W nowym sofcie do sterowników PELLO dodaliśmy obsługę BUFORA. Więcej informacji na forum lub w tym pliku
Forum  bruli.pl v3.5  bruli - drobny błąd w programie / działanie czujnika temp. Subskrybuj
2017-04-04 00:39
  maslak Posty: 69 Ostrzeżenie: 0
Dzień dobry,

zauważyłem jakiś czas temu - jednak dzisiaj zweryfikowałem problem.
Jeżeli używam czujnika temp. zewn. na wi-fi i on znika z systemu (o tym później),
sterownik traktuje temp. zewn. jako "0" - a nie jako poprzednio odczytaną wartość.

Dzięki czemu na sterowniku robi się zima, kiedy jest lato - kocioł zaczyna grzać,
otwiera się zawór 4d... po kilku minutach czujnik wraca i wszystko wraca do nowrmy.

Drobna uwaga co do działania - jeżeli zgubicie czujnik radiowy, to niech kocioł nie zaczyna nagle grzać jak przy 0 czy -10, bo może się to skończyć małą eksplozją w kotłowni...
Problem ze znikającym czujnikiem bezprzewodowym jest powtarzany niezależnie od pogody,
oraz zakłóceń zewnętrznych (mieszkam na zadupiu) - coś nie tak jest z urządzeniem,
a nie z zasięgiem czy poziomem szumu.

Czujnik wisi tak jak go powiesiłem już chyba od roku (na pewno w niezmienionym miejscu od uruchomienia),
problemy pojawiają się takie że potrafi znikać/pojawiać się co 2minuty i potem cisza i działa OK przez kilka/kilkanaście dni...
2017-04-04 06:12
  slawtaz Posty: 103 Ostrzeżenie: 0
Nie jak 0* na zewnatrz, tylko grzeje wedlug ustawionej zadanej temperatury. Mozesz w lecie ją zmniejszyć. Faktem jest ze lepiej by było jakby pamiętał temp.
2017-04-04 07:24
  seba Posty: 1423 Ostrzeżenie: 0 ELEKTRO-SYSTEM
To nie jest błąd, ale świadome działanie. Jeśli czujnik temp. zewnętrznej jest uszkodzony (lub w przypadku czujnika radiowego jest brak komunikacji) to ustawiany jest tryb lato (dla aktywnego trybu auto-lato). 
Faktycznie może lepiej będzie pozostać przy aktualnym trybie jaki ostatnio wynikał z temp. zewnętrznej.

Poprawimy to przy najbliższej aktualizacji.

A co do zaników sygnału, to ten czujnik ma bardzo słaby sygnał. Czy chłopaki z serwisu podsyłali Ci zewnętrzną antenę na kabelku do sterownika? Możliwe, ze antenę zasłania zasobnik i stąd te problemy z zasięgiem.
2017-04-18 11:31
  maslak Posty: 69 Ostrzeżenie: 0
seba napisał » 2017-04-04 07:24
To nie jest błąd, ale świadome działanie. Jeśli czujnik temp. zewnętrznej jest uszkodzony (lub w przypadku czujnika radiowego jest brak komunikacji) to ustawiany jest tryb lato (dla aktywnego trybu auto-lato).

Uruchamiany jest Auto-lato - kiedy aktywny - a kiedy jest zaznaczona "zima" ?

Faktycznie - zamknął się zawór 4d - w tym przypadku, jednak historycznie wydaje mi się że kocioł przy utracie komunikacji z radiowym czujnikiem temperatury i aktywnym regulatorem pogodowym dla temp. zadanej kotła - grzał tak jakby było -20.




slawtaz napisał » 2017-04-04 06:12
Nie jak 0* na zewnatrz, tylko grzeje wedlug ustawionej zadanej temperatury. Mozesz w lecie ją zmniejszyć.


Czy da się to zrobić z automatu? tj. dla trybu zima kocioł pracuje na temp. 65-70 stopni, dla trybu lato obniża z automatu temp zadaną kotła na 55 stopni - bo w lecie z założenia grzejemy tylko wodę... piec powinien odpalać się 2-3 razy dziennie kiedy opróżniamy boiler - resztę czasu spędzać w podtrzymaniu... a to na wyższej temp. nie jest konieczne...
dodane 2017-04-18 11:16Dzisiaj po raz kolejny piec przeskoczył w grzanie - a zawór 4d poszedł na maxa kiedy radio zgłupiało...
odległość między czujnikiem a sterownikiem ~10m, po drodze aż jedna ściana działowa i 1 okno... więc nie widzę problemu i nie przeszkadza mi zbytnio że raz na jakiś czas głupieje radyjko - natomiast grzanie podłogi jak jest już dość ciepło to problem...


dodane 2017-04-18 11:31
seba napisał » 2017-04-04 07:24
T
A co do zaników sygnału, to ten czujnik ma bardzo słaby sygnał. Czy chłopaki z serwisu podsyłali Ci zewnętrzną antenę na kabelku do sterownika? Możliwe, ze antenę zasłania zasobnik i stąd te problemy z zasięgiem.

Nie, nikt mi czegoś takiego nie podsyłał, mam tylko tą oryginalną antenę od Was która była z modułem radiowym, pomiędzy sterownikiem a czujnikiem jest dosłownie 1 ściana (kotłownia za kuchnią) i 1 okno... obrazowo wygląda to tak:



Użytkownicy online: 19darek66, arkadioosz, SCHICHAN, zygkro