W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  zawory terostatyczne a temperatura na powrocie Subskrybuj
2017-10-13 10:43
  onlinemaster Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
Założyłem na każdym z grzejników zawory termostatyczne, ustawiłem sobie na "3" i szczęśliwy że piec będzie częściej przechodził w stan podtrzymania zauważyłem, że temperatura na powrocie jest bardzo niska. Teraz wydaje mi się że piec będzie miał większy problem z dojściem do zadanej temperatury, bo musi podgrzać wodę zaczynając od niższej temperatury. Nie do końca mi to pasuje, bo na logikę zawory powinny powodować obniżenie zapotrzebowania na opał i to robią przymykając grzejniki kiedy temp. w pomieszczeniach osiągnie zadaną a z drugiej strony, gdyby ich nie było to temperatura na powrocie była by wyższa, nieznacznie różniąc się od temp. zasilania, przez co piec krócej ją podgrzewa oszczędzając opał.
Mam może banalną zagwozdkę ale nigdy nie paliłem w piecu CO, pale od tygodnia i moja wiedza na ten temat jest niemal zerowa.
Ktoś polecił mi montaż zaworu czterodrogowego, czytałem zasadę działania i wydaje mi się to dobrą opcją, jednak koleś, który instalował mi piec powiedział, że w moim przypadku, kiedy ja mam piec żeliwny (przerobiony na piec z podajnikiem), taki zawór jest mi zbędny, bo instaluje się go tylko w piecach stalowych żeby przedłużyć ich żywotność.
Czy ktoś może mnie naprostować i wytłumaczyć mi mój problem?
2017-10-13 11:21
  Bandi Posty: 82 Ostrzeżenie: 0
A to ciekawe czy ja będę miał ten problem po zastosowaniu termostatów na grzejniki radson, grzejniki są one dolno zasilane ale z boku jest na termostat po odkręceniu plastikowego pokrętła. Mam na próbę 3 rodzaje bo w sklepie sami nie wiedzą który będzie pasował, rozstaw jest 30x1,5 tak pisze na tej nakrętce z grzejnika. A w domu mam ciepło że idzie paść. Wiedz muszę to jeszcze dołożyć, Myślałem że zaworem 4D to zredukuje ale mam go w manualu i musiał bym latać do piwnice żeby podkręcać albo popuszczać zależne od temperatury, a tak raz ustawię  zawór a reszta na termostatach i powinno być git..
2017-10-13 13:04
  czechu714 Posty: 23 Ostrzeżenie: 0
Nie jest do końca prawda, zawór 4d reguluje - obniża temperaturę na grzejniki ( w okresach przejściowych jesień, wiosna)  oraz podnosi temperaturę powrotu na kotle. Wiec stosowanie zaworów termostatyczny na grzejnikach nie ma wpływu na wodę powrotna do kotła bo zawór 4D podniesie  temperaturą na powrocie kotłą
2017-10-13 13:19
  dziuniek Posty: 78 Ostrzeżenie: 0
Tylko jeśli pracuje w automacie i sterownik wie że 4D ma ochraniać powrót.
Sterując temperaturą w pomieszczeniach w mojej opinii lepszą opcją są termostaty i pompa CO pracująca non stop.
Centralne sterowanie temperaturą gdy czujnik jest jeden i na dodatek bez termostatów może powodować niedogrzanie jakiegoś pomieszczenia a drugiego przegrzanie. Stosując termostaty należy pamiętać aby jeden z grzejników go nie miał i miał otwarty przepływ, zazwyczaj pełni tą rolę grzejnik łazienkowy - ochrona pompy.
Ochroną powrotu może zając się pompa CWU lub mieszająca.
2017-10-13 13:33
  procho Posty: 569 Ostrzeżenie: 0
Ochrona powrotu może być również realizowana przez zawór 4D z siłownikiem a regulacja temperatury w pomieszczeniach za pomocą zaworów termostatycznych na grzejnikach. 
Dodatkowo zawór 4D najpierw "pilnuje" temperatury powrotu (priorytet powrotu) np 45 stopni a w drugiej kolejności temperatury zasilającej na grzejniki np 43 stopnie. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednio wyższej temperaturze na kotle aby moc uzyskać i temperaturę na na powrocie jak i na zasilaniu przez 4D.
Praca pompy C.O. ciągła - bez regulatora pokojowego
2017-10-13 13:51
  onlinemaster Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
Bandi napisał » 2017-10-13 11:21
A to ciekawe czy ja będę miał ten problem po zastosowaniu termostatów na grzejniki radson, grzejniki są one dolno zasilane ale z boku jest na termostat po odkręceniu plastikowego pokrętła. Mam na próbę 3 rodzaje bo w sklepie sami nie wiedzą który będzie pasował, rozstaw jest 30x1,5 tak pisze na tej nakrętce z grzejnika. A w domu mam ciepło że idzie paść. Wiedz muszę to jeszcze dołożyć, Myślałem że zaworem 4D to zredukuje ale mam go w manualu i musiał bym latać do piwnice żeby podkręcać albo popuszczać zależne od temperatury, a tak raz ustawię  zawór a reszta na termostatach i powinno być git..


Proszę o dyskusję i odpowiedzi odpowiadające mojemu pytaniu!
2017-10-13 13:57
  Bandi Posty: 82 Ostrzeżenie: 0
Sorry ale nie widzisz że to po części pytanie podobne do twojego, tylko dotyczącego moich grzejników i ewentualnych zaworów, może jak ktoś będzie czytał twój problem to i dla mnie się może wypowiedzieć jak taką wiedzę będzie miał. Po prostu się przyłączyłem. Pozdrawiam 
2017-10-13 14:47
  onlinemaster Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
Bandi napisał » 2017-10-13 13:57
Sorry ale nie widzisz że to po części pytanie podobne do twojego, tylko dotyczącego moich grzejników i ewentualnych zaworów, może jak ktoś będzie czytał twój problem to i dla mnie się może wypowiedzieć jak taką wiedzę będzie miał. Po prostu się przyłączyłem. Pozdrawiam 


Myślę że powinieneś założyć swój własny wątek ze swoim problemem/pytaniem, bo inaczej dyskusja będzie się kierowała w nie właściwym kierunku, w rezultacie czego nie uzyskam odpowiedzi na swoje pytanie
2017-10-13 14:51
  Bandi Posty: 82 Ostrzeżenie: 0
Ok rozumie, sorry
2017-10-13 14:55
  robo__ Posty: 34 Ostrzeżenie: 0
dziuniek napisał » 2017-10-13 13:19
Tylko jeśli pracuje w automacie i sterownik wie że 4D ma ochraniać powrót.
Sterując temperaturą w pomieszczeniach w mojej opinii lepszą opcją są termostaty i pompa CO pracująca non stop.
Centralne sterowanie temperaturą gdy czujnik jest jeden i na dodatek bez termostatów może powodować niedogrzanie jakiegoś pomieszczenia a drugiego przegrzanie. Stosując termostaty należy pamiętać aby jeden z grzejników go nie miał i miał otwarty przepływ, zazwyczaj pełni tą rolę grzejnik łazienkowy - ochrona pompy.
Ochroną powrotu może zając się pompa CWU lub mieszająca.



O jakiej ochronie pompy mówisz ? Nie wiem czy mam się bać. chodzą u mnie 2 CO i CWU gdy nie ma odbioru ciepla to sobie i tak chodzą.
2017-10-13 16:15
  onlinemaster Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
robo__ napisał » 2017-10-13 14:55

O jakiej ochronie pompy mówisz ? Nie wiem czy mam się bać. chodzą u mnie 2 CO i CWU gdy nie ma odbioru ciepla to sobie i tak chodzą.

Wy tu sobie gadu gadu a chciałbym zauważyć że to mój wątek, na moje pytanie i mój problem i prosiłbym o uszanowanie tego faktu
2017-10-13 17:31
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Kolego odkręć sobie na max  najbliższy grzejnik od pieca i temp powrotu wzrośnie , 
2017-10-13 18:33
  onlinemaster Posty: 17 Ostrzeżenie: 0
Ameno25 napisał » 2017-10-13 17:31
Kolego odkręć sobie na max  najbliższy grzejnik od pieca i temp powrotu wzrośnie , 


Właśnie dziś do tego doszedłem , odkręciłem na max grzejnik łazienkowy, dlatego że tam lubię mieć najcieplej. Co do odległości od pieca, u mnie nie można tego określić, dlatego że główne zasilanie i powrót idzie wprost do rozdzielki, która dystrybuuje wodę do poszczególnych grzejników rurkami pcv w podłodze, tak że u mnie każdy grzejnik jest w tej samej odległości od pieca, no prawie
Użytkownicy online: roman19, Wojciuirl