W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  eCoal.pl  Instalacja fotowoltaiczna w zastępstwie kotła Subskrybuj
Pierwsza stronaPoprzednia strona14 / 188Następna stronaOstatnia strona
2018-03-16 18:13
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Powiem Ci tak, ciepła podłoga to komfort jednak u mnie ją spier... i wsadzili pod podłogę tyle styropianu ile uważali... może i 2 cm kto to wie. Włączę podłogówkę i po wygrzaniu opał znika w mgnieniu oka. Nawet z opałem za free ciężko latać i dokładać aby uzupełnić podajnik. Więc podłogę grzeje raz w tygodniu i jest spoko.

Ogrzewanie klimą... mam Midea 3,5kW gdzieś robiłem testy podłoga zimna nie da się ukryć ale powietrze bez problemu do 30*C nagrzejesz w kilkanaście minut (w trybie super).
Czy klima hałasuje, porównaj sobie to do pracującej lodówki coś te tematy, na 1 biegu prawie niesłyszalna. Spokonie swoją odpalałem przy -10*C ( bez grzałki ociekacza i kateru??) i odpalała się na maxa obroty pobór około 1,4kW a po kilku minutach schodziła do 700W i tak sobie pierdziała przez całą noc. Pobór około 12-17kWh/doba z węgla to wyjdzie około 10 kg i te 10 kg za każdy dzień grzania jesteś do przodu.

Masz lepiej ocieploną chałupę więc klima powinna się zmieścić w 10kWh doba będzie ciepło ale laczki na nogi będziesz musiał zakładać:/
2018-03-16 18:25
  Wikliraf Posty: 96 Ostrzeżenie: 0
Masz 3,5 na cały dom?? Chciałem założyć 2 szt (jedna na dół, druga do góry, każda kondynacja po 55 m2) i myslałem o 2x3,5kW lub 2x2,5kW - chciałem też z 2-3 tyg w upały schłodzić i nie wiem jak mocowo (mam większość okien od południa i to takie 150x150 jednokwaterowe więc daje słońce nieźle i 2,5 może być za mała). O hałas głównie chodzi mi na górze, bo tam klimatyzator byłby na korytarzu koło sypialni.
2018-03-16 18:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Na dole mam 3,5 i na górze mam 3,5 ale grzeje tylko tą na dole bo mam w salonie sufit na wysokości 6,5m a tam pod sufitem wejście na górę a ciepłe powietrze i tak się unosi więc tylko do chłodzenia ta 2 klima jest niezbędna. Reszta domu na dole ogrzewana jest takim 30 letnim grzejnikiem olejowym znalezionym w garażu - wygląda słabo ale bierze tylko 400W a rozgrzewa się do 92*C ustawiony na przedpokoju ogarnia łazienkę i sypialnie córy. W ten sposób w mocy około 1kW ogarniętą mam praktycznie całą chałupę.


Najważniejsze abyś wybrał dobre miejsce na montaż aby zimne/ciepłe powietrze mogło się rozejść po pomieszczeniach. A jeśli nie to możesz pomyśleć o kanałówcę np 5kW nie wiem ile może kosztować ale pewnie w granicach budżetu 6k PLN.
2018-03-16 18:53
  Wikliraf Posty: 96 Ostrzeżenie: 0
Tylko do kanałówki musiałbym rozprowadzać kanały po całym domu, a juz mam z grubsza wykończone, więc nie chcę kuć. Miejsce mam dobre, bo na dole mam 40m2 w jednym kawałku, a na górze centralnie klatka schodowa i z niej drzwi do każdego pomieszczenia i tam bym zamontował jednostkę.
2018-03-16 19:01
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
No to dół masz załatwiony 1 klimą 3,5kW chyb a że żona w lato strasznie dużo gotuje, ale na górę chyba dopłacił bym i wziął 5kW aby z klatki schodowej powietrze na wyższych obrotach wepchnąć do pokojów.
2018-03-16 21:04
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Rozmawiałem z kolegą, który montuje klimy i stwierdził, że u mnie klima 5kW zamontowana na piętrze na przedpokoju powinna dać radę. Klatka schodowa odkryta połączona z salonem kuchnią i przedpokojem na dole , stanowiące prawie jedno pomieszczenie przydzielone łazienką Koszt ok. 4tys z montażem po znajomości
2018-03-16 21:24
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Jeśli montaż masz w cenie urządzenia wolał bym dołożyć kasę do "wybornego" urządzenia np:
5,6kW Midea mission Extreme, LG prestige czy jakiś Daikin, Mitsubichi (kolejność przypadkowa) ogarniają chyba grzanie do -27*C (Midea na bank) COP leci na łeb na szyje powiedzmy z 1kW prądu mamy 2,4kW ciepła
2018-03-16 21:27
  Wikliraf Posty: 96 Ostrzeżenie: 0
Gree U-crown nieźle grzeje i to do -30, ale cena jest dużo wyższa niż "niższych" modeli...
2018-03-20 20:51
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Gree to niższa półka... obok Daikin, Mitsubishi nawet nie leżała.

dodane 2018-03-20 20:51W sumie to dopiero początek sezonu słonecznego jednak u mnie w rym roku z dachu spłynęło już 616kWh.
Do odebrania z magazynu pozostało około 250kWh czekamy do czerwca kiedy to mam nadzieje że wpadnie około 800kWh
2018-03-23 19:08
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Dostałem dzisiaj ofertę na FV 5,10 kWp:


1.  Panele QCELLS Q.PEAK W 300     
2. Falownik FRONIUS SYMO 5,0-3-M 3F     
3. System mocujacy aluminiowy
4. Kable i przewody DCPrysmian Tecsun 4 mm2 
5. Połączenia montażowe MC-plug KST 4/6II 
6. Rozdzielnice (ochrona pprzepieciowa AC+DC, bezpieczniki, licznik)
7. Kable i przewody AC + PE   NKT/TELEFONIKA 
8.Materiały pomocnicze 

Całość z montażem na dachu 25300PLN


Może się ktoś wypowiedzieć na ten temat czy to dobre graty? Jak cenowo?

2018-03-23 19:23
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Panele Qcells zajebiste, Fronius też zajebisty reszta to standardowe graty.
Zmienił bym tylko kable z 4mm2 na 6mm2 i nawet bym za to dopłacił.

25300 PLN/ 5,1kWp = 4960PLN/1kWp
Drogo, ale same panele bardzo drogie może warto rozważyć wymianę na tańsze 275W

EDIT;
Nowy nabytek grzałka w buforze 2kW, jak to to grzeje?
Fajnie ale nie wiem dlaczego grzałka z termostatem włącza się i wyłącza ale i wykres wygląda zupełnie inaczej niż powinien;
2018-03-24 09:54
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Marcin na strychu będzie falownik, główny licznik mam na parterze i od niego idzie WLZ na strych o przekroju 5x4mm czy jest w takim układzie jest sens zmieniać te kable od PV z 4 na 6mm?
2018-03-24 10:29
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ja pisałem o kablach DC 6mm2 a AC to mogą być 2,5mm2.
2018-03-24 11:28
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
ok dzięki za info.
2018-03-27 01:14
  macut Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
nie czytałem wszystkich postów, ale chciałbym trochę przestrzec tych, którzy myślą o ogrzewaniu domu klimatyzacją. mam klimatyzator w niewielkiej sypialni (15 m2) oraz w otwartym salonie (60 m2). w małym pomieszczeniu ogrzewanie działa ok, ale w dużym salonie + otwarta klatka schodowa, większość ogrzanego powietrza zmyka na górę. dół nagrzewa się bardzo bardzo powoli, a i komfort cieplny nie jest taki, jaki być powinien. nie pomaga kierowanie lamelek klimy w dół.
grzać klimą oczywiście się da, ale dobrze wiedzieć o minusach i jeśli chodzi o komfort w porównaniu z podłogówką - niebo a ziemia. 
warto jeszcze wspomnieć o problemach z ogrzewaniem pomieszczeń, w których klimy nie ma (np u mnie łazienki - jest wyraźnie chłodniej)
2018-03-27 09:56
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Ameryki nie odkryłeś... tym samym prawa fizyki chyba wszystkim są znane.
Temat poruszany był wcześniej i wcześniej pisałem że mam salon wysokości około 7m i te tematy są znane niestety widzisz tylko jedną stronę medalu takiego rozwiązania;
1) Klimatyzacja służy do dogrzewania w okresach przejściowych choć w niektórych przypadkach nadaje się do ogrzewania przez całą zimę.
2) Jeśli ciepłe powietrze się unosi na klatkę schodową 1 urządzeniem masz ogrzany parter + górne pomieszczenia. Zresztą czym to się różni od ogrzewania kaloryferami ciepłe powietrze też unosi się do góry i problem pozostaje. Jedyna opcja pozostawiająca dość spory komfort to ogrzewanie podłogowe ale do tego potrzebna jest pompa ciepła za około 20000 PLN (powietrze - woda) a mało kto zdecyduje się na taki wydatek "just like that".
3) w lato jest podobnie instalujesz 1 klimę na górze i chłodzisz całą chałupę jednym urządzeniem bo chłodne powietrze opada na dół. Zgodnie z tym tematem w zależności od domu wystarczy 1 urządzenie na dole i kolejne na górze aby jako taki komfort był utrzymany.

W łazience to sobie wstaw zwykły grzejnik olejowy z termostatem i masz problem z głowy.
2018-03-27 13:29
  macut Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
hej Marcin,
wiem, że Ameryki nie odkryłem ale jeśli ktoś nie ma klimatyzatora, może o tym nie wiedzieć.
1) jaki by to nie był okres, klimatyzator jest najczęściej zawieszony pod sufitem, wypuszcza ciepłe powietrze i ono zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu, zostaje pod sufitem (w dużym uproszczeniu)
2. niestety to duże uproszczenie. grzejąc jednym urządzeniem mam słabo dogrzany parter (kuchnia i łazienka jest zima), mam przegrzane powietrze pod sufitem i klatkę schodową i oczywiście chłodne pokoje na piętrze.
czym to się różni od kalrofera? "prawa fizyki chyba wszystkim są znane" - kaloryfer najczęściej umieszczamy przy podłodze i najczęściej pod oknem. i chyba oboje wiemy, że grzejnikiem grzejemy lepiej (promieniowaniem i konwekcją) niż tylko klimą - konwekcją
3) to już indywidualna decyzja. piszę te posty po to,  aby każdy sam ocenił, czego chce i ile go to będzie kosztować. zależy mi na tym, aby nie upraszczać tematu do stwierdzeń typu: po co wydawać kilkanaście tyś na pompę ciepła, jeśli TO SAMO mogę mieć za kilka tyś (i dodatkowo jeszcze chłodzenie). To nieprawda - klima nie da takiego komfortu cieplnego jak pompa. Moim zdaniem ogrzewanie klimą nadaje się do zakładu fryzjerskiego, OKAZJONALNEGO dogrzania pomieszczenia, ale nie do stałego ogrzewania. To oczywiście moje zdanie, można mieć inne
2018-03-27 16:46
  leON22 Posty: 6493 Ostrzeżenie: 3
Witam , macut nikt tu nie pisał o ogrzewaniu klimą w sezonie , tylko w okresach przejściowych Każdy myśli jakie urządzenie zamontować żeby optymalnie wykorzystać nadmiar wytworzonej energii z FV ( mam nadzieję że takowy będzie ) , żeby nie oddać jej za friko do ZE . U mnie w planach montaż grzałki do bojlera ( nadal zastanawiam się nad jej mocą , do 120l bojlera myślę że 2kW z termostatem w zupełności wystarczy ) oraz na piętrze klima do 3kW ( bardziej do chłodzenia latem ) , odkryta klatka schodowa i na dole salon połączony z przedpokojem i kuchnią . W salonie kominek tak , że dół spokojnie można nim ogrzać W przyszłości jeśli w naszym mieście dalej będzie działał projekt Słoneczna Gmina , składam wniosek o dotację do pompy ciepła
2018-03-27 20:09
  macut Posty: 293 Ostrzeżenie: 0
Temat wątku to instalacja FV w zastępstwie kotła. Zastąpienie kotła panelami FV i klimatyzatorem będzie się wiązało ze zmniejszeniem komfortu cieplnego. Jeśli chodzi o koszty inwestycji - FV + klimatyzatory przewyższą koszt pompy ciepła (jeśli chcemy ogrzać/sklimatyzować wszystkie pomieszczenia). Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, FV+klimatyzatory wyjdą najtaniej, ale i komfort cieplny będzie najniższy. Każdy wybierze co chce, niech tylko wie, co wybiera

Ja sugerowałbym najpierw wymianę kotła na pompę ciepła, a później (zależnie od środków) dołożenie do tego paneli fotowoltanicznych
2018-03-27 20:44
  konto usunięte Posty: 10188 Ostrzeżenie: 0
Wiesz na kocioł masz;
- 4 lata gwarancji na szczelność korpusu
- 2 lata na sterownik

W instalacji PV masz gwarancję na inwerter na najkrótszy okres czasu 10 lub 15 lat, na panele dostaniesz 25 lat.
I teraz ten mniejszy komfort skonfrontujmy z 10 dniowym zestawem prac przy kotle:
- czyszczenie kotła
- wrzucenie 125kg węgla do zasobnika
- wyniesienie popiołu do kosza
- czas poświęcony na wszelkie zmiany ustawień kotła np. po zmianie opału.
myślę że w sumie daje to 3h pracy raz na 10 dni.
9h miesięcznie, 54h w sezonie później i spalonych około 4t węgla... porównajmy to do mniejszego komfortu, i zapytajmy ile osób ma klatki schodowe w salonie, albo bardzo wysoki salon, który rozwarstwia temperatury na różnych wysokościach?
Oczywiście pominąłem że te 4t węgla musimy gdzieś trzymać, regularne kontrole komina, itd.
Pierwsza stronaPoprzednia strona14 / 188Następna stronaOstatnia strona
Użytkownicy online: 11305, dymyprzegini, heniekwi, soniuchna84, tomasz41, tsyrek, UkmBoiler