czas podania 20s daje czas cyklu 100s Podania nie są uzależnione od temp.kotla Co do kalafiorów to tak bywa z niektórymi "groszkami" spróbuj spalać z dodatkiem wapna
2017-11-05 23:42
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
Na prawdę trudno mi się połapać. Nie widzę różnicy pomiędzy 2 a 4 podaniami, poza dłuższymi cyklami.
4 podania - 5+20+5+20+5+20+5+20=100 sek (1 cykl).
2 podania - 5+20+5+20=50 sek (1 cykl)

Wychodzi mi jedynie różnica w ilości cyklów w danej jednostce czasu. Ale co z tego wynika? W ciągu 100 sek. piec w trybie 4 podań zrobi 1  cykl, a w 2 podaniach 2 cykle. Ale w ciągu 100 sek będzie taka sama ilość podań?

dodane 2017-11-05 23:42Ile trzeba wsypać wapna na 100kg? i w jaki sposób mieszać? po zasypie 4 worków posypać po wierzchu wapnem? czy np. po każdym woreczku?
2017-11-05 23:50
  leON22 Posty: 6507 Ostrzeżenie: 3
Nigdy się nie zagłębiałem w te czasy podań ale ważniejsze jest ile paliwa w tym czasie zostanie podane i chyba głównie o to chodzi Co do tego wapna to ja sypę jedną łopatkę taką do popiołu na każdy worek czyli 20kg albo 25kg
2017-11-06 08:18
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
maryo , po każdym cyklu podań( grupie) następuje dopalanie węgla które trwa w zależności od temp spalin około 3min  .
Nie wiem jak masz ustawioną pompę , czy działa ciągłe czy cyklicznie , ale jeśli chcesz tylko podtrzymywac dodatnią  temp w domu którym nie mieszkasz rzedu 18-19*  moja sugestia jest następująca .

1 Skręcasz zawór 3d tak aby temp na grzejniki była nie większą niż 30* 
2 Pompe ustawiasz na najniższy bieg , w ustawieniach sterownika praca ciągła ( zapewni to równy odbiór ciepła z kotła , i równe spalanie)
3 spalanie ustawiasz na jedna moc 8kw , 2 podani , zaczij wiatr 36 i patrz co jest na palniku i raportuj 


dodane 2017-11-06 08:184 temp kotła ustaw na 50*
2017-11-06 22:48
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
Ameno25 napisał » 2017-11-06 08:18
maryo , po każdym cyklu podań( grupie) następuje dopalanie węgla które trwa w zależności od temp spalin około 3min  .
Nie wiem jak masz ustawioną pompę , czy działa ciągłe czy cyklicznie , ale jeśli chcesz tylko podtrzymywac dodatnią  temp w domu którym nie mieszkasz rzedu 18-19*  moja sugestia jest następująca .

1 Skręcasz zawór 3d tak aby temp na grzejniki była nie większą niż 30* 
2 Pompe ustawiasz na najniższy bieg , w ustawieniach sterownika praca ciągła ( zapewni to równy odbiór ciepła z kotła , i równe spalanie)
3 spalanie ustawiasz na jedna moc 8kw , 2 podani , zaczij wiatr 36 i patrz co jest na palniku i raportuj 


dodane 2017-11-06 08:184 temp kotła ustaw na 50*



Dzięki za wytyczne, 
pompę miałem w automacie 240 min pracy na 1 min odpoczynku.
Później przestawiłem na 7min praca/ 2 min odpoczynek.
Zawór 3 d mam skręcony na 32*C i wydaje mi się, że jest trochę za ciepło na grzejnikach. Spróbuję skręcić na 30*.
Temp.kotła miałem na 57 z histerezą 55-65*
Jeśli 50* kociołek, to ile uztawić powrót?

2017-11-07 08:12
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
wystarczy 42* powrót , ważne aby róznica temperatur zasilanie powrót nie była duża np. zasilanie 60 * powrót 30 * co sprzyja skraplaniu sie kondensatu na dolnych ściankach kotła 
2017-11-07 12:08
  Pink01 Posty: 198 Ostrzeżenie: 0
To jest budynek w nowej technologii, dobrze izolowany. Z niewielkimi potrzebami energetycznymi, zapewne z bardzo niewielkim zładem i bardzo wrażliwy na zyski bytowe i zysk od słońca. Nie dasz w nim rady utrzymać zadanej temperatury bez wyłączania pompy po dogrzaniu pomieszczeń. Takie akcje to w gierkowskich kostkach z naklejoną 5-tką styropianu się mogą udać, nie u Ciebie. Każda stała akcja grzejników zakończy się w cieplejsze czy bardziej słoneczne dni przegrzaniem pomieszczeń - to jest nieuniknione. Najbardziej ekonomiczną i najbardziej korzystną dla kotła opcją będzie całkowite zatrzymanie pompy po dogrzaniu pomieszczeń ( masz grzejniki, nie podłogówki ) i odpowiednie dobranie parametrów podtrzymania - tak żeby w długotrwałych postojach nie wygasał ale i nie podbijał sobie temperatury przedmuchami. Cykliczna praca pompy tak czy inaczej w końcu doprowadzi do przegrzewania pomieszczeń. Poza tym kocioł i tak Ci się będzie odstawiał, tyle że cykliczna praca pompy zapewne zmusi go do podejmowania grzania w cyklach pompy ( schłodzona woda z grzejników i instalacji po starcie pompy wróci do kotła i zbije jego temperaturę zmuszając go do grzania ). Jaki to ma sens? Czy nie lepiej kiedy sterownik po osiągnięciu zadanej zakończy grupę i wykona dopalenie przed odstawką - pozostawić go w tym stanie? Po co zmuszać go do rozruchu z odstawki, bezsensownego zmielenia jednej czy dwóch grup i ponownego dopalenia przed odstawką? jak stanął, to niech stoi. Dokąd temperatura w pomieszczeniach nie spadnie - wtedy niech działa. Popatrz na to jak na grzanie CWU latem. Kocioł dogrzewa baniak, załącza się ze 2, może 3 razy na dobę do grzania - i żyje. Nic mu się nie dzieje. Algorytm przed odstawieniem kotła opróżnił palnik, przygotował go do odstawki. Nie dymi, nie kopci, nie pracuje. Śpi. Obudzi się jak będzie trzeba.  
2017-11-07 16:01
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Kolega to na razie   wygrzewa budynek , słonce to w jego przypadku nagrzeje powietrze wewnątrz , ale nie wygrzeje mu ścian i posadzek , nie wygoni wilgoci nie grzejąc i wietrząc .
Z zatrzymaniem pompy po dogrzaniu może kombinować jak zamieszka , i na pewno histereza temp wewnętrznej w tym przypadku  co najmniej 1* , następnie też zależy gdzie jest czujnik bo może  sie zdarzyć ze słonko zaświeci , pompa stanie a pomieszczenia od północy zimne.
Ale każdy może przetestowć różne opcje i wybrać co mu najbardziej pasuje  
2017-11-07 17:30
  maryo Posty: 18 Ostrzeżenie: 0
Jeszcze raz dziękuję. To prawda staram się wygrzać mury i wietrzyć chałupę, żeby wilgoć nie weszła. Planuje zamieszkać od przyszłego miesiąca. Wtedy może troszeczkę pokombinuje, albo i nie jeśli będę miał spalanie w granicach 0,5 kg na godzinę. To będzie mnie w zupełności satysfakcjonować.
2017-11-07 18:03
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
bedziesz mial spalanie na taki metraż , w tak docieplonym budynku nie wieksze niż 12kg /doba  5-10* , i w lekkie mrozy do 15kg , doba  
Pierwsza stronaPoprzednia strona2 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: darekwalczuch, kleta667