W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl v3.5  zmiana lato-zima a zawór 4d Subskrybuj
2017-10-18 21:07
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Witam
Po zmianie z lata na zimę (auto lato) nie otwiera mi zaworu 4d.
Wg programu/regulator pogodowego ma być 43st jest 26st i nie zwiększa otwarcia zaworu, cały czas 22%.
Zdarzyło się to już 2 raz, zrobię restart i zobaczymy czy pomoże.
Ktoś ma jakiś pomysł ?

2017-10-18 21:55
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Twój zawór 4d jest ustawiony jako ochrona powrotu i dla niego priorytetem jest trzymanie temp powrotu a nie zasilenia CO , zresztą jeśli Twoja instalacja wygląda tak jak na schemacie i masz bufor to to rozwiązanie jest bez sensu , proponuje w Twoim przypadku zmienic w opcjach zaawansowanych ochrone powrotu na "wyłączona" 
2017-10-18 21:57
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
nie mam buforu, brak jest instalacji z pompą na małym obiegu 
do wczoraj działało ok (piec 60st) ale ustawiłem pogodowy na piecu i teraz jest 59 i tu chyba jest problem że powrót jest też niższy o 1st
czy dobrze kombinuję ?
2017-10-18 22:04
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
to zmień schemat tak jak wygląda Twoja instalacja .
Druga sprawa albo obniż temp. powrotu tak aby zawór mógł pościć więcej an instalacje CO , albo zwiększ temp.zadana CO  jeśli koniecznie chcesz trzymać te 55 na powrocie , 3 opcja zmień ochronę powrotu na pompę CWU  wiąże sie to z tym ze przy tak wysokiej temp powrotu bedzies mial tez taka wode  CWU , jesli pompa bedie sie załaczala 
2017-10-18 22:53
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
nie ma takiego
pompy do CWU już nie ma , 
musiałem wstawić pompę na małym obwodzie bo grawitacyjnie nie wyrabiało i zabrałem pompę z CWU i dałem na mały obwód , działa jedno i drugie
mam 2 pompy eletron. 1 na małym obwodzie a druga na CO, obie chodzą na 8W i wszystko było ok dopóki nie zrobiło się cieplej 
zaraz ustawie piec na 60 i zobaczymy




dodane 2017-10-18 22:53ustawiłem piec na 60 a powrót na 54,
zauważyłem że jak powrót miał więcej o 3 stopnie od min to zawór ruszył
szkoda że nigdzie nie pisze że powrót ma mieć o 3 st więcej - żeby ruszyło
(później było tylko o 1,5 stopnia więcej od min a zawór dalej się otwierał)
tera jestem mądrzejszy
jak by jeszcze zmienić/dodać rysunek dla pompy na małym obiegu bez bufora.... święta się zbliżają może będzie jakiś prezent

2017-10-19 07:19
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0

Ale Ty chłopie kombinujesz pomę na małym obwodzie wpinasz w gniazdo pompy mieszącej  a w ustawieniach zmieniasz ochrone  powrotu na  "pompa mieszająca" , obwód wtedy zmieni ci sie tak jak wyglada Twoja instalacja i dodatkowo zawór 4d bedzie kontrolował temp. wody CO a nie powrotu , powrotem zajmnie sie pompa na małym obiegu .
Nastepnym razem jak zadasz pyatanie , postaraj sie opisac swoja instalacje tak zeby odpowiadajacy  mogł  wiedziec jak CI pomóc , inaczej to wrózenie z fus
2017-10-19 08:07
  leON22 Posty: 6508 Ostrzeżenie: 3
Witam , Ameno25 właśnie to jest ogólny problem nowych forumowiczów ( pamiętam , też nim byłem ) , zadają pytania bez opisu instalacji , modelu sterownika , kotła itp. a człowiek się niepotrzebnie "produkuje" , bo się okazuje , że przysłowiowy Pan Ździsio , przykładowo chce uruchomić jakąś opcję , której jego ster nie obsługuje i bądź tu mądry chłopie Może przydał by się na Forum jakiś "mały regulamin" określający , jakie dane na temat swojej instalacji musi podać pytający żeby uzyskać sensowną odpowiedź na zadane pytanie  
2017-10-19 12:39
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
nie kombinuje tylko :
1.mój układ nie jest taki sam jak z pompą mieszającą
2. pompę w małym obiegu mam na powrocie bo instalacja nie była przygotowana do pompy na małym obiegu i nie było innego miejsca żeby ją zamontować
3. pompa na małym obwodzie dodatkowo wymusza obieg na CWU więc nie potrzeba mi 3 pompy,
tak zostało zrobione przez "fachowca" (oprócz pompy- to już moja przeróbka)
po co mam podawać jaki mam piec i sterownik jak wszystko jest w danych do których każdy ma dostęp, 


pisałem w 3 poście "że pompa jest w małym obiegu bo grawitacyjnie nie wyrabiało " więc ta pompa wymusza obieg w małym obiegu a nie gwarantuje powrotu (pośrednio -głównym gwarantem jest zawór 4d) 
nie czytacie ze zrozumieniem a macie pretensje do mnie że zadaje pytania bez podania dokładnego opisu


jedynym moim problemem jest/było to że nigdzie nie jest napisane że powrót musi być o 3 stopnie większy od minimum 
ps
ieON22 dobrze że pamiętasz bo już ktoś kiedyś .....

2017-10-19 20:14
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
wiesz co skierrka21 nic nie rozumie z tego co piszesz , powodzenia
2017-10-20 10:24
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
1/  pompa na "małym obiegu" powinna być na powrocie z 4D a nie na powrocie do kotła
2/ przy korzystaniu z 4D jako ochrona powrotu, podstawową rzeczą jest zapewnienie temperatury na kotle wyższej o co najmniej 15-20 stopni wyższej niż ustawiona temperatura powrotu. Gwarantem prawidłowej pracy jest nie sam zawór 4D, ale zespół: pompa,zawór 4D oraz czujnik zaworu umieszczony na powrocie.
Prawdą jest, że skierce jedynie wydaje się, że wszystko wie na temat swojej instalacji. Ustawienia sterownika i to, o czym pisze tylko temu przeczą...
2017-10-20 10:28
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
tak wygląda moja instalacja,  jeśli jest coś źle to proszę napisać powód a nie "bo tak ma być"
piec oep 10KW , 5 grzejników, bojler 150l 

gmaj22:
"pompa na "małym obiegu"  powinna na powrocie z 4D a nie na powrocie do kotła" - powrót z 4d idzie na powrót do kotła.
wg Ciebie gdzie powinna być ?
W mojej instalacji na obecną chwilę nie było gdzie wstawić tej pompy a jak jej nie było to były bardzo duże skoki temperatur nawet jak gwarantem była pompa CWU - bojler jest 3m od pieca.


2017-10-20 10:46
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Pompa na małym obiegu powinna być na rurze łącżącej zawór 4D z powrotem z instalacji do kotła, a nie na samej rurze powrotnej. Wg schematu to na tej krótkiej niebieskiej z 4D. Wtedy na powrocie z bojlera wskazany zawó zwrotny klapowy. W tej chwili punkt zmieszania masz zarówno w zaworze jak i na trójniku powrót CWU/powrót do kotła. Temperatura powrotu kotła jest wypadkową temp. powrotu z bojlera oraz temp. powrotu z zaworu 4D.
 Popatrz na schemat, zamknij zawór na powrocie z bojlera, zaobserwuj temperaturę powrotu. Zrozumiesz może, o co mi chodzi. Być może nie wiesz, ale w tej chwili masz w większym stopniu ochronę powrotu przez CWU niż z 4D
Nawiasem mówiąc, różnica między Tzasilania a T powrotu kotła powinna być znacznie wyższa niż 2 stopnie.
2017-10-20 11:02
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Tu się zgadzam się , dlatego zawór do bojera mam otwarty na 1/3.
Musi tak zostać do końca sezonu, potem zmienię. 
Zostało tak zrobione pod moją nieobecność.
Różnica w tej chwili 7st .
2017-10-20 11:14
  gmaj22 Posty: 2240 Ostrzeżenie: 0
Jaka średnica zasilania/powrotu bojlera? Jeśli co najmniej Cu22, to spokojnie możesz jeszcze bardziej przymknąć. Spróbuj wymusić większe otwarcie zaworu 4D, tak aby mniej oddawał do powrotu. Cel: obniżenie temperatury powrotu do ok. 50C. Jeśli koniecznie chcesz zachować min. 55 C na powrocie, powinieneś podnieść temp. kotła. 
Taka mała różnica Tzas/Tpowr kotła to dużo mniejsza sprawność.
2017-10-20 11:30
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Cu22, w DTR kotła "zalecana minimalna temp powrotu 55 "
2017-10-20 14:42
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
skiera21 powiedz mi dlaczego  pompy na małym obiegu który zarazem jest obiegiem cwu , nie wepniesz pod gniazdo pompy dodatkowej i ochrone ustwisz jako pompe mieszajaca? 
dodane 2017-10-20 14:42Tak jak napisałem wyżej obecnie moim zdaniem ochrone realizowana przez 4d w Twoim prypadku nie ma sensu , bo tak jak napisał Gmaj22  wiecej dogrzewa Ci powrót ten obieg cwu niz ten zawor 4d 
2017-10-20 16:18
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
z tego powodu co pisałem 
- testowałem różne opcje na mojej  lekko spierniczonej instalacji
- grawitacyjnie obwód nie wyrabia więc musi być pompa
- jako ochrona- pompa CWU  były duże skoki temperatur
- jak zrobię ochronę -pompa mieszająca to są duże skoki temperatur np. jak na kaloryferze otworzy się termostat
- obie pompy chodzą na auto i zużywają od 7 do 9W jedna
- na bojler idzie i wraca mała część wody - zawór otwarty na 1/3 
- rurki i pompy  w otulinach 
Ameno25:
 w czym jest lepsze twoje rozwiązanie  lub co poprawi w mojej instalacji ?
patrząc na Twój wykres to powrót Ci schodzi nawet do 36st co chyba nie jest zalecane ? 
u mnie po zmianach się to nie zdarza - przynajmniej na razie
ps.
dodam na koniec że u mnie piorytetem nie jest oszczędność - stary komin z cegieł i nie mogę zbyt obniżać temp. pieca/spalin 
na bolerze jest elektrozawór który po dogrzaniu zamyka obwód
2017-10-20 17:53
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Widze kolego że sie nie rozumiemy
Patrzenie na wykres to nie wszystko , jeszcze trzba by sie zastanowic dlaczego ta temperatura sadła do 36 i na jak dlugo
2017-10-20 18:02
  skierka21 Posty: 46 Ostrzeżenie: 0
Dobrze że jeszcze kolego
zobacz moje wykresy  z początku Września  a obecne,
to zrozumiesz moje "zadowolenie" z aktualnej pracy pieca i dlaczego tak sceptycznie podchodzę do zmian
aaa i nie sugeruj się liczbą z nicka
2017-10-20 18:46
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
 Życzę  powodzenia , uwierz nie mam zamiaru przekonywać Cie do niczego , tym bardziej nie karze  Ci się sugerować czymkolwiek , najwidoczniej wiesz lepiej co jest dobre dla Ciebie 
Najważniejsze ze jesteś zadowolony z ustawień  i pracy pieca .
Co do wykresów z początku września to widzę tam zmiany w ustawieniach kilkanaście razy na dzień.Pozdrawiam 
Użytkownicy online: pawszc, Zduh61