W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  Szalejący zawór 4d Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
2017-10-26 22:26
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Witam szanownych Forumowiczów,

Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów mógłby rzucić okiem na moje wykresy spalania?
Czy takie skoki temp spalin i otwarcia/zamknięcia zaworu 4d są normalne ?

Zawór 4d jest z siłownikiem, włączona funkcja ochrony powrotu (nastawa aktulana 41 st). Na razie nie mam czujnika na zasilaniu za zaworem, będę instalował w przyszłym tygodniu.

Ogólnie spalanie nie jest jakieś tragiczne - 20-30kg na dobę dom 190m2 w połowie ocieplony. Popiół drobny i trochę spieków koksowych, kopczyk nie zapadnięty.

z góry dziękuję za rady
2017-10-27 08:24
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
podstawa do dzialania silownika zaworu 4d jest czujnik za zaworem 
dodane 2017-10-27 08:24btw zawor szaleje bo temperatura powrotu jest niestabilna , 
czy masz jakies głowice bezprzewodowe lub tego typu zabawki ?
Opisz troszke instalacje , jak to u Ciebe wygląda .
2017-10-27 11:00
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Dodam tylko, że jeśli ochrona powrotu jest realizowana zaworem 4D, to czujnik zaworu MUSI być na powrocie. Stąd pojęcie "za zaworem" może być mylne Do tego zmiana kierunku otwarcia zaworu, czyli dogrzewając powrót siłownik ma przymykać zawór. 
Wiele wyjaśniają zdjęcia, wtedy jak na dłoni widać wszystkie "zonki".
2017-10-27 11:09
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Grzegorz, aż tak durny ten ster nie jest. Po włączeniu ochrony za pomocą zaworu, ster czyta z czujnika powrotu.
Przynajmniej tak widzę u Wieśka
2017-10-27 11:12
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
To tylko pochwalić Pewnie wiedziałbym o tym, gdybym ten ster posiadał A tak podałem jedynie podstawy...
2017-10-27 16:35
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Czujnik aktualnie jest na rurze powrotnej zaraz przy wejsciu do pieca. Sterownik jak spada temp powrotu zamyka zawór, tj. zmniejsza się wartość procentowa otwarcia zaworu. Zasilanie za zaworem robi się wtedy chłodniejsze a powrót cieplejszy (palpacyjnie sprawdzone) więc zamontowany jest chyba ok.
Czytełem w instrukcji żeby działała ochrona powrotu przez zawór to w małym obiegu kotłowym ma być obieg grawitacyjny, czy u mnie jest ?
Na grzejnikach w domu mam głowice termostatyczne.


dodane 2017-10-27 16:35
2017-10-27 17:16
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Można było zrobić o 5 kolanek mniej (zawór pionowo)  , mój fachman zrobił pionowo ale żeby ładnie wyglądało to założył jeszcze więcej kolanek, miałem duże problemy z grawitacyjnym obiegiem (na małym obiegu) i musiałem dołożyć pompę.

2017-10-27 18:53
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Tak jak jest teraz to na pewno nie będzie działać właściwie. Zawór 4D nad kotłem, min. 1,2 m nad króćcem powrotu. Rura powrotu z zaworu pionowo w dół do powrotu kotła. Średnice krótkiego obiegu oraz zaworu 4D takie jak króćców kotła, minimum 5/4 cala
2017-10-27 21:45
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
wstaw sobie pompę nawet taka do cyrkulacji 5W na małym obieu zaworu 4D , podłącz ją po gnaizo pompy dodatkowej ,a w ustawieniah sterownika ochrone powrotu daj na pompa mieszająca , a obieg CO wybierz "pompa CO zawór 4d regul.pokoj." tylko zamątuj czujnik od zaworu 
Ale Ci majster ten zawór zamątował ehhhhh :( 
A filtry przed pompami to NIET 
2017-10-27 22:21
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Mozecie napisać coś więcej dlaczego nie będzie działać poprawnie przy obecnym ustawieniu? Chciałbym jakieś argumenty które mógłbym wylozyc instalatorowi. Wiecie oni są zawsze najmadrzejsi i przetlumacza że tak jest poprawnie.
Pompka to kolejny wydatek z 200zl plus prąd, choć przy 5w raczej z torbami nie pójdę. Czy taka pompka musi pracować non stop, czy włącza się cyklicznie w miarę potrzeby?
Jaka powinna być średnica rur w tym małym obiegu?

Co do filtrów, faktycznie zapytam czemu nie wstawione, choć poprzednio też nie było filtra a pompa działała bez problemu 12lat na starej instalacji i działa w sumie dalej tylko wymieniłem na energooszczędna  
Dzięki z góry za pomoc 
2017-10-28 08:28
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
gmaj napisał Ci już wyżej argumenty które możesz wyłożyć instalatorowi .

1 zawór musi być powyżej króćca  powrotu kotła  min 1,2m  ( grawitacja )
2 przekrój rur  i sam zawór 4d musza być średnicy króćców kotła  
3 rura powrotna z 4d do kotła ma być pionowo 
4 każde kolano zakręt plus mała srednica rur stawia opór  , więc woda nie ma szans krążyć grawitacyjnie , a u Ciebie jest trochę tych kolanek i małe przekroje rur 
5 Jeśli musi być już kolano to lepiej zastosować  łuki , mniejsze opory hydrauliczne 

2017-10-28 10:21
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Rozumiem, cóż szkoda że człowiek pomimo tego że nie robią mu tego za darmo nie może liczyć na fochowe wykonanie zgodnie z technologią.

Zastanawiam się jeszcze czemu na tym małym obiegu powinna być grawitacja zachowana lub dodatkowa pompa skoro mamy pompe na zasilaniu która przepycha wodę także przez kocioł chyba, wieć woda i tak krąży. Co źle rozumuje ?
2017-10-28 11:57
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
jak zawór 4d się zamknie to już nie pcha
2017-10-28 12:33
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Tak racja, aczkolwiek patrząc na wykresy zawór rzadko zamyka się do końca. Może chodzi też o same proporcje, np zawór zamknięty w 50% to pompa z obiegu CO pcha wodę w obiegu kotłowym z siłą 0 50% mniejszą niż w obiegu CO (przykładowo) te zaburzenia przepływu powodują słaby obieg kotłowy przez co za mało gorącej wody przedostaje się do zaworu i miesza z powrotem który się wychładza, więc sterownik dalej zamyka zawór i robi się błedne koło.


Czy dobrze to rozumiem ? 

Patrząc aktualnie na wykresy sytuacja jakby była bardziej stabilna, aczkolwiek powrót dalej często spada mocno poniżej zadaną (42st). Dzieje się to wtedy gdy kocioł się ogrzewa, zawór otwiera na 100% i zaraz go zmniejsza po powrót idzie ostro w dół.... Dziwne to wszystko a myslałem że będzie wszystko cacy

I jeszcze jedno pytanie, czy w przypadku instalacji pompy na obiegu kotłowym musi ona chodzić cały czas, czy sterownik sam ją włącza w miarę potrzeby? i jak w przypadku grzania w lato tylko CWU jeśli zasilanie bojlera będzie wpięte przed zawór? 
2017-10-28 13:47
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
U mnie fachowiec zrobił na rurkach 1 cal, zawór pionowo i nad piecem ale żeby ładnie wyglądało pozakładał tyle kolanek że grawitacyjnie nie dało rady , bardzo duże skoki temp. i skoki na 4d
Część udało mi się przerobić - po prostować, wywaliłem 7 kolanek ale rurki 1cal zostały i musiałem wstawić pompę na małym obiegu.
Jeszcze po sezonie drobne przeróbki ale na razie jestem zadowolony temp. powrotu nigdy nie spadła poniżej zadanej i w miarę wszystko płynnie/stabilnie pracuje (chyba że małżonka okna otwiera/myje i zapomni zakręcić term.) 
2017-10-29 11:36
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Jeszcze pytanie do Ameno25:

Czy taka najmniejsza energooszczędna pompa np LFP Erga 3-9W, chodząca na najniżym biegu ? Chodzi mi o obliczenie kosztów eksploatacji czy lepiej pompe czy lepiej zmieniać te rury.
Odnośnie ustawień "pompa CO zawór 4d regul.pokoj." - nie zamierzam na razie instalować czujnika pojowego a jedynie czujnik temperatury zasilania za zaworem 4d. Czy mimo to trzeba ustawić tak jak napisałes ?


Coś mi się obiło również, że ochrona powrotu może być też realizowana przez pompe CWU. Posiadam takową więc może taka opcja lepsza ?
2017-10-29 11:51
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
yahu83 jak nie zamontujesz czujnika temp.wew. ( pokojowego ) to zawór z siłownikiem nie będzie reagował na zmiany temp.wew. czyli nie będzie regulował odpowiednio zadanej temp. za zaworem w tym przypadku musisz wybrać ustawienie Pompa CO + Zawór 4D
Możesz spróbować ustawić ochronę powrotu przez pompę CWU i sam zdecydujesz , która opcja lepsza
2017-10-29 12:19
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
No tak zamierzam żeby mi sterownik nie machał zaworem w zależności od temperatury w mieszkaniu tylko wg zadanej przeze mnie temperatury zasilania za zaworem, czyli np piec 60st a za zaworem 40 na sztywno (np na noc zmniejszam temp za zaworem na cała instalację, co zresztą umożliwia fajnie ustawić programator na sterowniku)

 Jak z tą pompką, taka mała wystarczy, bo coś czytałem że powinna być taka jak główna żeby zrównoważyć przepływy czy cuś ... :|
2017-10-29 12:48
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Czemu nie przetestujesz tej ochrony przez pompę CWU zamiast inwestować w kolejną pompkę i dodatkowe przeróbki instalacji 
Ktoś kiedyś mi powiedział " Im się bardziej grzebie , tym się bardziej je...e" rozważ tą myśl




2017-10-29 13:03
  yahu83 Posty: 31 Ostrzeżenie: 0
Przetestuje tą pompe CWU. Na jakiej zasadzie działa ochrona powrotu realizowana w ten sposób. Na razie mam zasilanie bojlera wpięte za zaworem 4d co ma być zmienione w najbliższym czasie.
Czy taka ochrona powrotu realizowana przez pompe CWU powoduje że zawór 4d jest tylko "ozdobą" i mam go np nastawić ręcznie na pełne otwarcie ? 
Pierwsza stronaPoprzednia strona1 / 2Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: Dodik9, Zeb223F